Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Niedziałająca klimatyzacja - wszystkie problemy techniczne dotyczące klimatyzacji  (Przeczytany 227586 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Janusz Więcek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1.8 16V LPG
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Brak klimy, nie kręci wentylator....
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 16, 2010, 21:06:05 »
Możasz dac namiar na tego mechanika od stacyjki w Gdańsku - bedę wdzięczny!

Offline Andrzej Wądrzyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Wadowice
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 Hdi 90KM 2007r. i Saxo 1.5d 98r., była Xsara 1.4i 99r.
  • Miejscowość: Wadowice
Pomocy dzisiaj przy mrozie -22 stopnie klima  dmuchała zimnym powietrzem i po przejechaniu 25 km  nic się nie zmieniło. mam klimatronika i ustawiłem temp na 23 stopnie.  to dopiero moja pierwsza podróż picasso  na takim mrozie. dwa tygodnie wcześniej jeździłem nim przy temp -1 stopnia i  klima działała prawidłowo i w samochodzie było ciepło.  powiedzcie co to może być. Co sprawdzić?

Offline Andrzej Wądrzyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Wadowice
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 Hdi 90KM 2007r. i Saxo 1.5d 98r., była Xsara 1.4i 99r.
  • Miejscowość: Wadowice
dodam jeszcze, że temperatura silnika wskazywała  3 kreski

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Cytuj

Andrzej Wądrzyk napisał:
dodam jeszcze, że temperatura silnika wskazywała  3 kreski

Najpierw sprawdź czy gorący płyn dochodzi do nagrzewnicy. Z komory silnika do kabiny wchodzą dwie rurki - obydwie powinny byc gorące. Jeśli nie są to układ zapowietrzony, trzeba dolać płynu i odpowietrzyć.
Jeżeli jednak nagrzewnica jest gorąca to jest jakaś awaria klimatronika. Mógł uszkodzić się  motoreduktorek (sterowanie klapkami zimno-ciepło) , czujnik temperatury wewnetrznej itd.
Dobrze by było podpiąc pod komputer i zczytać błedy.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Wojciech Kucha

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Kęty
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6i 16v '08
  • Miejscowość: Kęty
Witajcie,
mam pytanie na czasie, otóz czy klimy można uzywac przy obecnych mrozach -15st ?? bez szkody dla niej samej?
trochę dużo wilgoci gromadzi się ze śniegu z butów i potem szyby od wewnątrz są zamarznięte, a klima by to powietrze osuszyła
pzdr

p.s. dodam, że w instrukcji nic nie pisze o ograniczeniach stosowania klimy, pisze tylko że można (należy nawet) używać podczas kazdych warunków (nie precyzując, jakie to warunki), bo właśnie osusza powietrze

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Cytuj

Wojciech Kucha napisał:
Witajcie,
mam pytanie na czasie, otóz czy klimy można uzywac przy obecnych mrozach -15st ?? bez szkody dla niej samej?
trochę dużo wilgoci gromadzi się ze śniegu z butów i potem szyby od wewnątrz są zamarznięte, a klima by to powietrze osuszyła
pzdr

p.s. dodam, że w instrukcji nic nie pisze o ograniczeniach stosowania klimy, pisze tylko że można (należy nawet) używać podczas kazdych warunków (nie precyzując, jakie to warunki), bo właśnie osusza powietrze


Przy -15 klima Ci się nie włączy. Ale jak chcesz żeby się załączyła to podgrzej suszarką termometr w lusterku. Sprawdzałem i działa. Nic jej nie będzie.
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Wojciech Kucha

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Kęty
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6i 16v '08
  • Miejscowość: Kęty
aa nie włączy? czyli jest jakieś zabezpieczenie, ale czy po włączeniu (za pomocą sposobu z podgrzewaniem), ciepła wytwarzanego przez klime jest dość, by ogrzać wnętrze?
, czy działa to jak klima w domu na zasadzie pompy ciepła i w przypadku silnych mrozów, nie da juz rady byc efektywną i musi być wspomagana przez nagrzewnicę?

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Cytuj

Wojciech Kucha napisał:
aa nie włączy? czyli jest jakieś zabezpieczenie, ale czy po włączeniu (za pomocą sposobu z podgrzewaniem), ciepła wytwarzanego przez klime jest dość, by ogrzać wnętrze?
, czy działa to jak klima w domu na zasadzie pompy ciepła i w przypadku silnych mrozów, nie da juz rady byc efektywną i musi być wspomagana przez nagrzewnicę?


