Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Temperatura cieczy chlodzacej zimą  (Przeczytany 8599 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Jakubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Xsara II 2,0HDI 110KM
  • Miejscowość: Kalisz
Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« dnia: Grudzień 19, 2009, 11:57:13 »
Witam, niestety nie znalazłem podobnego wątku na forum wiec postanowilem zacząć nowy...
Moje pytanie dotyczy doswiadczen klubowiczow odnosie temperatury cieczy chlodzacej. Zauwazylem ze w mojej Xsarze temperatura cieczy odkad pojawily sie mrozy wogole nie wzrasta...
caly czas utrzymuje sie na poziomie 60stopni i rosnie tylko gdy stoje w korkach maksymlnie do 70-90. gdy tylko ruszam ponownie spada do minimum...  Zauwazyem tez wzrost apetytu na ON mojej Xsary... Czy to objawa zepsutego termostatu?? Mechanik mowil mi ze napewno nie bo zepsuty termostat moze albo sie nie zamykac albo nie otwierac a to prowadzi albo do niedogrzania albo do przegrzania silnika a u mnie dziala bo teperatura wzrasta do max 90stopni?? Ciekawy jestem czy macie podobne doswiadczenia?? moze powinienem osłoniś chlodnice zeby ped powietrza nie powodowal zima zbyt duzego spadku tej temperatury??
Xsara II 2,0HDi 110KM 2001r.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2009, 16:41:26 »
to troche dziwnie ,u mnie po zapaleniu z 5 min na postoju i przejechanie kawalka temperatura podnosi sie z 60 i idzie w gore az do 90-92 i potem gwaltownie spada tak do 70-75(otwarcie termostatu) i znowu wzrasta do 90 i oscyluje w tych granicach ,chyba ze dmuchawe sie ustawi na max i na biegu jalowym chodzi to moze lekko spasc z 5-10 stopni gdyz oziebia sie nagrzewnica przez ogrzewanie wnetrza.ale w czasie jazdy oscyluje w granicach 90 .w dieslach moze byc inaczej tam silniki sie raczej nie grzeja tak ,slyszlem nawet o dieslach ktorym nie byl potrzebny wentylator i nie przegrzewaly sie .

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2009, 17:53:09 »
HDi niestety tak się (nie)grzeje:| Zimą przerąbane, jak w każdym nowym dieslu- jest tak wydajny, że nie ma go co grzać...
Masz dogrzewacz silnika sprawny, czy w ogóle go nie ma?
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

  • Gość
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2009, 18:55:48 »
nie potrzeba HDI u mnie w DW8 ciężko mu się rozgrzać przy tych mrozach, i też ma temperaturę kilka stopni mniej niż normalnie

Offline Paweł Jakubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Xsara II 2,0HDI 110KM
  • Miejscowość: Kalisz
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2009, 19:04:25 »
Wydaje sie ze nie ma w HDI dogrzewaczy silnika... Martwi mnie ten problem bo odbija sie na spalaniu. Być moze moj mechanik jest w bledzie i to jednak termostat....
Xsara II 2,0HDi 110KM 2001r.

Offline Piotr Skrzypek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 681
  • Skąd: Nowa Ruda
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II VTS 2.0 HDI 110 KM
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Telekomunikacja, Informatyka
  • Miejscowość: Nowa Ruda
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 20, 2009, 11:58:48 »
Własnie mam podobny problem ;( Strasznie wzrosło spalanie... Dojezdzam do pracy prawie 25 km. w jedna stronę i prawie pół drogi mi sie ten samochód nagrzewa. Marku, ty masz beznyniaka. Moja Benzyna 1.8i 90 kM w ciagu 5 minut jest gorący. Własnie tez się tak zastanawiam czy nie wymienić termostatu... ? A co do dogrzewacza silnika to ja nie mam napewno :( Pawle a takie pytanko, ile tobie 110 KM pali w zimie ?
Pozdrawiam - p Y p ( Piotr Skrzypek )
-----------------

-----------------
Potrzebujesz pomocy ? - dzwoń 603083506...

Offline Paweł Jakubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Xsara II 2,0HDI 110KM
  • Miejscowość: Kalisz
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 20, 2009, 12:15:05 »
Teraz komputer pokazuje kolo 12l w miescie ale jeszcze nie zalewalem do konca baku wiec nie wiem na pewno. W zeszlym tygodniu w cyklu mieszanymi wyszlo okolo 7l.
Xsara II 2,0HDi 110KM 2001r.

Offline Piotr Skrzypek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 681
  • Skąd: Nowa Ruda
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II VTS 2.0 HDI 110 KM
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Telekomunikacja, Informatyka
  • Miejscowość: Nowa Ruda
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 20, 2009, 12:20:14 »
Własnie masakra :( Jak jezdziłem Xsarą ze 110 konnym Dieslem w jesieni to spalnie spokojnie w granicach 5 - 6 litrów uzyskiwałem. Przesiadłem sie na 90 KM i spalnie duzo wyzsze. Teraz nawet spalanie nie licze bo koło 6,5 - 7 bedzie. Duza róznica :(
Pozdrawiam - p Y p ( Piotr Skrzypek )
-----------------

-----------------
Potrzebujesz pomocy ? - dzwoń 603083506...

