Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Pisownia na forum  (Przeczytany 7240 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Pisownia na forum
« dnia: Grudzień 21, 2009, 13:19:39 »
Temat ten wnoszę pod rozwagę Panom Moderatorom. Proponuję, aby Panowie odpowiedzialni za porządek na stonach forum, przyłożyli się trochę do zwracania uwagi na pisownię jaką raczą nas dyskutanci. Podejrzewam, że większości są to błędy popełnione ze zwykłego niedbalstwa i niechęci do właściwego korzystania z możliwości komputera. Ale jak czytam posty, które pisze tan sam dyskutant i zawsze pisze "radjo", to chyba  już nie jest to roztargnienie i niedbalstwo.
Panowie, poczytajcie forum  na elektrodzie.pl. Weźcie przykład z tamtych ludzi. Tam moderatorzy, to nie tylko fachowcy od ładu i porządku na swoich stronach, ale również ludzie dbający o prawidłową pisownię.
Dbajmy wszyscy o nasz ojczysty język.
Cześć. Pozdrawiam.

  • Gość
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2009, 15:59:35 »
Dodam od siebie jeżeli ktoś ma problemy z pisownią Firefox pomaga.

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 22, 2009, 17:45:17 »
wszystko rozumiem, ale czy zaliczacie do tego takze polskie znaki ą ę ł ż ź ó ?? Bo jesli tak to wydaje mi sie ze nie kazdy jest taki super zeby zwracac na to uwage, np JA. Co innego bledy ort, rzeczowe itd...


Będę za nią tęsknił :)

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2009, 12:40:20 »
Kolego Adamie, to nie my decydujemy, jak ma wyglądać polska pisownia. Jaka ona jest, to nauczono nas w szkole podstawowej. Każdy szanujący się Polak, przestrzega zasad jakie obowiązują w tym kraju. Mam prawo przypuszczać, że każdy interanuta, to człowiek przynajmniej z podstawowym wykształceniem.
Powiem szczerze, że mnie osobiście mniej rażą błędy ortograficzne, bo one każdemu mogą się zdarzać. Ale pisownia bez tzw. polskich znaków, to zwykłe lenistwo, niczym nieusprawiedliwione - delikatnie mówiąc. Nie wiem jak komu, ale mi bardzo ciężko czyta się teksty, które są pozbawione prawidłowej pisowni.
Dlatego ten wpis dedykowałem naszym moderatorom, ale widzę, że ich te sprawy nie interesują.

Offline Wojciech Wodzyński

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 618
  • Skąd: Barycz
  • Posiadany samochód: Fiat Bravo II 1.4 T-Jet
  • Miejscowość: Barycz
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2009, 13:09:00 »
Ja staram się zwracać uwagę, ale raczej w ekstremalnych sytuacjach.

Offline Waldek Jagiełło

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 122
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C4 2.0 16V 143KM 2007 exclusive
  • Zainteresowania: Swimming, ski, gym_nasty, 998, Xsara
  • Miejscowość: Łódź
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2009, 15:52:36 »
Ja niestety nie posiadam polskich znakow w laptopie, poza tym jest on mojej dziewczyny wiec nie za bardzo mi sie widzi caly czas zmieniac alfabet na polski kiedy tylko uzywam laptopa. Ale jak najbardziej jestem za poprawna polska pisownia na forum.
(\__/)
(O.o )
(> < )
2018 - Citroen C4 2.0 16V 143KM Exclusive 2007
2012-2019 - Citroen Xsara 1.6 16V Exclusive 2001
1998-2012 - Citroen Xsara 1.4sx 1998

Offline Janusz Bakalarz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 339
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 III 2.0 Hdi 2012 r sedan
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2010, 11:11:38 »
Dokładnie jak napisał przedmówca - ja tez czasem korzystam z komputera za granicą, który nie posiada polskich znaków literowych i co...?   Mam z tego powodu być upominany przez Moderatorów?

A jest takich forumowiczów na pewno więcej.

A tak na marginesie - to dla mnie nie ma problemu przeczytać tekst napisany "bez końcówek" i go zrozumieć - to w zasadzie ty się kolego Witoldzie przyznajesz do swej słabości w czytaniu.

