Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk1] geometria kół przednich. Problem.  (Przeczytany 7133 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

  • Gość
[Mk1] geometria kół przednich. Problem.
« dnia: Kwiecień 03, 2010, 15:18:53 »
Witam, kilka tygodni temu sprawdzałem geometrię kół przednich i była korygowana zbieżność. Kierownica była prosto podczas jazdy na wprost. Pełna kulturka. Zmieniłem opony na letnie i zaraz po zmianie zauważyłem, że kierownica już nie jest na wprost i czuję, że zbieżność znów jest do korekty. Podobny objaw jak poprzednio tzn "szorowanie" koła zewnętrznego podczas maksymalnego skrętu kół. Jak mogła się zbieżność zmienić tylko podczas zmiany opon. Oczywiście opony zarówno zimowe jak i letnie są o tym samym rozmiarze i profilu.

Offline Adrian Brama

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 80
  • Skąd: Brzeziny(Pod Mińskiem Mazowieckim)
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Exclusive 1.8+LPG,Citroen Berlingo 1.8D,Citroen C5 1.6HDi MKII
  • Zainteresowania: motoryzacja,wędkarstwo,militaria,
  • Miejscowość: Brzeziny(Pod Mińskiem Mazowieckim)
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2010, 18:05:06 »
Ja mam to samo  w Xsarze i C5 po zmianie na zimowe :-]
A drży ci kierownica?
Może to złe wyważenie?



  • Gość
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2010, 19:22:46 »
Kierownica jest "spokojna" Problem jest tak jak pisałem podczas maksymalnego skrętu, koło zewnętrzne jest zbyt zbieżne i trze mocno o podłoże, czuć po prostu że nie idzie ono normalnym skrętem. To właśnie było powodem, że udałem się do serwisu na sprawdzenie i ustawienie zbieżności. Wtedy faktycznie zbieżność była nieprawidłowa i po jej korekcie problem ustąpił. Zastanawia mnie co zaszło w zawieszeniu, że zwykły demontaż i ponowny montaż kół zmienił zbieżność. To przecież nie powinno być możliwe.

Offline Marek Tchorz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 117
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0 HDI BX 1.6 Jeep Wrangler
  • Miejscowość: Poznań
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2010, 19:47:27 »
przyjrzyj się oponom,jeśli jeździłeś w zeszłym sezonie na tych oponach, a miałeś coś nie tak ze zbieżnością to może wina letnich opon.
A siódmego dnia wszechmogący stworzył citroena :-)
Pozdrawiam,
Marek

  • Gość
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 03, 2010, 19:54:58 »
Niestety nie jeździłem jeszcze na tych oponach, mam je z innego samochodu. Nie znam niestety poprawności ustawienia w nim kół (sprzedany). Muszę jakoś sprawdzić jak zużywają się teraz te opony. Tak czy inaczej przecież zbieżność polega na wzajemnym ustawieniu osi podłużnej obu kół i nie powinna zależeć od stanu czy też rodzaju opon.

Offline Grzegorz Sługocki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 018
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2001r// 2.0 B+LPG 2009r
  • Miejscowość: Zielona Góra
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 03, 2010, 20:45:12 »
Witam ja mam podobny problem a ma sie to u mnie tak,że jeżdząc latem na letnich oponach musiałem mieć kierownicę przekręconą lekko w lewo aby auto jechało prosto,gdy puściłem kierownicę auto powoli uciekało w prawą strone,wkurzało mnie to i udałem się na zbieżność tam gość zbadał wszystko i mówi ,że jest ustawiona idealnie i nie ma co się przyczepić stwierdził tylko że już opony były sporo wyjechane zostało jakieś 3mm bieżnika bo z takimi oponami kupiłem auto i mówi,że mogły być wstawione od innego auta w którym się nierówno zużywały,opony te były miechelin energy saver.Więc dalem spokój nadeszła zima kupiłem 4 opony uzywane yokohama 195/65r15 6mm wszystkie i auto jechało idealnie na wprost tak jak kierownica była ustawiona ale już teraz po przejeżdzeniu ok pół roku sytuacja sie powtarza czyli już muszę mieć kierownicę skręconą lekko w lewo.Dodam,że auto nie było nigdy bite,sprawdzone bardzo dokładnie.A chcę w tygodniu kupic nowe opony i boję się,że mi się zniszczą.Czy ktoś ma może pomysł na rozwiązanie mojego problemu bo mnie szlag trafia juz.pozdrawiam i czekam na odp

