Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole  (Przeczytany 6861 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz Kaczmarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Skąd: Mielec
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.6i 8V Break SX 2000r. klima manualna, ABS
  • Zainteresowania: motoryzacja, film, muzyka
  • Miejscowość: Mielec
Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« dnia: Marzec 10, 2010, 21:22:33 »
Witam. W ostatnim czasie jadąc z prędkością około 60km/h wpadłem prawym kołem(tym od strony pasażera) w dużą dziurę. Było ciemno więc jej nie zauważyłem. Porządnie zatrzęsło tym prawym kołem i bałem się, że coś nawet może urwałem. I teraz mam pewien problem. Niby nic poważnego się nie stało i nic chyba nie urwałem, ale od tego właśnie czasu pojawiło się takie dziwne, nazwałbym to żegotanie w okolicach tego koła. Wcześniej nic nie było słychać napewno. Nie są to takie metaliczne i bardzo głośne odgłosy czy stuki. Ciężko mi to dokładnie opisać. Takie żegotanie może jakby coś trochę było niedokręcone albo coś miało jakiś mały luz. Na równej drodze jadąc prosto a nawet skręcając jest Ok. Nic nie słychać. Jednak po wjechaniu w większą dziurę czy na próg zwalniający( szczególnie na niego) słychać takie żegotanie jak opisałem wyżej.

Najlepsze jest to ,że byłem już na stacji diagnostycznej to sprawdzić i niby jest wszystko Ok. Po badaniu sprawności auta amortyzatory przednie mają sprawność powyżej 70%. Tylne i cała resza też jest ok. Stwierdzono, że wszystko w zawieszeniu pięknie gra. Jednak ja chciałem wiedzieć dlaczego to żegotanie się pojawia, więc udałem się do mechaników (znajomi kolegi). Sprawdzili przednie zawieszenie(sworznie, łączniki stabilizatora i inne rzeczy) i stwierdzili, że wszystko jest Ok. Delikatny luz miał sworzeń wachacza przy lewym kole więc go wymienili, chociaż mówili, że jeszce mógłbym na nim pojeździć trochę. Powiedzieli, że może to jakieś odgłosy mogło wydawać, które przenosiły się też na prawe koło o które mi chodziło. Reszta zawieszenia według nich żadnych luzów nie miała bo dobrze to sprawdzili szarpiąc jego elementy we dwóch. Kazali przetestować, czy to pomoże.

Przyjeżdżam pod dom. Jest tam parę wiekszych nierówności i znowu to samo. Dalej słychać to żegotanie. Masakra. Jadę do nich z powrotem i mówię. Zostawiłem auto na drugi dzień u nich znowu. Zdjęli całego McPerhsona przy prawym kole i wymienili poduszkę amortyzatora, łożysko amortyzatora(bo wcześnie troszkę już szumiało przy skręcie tak jakby tam jakiś piasek się dostał) oraz tuleje gumowe stablilizatora(2 sztuki). Łącznika stabililizatora nie wymienili bo według nich jest dobry i reszta też jest dobra. Zapłaciłem niemało i wyjeżdżam zadowolony, że wreszcie będę miał spokój.

Przyjeżdżam pod dom na nierówności a tu dalej to samo. Wymiana nic nie pomogła. Dalej słychać to jakby żegotanie.
Ręce mi już opadają. Powiedzieli mi jeszcze, że mimo iż amortyzator ma 73% sprawności to mógł przy wjechaniu w tą dziurę dostać jakiegoś podciśnienia i może jego też tak słychać. No ale jak tu wymieniać amortyzator przy takiej sprawności. W dodatku trzeba by wymienić odrazu dwa.
Co o tym myślicie?

Sprawdzaqłem jeszcze nadkole, ale jest dobrze zamocowane i nie tłucze się.

Proszę Was drodzy forumowicze o pomoc w tej sprawie i diagnozie tych ogłosów bo już nie ma do tego nerwów i żadnej innej koncepcji. Co za pech z tą dziurą. Ach te nasze wspaniałe polskie drogi.

