Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi  (Przeczytany 24236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jerzy Banasik

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 2, 0 16V (mk2) 2005r.
[MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« dnia: Marzec 23, 2010, 21:28:41 »
Jestem tu nowy,witam więc wszystkich korzystających z tego forum.
Od kilku miesięcy jestem posiadaczem c5 kombi z silnikem benzynowym. Wiem, że tylna szyba w klapie kombi jest otwierana, niestety u mnie ona nie działa co nie jest niczym nowym w tych samochodach. Przeglądając wątki dotyczące tego tematu, poznałem jak sobie poradzić z uszkodzoną ścieżką, naprawą wyłącznika itd. Informacje użytkowników pozwoliły mi poradzić sobie z tymi "dolegliwościami". Niestety, nie potrafię poradzić sobie z problemem nie otwarania się tylnej szyby w moim pojeździe. Naprawa ścieżki (spradziłem obydwie) i wyłącznika spowodowała, że auto reaguje gdy nacisnę przycisk otwierania szyby (zachowuje się tak jak po otwarciu drzwi-pompa zawieszenia ustawia auto), ale siłownik nie otwiera szyby. Gdy podpiąłem go pod 12V okazuje się, że jest on sprawny - pracuje. Wiele razy kontrolowałem przewodzenie w kostkach pod spoilerem na klapie, pod tapicerką przy lewym słupku w bagażniku, przewody siłownika i nadal nic - siłownik po nacicśnięciu wyłącznika milczy. Czy ktoś ma pomysł na to gdzie szukać błędu, co może być przyczyną tej awarii?  
Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

Offline Kamil Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Oleśnica
Re: Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2010, 22:18:18 »
Witam również.
Ja chyba nie do końca zakumałem, o co Ci chodzi... I myślę, że nie tylko ja.
Jaki siłownik? Masz elektryczny siłownik w szybie bagażnika??? Ja tego jeszcze nie rozbierałem, też mnie to czeka, ale tam nie ma żadnego siłownika elektrycznego...

Offline Jerzy Banasik

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 2, 0 16V (mk2) 2005r.
Re: Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2010, 22:25:34 »
Urządzenie, które otwiera,odblokowuje tylną szybę podpięte jest pod kostkę elektryczną. Być może nieprecyzyjnie się wyraziłem i nazwałem to siłownikiem. Nie wiem jak poprawnie nazywa ów element.
Co jest niezrozumiałe w mojej prośbie o pomoc w rozwiązaniu usterki o której piszę?Być może coś zakręciłem w opisie.

Offline Krzysztof Szanecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 4 164
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2.0 HDi 2007
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 24, 2010, 08:00:49 »
Popraw proszę temat wg regulaminu bo zgadywać nie będziemy.
Pozdrawiam,
Krzysiek
http://www.webstyle.com.pl

Offline Jerzy Banasik

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 2, 0 16V (mk2) 2005r.
Re: Naprawa otwierania tylnej szyby w klapie c5 kombi
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 24, 2010, 09:28:32 »
Uzupełnię co trzeba, proszę tylko o informacje odnośnie co napisałem nie tak, bądź nie zrozumiale.

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • ******
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 24, 2010, 09:35:02 »
Jerzy na pierwszej glownej stronie forum C5 jest temat regulamin i rzeczy dotyczace prefiksow,prosze zapoznaj sie z tym.

Offline Marcin Golonka

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 513
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: Citroёn C5 SX Automatic 2.0 HDi Break 2003r
  • Miejscowość: Puławy
Re: Naprawa otwierania tylnej szyby w klapie c5 kombi
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 24, 2010, 09:35:39 »
Cytuj

Jerzy Banasik napisał:
Uzupełnię co trzeba, proszę tylko o informacje odnośnie co napisałem nie tak, bądź nie zrozumiale.

http://www.klub.citroen.triger.com.pl/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=13874&forum=17

Offline Jerzy Banasik

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 2, 0 16V (mk2) 2005r.
Re: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 24, 2010, 09:51:52 »
Przepraszam za zamieszanie i własne nie dopatrzenie, uzupełniam w temacie co trzeba. Dziękuję za wyrozumiałość.