Offline Paweł Jakubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Xsara II 2,0HDI 110KM
  • Miejscowość: Kalisz
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 20, 2009, 12:32:47 »
ciekawy jestem czy inni właściciele HDI maja podobne problemy bo wychodzi na to ze to nie termostat... a poprostu "ten typ tak ma" :/
Xsara II 2,0HDi 110KM 2001r.

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 20, 2009, 18:50:15 »
to nawet nie przypadlosc xsar ale chyba kazdego dieselka, dla przykladu audi a4 3.0 quatro (v6) potrzebuje z 20 minut zeby sie cieple wogole zrobic, nie wspominajac juz o tym zeby temp doszla do 90 st.... to trzeba albo ladnych km przejechac albo troche sobie postac i dac mu chodzic....


Będę za nią tęsknił :)

Offline Paweł Jakubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Xsara II 2,0HDI 110KM
  • Miejscowość: Kalisz
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2009, 21:49:00 »
No to właśnie nie reguła bo jezdzilem Seatem Ibiza TDI gdzie temperatura wzrasta do 90stopni juz po paru minutach i utrzymywala sie taka nawet przy jezdzie autostrada z duzymi predkosciami... dlatego zachowanie mojej Xsary tak mnie zaniepokoiło...
Xsara II 2,0HDi 110KM 2001r.

  • Gość
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 20, 2009, 22:09:54 »
Nowe diesle mają wyższą sprawność cieplną - pomaga tekturka zawsze trochę mniej dmucha zimnym na silnik

Offline Marcin Kowalczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara 2 Break HDi 2.0 110 KM
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 20, 2009, 23:08:14 »
Witam. W moim HDi jest podobnie jak u Was. Żeby go rozgrzać do powyżej 60 stopni  potrzeba paru ładnych kilometrów... lub dwóch mocniejszych wciśnięć gazu i jakieś 4 minuty. Dla przykładu. Przed tymi dużymi śniegami przy spokojnej jeździe potrzebował około 7-8 minut (około 5 km w mieście) żeby sie wskazówka ruszyła. Teraz gdy jest ślisko i obroty dużo częściej są wyższe niż zwykle ze względu na nieodśnieżone małe uliczki wystarczą mu ze 4 minutki. Co do 90 stopni... u mnie normalna temperatura w miejskim cyklu to 75-80 stopni... gdy sobie polatam bokiem po placu to już 90-94 stopnie max.  Największą temperaturę odnotowałem w lato... jakieś 100 stopni przy ostrym gazowaniu i przy trafionej uszczelce pod głowicą.
Aha i żeby nie było nieporozumień. Zawyżone obroty dla mnie na zimnym silniku to nie więcej niż 3 tys. Staram sie o niego dbać bo regeneracja turbiny tania nie jest :P

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 21, 2009, 01:19:49 »
Cytuj

Paweł Jakubowski napisał:
Wydaje sie ze nie ma w HDI dogrzewaczy silnika... Martwi mnie ten problem bo odbija sie na spalaniu. Być moze moj mechanik jest w bledzie i to jednak termostat....

Masz rację. WYDAJE Ci się:)
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline Paweł Jakubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Xsara II 2,0HDI 110KM
  • Miejscowość: Kalisz
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 21, 2009, 08:49:59 »
Marcinie a jak temperatura zachowuje sie w trasie??? czy u Ciebie tez spada w porownaniu do temperatury w miescie??
Xsara II 2,0HDi 110KM 2001r.

Offline Marcin Kowalczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara 2 Break HDi 2.0 110 KM
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 21, 2009, 23:43:31 »
Nieznacznie spada... jeżdżę rzadko w trasy ale na długich prostych przy prędkości do 140 km temperatura jest w miarę stała, lekko niższa niż w mieście. Natomiast przy prędkościach rzędu 180 km taka jak w mieście. Niezbyt często się tak szybko jeździ więc co do stopnia Ci nie powiem :) Zresztą komputer przy takiej prędkości pokazuje spalanie ok 12 L więc szybko noga wiotczeje na pedale gazu ;)

Offline Piotr Skrzypek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 681
  • Skąd: Nowa Ruda
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II VTS 2.0 HDI 110 KM
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Telekomunikacja, Informatyka
  • Miejscowość: Nowa Ruda
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 23, 2009, 02:15:32 »
U mnie temperatura do 90 stopni niegdy nie doszła od kiedy mam samochód :D A mam go od 20stego pażdziernika ? Nie wiem... chyba jednak wybiore się wymienić termostat !

P.S
Marku i ty mi piszesz że oszczędzasz turbine ? Jak silnik zimny to max do 2500 go kręcić... Ja mam ustalone że biegi zmieniam przy 2100 czy zimny czy ciepły :)
Pozdrawiam - p Y p ( Piotr Skrzypek )
-----------------

-----------------
Potrzebujesz pomocy ? - dzwoń 603083506...

