Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Rozrusznik zepsuty, naprawa rozrusznika  (Przeczytany 4822 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Witek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 134
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: Xara Picasso silnik 2.0 HDi, rok2004
  • Miejscowość: Bytom
Rozrusznik zepsuty, naprawa rozrusznika
« dnia: Marzec 12, 2010, 20:50:27 »
Witam

Ostatnio rozrusznik coś słabo kręcił - (jakby rozładowany akumulator). Znaczy... złośliwa gadzina, jak ja zapalałem to było OK, jak żona - to coś słabo. Koniec końców, auta nie dało się uruchomić w normalny sposób. Zapalił na "pych" i strzałka do garażu.

Naprawa rozrusznika w HDI 2.0 wygląda tak:

Trzeba odłączyć akumulator i kabel zabezpieczyć, bo mój wraca sam do klemy. Rozmontować filtr powietrza i jego obudowę, wyjąc całkiem. Tu kolejna uwaga: do odłączenia kabelek do przepływomierza i kabelek ze sterowania przepustnicą. Dalej przyda się odłączenie węży paliwowych 2 sztuki - od filtra paliwa i podniesienie filtra. Ja go drutem dowiązałem żeby nie przeszkadzał. Sam rozrusznik przykręcony jest 3 śrubami na imbus, (uwaga na długości śrub) wszystkie 3 od strony skrzyni biegów. Z drugiej strony jest 1 kabel z "dużym prądem" (klucz 13) i 1kabelek z "małym prądem" (klucz8). Nie jest łatwo odkręcić te 5 śrub, ale też nie jest to niemożliwe. 45 minut na wszystko wystarczy. Nie jest konieczny kanał. Po odkręceniu rozrusznik wychodzi "górą", obok łapacza powietrza.

Rozkręcanie rozrusznika:

2długie śruby od tyłu i 2 śrubki trzymające elektromagnes jeden kabelek - i jest cały rozkopany. w moim przypadku, okazało się ze szczotki "dodatnie" są wytarte do zera. Warto by było wymienić wszystkie 4 szczotki, ale o ile kable dodatnich szczotek są wyprowadzone na zewnątrz, to kable z ujemnych są zgrzane do masy. W domu nie bardzo jest jak zgrzać, wiec tu pytanie go fachowców - czy można dolutować te kabelki? Po naprawie szczotek, pokrywa ze szczotkotrzymaczem ma być czysta i sucha - szczotek się nie smaruje.
wirnik nie wymaga komentarza, lekko przetrzeć komutator - i będzie OK. Uwaga, pomiędzy wirnikiem a przekładnią planetarną jest kuleczka!
Przekładnie planetarną można rozmontować palcami, bez narzędzi. Uszczelka gumowa + 3 koła zębate. U mnie były dość zapaćkane czymś czarnym, więc całość wymyłem w benzynie ekstrakcyjnej. Nasmarowałem bardzo gęstym smarem, ale jak znam życie należało użyć jakiegoś specjalnego mazidła.
Ostatnia rzecz to "widełki" które ciągnie elektromagnes. Także użyłem benzyny do czyszczenia i gęstego smaru.
Składanie nie nastręcza trudności. najpierw składamy głowice z elektromagnesem, a potem lecimy od tyłu. Za pomocą szprych lub grubego (spinacz za słaby) drutu robimy haczyki w kształcie litery U (pion 4 cm poziom 5mm) którymi odciągamy sprężyny pchające szczotki. Odrobina smaru do tulejki miedzianej i wkładamy wirnik. wyjmujemy "druciki" blokujące sprężyny, i zakładamy tuleje z magnesami stałymi, a potem (kulka!) "przód" rozrusznika.

Po poskładaniu można zrobić następujący test. rozrusznik przytrzymać solidnym butem przy ścianie, podłączyć mu kablami rozruchowymi masę i duży plus - nic się nie powinno dziać. (zachowaj ostrożność) teraz duży plus (nakrętka 13mm) łączymy z małym plusem(nakrętka8mm) i rozrusznik "wywala" zębatkę i kręci. Podczas załączanie możemy przytrzymać zębatkę patykiem, (kij od miotły). Jeśli "ma kopa" czyli nie bardzo dajemy rade, to jest OK. Jak bez trudu można zatrzymać wirnik albo pokonać elektromagnes - jest źle.

