Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MK II] Klimatyzacja - nieszczelność  (Przeczytany 1544 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kamil Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Oleśnica
[MK II] Klimatyzacja - nieszczelność
« dnia: Kwiecień 29, 2010, 20:17:43 »
Wiem że temat był już wałkowany, od półtorej godziny szukam, nie znalazłem.
Klima działa jakby nie działała, tzn nawiew jest ok, tyle że nie chłodzi. Mechanik podpiął, i niestety diagnoza - nieszczelny, pusty układ, nabijanie nie ma sensu. Z braku czasu dziś nie dało się zrobić nic więcej, kolejna wizyta we wtorek.
I teraz pytanie: co najczęściej oznacza w C5 diagnoza "nieszczelny układ"? czy są jakieś typowe usterki? Nie znam mechanika, pierwszy z brzegu, i nie chciałbym wymienić połowy samochodu.
Może ktoś poleci kogoś rozsądnego okolice Wrocławia, Oleśnicy?

Offline Roman Czarnota-Bojarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 104
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: BX 1,9D BREAK 1991r, C5 BREAK 2,0 HDI 2002
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MK II] Klimatyzacja - nieszczelność
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2010, 22:24:29 »
W moim - jak go kupiłem w listopadzie - klimatyzacja była kompletnie pusta. Napełniłem ją i jak na razie działa bez problemów.
Moim zdaniem mechanik powinien mieć przyrząd do robienia próżni w układzie klimatyzacji. Po zrobieniu próżni odczekać parę minut i sprawdzić czy nie rośnie ciśnienie. Jak nie rośnie to oznacza, że układ jest szczelny. Należy go napełnić dodając do czynnika olej i kontrast, który świeci w świetle ultrafioletowym i pomaga lokalizować ewentualne nieszczelności. Jak po uruchomieniu wszystko działa i nie słychać, żeby coś ewidentnie syczało, to trzeba jeździć i ewentualnie przyjechać na kontrolę po dwóch - trzech tygodniach - jak gdzieś jest mała nieszczelność to powinna się ujawnić po takim czasie, a kontrast pozwoli ją zlokalizować.
Jak po zrobieniu próżni ciśnienie rośnie, to należy układ napełnić sprężonym azotem - NIE POWIETRZEM - i sprawdzić gdzie syczy.
Przyzwoity warsztat do naprawy klimatyzacji powinien móc to wszystko zrobić. Nie mogę ci żadnego polecić - jestem z Warszawy - ale przynajmniej wiesz o co pytać.
A po za tym:
Saxo 1,5d 1998 - Matki
C4 1,6 HDI - siostry
Było:
BX - 1,9d 1990
BX - 1,9 GTi automat 1993

Offline Paweł Kokot

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 262
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5 Berline 1,6 Hdi 2006 Opieka nad C3 1,4 HDI. Wcześniej xsara break II 2.0 HDI 90, 2002 r.
  • Miejscowość: Oleśnica
Re: [MK II] Klimatyzacja - nieszczelność
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 30, 2010, 14:33:05 »
Cześć, Sprawdzenie szczelności klimatyzacji i ustalenie ewentualnego miejsca ucieczki czynnika to jedna z podstawowych
czynności obsługowych u klimiarza. Podjedź na Wiejską, na terenie starej Winiarni, lub obok Starostwa Powiatowego w Sinolu.

Offline Kamil Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Oleśnica
Re: [MK II] Klimatyzacja - nieszczelność
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 30, 2010, 19:56:35 »
Dzięki za namiar, juz zdążyłem być na Wiejskiej. Diagnoza w 15min, jeden z węży rozszczelniony na złączce. W dwie godziny dorobiony, układ napełniony, jest ok.
Generalnie gość budzi zaufanie, mówi zrozumiałym językiem, nie ma niespodzianek przy odbiorze. Polecam.