Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: hamulec ręczny  (Przeczytany 5921 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciej Kapuściński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 82
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D (1996)
  • Zainteresowania: mjuzik i zx :)
  • Miejscowość: Gdańsk
hamulec ręczny
« dnia: Luty 09, 2010, 22:05:10 »
witam dzis na przegladzie stwierdzono brak hamulca recznego na lewym kole... Mysle ze przyczyn jest kilka, ale najpierw opiszę objaw zaobserwowany....  

ręczny działał u mnie tak ze łapał porządnie na ostatnie ząbki i dźwignia chodziła lekko, od paru dni jest tak że łapie na pierwsze ząbki i tylko jedno koło, czuć znaczny opór przy zaciąganiu i lekkie tarcie jakby linki ale gdzieś blisko dźwigni...

1. zerwana linka od jednego kola (ale to by dźwignia reagowala tak samo chyba?)

2. mam bębny z tylu  i tam są takie śmieszne samoregulatory z taką specyficzną blaszką i tej ów blaszki brak w kole które nie hamuje... i moze to być tak ze w prawym kole samoregulator zadzialal a w lewym nie i dlatego brak tego hamulca (ale znowu czy powinna dźwignia inaczej się podciągac?)

dodam tylko ze hamulec nożny siłe hamowania z tyłu rozprowadza równomiernie,...

co Wy o tym sądzicie? jakieś inne pomysły? z góry dzięki za pomoc
"Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli." :-)

Offline Makar Michał

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Augustów Białystok
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1i (60KM)
  • Zainteresowania: Elektrotechnika
  • Miejscowość: Augustów Białystok
Re: hamulec ręczny
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2010, 22:15:12 »
Ciężko coś pomóc mając opis działania dźwigni i tego ze nie hamuje jedno koło. jak na mój gust to po prostu linka ci spadła z kółka-prowadnicy i trze o goły metal a że spadła tylko ta od tego koła to jest luźna nawet jak zaciągniesz i nie hamuje. ciężko się zaciąga bo trze gdzieś o metal i chyba tyle. Trzeba podnieść chociaż tył auta i zajrzeć w niego od spodu co i jak tam wygląda. Tak to można tylko spekulować a i tak nie trafić diagnozy. Dziwne ze na przeglądzie koleś od razu nie rzucił okiem jak stało na kanale bo możliwe ze to błahostka.

Offline Maciej Kapuściński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 82
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D (1996)
  • Zainteresowania: mjuzik i zx :)
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: hamulec ręczny
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2010, 22:36:16 »
na kanale wszystko wyglada OK, nic nie jest urwane czy odczepione...  w czwartek  bede diagnozowal na podnosniku bardziej dogłebnie, dzieki
"Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli." :-)

Offline Maciej Kapuściński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 82
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D (1996)
  • Zainteresowania: mjuzik i zx :)
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: hamulec ręczny
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2010, 11:19:26 »
ok tez tak myślę, ale nie powinno mimo wszystko  sprawne koło łapać na pierwszych ząbkach skoro wcześniej oba łapały na ostatnich.... hmm?
"Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli." :-)

Wojciech_Siwek

  • Gość
Re: hamulec ręczny
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2010, 11:49:53 »
Cytuj

Maciej Kapuściński napisał:
ok tez tak myślę, ale nie powinno mimo wszystko  sprawne koło łapać na pierwszych ząbkach skoro wcześniej oba łapały na ostatnich.... hmm?

jak sie linka zatarła i nie mozesz dzwigni podnieść wysoko to nie będzie łapać

Offline Maciej Kapuściński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 82
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D (1996)
  • Zainteresowania: mjuzik i zx :)
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: hamulec ręczny
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 10, 2010, 14:01:04 »
ok, dzięki wielkie, jutro będę działał....
"Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli, którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli." :-)

Offline darek radomski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: stargard szczeciński
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i 75 km z lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: stargard szczeciński
hamulec reczny
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2012, 12:10:09 »
witam zbliza mi sie przeglad i mam problem z hamulcem recznym i zwiazku z tym mam pytanie cze sie go tylko podciaga przy dzwigni od recznego czy gdzies jeszcze?

Offline Krzysztof Trepka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 85
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Cytryna ZX 1.1 miami, C4
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: hamulec reczny
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2012, 15:29:06 »
podciąga sie przy dźwigni jak to nie pomoże to: samonapinacze w bębnach, wyciągnięte linki do wymiany itd. było o tym dużo na forum wystarczy poszukać kilka stron wcześniej....