Offline Wiciu Rudziński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 926
  • Skąd: Szamotuły-Poznań
  • Posiadany samochód: C3 1.4sx / Dacia Lodgy 1.6Mpi
  • Zainteresowania: eksploracja
  • Miejscowość: Szamotuły-Poznań
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 03, 2010, 21:15:35 »
Ja u mnie na letnich (właśnie zmieniłem koła) mam nowe opony Sawa, auto idzie jak po szynach. Na zimówkach (osobne alufelgi, koła wyważone) mam Pirelli, auto zachowuje się jak jamnik na spacerze, najdrobniejsza koleina prowadzi mnie po całej drodze, strach przekroczyć 90 km/h.
Były 2CV,BX,ZX,XM,C5  a są C3 1,4sx, Dacia Lodgy 1.6Mpi, czyli jak mówi moja baba:
Facet rozwija się do 6 roku życia, potem już tylko rośnie....

Offline Dariusz Niedziółko

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 793
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: DS 5, 2.0 BlueHDi 180KM
  • Zainteresowania: peugeot,citroen
  • Miejscowość: Zachodniopomorskie
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 04, 2010, 12:10:40 »
Cytuj

Krzysztof Hałatienko napisał:
Witam, kilka tygodni temu sprawdzałem geometrię kół przednich i była korygowana zbieżność. Kierownica była prosto podczas jazdy na wprost. Pełna kulturka. Zmieniłem opony na letnie i zaraz po zmianie zauważyłem, że kierownica już nie jest na wprost i czuję, że zbieżność znów jest do korekty. Podobny objaw jak poprzednio tzn "szorowanie" koła zewnętrznego podczas maksymalnego skrętu kół. Jak mogła się zbieżność zmienić tylko podczas zmiany opon. Oczywiście opony zarówno zimowe jak i letnie są o tym samym rozmiarze i profilu.

Witam.Miałem podobny problem ,ale u mnie winna była opona.
Wcześniej
Peugeot 405 , 306 ,406 ,407,Citroen C5 Mk I, C5 X7, DS 5

  • Gość
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 04, 2010, 20:27:48 »
Po "burzliwych" dyskusjach przy świątecznym stole ze zmotoryzowanymi członkami rodziny, doszedłem do wniosku że trzeba się bliżej przyglądnąć oponom. Niestety kupiłem używane  (chociaż ze znanego mi wozu) ale jednak ich zużycie może mieć wpływ na prowadzenie się mojego auta. Odczuwalne "problemy ze zbieżnością" mogą mieć zupełnie inną przyczynę- właśnie zły profil opony. Co zamierzam zrobić? Ano zmierzę sobie moje gumy i postaram się dobrać jak najbardziej zbliżoną parametrami parę na przód (tył zostawiam wynikowy, niech się sam martwi) i zobaczymy co będzie. Dam znać o wynikach badań...
Świąteczne pozdrowienia

Offline Wiciu Rudziński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 926
  • Skąd: Szamotuły-Poznań
  • Posiadany samochód: C3 1.4sx / Dacia Lodgy 1.6Mpi
  • Zainteresowania: eksploracja
  • Miejscowość: Szamotuły-Poznań
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 04, 2010, 21:33:10 »
Znajdź jakiegoś forumowicza C5 ze swojej okolicy, jest duże prawdopodobieństwo, że ma drugi komplet kół i pozwoli ci zamontować na kilometrowy test. Do mnie masz 150km, ale jakby co to nie widzę problemu.
Były 2CV,BX,ZX,XM,C5  a są C3 1,4sx, Dacia Lodgy 1.6Mpi, czyli jak mówi moja baba:
Facet rozwija się do 6 roku życia, potem już tylko rośnie....