Nie wiem jak to działa, na jakiej zasadzie, i w jaki sposób, czy tak samo jak w domu. Ale jedno jest pewne, że w temperaturze ujemnej sprężarka się nie włączy. Być może chodzi o to że przy pracy sprężarki skrapla się woda, i gdyby panowały mrozy to odwodnienie mogło by zamarznąć. Może z innych przyczyn nie załączy się, np wentylator uruchamia się razem ze sprężarką a nam chyba chodzi w zimie o jak najszybsze rozgrzanie auta, albo jakieś inne przyczyny.
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Cytuj

Wojciech Kucha napisał:
aa nie włączy? czyli jest jakieś zabezpieczenie, ale czy po włączeniu (za pomocą sposobu z podgrzewaniem), ciepła wytwarzanego przez klime jest dość, by ogrzać wnętrze?
, czy działa to jak klima w domu na zasadzie pompy ciepła i w przypadku silnych mrozów, nie da juz rady byc efektywną i musi być wspomagana przez nagrzewnicę?

Wojciech o co Ci chodzi?
Klimatyzacja służy do chłodzenia wnętrza pojazdu a nie do ogrzewania. Klimatyzacja działa tylko w dodatnich temparaturach - tak to jest skonstruowane w Citroenach .
Do osuszania wnętrza poniżej zera wykorzystuje sie nagrzewnicę która podgrzewa zimne wpadające  powietrze powodując zmniejszenie wilgotności względnej.
Stąd wniosek jak najwięcej grzać w aucie.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Kamil Mikołajczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 100
  • Skąd: Piotrkówek Duży
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8 , Yaris 1.0
  • Miejscowość: Piotrkówek Duży
Wszyscy piszą o tym żeby klimy używać również zimą co by się nie zastała ale jeśli temperatura na dworze poniżej zera jak już koledzy pisali to klima nie uruchomi sprężarki. Jak ktoś nie ma ogrzewanego garażu to sprężarka będzie stała do ocieplenia.

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Cytuj

Kamil Mikołajczyk napisał:
Wszyscy piszą o tym żeby klimy używać również zimą co by się nie zastała ale jeśli temperatura na dworze poniżej zera jak już koledzy pisali to klima nie uruchomi sprężarki. Jak ktoś nie ma ogrzewanego garażu to sprężarka będzie stała do ocieplenia.


No bez przesady. Nic jej się nie stanie jak popracuje 2 razy w miesiącu. Wystarczy jakiś garaż podziemny albo podgrzać termometr i sprężarka będzie działać.
PS moja sprężarka nie pracowała  chyba 3 lata i nic jej się nie stało.
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Kamil Mikołajczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 100
  • Skąd: Piotrkówek Duży
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8 , Yaris 1.0
  • Miejscowość: Piotrkówek Duży
Swoją drogą gdzie w aucie znajduje się czujnik temp. zewnętrznej? Od nie dawna mam to autko i jeszcze tego nie wiem.

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Cytuj

Kamil Mikołajczyk napisał:
Swoją drogą gdzie w aucie znajduje się czujnik temp. zewnętrznej? Od nie dawna mam to autko i jeszcze tego nie wiem.

Czujnik znajduje się od spodu w prawym lusterku w takiej wypustce.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Wojciech Kucha

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Kęty
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6i 16v '08
  • Miejscowość: Kęty
Cytuj

Leszek Lampart napisał:
Wojciech o co Ci chodzi?
Klimatyzacja służy do chłodzenia wnętrza pojazdu a nie do ogrzewania. Klimatyzacja działa tylko w dodatnich temparaturach - tak to jest skonstruowane w Citroenach .
Do osuszania wnętrza poniżej zera wykorzystuje sie nagrzewnicę która podgrzewa zimne wpadające  powietrze powodując zmniejszenie wilgotności względnej.
Stąd wniosek jak najwięcej grzać w aucie.


generalnie chodzi o to, by się dowiedzieć jak to mniej więcej działa (czy podobnie do klimy domowej?) i czy przypadkiem nie mogę tego (klimy) swoim działaniem uszkodzić. Ale jak czytam, są zabezpieczenia.
No i klima nie służy wyłącznie do chłodzenia, gdyz inaczej nie pisali by w instrukcji, że należy ją włączać podczas każdej pogody ;-)
pozdrawiam

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Cytuj

Wojciech Kucha napisał:
.........................
generalnie chodzi o to, by się dowiedzieć jak to mniej więcej działa (czy podobnie do klimy domowej?) i czy przypadkiem nie mogę tego (klimy) swoim działaniem uszkodzić. Ale jak czytam, są zabezpieczenia.
No i klima nie służy wyłącznie do chłodzenia, gdyz inaczej nie pisali by w instrukcji, że należy ją włączać podczas każdej pogody ;-)
pozdrawiam

Klimatyzacja  (nie mylić z klimatronikiem) spełnia 2 funkcje w samochodzie. Pierwsza podstawowa to chłodzenie wnętrza pojazdu a druga to osuszanie powietrza.
Klimatronik natomiast jest to urządzenie sterujące działaniem  klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania.
W zależności od panującej temparatury wewnątrz auta , temperatury na zewnątrz - odpowiednio załącza klimatyzację lub nagrzewnicę i odpowiednio dobiera ustawienie klapek rozdzielających powietrze i siłę nadmuchu.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline daniel dudka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 27
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2.0hdi
wnioskując z powyrzszego majac klimatronik w pikusiu spokojnie moge jeżdzic cały czas na / AC/ zima bez przełączania na ECO?