Offline piotr rommel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Łódż
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Break
  • Miejscowość: Łódż
Re: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2010, 12:10:37 »
Witaj. Ja chyba wiem o co Ci chodzi. Sam mam podobny problem i zasięgnąłem w tej sprawie języka w serwisie. O ile dobrze rozumiem poradziłeś sobie z przerwą w obwodzie elektrycznym ale mimo to jak naciśniesz tzw stycznik to szyba i tak nie reaguje?
Prawdopodobnie jest tak, że ów stycznik, czyli ten guziczek umieszczony na osi wycieraczki nie przewodzi prądu. Powód może być taki, że zwyczajnie styki tego stycznika uległy utlenieniu. pewnie dość długo szyba się nie otwierała i brak używania tego stycznika doprowadził do takiej awarii. Rady są dwie albo wymienić stycznik na nowy co może być kłopotliwe i kosztowne bo na ogół wiąże się z wymianą jeszcze kilku innych elementów lub po prostu zastąp ten stycznik jakimś mikrowłącznikiem, który dostaniesz w każdym sklepie z elementami elektronicznymi. Powinno pomóc. Pozdrawiam.
Piotr Rommel

Tworzenie stron www Łódź
--------------------------------------------------------
Dobry katalog stron www nie jest zły ;-)

Offline Jerzy Banasik

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 2, 0 16V (mk2) 2005r.
Re: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 30, 2010, 14:55:01 »
Dziękuję za pomoc w temacie. Wyłącznik działa poprawnie to wiem, szyba nie otwiera się nawet gdy zewrzeć styki (czyli omijając ów wyłącznik). Odkryłem ostatnio, iż napięcie w instalacji prowadzącej do siłownika wynosi nie 12V a mx.8,5V w skutek czego siłownik nie reaguje, gdyż najprawdopodobniej ma zbyt niskie napięcie. Odkryłem to w taki sposób, że podłączyłem miernik i sprawdzałem jakie napięcie w przewodach prowadzących do siłownika rosło po otwarciu klapy tylnej. W lampkach bagażnika dochodziło ono do prawidłowych 12V (na skali miernika był ten wzrost widoczny). Gdy podłączyłem się miernikiem do instalacji siłownika napięcie dochodziło do 8,5V. Kiedy więc podłączyłem siłownik do zasilania lampki bagażnika działał poprawnie.  Czemu tak jest, że siłownik dostaje 8,5V zamiast 12V? Jedna z moich hipotez to taka, że instalacja zasilająca siłownik w jakimś miejscu jest podłączona jest do tzw. ściemniacza (tego, który płynnie zaświeca i gasi oświetlenie wnętrza samochodu). Prawdopodobnie "coś" uległo awarii i zamiast po otwarciu auta dawać napięcie 12V, daje mniej. Może macie na to jakiś pomysł? Przyszło mi do głowy, że zamiast "doktoryzować się" nad tą dziwną usterką, może "pobrać" prąd  do siłownika z innego miejsca instalacji (takiego, które dostarcza napięcie dopiero po otwarciu auta). Zweryfikujcie Szanowni Forumowicze poprawność mojego myślenia. Z góry dziękuję i Pozdrawiam.

Offline piotr rommel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Łódż
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Break
  • Miejscowość: Łódż
Re: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 31, 2010, 23:12:47 »
Witaj. Szczerze mówiąc mało prawdopodobne aby zasilanie siłownika poprowadzono w jakiejś relacji ze ściemniaczem, bo i po co? Nie wiem w jaki sposób naprawiłeś przerwę w obwodzie doprowadzającym napięcie do stycznika. W oryginale doprowadzone są do stycznika za pomocą ścieżek napylonych na  szybę. Przypuszczam, że gdzieś tam następuje spadek napięcia. Siłownik otwierający szybę to zwyczajny siłownik elektromagnetyczny i rzeczywiście jeśli napięcie jest za niskie może nie zadziałać. Ja sprawdziłbym, w którym miejscu następuje spadek napięcia idąc po kolei od źródła tj, wiązki w górnej części klapy poprzez ścieżki na szybie, stycznik aż do siłownika, Spróbuj, powodzenia.
Piotr Rommel

Tworzenie stron www Łódź
--------------------------------------------------------
Dobry katalog stron www nie jest zły ;-)

Offline Jerzy Banasik

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 2, 0 16V (mk2) 2005r.
Re: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 01, 2010, 15:20:22 »
Witam Piotrze.
Szyba została naprawiona przeze mnie przy pomocy przewodów, myślę więc, że to nie one dają spadek napięcia na siłowniku. Wczoraj kominowałem znów, ale nic nie udało mi się "wyczarowac". Gdy zwarłem przewody przy samej kostce-tej nad tylną szybą  pod spoilerem, siłownik również nie zareagował. Wnioskuję z tego, że problem jest gdzieś pomiędzy tą kostką, a istalacją idącą do siłownika. Nie wiem jak zasilana jest ta kostka, która jest nad szybą, do ktorej wipęte jest ogrzewanie tylnej szyby jak i zasilanie jej otwierania. Kabel od kostki prowadzi do solidnej wiązki pod podsuwftką. Bez jej zdemontowania nie da się nic zobaczyć. Może wiesz Piotrze skąd kostka o której mowa, bierze swoje zasilanie. Dziękuję i pozdrawiam