Offline Artur Roliński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 120
  • Skąd: Żychlin
  • Posiadany samochód: C5 2.0HDI 2003r.Break
  • Miejscowość: Żychlin
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 04, 2010, 22:46:09 »
U mnie aby auto jechało prosto muszę mieć kierownicę skreconą lekko w prawo i nie wiem co z tym zrobić,raz jak puszczę kierownice idzie prosto,a nie raz w takiej sytuacji ściąga  w prawo,a raz w lewo opny zakładałem w ASO nowe i były wyważane ale po zimie wytarły się od tego buksowania oczywiście mowa tu o oponach letnich
arturo54 :-)

Offline Mikołaj Kostusiak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 218
  • Skąd: Kusowo
  • Posiadany samochód: citroen c5 xsara picasso
  • Miejscowość: Kusowo
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 05, 2010, 09:36:34 »
Krzysiek jak chcesz zmieniać opony to wszystkie 4 w jednakowym rozmiarze w przeciwnym razie zgłupieje ABS.Chyba,że pisząc o zbliżonych parametrach miałeś na myśli indeks prędkości.I jeszcze odnośnie obcierania przy skręcie -pytanie czy zmieniłeś same opony czy całe koła.Jeżeli całe koła to może felgi mają inne ET.

  • Gość
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 05, 2010, 12:07:39 »
Oczywiście wszystkie opony mam o tym samym rozmiarze i ten sam model. Problem w tym, że chyba były nie równo zużyte na poprzednim wozie. Mają jeszcze bardzo głęboki bieżnik. Mówiąc o tym że chcę dobrać parę na przód mam na myśli selekcję z posiadanych już opon. Muszę sprawdzić jak zużyte są moje gumy, czy przypadkiem nie są zbyt zjechane z jednej strony.
Z zakupów używanych zimówek już się wyleczyłem. Teraz chyba muszę zweryfikować swoje podejście do używanych gum letnich. A tak mi się chciało na Michałach polatać... ładne są, dużo bieżnika, nie stare, nie drogie a jednak jakiś feler w nich jest.

Offline Zbigniew Zegardło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 59
  • Skąd: Siedlce
  • Posiadany samochód: C 5 II BRAEAK 2.2 170 KM 2007, C5 AIRCROSS 1.6 180 KM
  • Zainteresowania: moto
  • Miejscowość: Siedlce
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 06, 2010, 09:16:32 »
Witam Kolegów,

zrezygnowałem z kupowania używek parę lat temu, nie żałuję, własne życie jest więcej warte niż parę groszy oszczędności (pozornej, bo ile można pojeździć na zjeżdżonej gumie),

co do ściągania - podstawa to równe zużycie bieżnika, i równomierne na całej szerokości opony

pozdrawiam
Zbigniew Zegardło

  • Gość
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 14, 2010, 23:17:32 »
Jest lepiej! Zamieniłem opony przedniej osi stronami (prawa na lewą). Kierownica "wróciła" na swoje miejsce. Mam nadal zastrzeżenia do zbieżności. Idę sprawdzić czy profil opon zimowych jest taki sam jak letnich.
Dam znać.

Offline Sebastian Palenica

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 700
  • Skąd: Medyka
  • Posiadany samochód: Obecnie C4GP 1.6 HDI 2007r Wcześniej Xantia 1.9 TD SX 97r
  • Zainteresowania: motoryzacja, turystyka,
  • Miejscowość: Medyka
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 15, 2010, 08:00:14 »
witam was
co prawda mam xantie ale tak sobie przegladam temam c5 zamiarem kupna tyle tego juz nowego modelu ale jezeli chodzi o temat na ktory piszecie to moge powiedziec ze u mnie bylo podobnie ale przy zimowkach opony avon ice touring nowe ktore sa asymetryczne- po ustawieniu zbieznosci jeszcze na oponach letnich  zalozylem zimowki i zaczelo mi sciagac na prawa strone no to da goscia ktory ustawial zbieznosc i mowe o co kaman a on mi sprawdzil powiedzial ze jest wszystko oki ale poradzil przelozenie kol co zrobilem i o dziwo przestalo sciagac i jechal normalnie
nie wiem dlaczego tak jest ale czasami dobrze sprobowac poprostu przelozyc kola oczywiscie nalezy zwrocic uwage czy ma sie opony zwykle czy asymetrryczne
mam nadzieje ze choc troche pomoglem
pozdrawiam
seba :-)

  • Gość
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 22, 2011, 10:47:34 »
Wracam do tematu. Co powiecie na to, że podczas postoju kręcąc kierownicą do max prawo lub lewo przód się podnosi a po wróceniu do kiery na wprost opada? Myślę że to jest powodem tarcia kół o podłoże, temat na zimówkach prawie nie istniał a może raczej bie było go słychać. Gumy mieksze i mokra, śliska nawierzchnia.