Offline Łukasz Adamczyk

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 028
  • Skąd: Wałbrzych
  • Posiadany samochód: BX GTI 16V MKII 93,BX GTI 16V MKI i inne
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Wałbrzych
Re: hamulec reczny
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 16, 2012, 20:32:54 »
Jeśli podciągnąłeś przy ręcznym na maxa  i to nie pomogło to sprawdź sobie najpierw czy linki pod autem powtykane sa w uchwyty czy nie? bo jeśłi masz pourywane uchwyty trzymające linkę to mozesz podciągac przy ęcznym i na regulatorach a i tak hamował nie będzie :)
SUDECKI KLUB CITROENA

Na sprzedaż wszystkie części z XMa 2.1 td-wszystko co potrzeba!!! Oraz jakies większe, mniejsze graty do BXa...

PS.
Było kilka AXów, BXów, XMów jeden ZX i inne a historia dalej pisze swój ...

Offline Maciej Pełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 382
  • Skąd: Kałuszyn
  • Posiadany samochód: Avensis T27 FLII
  • Miejscowość: Kałuszyn
Re: hamulec ręczny
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 30, 2013, 19:46:23 »
Z góry przepraszam za odkopywanie tematu ale nie chciałem robić bałaganu i zakładać 10 takich samych wątków. Ostatnio podczas wiosenno-letnich przygotowań Cytryny powymieniałem sprężyny, rozpierak, któremu brakowało blaszki i okładziny w bębnach. Mój problem polega na tym, że prawe koło jako tako trzyma ale lewe prawie w ogóle. Muszę naprawdę bardzo mocno zacisnąć dźwignię żeby złapało. Regulowałem już pod siedzeniem i rozpierakiem ale bez większych efektów. Na bębnach jest rant wysokości może 0,05mm. Wymieniać bębny czy szukać przyczyny gdzieś indziej ? (Dodam jeszcze, że wcześniej działo się podobnie dlatego wymieniłem wszystkie elementy)
Był  ZX 1.4i '94

Offline Piotr Grzymski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Skoda Fabia
Re: hamulec ręczny
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 30, 2013, 22:32:21 »
A w jakim stanie masz linki, nie blokują się w pancerzu, chodzą swobodnie?
Jeśli linki są ok, to przyczyna leży w jak to nazwałeś rozpieraku, czyli samoregulator.
Zdemontuj bęben, i zobacz jak pracują szczęki bez bębna. zwróć uwagę, czy samoregulator pracuje czy nie.

Offline Maciej Pełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 382
  • Skąd: Kałuszyn
  • Posiadany samochód: Avensis T27 FLII
  • Miejscowość: Kałuszyn
Re: hamulec ręczny
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 24, 2013, 22:29:53 »
Faktycznie tydzień temu podniosłem i linka w pancerzu się blokuje. Dziwi mnie, że zużywa się ciągle lewa. Nowa dziś odebrana ze sklepu jeśli pogoda dopisze to jutro pewnie zmienię i się pochwalę.


No i poszło :) Linka zmieniona ręczny działa. Jedyna strata to urwana śruba od osłony tłumika.
Był  ZX 1.4i '94

Offline Maciej Pełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 382
  • Skąd: Kałuszyn
  • Posiadany samochód: Avensis T27 FLII
  • Miejscowość: Kałuszyn
Re: hamulec ręczny
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 29, 2014, 11:23:53 »
Niestety znów powraca problem z hamulcem. Prawa strona trzyma jak brzytwa, lewa jak zaciągnę dźwignię pod sufit. Przed wyjazdem do Norwegi wymieniane było prawie wszystko związane z hamulcami z tyłu: bębny, okładziny, sprężyny, linki, samoregulator. Krew mnie już zalewa od walki z lewym tylnym kołem, wygląda tak jakby lewa linka była dłuższa niż prawa, zabawa z samo. Dorzucam linki do zdjęć:
Śruba naciągu linki bez zaciągniętego ręcznego: http://zapodaj.net/eb0a81ea1dcc8.jpg.html
Zaciągnięty ręczny:
http://zapodaj.net/ccb07f9aa4bc8.jpg.html
http://zapodaj.net/f6d1851a098e6.jpg.html
Był  ZX 1.4i '94

Offline Piotr Grzymski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Skoda Fabia
Re: hamulec ręczny
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 30, 2014, 23:14:44 »
Sprawdź na ściągniętym bębnie czy ten samoregulator pracuje. Niech ktoś delikatnie naciska na hamulec, a Ty patrz czy się "rozkręca". Kilka naciśnięć na hamulec powinno pokazać czy działa, czy nie.