Za szczotki zapłaciłem 25zł, benzyna i smar narzędzia - miałem. Pomyślałem ze zadbam o wygląd zewnętrzny urządzenia i pomaluje je. W tym celu chciałem go wyczyścić szczotką drucianą na kątówce, ale szczotka złapała rękawiczkę i.... teraz mam zabandażowaną rękę a rozrusznik nie został pomalowany.
Myślcie co robicie, lepiej niż ja.

Jak by ktoś chciał z tego zrobić poradnik, mam zdjęcia.

Offline Filip Presz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Posiadany samochód: Xsara II, C4 II
Re: Rozrusznik zepsuty, naprawa rozrusznika
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2010, 23:39:26 »
Ostatnio rozrusznik coś słabo kręcił - (jakby rozładowany akumulator).

Identyczne objawy, sprawdzałem dzisiaj u mechanika aku i jest w świetnej kondycji. Powiedzieli, że to pewnie rozrusznik.
Jeśli miałbyś czas to mógłbyś dołożyć zdjęcia do opisu, byłbym bardzo wdzięczny.
Używany rozrusznik jest niepewny, nowy drogi, więc jeśli wymiana szczotek u mnie też by pomogła byłoby super.
Xsara II 1.6 16v 2004r.
Citroen C4 II 1.6 VTi 2014r.

Offline Tomasz Witek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 134
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: Xara Picasso silnik 2.0 HDi, rok2004
  • Miejscowość: Bytom
Re: Rozrusznik zepsuty, naprawa rozrusznika
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 13, 2010, 21:54:23 »
instrukcja część pierwsza, bezie tam leżeć długo, ale jak ktoś ma chęć to zezwalam na kopiowanie modyfikacje wstawienie do działu zrób to sam itd.
http://infobot.pl/r/1G9v

Offline Bartek Jaszkul

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 024
  • Skąd: b. merzdorf
  • Posiadany samochód: były 2 Xsary i BX, a jest cukierek czyli Clio
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: b. merzdorf
Re: Rozrusznik zepsuty, naprawa rozrusznika
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2010, 11:28:24 »
Kabelki od szczotek oczywiście, że trzeba dolutować, a dobrze by było nawet jakąś śrubką przykręcić, choć lut powinien starczyć.
Problem możesz mieć tylko taki, że tam zapewne jest trochę brudu, więc wszystko dokładnie musisz wyczyścić, aby lut był solidny i dobry a nie tzw. "zimny". Najlepiej do tego wszystko wyczyścić papierem ściernym, potem topnikiem wysmarować przewód do lutowania, pobielić a dopiero wtedy lutować do powierzchni. Jeśli powierzchnia jest duża do przylutowania to lutownicę warto dobrze rozgrzać.
Model: Mitsubishi Carisma I `98 Wersja: LS Silnik: 1.8GDI (5) (280kkm)

125KM:
14KM:

Offline Tomasz Witek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 134
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: Xara Picasso silnik 2.0 HDi, rok2004
  • Miejscowość: Bytom
Re: Rozrusznik zepsuty, naprawa rozrusznika
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 15, 2010, 20:07:58 »
część druga opisu:

http://infobot.pl/r/1Giz

Postaram sie jutro nakręcić filmik z testu rozrusznika.

Offline Tomasz Witek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 134
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: Xara Picasso silnik 2.0 HDi, rok2004
  • Miejscowość: Bytom
Re: Rozrusznik zepsuty, naprawa rozrusznika
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 16, 2010, 20:48:29 »
...a rozruszniki testuje tak:

http://infobot.pl/r/1Gna

:)

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Rozrusznik zepsuty, naprawa rozrusznika
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 16, 2010, 21:38:50 »
Wrzuc wszystko moze lepiej na rapidshare bo tutaj co podales linki trzeba sie logowac.

Offline Tomasz Witek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 134
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: Xara Picasso silnik 2.0 HDi, rok2004
  • Miejscowość: Bytom