Offline Jerzy Banasik

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 2, 0 16V (mk2) 2005r.
Re: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 07, 2010, 19:57:12 »
Witam wszystkich korzystających z forum.
Chciałbym podzielić się z wszystkimi rozwiązaniem  zgłaszanego przeze mnie problemu, dotyczącego problemów z otwieraniem szyby w tylnej klapie citroena c5. Podczas wizyty w ASO okazało sie, iż wszelkie naprawy podjęte przeze mnie wobec opisywanego problemu były jak najbardziej prawidłowe, ale niewystarczające. Szyba nie otwierała sie gdyż jak mi powiedziano w serwisie, funkcja ta odłączona została na poziomie oprogramowania. Podłączenie komuptera i uaktywnienie wspomnianej funkcji, spowodowało ustąpienie problemu. Dziękuję wszystkim za pomoc w pokonywaniu  trudności z otwieraniem szyby w citroenie c5. Pozdrawiam

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 26, 2010, 14:04:21 »
witka !
mam problem , tylna szyba zaczęła się sama otwierać czasem nie da się jej zamknąć , wiem że to raczej przycisk , da się to jakoś wyłączyć bez podpięcia pod komp ? nie mam teraz czasu grzebać przy tym przycisku a wnerwia mnie wielokrotne trzaskanie tą szybą żeby w końcu się zamknęła

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 181
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Re: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 27, 2010, 12:09:54 »
Otwórz szybę, zdejmij plastikową osłonę pod szybą w miejscu mechanizmu wycieraczki i odepnij przewód biegnący do - jak widać uszkodzonego - przełącznika. Ja też zmuszony byłem skoprzystać z tej tymczasowej metody tyle, że u mnie dla urozmaicenia uszkodzony przełącznik otwierania szyby otwierał klapę zamaist szyby:) Roboty na mniej niż minutę w Twoim przypadku:)
Floating on ;)

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 27, 2010, 12:40:02 »
śliczne dzięki !!
muszę to zrobić bo ta szyba mnie do szału doprowadza :D raz w ogóle nie działa raz sama się otwiera :D
może kiedyś wezmę się za wymianę tego przełącznika. serdecznie pozdrawiam !

Offline Marcin Golonka

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 513
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: Citroёn C5 SX Automatic 2.0 HDi Break 2003r
  • Miejscowość: Puławy
Re: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 27, 2010, 14:45:31 »
ja właśnie poradziłem sobie z tylną szybą :) jak ubezpieczałem samochód wziąłem odrazu ubezpieczenie szyb (w szczególności miałem na myśli przednią szybę gdyż w polce jest zwyczaj łatania drogi żwirem) ale podczas naprawy chcąc nie chcąc tylna szyba pękła. Zadzwoniłem więc do ubezpieczyciela w piątek rano i wieczoram podjechał gościo z szybą (oryginalną) i mi wymienił. Przy okazji zapytał się czy dziła mi otwieranie więc odpowiedizałem, że raz działa a raz nie więc popatrzył coś tam w zamku poregulował i działa :)

Offline Robert Urbański

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 349
  • Skąd: Rokietnica
  • Posiadany samochód: C5 sedan 2011
  • Miejscowość: Rokietnica
Re: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 27, 2010, 04:29:36 »
Mam ten sam problem. Może czegoś nie zrozumiałem, ale skoro przycisk nie działa, to jak mam otworzyć szybę, żeby poprawić ścieżki? Moja cytryna to c5 mkII

Offline Paweł Szczepaniak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 831
  • Skąd: Poznań/Szczecin
  • Posiadany samochód: Skoda Octavia 2.0TDI 170KM/400Nm
  • Zainteresowania: Góry, wspin
  • Miejscowość: Poznań/Szczecin
Re: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 27, 2010, 10:11:10 »
Nie wiem czy tak samo jest w MKII, ale w MkI zedjmujesz okladzine klapy bagaznika (wciskane zatrzaski, bez polowy okladzina tez sie trzyma na codzien:D), tam znajdujeszsilownik do otwarcia szyby - idac po harmonijce "w gore", wkladajac reke pod plastik, znajdziesz dzwigienke - trzeba ja pociagnac.. czasem potrzeba wiecej sily, ale to metal wiec dopoki nie jestes pudzianem nie polamiesz ;)