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Cytuj

daniel dudka napisał:
wnioskując z powyrzszego majac klimatronik w pikusiu spokojnie moge jeżdzic cały czas na / AC/ zima bez przełączania na ECO?


Dokładnie tak możesz jeździć. Nie musisz nic przełączać. Ja też tak jeżdżę .
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Damian Jesiołowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Konin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso
  • Miejscowość: Konin
Witam, to mój pierwszy post i troche głupie pytanie...

Mam picasso od tygodnia, rok 2000 1.8 16v
Czy prawidłowe jest to, że klima/nawiew nie działa na zgaszonym silniku ?
Np. taka sytuacja, mam włączony zapłon, wyświetlacz klimatronika pokazuje wszystko, można normalnie regulowac, lecz powietrze nie dmucha, słychac tylko dziwne buczenie z okolic schowka kierowcy, mogę ustawić sobie ile stopni chce itp a i tak nie dmucha.
Jak silnik jest odpalony to nawiew/klima działa normalnie bez zarzutów.
Nie miaem styczności za bardzo z tym samochodem, nie znam nawet kogogs kto ma ten samochod, ale być może tak ma byc że na zapłonie (zgaszonym silniku) ma nic nie dmuchac.
Też tak macie ?
Pozdrawiam

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Cytuj

Damian Jesiołowski napisał:
Witam, to mój pierwszy post i troche głupie pytanie...

Mam picasso od tygodnia, rok 2000 1.8 16v
Czy prawidłowe jest to, że klima/nawiew nie działa na zgaszonym silniku ?
Np. taka sytuacja, mam włączony zapłon, wyświetlacz klimatronika pokazuje wszystko, można normalnie regulowac, lecz powietrze nie dmucha, słychac tylko dziwne buczenie z okolic schowka kierowcy, mogę ustawić sobie ile stopni chce itp a i tak nie dmucha.
Jak silnik jest odpalony to nawiew/klima działa normalnie bez zarzutów.
Nie miaem styczności za bardzo z tym samochodem, nie znam nawet kogogs kto ma ten samochod, ale być może tak ma byc że na zapłonie (zgaszonym silniku) ma nic nie dmuchac.
Też tak macie ?
Pozdrawiam

Tak to prawda. Twoja klima działa prawidłowo, tak ma być.  Te buczenie z okolic schowka też jest prawidłowe.
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Damian Jesiołowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Konin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso
  • Miejscowość: Konin
Ja pierdziele powaznie?
Troche lipa, troche by sie to przydalo...

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Cytuj

Damian Jesiołowski napisał:
Ja pierdziele powaznie?
Troche lipa, troche by sie to przydalo...


No najzupełniej poważnie. Też na początku trochę mnie to dziwiło ale jakoś się przyzwyczaiłem. Konstruktor wyszedł z założenia że użytkownik będzie cały czas korzystał  tylko z  klimatyzacji . Wiadomo sprężarka działa jak pracuje silnik. No i masz odpowiedź dlaczego jest tak a nie inaczej.
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Damian Jesiołowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Konin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso
  • Miejscowość: Konin
Ok wszystko w temacie.
A tak przy okazji zapytam z ciekawosci, co tak buczy na zapłonie ?

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Cytuj

Damian Jesiołowski napisał:
Ok wszystko w temacie.
A tak przy okazji zapytam z ciekawosci, co tak buczy na zapłonie ?

Poz nr 3na diagramie , taki wentylatorek opisany jako czujnik temperatury
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Piotr Kusyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 81
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C4 GP 2.0HDI 138KM 2009r., Ford Fiesta 1,4 100KM 2011 było Peugeot 206 1,4 2003r., XSARA PICASSO 2.0HDI Comfort 2002r., Matiz jakiś tam
  • Zainteresowania: rowerek :)
  • Miejscowość: Puławy
Witam
Czy ktoś do xsary (klima ręczna) dorzucał czujnik temp wewnętrznej, np stosując taki sam NTC jak w prawym lusterku i przełącznik po trasie żeby przełączać zewnętrzna/wewnętrzna temperatura na wyświetlaczu? może jest inna metoda ?
kusol

Offline daniel dudka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 27
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2.0hdi
witam. mam problem z wentylatorem  klimy w kabinie.czasem sie zacina,wyswietlacz działa,a wiatrak nie dmucha.pomaga zgaszenie auta yciagniecie kluczyka ,trakcie jazdy troche irytujace.poczytałem troche i szystko wskazuje na wypalone styki w stacyjce,i tu pytanie gdzie moge kupic przekaznik ,i jaki to ma byc,zeby zrobic obejscie.