Nie znalazłem też na forum, żeby ktoś miał taką przypadłość jak ja.
Grzegorz (Mielec)

Offline Adrian Pelechacz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 58
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: xsara break 1.9 D SX 98r
  • Miejscowość: Poznań
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2010, 09:02:33 »
Kolego a nie wywaliło Tobie łożysko ???
U mnie tak było.  :-)
A.P.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2010, 09:11:20 »
Chyba domyslam sie o jaki odglos Ci chodzi bo mam to samo po najechaniu na dziure taki dziwny odglos ale jest on cichy nie ?Bardziej przypominajacy odglos tluczacego sie plastiku o cos i tez z prawego przedniego kola. Ja to po prostu olewam bo tez bylem na sprawdzeniu zawieszenia wymienili gumy stabilizatora i drazek z koncowka to stukow juz nie ma ,mechanicy mowia ze reszta jest OK ale ten dziwny odlos pozostal.Wiesz co jeszcze sprawdz mocowanie fotela pasazera ,mocowanie przewodow hamulcowych , mocowanie oslony nadkoli bo lubia sie luzowac na tych kolkach na wcisk ,ja tego nei sprawdzalem bo mi to bardzo nie przeszkadza i zimno jest jeszcze.
Ps. u mnie w miescie jest masakra z tymi dziurami, niektore sa takie glebokie ze mozna wahacz wykrzywic ale coz to jest polska (specjalnie przez male p).

Offline Grzegorz Kaczmarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Skąd: Mielec
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.6i 8V Break SX 2000r. klima manualna, ABS
  • Zainteresowania: motoryzacja, film, muzyka
  • Miejscowość: Mielec
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2010, 20:51:45 »
Sprawdzałem i to napweno nie jest fotel ani nadkole. To wszystko się nie rusza. Wątpię też aby przewody hamulcowe, ale jeszcze to sprawdzę. To raczej nie jest odgłos tłuczącego się o coś plastiku. To takie dziwne żegotanie (chrobotanie, chrupnięcie) szczególnie, gdy wjadę na próg zwalniający. Tak jaby coś może miało luz, mały rezonans. Jest to dość głuchawy odgłos a nie głośny metaliczny stuk. Tak jakby wjeżdżając na próg lub dołki coś się tam rozruszało.

A mam pytanie jeszcze odnośnie łożyska? To koło normalnie wogóle nie szumi czy na równej powierzchni czy na dołkach. Chodzi cichuteńko.
Możliwe, żeby łożysko faktycznie wydawało takie dźwięki jak opisałem wyżej tylko na większych nierównościach a na równej drodze było ok?

I jeszcze mam ptanie? Jak myślicie? Czy wjeżdżając w tą dziurę mógł jednak uszkodzić się amortyzator i teraz wydaje takie odgłosy? Sprawność ma 73% badaną na szarpakach.
A może to łącznik stabilizatora mimo tego że mówią, że jest dobry?


A może po prostu coś się tam tylko poluzowało i wystarczy na cieple to wszystko przeglądnąć i podokręcać wszystkie śruby?
Może jak ktoś kiedyś pisał jakiś drobny element przy klocku hamulcowym wypadł i teraz hałasuje?

Proszę pomóżcie coś w tej sprawie.
Grzegorz (Mielec)

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 11, 2010, 21:35:15 »
Lacznik stabilizatora by pukal ,a sprawdzales polos? moze na tym dole sie uszkodzila.

Offline Janusz Bakalarz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 339
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 III 2.0 Hdi 2012 r sedan
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 11, 2010, 21:55:58 »
Może być amortyzator - charakterystykę ma 73 % a i ofszem ale..... te badanie sprawdza tylko i wyłacznie charakterystyke pracy a nie sprawdzą i nie uwydatnią luzu który występuje najczęściej na odcinku 3 - 4 cm na którym non stop teleskop pracuje - sprawdzić to mozna tylko i wyłącznie po zdemontowaniu sprężyny i to ręcznie.

