Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: nawiewy/dmuchawa klimatronik -raz działa raz nie  (Przeczytany 2977 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał Jędruszek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 28
  • Skąd: Gryfice
  • Posiadany samochód: XM 3.0 V6 24V
  • Miejscowość: Gryfice
nawiewy/dmuchawa klimatronik -raz działa raz nie
« dnia: Lipiec 07, 2010, 08:58:33 »
witam wszystkich.
kilka dni temu calkowicie umarly mi nadmuchy w kabinie. wyswietlacz klimatronika sie swieci, przyciski działają (na zasadzie włącz/wyłącz) ale z kratek nawiewu nic nie leci. Po prostu nie slychac wentylatora.

Pewnego razu przejechalem sie po dziurawej drodze - zaczelo dzialac. Klima od razu odpalila, a do srodka wdarlo sie schlodzone powietrze :-). Dwa dni pozniej znowu przestalo funkcjonowac i tak jest do dzis, a w upale nie da sie tak jezdzic.

Znalazlem rozne posty na forum, ale rozwiązania brak.
Co to moze byc? Z objawow mogloby wskazywac ze cos nie styka - bo raz dziala raz nie. Ktos pisal o jakims przekazniku pod maską, ale tez nie napisano ktory to i gdzie sie znajduje.

Prosze o informacje co sprawdzic i w ktorym miejscu te podzespoly do sprawdzenia sie znajdują. Bo jak nie naprawie to sie ugotuje :-)
--------------
pozdrawiam
Rafi DJYendruh

Offline Michał Sieńkowski-Siekiera

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Niecytryna :(
  • Zainteresowania: Różne...
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: nawiewy/dmuchawa klimatronik -raz działa raz nie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 07, 2010, 13:24:38 »
Hej!

Możliwości masz kilka.
1. Sprawdzić szczotki przy wentylatorze nawiewu (jest nad nogami pasażera, pod schowkiem, dostęp od dołu) - z opisu wygląda na najbardziej prawdopodobną.
2. Przy klimatroniku często się wypalają styki bezpiecznika (30A) który jest w skrzynce bezpieczników w komorze silnika (te normalnej wielkości) - trzeba odkręcić skrzynkę i obejrzeć gniazdo, jak są wypalone to przepiąć do innego, wolnego.
3.Miałem kiedyś awarię wentylatora (jak również panelu sterującego) z powodu wypalenia styków w kostce połączeniowej wiązki wentylatora z wiązką kabinową - widoczna po zdjęciu wentylatora nad nim.
4. Nie  jestem pewien czy przy klimatroniku jest płytka regulatora obrotów wentylatora (to mi wysiadło przy manualnym nawiewie). Znajduje się ona w tunelu wentylatora (najczęstszym objawem awarii jest praca 0-1 czyli wentylator stoi lub dmucha na maxa.
5. Brak zasilania wentylatora - do sprawdzenia wiązka (patrz punkt 3)

Owocnej walki :)

Pozdrawiam
Michal Siekiera, Bydgoszcz
były: BX 19TRI '88(?) R.i.P :(
XM 2.0i '89 - R6A
XM 3.0V6 12v '96/97 - szkoda
siekiera(zwierzak)gmail.com

XeNeS

  • Gość
Re: nawiewy/dmuchawa klimatronik -raz działa raz nie
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 12, 2010, 22:52:40 »
Ad.2 - W sytuacji gdy wypala się bezpiecznik, to gaśnie cały panel włącznie z wyświetlaczem, tak więc raczej nie jest to ten problem.

Offline Roman Meger

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: XM
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: nawiewy/dmuchawa klimatronik -raz działa raz nie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2010, 15:54:02 »
Witam Panowie :)

Właśnie mam podobny problem w moim XM'ie,
Mam wersję z klimatyzacją automatyczną ale z pokrętłami.
Dmuchawa i klimatyzacja raz działa raz nie.
Właśnie mam "rozgrzebany" schowek, osłonę nad nogami pasażera i skrzynkę bezpieczników.
Podłączyłem dmuchawę bezpośrednio do akumulatora i działa, więc silnik jest ok. Bezpieczniki w skrzynce w komorze silnika rozkręciłem i przeczyściłem - są ok. Rozkręciłem wszystkie wiązki dochodzące do dmuchawy i przekaźnik który załącza dmuchawę i zaczęło działać. Silnik dmuchawy chodził na wszystkich biegach + na biegu "auto"

no i wydawało by się, że jest ok, ale zacząłem się "bawić" i przełączać między biegami od 0, po kolei do maxa.Było oki nagle wszystko się wyłączyło :( nie działa dmuchawa i nie pali sie kontrolka przy przycisku klimatyzacji.

Macie jakieś pomysły?

pozdrawiam
romeg
--
Roman Meger
XM 2.1TD MK'2 rok '96
Kwidzyn

Offline Roman Meger

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: XM
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: nawiewy/dmuchawa klimatronik -raz działa raz nie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 09, 2010, 22:37:22 »
no, udało się :) już działa. Winna była jedna kostka. Polutowałem przewody i wszystko gra.

Ale mam pytanie - czy we wszystkich XM'ach dmuchawa załącza się dopiero chwilę po odpaleniu silnika?
jak przekręcam kluczyk to nic się nie dzieje - potem rozruch -  jakieś 10 sek. i dopiero włącza się dmuchawa (no i klima)

pozdrawiam
romeg
--
Roman Meger
XM 2.1TD MK'2 rok '96
Kwidzyn

XeNeS

  • Gość
Re: nawiewy/dmuchawa klimatronik -raz działa raz nie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 13, 2010, 11:58:29 »
U mnie klima załącza się szybciej niż 10s po odpaleniu silnika - ale zwłoka czasowa jest, zapewne po to aby nie obciążać akumulatora.

Jeszcze taka porada odnośnie nieśmiertelnego bezpiecznika - w moim przypadku najskuteczniejsze okazało się oczyszczenie styków oraz zastosowanie przewodzącego smaru miedziowego.

Efekt przeszedł oczekiwania - problem od tamtego czasu nie istnieje, panel nawiewu i klima działa ślicznie.

Offline Roman Meger

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: XM
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: nawiewy/dmuchawa klimatronik -raz działa raz nie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 13, 2010, 16:26:40 »
Dzięki

czyli nie do końca u mnie jest ok, bo czasem dmuchawa zaczyna działać 3 sec. po odpaleniu, a czasem, dopiero po 10 sec.

Maciej, powiedz, czy smarem miedziowym posmarowałeś styki bezpiecznika?

pozdrawiam
romeg
--
Roman Meger
XM 2.1TD MK'2 rok '96
Kwidzyn

XeNeS

  • Gość
Re: nawiewy/dmuchawa klimatronik -raz działa raz nie
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 13, 2010, 16:29:02 »
Dokładnie właśnie jakieś 3s mijają.

Zapaćkane smarem dookoła zostały obie nóżki bezpiecznika, który potem ładnie wsunąłem do skrzynki z bezpiecznikami.