A Moderatorzy wydaje mi się założyli tę stronkę nie po to ażeby poprawiać komuś gramatykę, tylko służyć pomocą w sprawach oczywistych związanych z naszymi samochodami.
Miałem : Zastawa 1100p; Fiat 125p 1500; Ford Taunus 1.6b; Polonez 1500; WV Passat 1.6D; Mercedes 124 240D; WV Passat 1.8b; Peugeot 605 2.1D; Nissan Primera 2.0D; Matiz 0.8b; Citroen Xsara 2.0 HDI; Peugeot 207 1.4 HDI; Mercedes ML 3.0

Obecnie:
CITROEN C5 2.0 HDI 163 Km 2012 r

Offline Wojciech Wodzyński

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 618
  • Skąd: Barycz
  • Posiadany samochód: Fiat Bravo II 1.4 T-Jet
  • Miejscowość: Barycz
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 06, 2010, 11:20:21 »
Pomaganie pomaganiem, ale jak nieraz czytam co napisał użytkownik to muszę przeczytać jeszcze raz i jeszcze raz bo nie wiem co znaczy dany wyraz... No litości. Nikt nie wymaga od Was  bycia mistrzem ortografii, ale trzeba zwracać uwagę na to co i jak się pisze.

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 07, 2010, 11:19:10 »
Szanowny kolego Januszu. Masz rację, Forum Cytrynki, to przede wszystkim tematy dotyczące naszych samochodów i bardzo dobrze. Mam nadzieję, że zauważyłeś - sądząc po ilości napisanych przez Ciebie postów, że tak, istniejące inne działy. Staram się przestrzegać obowiązującego porządku i jak widzisz nie umieściłem swojego tematu w dziale "Mechanika".  A że jest wszystko ok, najlepiej świadczy fakt, że moderatorzy nie wyrzucili mojego tematu do kosza, - ba! Moderator Wodzyński przyłączył się do dyskusji. Mam dużo zrozumienia dla tych wzystkich, którzy zmuszeni są korzystać z komputera ograniczonego o polskie znaki, zauważa się to podczas lektury takich postów. Ale razi mnie zwykłe niechlujstwo, tzw. pisanie na skróty. Domniemam, że są to nawyki wyniesione z częstego pisania w telefonach komórkowych.
Kolego Januszu, chyba odkryłem w Tobie fantastyczne zdolności wróżbity! Skąd Ty wiesz, że ja mam słabość dot. czytania? Prawda, zgadłeś, dużo czytam.
Cześć. Pozdrawiam.

Offline Mateusz Łuczak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2002
  • Zainteresowania: DUCATI...
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2010, 11:41:02 »
Cytuj

Adam Harych napisał:
wszystko rozumiem, ale czy zaliczacie do tego takze polskie znaki ą ę ł ż ź ó ?? Bo jesli tak to wydaje mi sie ze nie kazdy jest taki super zeby zwracac na to uwage, np JA. Co innego bledy ort, rzeczowe itd...


Żeby jeszcze problemem był brak polskich znaków.

Twoja "zbierznosc" doprowadziła mnie do  załamania. I Ty gdzieś studiujesz ? Na kolosach też tak piszesz ??

Poziom pisowni na forum jest tragiczny, o ile polskie znaki można przeżyć, to rażące błędy ort.,  olewanie znaków interpunkcyjnych, robienie z forum gadu - gadu (wstawianie tysiąca emotikonek) - panuję widzę zasada "im więcej spojlerów na samochodzie - tym z większym analfabetą mamy do czynienia"

Jak w ogóle można napisać, że trudność czytania zdań bez polskich znaków jest jest oznaką słabości w umiejętności czytania??

Osobiście uważam, że ludzie popełniający błędy są po prostu leniwi i nie bardzo szanują coś takiego jak "język polski". W pracy maile do szefa też tak piszecie ?? Taki problem wcisnąć alt ?

I mi się wydaje, że jeśli ktoś się przez 20 lat nie nauczył pisać w internecie - to może niech z niego przestanie korzystać ?

Czasem nie chce mi się pomagać - nie będę 4 razy czytać tego samego wątku

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 19, 2010, 01:52:18 »
Jak jesteś taka alfa i omegą Mateuszu, i rażą Cię takie rzeczy jak brak końcówek to radź wszystkim w każdym dziale w ich problemach no bo liczy się głownie to jak ktoś coś pisze a nie co zawiera w swojej wypowiedzi. Z moja pisownią na co dzień jest inaczej (jeśli Cię to tak bardzo intryguje) bo zwykle to profesorowie nie umieją się samego pisma doczytać ;)

Od razu Rzymu nie zbudowali, a człowiek spiesząc się popełnia błędy i nie tylko w pisowni ale i w życiu, więc wyrozumiałość tez jest istotną cechą jeśli już czepiamy się wszystkich złych i dobrych rzeczy.