A łożysko przednie w kole moim zdaniem to nie jest.
Miałem : Zastawa 1100p; Fiat 125p 1500; Ford Taunus 1.6b; Polonez 1500; WV Passat 1.6D; Mercedes 124 240D; WV Passat 1.8b; Peugeot 605 2.1D; Nissan Primera 2.0D; Matiz 0.8b; Citroen Xsara 2.0 HDI; Peugeot 207 1.4 HDI; Mercedes ML 3.0

Obecnie:
CITROEN C5 2.0 HDI 163 Km 2012 r

Offline Grzegorz Kaczmarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Skąd: Mielec
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.6i 8V Break SX 2000r. klima manualna, ABS
  • Zainteresowania: motoryzacja, film, muzyka
  • Miejscowość: Mielec
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2010, 20:21:27 »
Wydaje mi się, że to chyba nie półoś chociaż jak będzie cieplej to i to sprawdzę. Samochód normalnie się prowadzi i nie ma żadnych dragń na kierownicy lub wyczuwalnych, gdzieś z przodu. Zresztą był cały przód sprawdzany dwa razy. Fakt, że przez tych samych mechaników. To żegotanie pojawja się tylko przy większych nierównościach. Poza tym jeżdzi się normalnie. Nie wiadomo czy to żegocze w poziomie czy w pionie.

Muszękiedyś chyba przewieżć jakiegoś mechanika ze mną żeby to żegotanie usłyszał bo inaczej tak na gębę to nikt tego  chyba nie zdiagnozuje.

A co do amorka to może faktycznie i on takie odgłosy wydaje? Ciężko to tak teraz stwierdzić na sucho.

Janusz a jak sprawdzić ręcznie ten amortyzator po jego zdemontowaniu tak, żebym wiedział, że to faktycznie on tak żegocze? Jak to według Ciebie mam zrobić?


Chyba, że inni szanowni forumowicze mają o tym żegotaniu jeszcze jakieś inne zdanie.
Grzegorz (Mielec)

Offline Janusz Bakalarz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 339
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 III 2.0 Hdi 2012 r sedan
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 14, 2010, 17:33:54 »
Bierzesz amortyzator w ręce - rozciągasz go oraz składasz- jeżeli będzie zużyty i miałby stukać to tak mniej więcej od połowy do 3/4 teleskopu przy rozciąganiu  bedziesz wyczuwał ze na odcinku 2 - 3 cm będzie pokonywał tą odległość bez oporów .

Po prostu gdy go będziesz rozciągał powoli - to powinien dawać ci opór równomiernie od początku do końca -a wyrobiony amortyzator ma w pewnym momencie skok który własnie tylko w rękach wyczujesz.

I jak go wyczujesz to teleskop jest w tym miescu wyrobiony - to jest tak zwana wysokość pracy amortyzatora w Twoim aucie.

Nie wiem czy jasno napisałem - starałem się :-)
Miałem : Zastawa 1100p; Fiat 125p 1500; Ford Taunus 1.6b; Polonez 1500; WV Passat 1.6D; Mercedes 124 240D; WV Passat 1.8b; Peugeot 605 2.1D; Nissan Primera 2.0D; Matiz 0.8b; Citroen Xsara 2.0 HDI; Peugeot 207 1.4 HDI; Mercedes ML 3.0

Obecnie:
CITROEN C5 2.0 HDI 163 Km 2012 r

Offline Grzegorz Kaczmarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Skąd: Mielec
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.6i 8V Break SX 2000r. klima manualna, ABS
  • Zainteresowania: motoryzacja, film, muzyka
  • Miejscowość: Mielec
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 14, 2010, 20:03:00 »
Dziękuję Ci Janusz za pomoc. Wszystko jak najbardziej jasno opisałeś :)
Jak będzie cieplej to rozbierzemy ten amortyzator u mechanika i sprawdzimy tak jak to napisałeś.

