Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto  (Przeczytany 5493 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciek Kamiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: C5 mk I
Zaczęło się od "antipollution fault". Silnik to benzyna 1.8, samochód to mk1 z 2004. Teraz moc spada w dość losowych momentach, ale zawsze po ponownym odpaleniu jest OK, choć w trakcie jazdy świeci się service i kontrolka silnika. Odkryłem, że przy pierwszym położeniu kluczyka pod maską coś cichutko piszczy i delikatnie tyka, dźwięk słychać tylko przy otwartej masce. Nagrałem nawet ten dźwięk:

http://mk.3net.pl/C5/przepustnica.mp3'>przepustnica.mp3

Przy wsadzeniu głowy w różne miejsca pod maską okazało się, że odgłosy dochodzą chyba z przepustnicy. Przyjrzałem jej się bliżej:





Pytanie, czy to elektroniczna wersja przepustnicy (nie mam tempomatu) i czy jest ona właściwa dla tego modelu, bo na śrubach widać ślady kręcenia w przeszłości, a na allegro szukając przepustnicy do C5 znalazłem zupełnie inną?

Znalazłem też tego posta z linkiem tu Czyszczenie przepustnicy ale u mnie wygląda ona zupełnie inaczej.

Czy to piszczenie może być kwestią silniczka krokowego? Jak mogę ją rozebrać i temu zaradzić. No i czy to na pewno właściwa przepustnica do tego modelu?


Pozdrawiam
Maciek

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 16, 2010, 14:30:14 »
to co przedstawione na zdjeciu to modul sterowania elektroniczna przepustnica, czerwone na srubach moze wskazywac ze ktos w niej juz grzebal. Jak zdejmiesz lacznik od filtra powietrza bedziesz mial wglad na stan samej przepustnicy ktora do czyszczenia trzeba odkrecic od kolektora. W linkach jest przepustnica sterowana linka takze w zakresie opisu czyszczenia

Offline Maciek Kamiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: C5 mk I
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 16, 2010, 14:34:55 »
Dzięki za odpowiedź. To piszczenie pochodzi właśnie jakby z jakiegoś serwomechanizmu(?) albo przyciętego silniczka, tudzież piszczącej cewki. Po odpięciu od tego kostki i dodaniu gazu obroty zaczęły szaleć...

Maciek

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 16, 2010, 16:42:51 »
Witam ,mam taki sam samochód .Działa normalnie ,i tak samo po otwarciu maski słychać dokładnie taki sam dźwięk więc chyba tak ma być . Miałem kilka razy komunikat Antipollution fault ale zawsze pomagał preparat STP do czyszczenia wtrysków benzynowych ,po zalaniu 20/30km ostrzejszej jazdy i znika komunikat . Dodam że sterownik przepustnicy mam taki sam !!
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r

Offline Maciek Kamiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: C5 mk I
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 16, 2010, 17:04:20 »
Wlasnie po lekturze postow i Twojego również wlalem też czerwony STP do baku. Tankowalem też w polaczeniu z nim 98 i nic. Gdyby komunikat się tylko swiecil to pikus, ale te nagle i niezapowiedziane spadki mocy w trakcie jazdy to nic przyjemnego.

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 16, 2010, 17:08:36 »
O kolego do wtrysków jest preparat w czarnej butelce w czerwonej jet dodatek do paliwa !!!!http://www.stp.com.pl/produkty/paliwa.html
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r

Offline Maciek Kamiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: C5 mk I
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 16, 2010, 17:33:38 »
Fakt, masz racje. Przy czerwonym napisali, że czysci caly uklad paliwowy i osady. Mi jednak nie pomogl. Spale wiec to co mam w baku i sprobuje z czarnym. Choc pewnie nic by się nie stalo jakbym wymieszal. A czy miales u siebie jedynie komunikat, czy komunikat + kontrolki na desce i również spadki mocy?

