Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk2] Wydajność klimatyzacji  (Przeczytany 10491 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Re: [MK II] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 18, 2010, 22:54:45 »
Czemu lewe lusterko miałoby wpływ na pracę ... skoro czujnik temperatury zewnętrznej  znajduje się w prawym  :|

Offline Dariusz Myszkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Skąd: Warta
  • Posiadany samochód: Citroen C 5 III,163KM, eksclisive,2 HDI
  • Miejscowość: Warta
Re: [MK II] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 19, 2010, 12:39:33 »
Oczywiscie, ze w prawym, za szybko chciałem napisac :)
Fan Cyttryny

Offline Dariusz Jastrzębski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C5 1.6HDI 2007
  • Miejscowość: Gliwice
Re: [MK II] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 30, 2010, 22:07:33 »
miałem problem z klimą w mkII po podłączeniu do automatu układ był szczelny po nabiciu pracował ok 3godziny .
Dopiero sprawdzenie - nabicie azotem okazała się nieszczelna- uszkodzona chłodnica.
Sprawdzajcie klimę w warsztatach gdzie mają azot.
Klima całe lato chłodzi super.

Offline Robert Jesionczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 447
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Był: C5 MkI 2.2HDI sedan 2003, C5 MkIII 2.0 16V Exclusive BVA sedan 2008 oraz C2 1.4 Exclusive 75 KM Sensodrive 2007. Jest C5AC 1600 PureTech 2019
  • Zainteresowania: narty, piłka nożna, rolki, motoryzacja, aktywny wypoczynek
  • Miejscowość: Poznań
Re: [MK II] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 21, 2011, 14:56:07 »
Cytuj

Emil Uzunow napisał:
Ja podczas serwisu klimatyzacji ( pierwszego od kupna cepiątki ) też postanowiłem wymienić swój filtr PP i to co wyjąłem przeraziło mnie...

Filtr wyglądał tak jakby nikt od nowości go niewymieniał... Czarny jak smoła, tak jakby ktoś w odkurzaczy bezworkowym nie czyścił go przez rok czasu. Olbrzymie ilości brudu, i innych świństw.

A o ile zwiększyła się wydajność nawiewu, po założeniu nowego filtra. Teraz napewno przed każdym sezonem będzie wymieniany. A to w jakim będzie stanie następnym razem się okaże. Jeśli będzie podobny do tego pierwszego to zwiększe częstotliwość wymian filtra PP.


Mam znajomego, który posiada C4 z salonu i bardzo mało nim jeździ. Za to bardzo o niego dba. Tydzień temu wymieniałem mu filtr pp. Jak go wyjąłem to się przeraził  :] Stwierdził: "Gdzie ja go zabrudziłem? Przecież ja nigdzie nie jeżdżę :evil: Wniosek jest taki, że jednak nie bez przyczyny podaje się normy wymiany w km lub czaso-okresie.

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Re: [MK II] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 21, 2011, 19:26:55 »
Ja co roku na wiosnę wymieniam filtr pp i jadę na pełny serwis klimy. Nigdy nie miałem problemu z tym systemem i chłodzi idealnie. Cały czas mam ustawioną temp. na 20 C. Co do jakości chłodzenia to mamy klimatronik a nie schładzacz. Na sterowaniu ustawiamy temperaturę żądaną w kabinie a nie powietrza wylatującego z nawiewów. Przy ustawieniu 20 C i temp. zewnętrznej 40 C będzie leciało zimniejsze powietrze niż przy temp. zewnętrznej 25 C. Jeżeli auto stało na słońcu to klima na LOW i szyby pootwierane aż kabina się wychłodzi.

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [Mk2] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 21, 2011, 21:30:04 »
W moim C5 klima też nie daje rady, tzn. być może układ jest w pełni sprawny ale nie jest specjalnie wydajna. Z wcześniejszych aut jakie miałem porównywalna z C5 była Lancia Kappa, tam podobnie skuteczność działania klimy była tylko przeciętna.
Dla porównania, jeżdżę teraz też chwilowo BMW 523i z 2000r i tutaj klima to bajka, przy wczorajszych/dzisiejszych upałach sprawdziła się znakomicie, ledwo wsiadłem do nagrzanego auta, załaczyłem klime i już po chwili było przyjemnie chłodno, w C5 musiałbym na to czekać sporo dłużej (o ile udało by się jej tak skutecznie zbić templ. w środku).
Za tydzień mam przegląd klimy, zobaczymy czy coś sie zmieni.