Gorzej jeśli faktycznie będzie uwalony :(
Jak myślisz Janusz (lub inni forumowicze) czy , jeśli się okaże, że ten amorek jest zepsuty(ma ten skok) to mogę tylko jego wymienić na nowy a ten drugi przy lewym kole zostawić skoro jest dobry i ma 71% sprawności?
Czy trzeba by wymienić odrazu oba na nowe tak jak to zalecają parami wymieniac? Tylko, że wtedy robi się niesamowity koszt (aż strach pomyśleć o wymianie obu tym bardziej, że drugi jest dobry).

Czy lepiej nie zawracać sobie tym głowy ze względu na duże koszty wymiany dwóch amorków i jeździć dalej z tym żegotaniem? Czy to wogóle bezpieczne?
Grzegorz (Mielec)

Offline Janusz Bakalarz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 339
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 III 2.0 Hdi 2012 r sedan
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 15, 2010, 08:14:43 »
Grzegorz - ja Ci opisałem jak sprawdzić amortyzator - jeżeli się okaże że jest uszkodzony to proponuję ci wymienić obydwa- nie baw się w jeden bo to nie zdaje egzaminu.

A co do rzegotania to temat teleskopu był podsunięty Tobie do sprawdzenia - a wcale nie musi być to przyczyną, może jest inna jakaś usterka która wywołuje takie dźwięki -ale wiesz ,na odległość to można tylko podsuwać pomysły co sprawdzić a co nie - w takich przypadkach nikt Ci 100% diagnozy poprzez emaila nie wystawi niestety.

A sprawdź jeszcze czy zacisk z przodu nie jest luźny na pływakach lub czy same klocki Tobie nie latają w zacisku - jadąc po dziurach właśnie te elementy potrafią wydawać takie denerwujące odgłosy rzegotania.
Miałem : Zastawa 1100p; Fiat 125p 1500; Ford Taunus 1.6b; Polonez 1500; WV Passat 1.6D; Mercedes 124 240D; WV Passat 1.8b; Peugeot 605 2.1D; Nissan Primera 2.0D; Matiz 0.8b; Citroen Xsara 2.0 HDI; Peugeot 207 1.4 HDI; Mercedes ML 3.0

Obecnie:
CITROEN C5 2.0 HDI 163 Km 2012 r

Offline Grzegorz Kaczmarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Skąd: Mielec
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.6i 8V Break SX 2000r. klima manualna, ABS
  • Zainteresowania: motoryzacja, film, muzyka
  • Miejscowość: Mielec
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 15, 2010, 11:53:55 »
Dzięki Janusz za odpowiedź, porady i wyrozumiałość. :) Niedługo jak zrobi się trochę cieplej to dokładnie to wszystko posprawdzam jeszcze raz. Póki co uważam temat za zamknięty bo faktycznie na odległość to nic nie zdiagnozujemy.

Pozdrawiam :)
Grzegorz (Mielec)

Offline Janusz Bakalarz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 339
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 III 2.0 Hdi 2012 r sedan
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 15, 2010, 15:48:52 »
Wyrozumiałość to rzecz pierwsza na takim forum - po to tu sie wszyscy spotykamy - fajnie jak coś pomogłem.
Pozdrawiam.
Miałem : Zastawa 1100p; Fiat 125p 1500; Ford Taunus 1.6b; Polonez 1500; WV Passat 1.6D; Mercedes 124 240D; WV Passat 1.8b; Peugeot 605 2.1D; Nissan Primera 2.0D; Matiz 0.8b; Citroen Xsara 2.0 HDI; Peugeot 207 1.4 HDI; Mercedes ML 3.0