Offline Paweł Jakubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Xsara II 2,0HDI 110KM
  • Miejscowość: Kalisz
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 23, 2009, 11:57:34 »
Piotrze dlaczego chcesz wymieniać termostat od października nie bylo wysokich temperatur wiec raczej nie musiała wzrastac temperatura... U mnie do 90 dobijała zawsze latem gdy bylo cieplo i zawsze w jezdzie w miescie.
Xsara II 2,0HDi 110KM 2001r.

Offline Piotr Skrzypek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 681
  • Skąd: Nowa Ruda
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II VTS 2.0 HDI 110 KM
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Telekomunikacja, Informatyka
  • Miejscowość: Nowa Ruda
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 29, 2009, 09:46:39 »
Pawle... Niepokoi mnie ze ten samochód tak sie powoli nagrzewa. Choć z drugiej strony, wszyscy narzekają na to że HDI nie sa stworzone na zime :( Narazie sie wsztsrymam, zobaczymy jak bedzie teraz jak temperatura oscyluje w granicach -10 do 0.
Pozdrawiam - p Y p ( Piotr Skrzypek )
-----------------

-----------------
Potrzebujesz pomocy ? - dzwoń 603083506...

Offline robert dyczka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 428
  • Skąd: bytom
  • Posiadany samochód: xsara 1 1.9td, xsara picasso 1.6 hdi
  • Zainteresowania: sport no i cytrynka a no i vale 46
  • Miejscowość: bytom
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 29, 2009, 18:17:39 »
witam mam 19td i temp. raczej w normie spalanie w zimie zawsze wzrasta auto potrzebuje więcej czasu na nagrzanie a co do termostatu to najlepiej sprawdzić odpalając rano xsare przejechać ze 2 kilometry podnieść klapę i dotknąć tego grubego węża który wychodzi z boku przy głowicy i jest podpięty do chłodnicy jak bedzie ciepły to niestety ale termostat do wymiany , jest otwarty duży obieg i ciecz chłodząca płynie przez chłodnicę co w czasie jazdy powoduje jej wychłodzenie a jak auto stoi w mieście na światłach temp. rośnie

Offline Paweł Jakubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Xsara II 2,0HDI 110KM
  • Miejscowość: Kalisz
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 02, 2010, 22:36:59 »
Zgadzam się absolutnie z Robertem. Byłem u mechanika i kazał mi zrobić ten sam test, o którym mówi Kolega i zgadza się. Moja Xsara ma właśnie te same objawy, po odpaleniu i przejechaniu niewielkiej odległości temperatura wcale nie zrasta a wąż i chłodnica są ciepłe. W tym tygodniu wybieram się na wymianę termostatu i mam nadzieje ze problem będzie z głowy...
Xsara II 2,0HDi 110KM 2001r.

Offline Paweł Jakubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Xsara II 2,0HDI 110KM
  • Miejscowość: Kalisz
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 06, 2010, 08:30:24 »
Problem rozwiązany!!:) Jak na to wskazywały objawy był to problem z termostatem a z zasadzie z jego brakiem.... Okazało się, że mój poprzednik zamiast wymienić niedziałający termostat wyjął cały i w jego miejsce włożył tylko uszczelkę tak żeby uszczelnić układ a silnik cały czas pracował przy otwartym dużym obiegu... Na szczęście wszytko już ok i temperatura wróciła do normy:)
Xsara II 2,0HDi 110KM 2001r.

Offline robert dyczka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 428
  • Skąd: bytom
  • Posiadany samochód: xsara 1 1.9td, xsara picasso 1.6 hdi
  • Zainteresowania: sport no i cytrynka a no i vale 46
  • Miejscowość: bytom
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 06, 2010, 12:25:00 »
no to teraz i spalanie powinno wrócić do normy a tak po za tym ciesze się że mogłem pomóc

Offline Jakub Skowronek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 HDI 90km 2001r. VTS
  • Zainteresowania: interesujące rzeczy :)
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 06, 2010, 12:44:09 »
Czy temperatura w granicach 75 - 78 stopni (około) jest normalna dla mojego silnika?? Mam taka w zasadzie przez cały rok, czasem w lecie w korku podejdzie w okolice 90 ale tylko na chwilkę.

Offline Paweł Jakubowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Xsara II 2,0HDI 110KM
  • Miejscowość: Kalisz
Re: Temperatura cieczy chlodzacej zimą
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 06, 2010, 20:19:40 »
Cytuj

Kuba Kubala napisał:
Czy temperatura w granicach 75 - 78 stopni (około) jest normalna dla mojego silnika?? Mam taka w zasadzie przez cały rok, czasem w lecie w korku podejdzie w okolice 90 ale tylko na chwilkę.

Tak u mnie właśnie taką temperature pokazuje wskaźnik i jest zdecydowana poprawa w ogrzewaniu wewnątrz samochodu a co do spalania to dopiero się okaże po przejechaniu przy najbliższym tankowaniu...
Xsara II 2,0HDi 110KM 2001r.