Wiecej zdjec i chyba dosc dokladny opis tutaj - w pierwszym poscie na stronie jest duzo zdjec, ktore troche Ci rozjasnia, w owym watku jest tez nie jeden opis i masa wskazowek jak naprawic ta czesta bolaczke C-piatek.
Powodzenia!
Było: C5 MKI 2.0HDI break '02. Do tego obecnie 2 C5 w rodzinie: Mk I2.0 Pb '03 oraz C5 MkIII 1.6THP '08.
Skoda wygrała z Cytryna - brak hydro rekompensuje cala masa innych pozytywow ;)

Offline Tomasz Jarzębski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 70
  • Skąd: jest Iława był Grudziądz
  • Posiadany samochód: VW Phaeton
  • Zainteresowania: motoryzacja, IT
  • Miejscowość: Iława
Odp: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 03, 2017, 17:00:24 »
Szukam mikrowyłącznika. Też mam problem z szybą. Na 100% potwierdzona diagnoza. Czym konkretnym go zastąpić?

Wysłane z mojego LEX720 przy użyciu Tapatalka


Offline Kamil Komodziński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 123
  • Skąd: Osiek / Toruń
  • Posiadany samochód: Peugeot 307SW FL 1,6HDI, Xsara II 1,4HDI
  • Miejscowość: Osiek / Toruń
Odp: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 03, 2017, 20:17:50 »
Szukam mikrowyłącznika. Też mam problem z szybą. Na 100% potwierdzona diagnoza. Czym konkretnym go zastąpić?

Wysłane z mojego LEX720 przy użyciu Tapatalka
Ja kupiłem w elektroniczym prawie identyczny. Roznica  była w tym że nowy był dwustanowy z 3ma kabelkami. Jeden z nich był niewykorzystany

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Offline Tomasz Jarzębski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 70
  • Skąd: jest Iława był Grudziądz
  • Posiadany samochód: VW Phaeton
  • Zainteresowania: motoryzacja, IT
  • Miejscowość: Iława
Odp: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 04, 2017, 10:40:17 »
Zdejmij zaślepkę i zrób mi fotkę jego. Mieszkam w Iławie i tu takiego sklepu za bardzo nie ma. W Grudziądzu jest taki sobie.

Wysłane z mojego LEX720 przy użyciu Tapatalka


Offline Kamil Komodziński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 123
  • Skąd: Osiek / Toruń
  • Posiadany samochód: Peugeot 307SW FL 1,6HDI, Xsara II 1,4HDI
  • Miejscowość: Osiek / Toruń
Odp: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 04, 2017, 10:42:04 »
Zdejmij zaślepkę i zrób mi fotkę jego. Mieszkam w Iławie i tu takiego sklepu za bardzo nie ma. W Grudziądzu jest taki sobie.

Wysłane z mojego LEX720 przy użyciu Tapatalka
C5 już nie mam od 2 miesięcy więc nie pomogę teraz. Ale wyjmij przycisk i idź z nim mi tak dobrali...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Offline Nathan Podkański

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 759
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: C5 mk2 2.0 hdi
  • Zainteresowania: Samochody
  • Miejscowość: Katowice
Odp: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 17, 2019, 20:15:01 »
Chłopaki taki mam stan połączeń.
Przerwany czerwony kabel, nie wiem od czego jest. Żółty naciety i połączony był z niebieskim aby obejść przerwane połączenie w ogrzewaniu.
Wymontowalem mikrostyk. Muszę kupić jakiś zamiennik. Nie orientuje ie się czy idzie dostać oryginał w ASO i za ile?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkII] Naprawa otwierania tylnej szyby w c5 kombi
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 17, 2019, 22:19:24 »
Przycisk otwierania szyby kupujesz za 180-200 zł poza ASO...
Przewody w zawiasie doprowadź do stanu "normalnego", zlutuj czerwony, żółty zaizoluj (usuń ten dodatkowy).
W szybie będziesz musiał poprowadzić po obrzeżu szyby dwa cienkie przewody w izolacji,  od przycisku (dół szyby) do wtyków pod blendą stopu (góra szyby). Łączysz je z grubym-masą i cienkim ....tym sposobem uruchomisz otwieranie szyby.