Obecnie:
CITROEN C5 2.0 HDI 163 Km 2012 r

Offline Grzegorz Kaczmarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Skąd: Mielec
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.6i 8V Break SX 2000r. klima manualna, ABS
  • Zainteresowania: motoryzacja, film, muzyka
  • Miejscowość: Mielec
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 14, 2010, 12:48:13 »
Usterka wreszcie zdiagnozowana. Aż mi się śmiać chce, że to taka drobnostka wyszła. Przewiozłem wreszcie dziś innego mechanika autem, żeby przysłuchał się temu żegotaniu, skrzypieniu i faktycznie też to słyszał. Potem wzięliśmy auto na podnośnik i sprawdził całe zawieszenie przy przednich kołach. Było wszystko OK. Stwierdził, że to musi być gdzieś od góry silnika. Opuściliśmy auto, podnieśliśmy maskę samochodu i pobujał autem przy prawym kole. Pojawił się ten dzwięk znowu i okazłao się, że to tylko górna gumowa poduszka silnika tak jakby skrzypiała, żegotoała. Pisknął tam trochę odrdzewiaczem i po sprawie. Odgłos zniknął a ja wreszcie mam błągą ciszę w aucie :)
Fakt, że wcześniej inni mechanicy ze mną nie jechali i tego nie słyszeli, więc szukali przy zawieszeniu trochę w ciemno. Dlatego diagnoza tego była trochę utrudniona wcześniej.
Grzegorz (Mielec)

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 19, 2010, 17:28:05 »
Pytanie za 100 punktów: po wymianie łącznika stabilizatora ustawiać zbieżność?

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 19, 2010, 17:33:42 »
Cytuj

Dawid Pieron napisał:
Pytanie za 100 punktów: po wymianie łącznika stabilizatora ustawiać zbieżność?

Nie trzeba.
 
Xsara
 

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 20, 2010, 09:26:06 »
Serdeczne dzięki Janie po raz nie wiem który.. Duże piwo ( czy co tam wolisz :P ) masz już u mnie od dawna.

Offline Grzegorz Bielawski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 145
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Break SX HDI 2.0 / Citroen C5 MKII 1.8i
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 03, 2010, 21:37:19 »
Witam

Panowie też mam podobne odgłosy w lewym przednim kole, do tej pory wymieniłem amortyzatory gdyż miały 50% sprawności oraz łożyska oporowe w raz z poduszkami. Niestety nadal na nierównościach słychać dziwne odgłosy. Na postoju jak kręcę kierownicą w prawo to też słychać to pierdzenie jakby ocierała guma o gumę. Co to może być waszym zdaniem ?

Offline Łukasz Darowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: xsara II
  • Miejscowość: Głogów
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 30, 2010, 10:51:29 »
Mam podobne problemy. Ostatnio "żegotanie" nasiliło się. Zawieszenie sprawdzone, parę rzeczy wymienionych i dalej lipa. Co dziwne w ostatnich dniach była cisza, a wczoraj dzwięk pojawił się z dodatkową mocą. Nie okreśłiłbym go jako tarcia, czy stuków raczej jakbym jakieś latające kulki słyszał. Na prostej drodze jest ok, na nierównościach słychać mocno. Zauważyłem jeszcze taką przypadłość że w momencie hamowania dzwięk jakby ustaje. Dzwięk jest również słyszalny w momencie ruszania z dwójki, jak mam niskie obroty pojawia się drganie autka, wpada w rezonans i właśnie wtedy chrobocze. No i lipa. Już nie wiem co to może być.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 25, 2010, 13:50:25 »
Moze podpora polosi?

Offline Bogdan Gos

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 389
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara I 1.4 LPG 98r. break,fiat punto 1.7D 96r,opel astra g 2,0D
  • Zainteresowania: samochody,mechanika
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Dziwne odgłosy (żegotanie) przy prawym kole
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 25, 2010, 18:24:21 »
jak spod spodu ,prawa strona ,po deszczu cichnie, lub kałuży ----łożysko półosi