Pozdrawiam
Maciek

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 16, 2010, 17:50:29 »
Nie było nigdy spadku mocy tylko ,pik 'i komunikat plus kontrolka
silnika i napis serwis .Z tym komunikatem przejechałem ponad 2000km podczas wyjazdu na chorwacje wyskoczył mi po tankowaniu w Austrii i zgasł sam po zatankowaniu w polsce i przejechaniu około 50 km .Ostatnio miałem ten komunikat jak podczas mrozów [24stopnie minus] nie udało mi się odpalić kilka razy i ładowałem aku. potem złapał ale kaszlał i potem wyrównał
i wyskoczył ANTY....... ale zalałem go STP czarnym!!!!
i po kilku kilometrach zgasł. Ale nigdy nie miałem  braku mocy .
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r

Offline Maciek Kamiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: C5 mk I
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 16, 2010, 21:25:09 »
Rozkrecilem dolot powietrza i zajrzalem do wnetrza przepustnicy. Nie byla jakoś mocno zapaprana. Przetarlem co moglem przedmuchalem czujniki i i nic. Zauwazylem, że przy obudowie filtra powietrza brakuje jednej srubki. Ale to chyba nie ma znaczenia. Chyba komputer prawde mi powie.

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 16, 2010, 22:22:20 »
Odchyl gardziel i zobacz co jest od wnetrza przepustnicy i na krawedziach "klapki" ... od gory jest prawie zawsze czysto bo ma kontakt w zasadzie tylko z powietrzem z filtra, od strony dolotu juz nie koniecznie ... w koncu dochodzi tam odma ... a jak sie nie domyka to "swiruja" obroty.
Przy niej masz czujnik temperatury i map sensor ktore moga dawac podobne objawy ... jak odepniesz wtyczke z map'a to silnik powinien natychmiast zgasnac.
 ... na lexi mozna tez sprawdzic katy otwarcia przepustnicy w reakcji na zmiany polozenia pedalu gazu, wskazania czujnika temperatury i map sensora ... sprawny mechanik sobie poradzi.
jak bys wpadl na pomysl samodzielnego demontazu i czyszczenia odepnij aku i dokladnie zmontuj calosc ... jak dostanie lewego powietrza do dolotu to tez obroty beda swirowac :(

Offline Maciek Kamiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: C5 mk I
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 17, 2010, 06:59:11 »
Odchylałem oczywiście klapkę i zaglądałem do środka przepustnicy. Przetarłem po odchyleniu krawędzie tej klapki i górę wnętrza. Ale przepustnica chodzi OK, nigdzie sie nie przycina. Może rzeczywiście pomoże wymiana filtra powietrza + uszczelnienie tej obudowy dodatkową śrubką. Ale sprawdzę najpierw na kompie.

Offline Maciek Kamiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: C5 mk I
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 17, 2010, 20:33:01 »
Po skasowaniu błędu na komputerze - dotyczył przepustnicy, błąd ponownie się nie pojawił.

Maciek

Offline Maciek Kamiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: C5 mk I
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 18, 2010, 14:59:55 »
No i niestety po przejechaniu jakis 20 kilometrow blad powrocil. Nic w między czasie nie dotykalem ani nie tankowalem.

Offline Maciek Kamiński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: C5 mk I
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 21, 2010, 15:08:27 »
Tak dla kolejnych osób, którym by się przytrafiło... Skończyło się wymianą przepustnicy i ponownym programowaniem komputera... Błędu nie był w stanie jednoznacznie zdiagnozować autoryzowany serwis i pan mechanik najpierw uparcie twierdził, że to przepustnica. Na moją prośbę o sprawdzenie parametrów przy jakich wystąpił błąd przepustnicy stwierdził jednak, że to komputer i mówił, że nie jest w stanie zaktualizować w nim oprogramowania. Pomógł w tej sytuacji nieautoryzowany warsztat. Ponownie zaprogramowali komputer i wymienili przepustnicę.

Offline Paweł Hendrysiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 314
Re: [mk1] Antipollution fault i piszczenie pod maską. Przepustnica? - audio i foto
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 27, 2010, 17:52:51 »
Czy po wymianie też tak piszczy? Ja co prawda nie mam błędu przepustnicy, ale ... piszczy :)