Offline Tomasz Omiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 278
  • Skąd: Polkowice
  • Posiadany samochód: C-elysee 1.6 Vti, Cactus 1.2 82KM
  • Miejscowość: Polkowice
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 22, 2011, 13:05:24 »
Cytuj

Krzysztof Hałatienko napisał:
Wracam do tematu. Co powiecie na to, że podczas postoju kręcąc kierownicą do max prawo lub lewo przód się podnosi a po wróceniu do kiery na wprost opada? Myślę że to jest powodem tarcia kół o podłoże, temat na zimówkach prawie nie istniał a może raczej bie było go słychać. Gumy mieksze i mokra, śliska nawierzchnia.

Mam ten sam problem. Nowe gumy wahacza, sworzeń, zbieżność a na letnich mam inaczej kierownicę. Wg mnie to wina opon. Miękkie opony Nokiana zdarły się jak gumka do mazania bardziej od zewnętrznej strony przed wymianą gum wahacza. Pocieszające jest to, że to już ich ostatnie chwile-kończy się bieżnik.

Zastanawiam się też jak wpływa na żywotność opon samoczynne podnoszenie się cytryny na wybojach. Niestety w naszym kraju jest to na pewno dość częste a geometrię ustawia się w położeniu normalnym. Na pewno przy podniesieniu koło bardziej dolega zewnętrzną stroną.

Offline Andrzej Walczyński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 866
  • Skąd: okolice Poznania
  • Posiadany samochód: Peugeot 301 1.2 Active+ ETG 2014 LPG
  • Miejscowość: okolice Poznania
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 22, 2011, 13:16:00 »
Cytuj

Krzysztof Hałatienko napisał:
Wracam do tematu. Co powiecie na to, że podczas postoju kręcąc kierownicą do max prawo lub lewo przód się podnosi a po wróceniu do kiery na wprost opada?


Temat już kiedyś był na forum, i wyszło że wiele z naszych C5 tak ma, a Ci co twierdzą że nie mają, to po prostu nie zwracają uwagi. Jednym słowem normalne :)
był: C5 MkI Break 2.0 2003 BVA4 RT3, LPG Prins - 220.000 kkm.
jest: Peugeot 301 1.2 ETG 2014 LPG Stag - 145.000 kkm

Offline Piotr Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 375
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2002r Kombi
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 22, 2011, 16:24:10 »
potwierdzam, mam tak samo .. ;-)

  • Gość
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 23, 2011, 15:25:28 »
Chcecie mi powiedzieć, że "każda" C5 podnosi nos przy skręcie???
Za to musi odpowiadać jakiś czujnik, albo zmiana ciśnienia w układzie.
Albo jest czujnik położenia koła kierownicy, i to on daje sygnał albo płyn w układzie dostaje głupiego ciśnienia. Dodam, że mój LDS ma co najmniej 3 lata i 150kkm, jeśli to ma znaczenie...

Offline Piotr Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 375
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2002r Kombi
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 23, 2011, 15:28:33 »
nie ma znaczenia, mój ma 1 miesiąc i 10 tys. km i jest tak samo ;-)

Offline Marcin Golonka

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 513
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: Citroёn C5 SX Automatic 2.0 HDi Break 2003r
  • Miejscowość: Puławy
Re: [MkI] zbieżność kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 23, 2011, 15:40:07 »
Cytuj

Krzysztof Hałatienko napisał:
Chcecie mi powiedzieć, że "każda" C5 podnosi nos przy skręcie???
Za to musi odpowiadać jakiś czujnik, albo zmiana ciśnienia w układzie.
Albo jest czujnik położenia koła kierownicy, i to on daje sygnał albo płyn w układzie dostaje głupiego ciśnienia. Dodam, że mój LDS ma co najmniej 3 lata i 150kkm, jeśli to ma znaczenie...


Jest czujnik kąta skrętu w przełączniku zespolonym.

  • Gość
Re: [MkI] geometria kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 23, 2011, 16:50:26 »
Zdejmowałem kierownicę dość dawno i nie pamiętam czy się coś nie przestawiło. Czy ktoś wie jak powinno być prawidłowo ustawione?

Offline Marcin Golonka

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 513
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: Citroёn C5 SX Automatic 2.0 HDi Break 2003r
  • Miejscowość: Puławy
Re: [MkI] geometria kół przednich. Problem.
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 23, 2011, 17:44:29 »
Tak, sprawdza się na lexji