Co do mojej zbierzności to widzę że tak Cię zraził ten błąd że aż zatkało i nie wiedziałeś co poradzić tak?? No to masz mega pecha po w każdym poście ktoś się w jakiś sposób pomyli a Ty będziesz się tak gorączkował że nikomu nic nie poradzisz. Wniosek?? Mało się przydasz w tej społeczności :)


Będę za nią tęsknił :)

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 20, 2010, 07:33:03 »
Szanowny kolego Adamie, nie mogę pojąć skąd tyle agresji w Twoim poście. Nie widzę nic nie na miejscu w tym, że jedna osoba drugiej zwraca uwagę na pewne problemy. Masz rację, wszyscy popełniamy błędy i popełniać będziemy, ale jesteśmy na tym forum, aby sobie pomagać, zwracać uwagę itp. A, że piszemy też o pisowni, stylu i gramatyce naszego języka, to efekt wprowadzenia przez naszych moderatorów takiej subfory - i chwała im za to! Nikt, nikogo nie zmusza do interesowania się tym tematem a tym bardziej do zabierania głosu.
Moim skromnym zdaniem przytoczenie powiedzenia o Rzymie, stawia Ciebie kolego Adamie w dość kłopotliwej sytuacji. Będziesz musiał określić się wiekowo. Skoro Ty jeszcze uczysz się polskiej pisowni, to chyba jesteś małolatem a takiemu to  jeszcze wszystko można wybaczyć.
Życzę Ci, aby Twoje błędy w pisowni nie powielały się w życiu.

PS.
Radziłbym Ci nie wydawać zbyt pochopnie oceny czyjejś przydatności w danym społeczeństwie. Trochę skromności nie zaszkodzi.

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 21, 2010, 12:23:25 »
Człowiek to istota która uczy się przez całe życie i tak umiera będąc głupim. Stąd moje powiedzenie o Rzymie, jako przykład że nikt w chwil kilka nie zrobi z kogoś polonisty. Mój wiek ma tu mało do rzeczy, mogę być dla Ciebie gówniarzem, dla innego rówieśnikiem :)
A tak zapytam, czy Ty nie uczysz się pisowni, mowy i języka całe życie?? Chyba logiczne jest że wraz z wiekiem używasz coraz to bardziej wyszukanego i fachowego słownictwa aby opisać dane zjawisko. Jeśli nie to znaczy że w szkole nauczyli Cię wszystkiego :)
Moje błędy jak i innych pewnie nie raz się pojawią i ja jestem tego świadomy, a moja agresja stąd że często ludzie robią tak że jeśli ja robię coś dobrze a ten drugi już nie to jest gorszy i od niego wymagam. Chociaż ten drugi może mieć większe pojęcie o czymś innym i w ogóle tego nie wymagać od innych, no ale tego się już nie zauważa.


Będę za nią tęsknił :)

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 23, 2010, 15:56:06 »
Adamie, spokojnie bez nerwów, ale do rzeczy. Po pierwsze nikt tu z nikogo nie chce zrobić polonisty, bo jak na moje oko, to się chyba nie da. Po drugie, nigdy bym się nie odważył nazwać kogokolwiek gówniarzem, nawet domyślając się, że ta osoba jest ode mnie dużo młodsza. Po trzecie, masz rację pisowni pewnych wyrazów uczyłem się już w swoim dorosłym życiu i chyba przyjdzie mi się jeszcze uczyć. Jak ja chodziłem do szkoły podstawowej, to na przykład słowo "komputer" w Polsce jeszcze nie istniało. Po czwarte, niewiem dlaczego tak przypisałeś ten temat do swojej osoby. Chyba zauważyłeś, że nie tylko Ty robisz błędy a ja nawet śmiem twierdzić, że Ty pisząc posty w tym temacie nie robisz ich w ogóle. Po piąte nie wpowiadam się - bo i dział nie ten - na temat Twojej wiedzy technicznej, sądząc po ilości napisanych przez Ciebie postów mogę mniemać, że jest ona ogromna. Może i ja kiedyś z niej skorzystam.
Szanowny kolego Adamie, nie jest i nigdy nie było moim zamiarem, kogokolwiek łajać za błędy, nie jestem i nigdy nie byłem belfrem, mój stopień edukacji skończył się na niższym poziomie.
Dla kogoś wystarczy, że manifestuje swoją polskość, owijając się barwami narodowymi. Ja do tego gestu dorzucam jeszcze poprawność w pisaniu i wysławianiu się.
Pozdrawiam. Cześć.

