Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: AL4 vs DP0 jaki olej  (Przeczytany 5600 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robert Grabowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i automat 2000r
  • Miejscowość: Warszawa
AL4 vs DP0 jaki olej
« dnia: Marzec 17, 2010, 14:41:38 »
Witam,
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wymianą oleju w skrzyni biegów AL4, byłem już praktycznie zdecydowany na olej ESSO ATF LT 71141, ale po głębszej analizie tematy dowiedziałem się że do skrzyni DP0 w RENAULT używany jest olej RENAULT MATIC G3 synt (to samo co ELF MATIC G3 synt).
A skoro AL4 i DP0 to te same skrzynie to twierdzenie że do skrzyni AL4 można lać tylko olej ESSO jest trochę nielogiczne.

Proszę o radę osób które dobrze znają temat, czy skoro Renault do DP0 zaleca inny olej to czy można go również używać w AL4 skoro to te same skrzynie?
Xsara 1.6i 2000r AL4

Offline Ron Steiker

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 111
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Xsara Kombi 1.9 TD
  • Zainteresowania: Samochody
  • Miejscowość: Łódź
Re: AL4 vs DP0 jaki olej
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2010, 16:16:07 »
Zadzwoń do serwisu i zalej taki jak jest w oryginale.  :) Zdrówka
:-)

Offline Robert Grabowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i automat 2000r
  • Miejscowość: Warszawa
Re: AL4 vs DP0 jaki olej
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 17, 2010, 23:46:59 »
Nie do końca o taką odpowiedź mi chodziło :-)
Bardzo ciekawi mnie rozbieżność w zaleceniach co do oleju do praktycznie tej samej skrzyni i czy olej zalecany przez Renault do skrzyni DP0 będzie OK dla skrzyni AL4?
Xsara 1.6i 2000r AL4

Offline Ron Steiker

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 111
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Xsara Kombi 1.9 TD
  • Zainteresowania: Samochody
  • Miejscowość: Łódź
Re: AL4 vs DP0 jaki olej
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2010, 07:06:26 »
No dobra, ale mnie się wydaje, że póki nie jesteś inżynierem mechanikiem z doswiadczeniem w skrzyniach biegów w firmie Citroen to wszelkie wnioski będą subiektywne. Uważam, że wszelkie kombinacje w tej kwestji będą niepełne.

Chyba na forum nie znajdziesz nikogo, kto zna róznice w użytych materiałach w obu skrzyniach ... no nie chce sie nad tym rozwodzić ale będzie trudno. Zadzwoń do serwisu, będzie najprościej.

Dlaczego chcesz zastosować inny olej?
:-)

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: AL4 vs DP0 jaki olej
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 18, 2010, 12:14:39 »
Mam taką skrzynię (AL4) w aucie i też miałem ten dylemat. Ponieważ ten model skrzyni był używany w innych modelach koncerny PSA (Citroena i Peugeota) sprawdź na forum co piszą inni użytkownicy na ten temat. Moje odczcucie po lekturze forum było takie, iż używać należy tylko i wyłącznie olej zalecany przez producenta.
Wymiany dokonałem w sposób dynamiczny w Nadarzynie k/Warszawy w firmie p. OLCZAK. Oleju zużyto coś około 7-8 litrów a koszt z wymianą wynióśł coś około 800 złotych.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: AL4 vs DP0 jaki olej
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2010, 12:43:22 »
Bylo juz o tym wieeele razy...
Olej Esso ATF LT 71141.
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Robert Grabowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i automat 2000r
  • Miejscowość: Warszawa
Re: AL4 vs DP0 jaki olej
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 18, 2010, 15:31:05 »
Zastanawiam się nad innym olejem ponieważ oleju ESSO nie można kupić w opakowaniu mniejszym niż 20l, a kupowanie na allegro rozlewanego oleju też nie gwarantuje że dostane odpowiedni olej. Dlatego zastanawia mnie czy to czysty zabieg marketingowy że do skrzyni AL4 można lać tylko i wyłącznie olej ESSO a do DP0 można już lać olej ELF.
Olej chce w skrzyni wymienić sam i jestem ciekaw czy można wlać olej ELF skoro np Renault go zaleca do DP0.
Poza tym olej ELF jest łatwo dostępny i jest w zapieczętowanych opakowaniach, tak więc wiem co kupuje.
Jeśli ktoś ma doświadczenia z tym olejem albo ma stosowna wiedzę żeby mi udzielić odpowiedzi to proszę pisać.

Pozdrawiam
Xsara 1.6i 2000r AL4

Offline Ron Steiker

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 111
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Xsara Kombi 1.9 TD
  • Zainteresowania: Samochody
  • Miejscowość: Łódź
Re: AL4 vs DP0 jaki olej
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 19, 2010, 05:21:34 »
Chłopaki z Bawarii rozlewają po litrze
http://www.bavauto.com/fland.asp?part=ESSO%20LT71141&utm_medium=feed&utm_campaign=googlebase&utm_source=ESSO%20LT71141

Zadzwoń do nich to Ci podeślą to co potrzebujesz i nie rozlewane w Polsce. Jak nie znasz języka do zadzwonie za Ciebie tylko podaj adres gdzie mają przysłać.
:-)

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: AL4 vs DP0 jaki olej
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 19, 2010, 14:51:27 »
Ten olej jest dostepny w ASO PSA (Citroen/Peugeot), ASO VAG (VW, Audi, Skoda, Seat) oraz ASO BMW w mniejszych pojemnikach (1L, 2L).
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Robert Grabowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.6i automat 2000r
  • Miejscowość: Warszawa
Re: AL4 vs DP0 jaki olej
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 19, 2010, 16:10:19 »
Dziękuje za namiary, ale znalazłem olej w warszawie i odbiorę go osobiście. Cena 30zł/l (w ASO 100zł/2l).
Wciąż jednak zastanawiające jest dlaczego do skrzyni DP0 renault zaleca olej ELF?

Pozdrawiam
Xsara 1.6i 2000r AL4