Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk1] Dudnienie podczas jazdy. Czy to tylko sprawa zimowych opon?  (Przeczytany 5604 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
W tym roku po raz kolejny założyłem w listopadzie zimowe opony i chyba po miesiącu usłyszałem niepokojące dudnienie. Wydaje mi się, że chyba narasta. Czy to tylko sprawka leciwych zimowych opon, czy też może coś dzieje się złego w innych częściach samochodu? Dojeździć do wiosny, czy wymieniać? A może do serwisu?

Dla cierpliwych koleżanek i kolegów nieco szczegółów i moich „badań diagnostycznych”:

1.   Opony zimowe firmy DAYTON DW50 WINTER, 195/65 R15 9IT, (1703) (J6X), – tak więc wyprodukowane pod koniec kwietnia 2003 r, więc jakby nie było prawie 7 lat mają, ale wysokość bieżnika 4 mm.
2.   Wyważałem je od listopada 3 razy i nie było większych odchyłek, kierownica nie ma jakiś drgań.
3.   Jak auto było na podnośniku to kręciłem wszystkimi kołami i nie słyszałem hałasów z łożysk. Wulkanizator stwierdził, że nie ma luzów na łożyskach
4.   Hałasy nie zwiększają się podczas zwiększania obrotów silnika na postoju.
5.   Dudnienie zaczyna się już praktycznie od 40 km na godzinę i im szybciej jadę jest głośniejsze. Jechałem jednak parę tygodni temu 140 km/h i nic się nie działo, jednak chyba hałas narasta.
6.   Przedwczoraj zmieniałem zapasowe koło kolejno z przednimi kołami, ale specjalnej różnicy w hałasie nie usłyszałem. Trudno też mi zlokalizować źródło hałasu. Sprawę (koła czy coś innego) jednoznacznie wyjaśniłaby zmiana kół na letnie, ale te mam ładnie umyte i mi szkoda roboty :) ,a poza tym śnieg znów może się pojawić.
7.   A jeśli to nie opony zimowe, to co może być? Coś od sprzęgła w kierunku opon, ale co? 2 lata temu miałem wymieniane sprzęgło i tarcze hamulcowe przez wybitnych fachowców.

Liczę na doświadczenie i wiedzę koleżanek i kolegów. Może uda Wam się „zdalna” diagnoza?

Powtarzam więc pytanie: dojeździć do wiosny, wymieniać teraz opony czy autko do serwisu?

Z góry dziękuję za wysiłek weekendowy:).

Offline Roman Czarnota-Bojarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 104
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: BX 1,9D BREAK 1991r, C5 BREAK 2,0 HDI 2002
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [Mk1] Dudnienie podczas jazdy. Czy to tylko sprawa zimowych opon?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2010, 10:24:41 »
Witaj
Na twoim miejscu zrobił bym parę prób
Po pierwsze - Sprawdził bym czy podczas jazdy po łuku lub podczas robienia "żmijki" ten dźwięk się zmienia. Jeżeli są wyraźne różnice przy skrętach - głośniej w jedną stronę, a ciszej w drugą, to najprawdopodobniej pada któreś łożysko koła lub łożyska dyferencjału w skrzyni.
Po drugie - pojechał bym do warsztatu, gdzie można podnieść samochód tak, aby wszystkie koła były w powietrzu i rozpędził przednie koła do dużej prędkości, wysprzęglił i zgasił silnik. Jeżeli ten dźwięk jest z łożysk skrzyni lub łożyska prawej półosi to stojąc pod samochodem powinieneś móc go zlokalizować.
Po trzecie - a właściwie to powinno być po pierwsze :-) obejrzałbym opony - czy nie są poząbkowane. Jeżeli są to można by je przełożyć tak aby toczyły się w drugą stronę. Nawet jeżeli są kierunkowe to na chwile można by to zrobić na próbę. Jeżeli ten dźwięk pochodzi od opon to powinien zniknąć lub znacząco się zmienić po takiej operacji.
To wszystko co teraz mi przychodzi do głowy
Pozdrawiam
A po za tym:
Saxo 1,5d 1998 - Matki
C4 1,6 HDI - siostry
Było:
BX - 1,9d 1990
BX - 1,9 GTi automat 1993

Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
Re: [Mk1] Dudnienie podczas jazdy. Czy to tylko sprawa zimowych opon?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 23, 2010, 21:43:26 »
Dzięki Ci Romku za porady!
Powężykuję z przyjemnością w poniedziałek. Pomysł jest bardzo ciekawy.
Jeśli chodzi o ząbkowanie do tej pory znane mi było u dzieci i przy wyrastaniu „ósemek” czyli „zębów mądrości”. Wobec tego się doszkoliłem w necie i spojrzę „fachowo” na oponki oraz pogłaszczę je także „pod włos”. Potem zrobię jeszcze próbę z letnimi oponami, o ile nie napada śniegu. To najtańsze rozwiązanie i pewne, choć nieco uciążliwe.
Hałas, czy jak kto woli to buczenie, huczenie jest okropny koło 50-70 km /h, tak że prawie wcale nie słyszę silnika. Muszę szybko coś z tym zrobić przed jakimś dalszym wyjazdem, ale to są w każdej wersji duże wydatki :(.
I wracając do ząbków. Podobno poząbkowane opony nie nadają się do dalszej eksploatacji. A nie dałoby się tych ząbków przeszlifować? Słyszał ktoś o czymś takim?

Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
Re: [Mk1] Dudnienie podczas jazdy. Czy to tylko sprawa zimowych opon?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 25, 2010, 15:15:45 »
Wyrazy najwyższego szacunku dla Romka!
Pogłaskałem oponki – są gładziutkie, bez ząbkowania. Ja nie szarżuję i zamieniam okresowo opony przód – tył (są kierunkowe).
Pojeździłem więc jak w Formule 1 przy grzaniu opon, co zaintrygowało innych kierowców – ale szczęśliwie nie mieli „lizaka”) i stwierdziłem jednoznacznie, że jak skręcam w lewo to jest cicho. Skręty w prawo i jazda prosto – hałasuje.
Umówiłem się już na środę do serwisu Citroena na diagnostykę, ale przedtem może im podpowiemy, co to jest?

Offline Krzysztof J. Filipek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 172
  • Skąd: Zawadzkie
  • Posiadany samochód: C5 (X7) 2.0 HDi 163 FAP BVM 6 Exclusive sedan szary A. D. 2009
  • Miejscowość: Zawadzkie
Re: [Mk1] Dudnienie podczas jazdy. Czy to tylko sprawa zimowych opon?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 28, 2010, 09:17:06 »
Nikt nie zdążył z odpowiedzią, więc sam kończę temat: to było uszkodzenie łożyska prawej piasty. Rozkoszuję się znowu ciszą... Naprawa i cena jest tutaj.