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 23, 2010, 19:46:38 »
Witoldzie ale ja nie mam Ci kompletnie nic za złe. Wypowiadam się za siebie a nie za innych. Widzisz, gadałem ostatnio z Jankiem i obiecałem mu że będę pisał poprawną polszczyzną, i choć zabiera mi to więcej czasu niż napisanie po prostu posta bez końcówek to się staram :)

Co do wspomnianego gówniarza, to po prostu nie znalazłem szybko innego określenia na taki wiek, jeśli złe słowo to proszę o wybaczenie. Moja wiedza na temat aut jest niewielka ale wystarcza mi w zupełności aby radzić innym i samemu sobie, lecz człowiek uczy się całe życie, więc i tej wiedzy nabywa z biegiem czasu. Ja mam 22 lata i jeszcze w życiu się wiele nauczę.
Reasumując czasami ludzie odbierają moje wypowiedzi jakoś tak jak bym pałał agresją choć jestem bardzo spokojnym człowiekiem, pracuję nad swoją pisownią jak i nad innymi rzeczami, lecz człowiek jest istotą omylną i popełnia błędy czy tego chce czy nie chce :)


Będę za nią tęsknił :)

Offline Mateusz Łuczak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2002
  • Zainteresowania: DUCATI...
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 23, 2010, 20:01:57 »
Cytuj

Adam Harych napisał:
Jak jesteś taka alfa i omegą Mateuszu, i rażą Cię takie rzeczy jak brak końcówek to radź wszystkim w każdym dziale w ich problemach no bo liczy się głownie to jak ktoś coś pisze a nie co zawiera w swojej wypowiedzi. Z moja pisownią na co dzień jest inaczej (jeśli Cię to tak bardzo intryguje) bo zwykle to profesorowie nie umieją się samego pisma doczytać ;)

Od razu Rzymu nie zbudowali, a człowiek spiesząc się popełnia błędy i nie tylko w pisowni ale i w życiu, więc wyrozumiałość tez jest istotną cechą jeśli już czepiamy się wszystkich złych i dobrych rzeczy.

Co do mojej zbierzności to widzę że tak Cię zraził ten błąd że aż zatkało i nie wiedziałeś co poradzić tak?? No to masz mega pecha po w każdym poście ktoś się w jakiś sposób pomyli a Ty będziesz się tak gorączkował że nikomu nic nie poradzisz. Wniosek?? Mało się przydasz w tej społeczności :)


Wszystkim radzić nie muszę - Od tego powinni być moderatorzy.

Jednak na taki przypadek zbieżności nikt nie zwrócił uwagi.

Co do zawartości posta - liczy się nie tylko treść ale i to w jaki sposób ktoś ją przedstawia. W przeciwnym przypadku bardzo łatwo o mylną interpretację. A nam wszystkim chodzi o wysoki poziom forum a nie liczbę postów.

Co do ostatniej części wypowiedzi - przypomina mi się tylko jedna wypowiedź z wątku o Twoim samochodzie i nic więcej nie mam ochoty do tego dodać.

Wiek to nie wszystko. Ale nie będziemy o tym dyskutować.

Po postach widzę że używanie przycisku "alt" nie jest jakieś trudne. I od razu lepiej... dużo lepiej się czyta.

Nie wymaga to chyba aż tak wielkiego wysiłku prawda ?

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: Pisownia na forum
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 23, 2010, 21:25:03 »
No może i trudne nie jest, ale tu nie chodzi tylko o przycisk alt ale także błędy które wynikają z pospiechu czy innych podobnych przyczyn. Co do zawartości posta to masz racje liczy się jakość, bo bez interpunkcji np nie da się pewnych rzeczy odczytać, ale tu mowa głównie o końcówkach itp co raczej nie robi AŻ tak dużej różnicy.

Co do mojego samochodu to jeśli masz ochotę dodać coś od siebie bądź żywisz do mnie jakiś uraz to proszę, nie hamuj się tylko pisz. Od tego przecież jest forum.


Będę za nią tęsknił :)