Offline Marcin Golonka

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 513
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: Citroёn C5 SX Automatic 2.0 HDi Break 2003r
  • Miejscowość: Puławy
Re: [Mk2] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 21, 2011, 22:14:09 »
Cytuj

Łukasz Czarny napisał:
W moim C5 klima też nie daje rady, tzn. być może układ jest w pełni sprawny ale nie jest specjalnie wydajna. Z wcześniejszych aut jakie miałem porównywalna z C5 była Lancia Kappa, tam podobnie skuteczność działania klimy była tylko przeciętna.
Dla porównania, jeżdżę teraz też chwilowo BMW 523i z 2000r i tutaj klima to bajka, przy wczorajszych/dzisiejszych upałach sprawdziła się znakomicie, ledwo wsiadłem do nagrzanego auta, załaczyłem klime i już po chwili było przyjemnie chłodno, w C5 musiałbym na to czekać sporo dłużej (o ile udało by się jej tak skutecznie zbić templ. w środku).
Za tydzień mam przegląd klimy, zobaczymy czy coś sie zmieni.


Zajmij sie dokladnie klima to bedzie jeszcze lepiej chodzila niz w beemwu. Przyklad z dzisiaj. Auto wewnatrz nagrzane do 38 stopni, na zewnetrznym termometrze 31, wsiadam, odpalam auto klima sie zalacza i kumpel do mnie "jak ja bym chcial zeby moje auto tak szybko sie schadzalo".

Jak wyzej, sprawdz filtr pp, posprawdzaj szczelnosc i nie wiem co jeszcze a napewno bedziesz zadowolony.

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [Mk2] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 22, 2011, 13:43:17 »
Cytuj

Marcin Golonka napisał:
Cytuj

Łukasz Czarny napisał:
W moim C5 klima też nie daje rady, tzn. być może układ jest w pełni sprawny ale nie jest specjalnie wydajna. Z wcześniejszych aut jakie miałem porównywalna z C5 była Lancia Kappa, tam podobnie skuteczność działania klimy była tylko przeciętna.
Dla porównania, jeżdżę teraz też chwilowo BMW 523i z 2000r i tutaj klima to bajka, przy wczorajszych/dzisiejszych upałach sprawdziła się znakomicie, ledwo wsiadłem do nagrzanego auta, załaczyłem klime i już po chwili było przyjemnie chłodno, w C5 musiałbym na to czekać sporo dłużej (o ile udało by się jej tak skutecznie zbić templ. w środku).
Za tydzień mam przegląd klimy, zobaczymy czy coś sie zmieni.


Zajmij sie dokladnie klima to bedzie jeszcze lepiej chodzila niz w beemwu. Przyklad z dzisiaj. Auto wewnatrz nagrzane do 38 stopni, na zewnetrznym termometrze 31, wsiadam, odpalam auto klima sie zalacza i kumpel do mnie "jak ja bym chcial zeby moje auto tak szybko sie schadzalo".

Jak wyzej, sprawdz filtr pp, posprawdzaj szczelnosc i nie wiem co jeszcze a napewno bedziesz zadowolony.


Generalnie coś fiksuje u mnie dodatkowo bo...auto stało 4dni nie jeżdżone, wsiadam, odpalam, załaczam klime i niby sie sprężara załacza ale leci ciepłe, tj. ledwo letnie, zrobiłem ze 20km i dalej nic, w miedzy czasie właczałem ja i wyłaczałem, w pewnym momencie zaskoczyła i zaczeła dmuchać chłodnym ale zimno w aucie nie było pomimo ustawionej pozycji na auto i 18st.C ;)

Offline Jacek Wadowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 258
  • Skąd: Mirsk
  • Posiadany samochód: xantia mk 1 1.9 td 94r c5 2.2 hdi 2002r
  • Miejscowość: Mirsk
Re: [Mk2] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 26, 2011, 08:43:03 »
Podłączę się pod wątek klimatyzacji choć moje to MKI  czy jak włączycie tryb auto to macie  możliwość np.zamknięcia obiegu bo u mnie w trybie auto nie można zamknąć obiegu ani zmienić np. kierunków nawiewu i jak nabijałem klimę to macher powiedział że jest coś nie tak że
zx1.9d-93r  zx1.9td-95r xm2.1td-92r xm2.5td-95r129km
xantia 1.9 td 94r teraz latam c5 2.2 hdi 2002r

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [Mk2] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 26, 2011, 09:12:40 »
zmieniając kierunki nawiewu, siłe- wyłączasz tryb auto.

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [Mk2] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwiec 07, 2011, 21:51:16 »
Nie chcę tworzyć nowego tematu więc podłaczam sie tutaj.
Wcześniej pisałem o niskiej skuteczności działania klimatyzacji, 4dni temu byłem w serwisie na przeglądzie klimy, dobili gaz oraz uzupełnili olej, niby wszystko ok ale skuteczność klimy wcale się nie zmieniła.
Przy włączonym nawiewie w pozycji "nogi/twarz/szyba" praktycznie nic nie czuć przy prawie max. obrotach dmuchawy (niby jest na nogi ale praktycznie nic tam nie dmucha), przy temp. zew. 30st.C ledwo czuć że chłodzi, najlepiej dać nawiew na twarz i wtedy dopiero czuć jak leci chłodne powietrze (nie jest to za zdrowe jak wieje po głowie) choć zimne to ono nie jest.
Mam porównanie z innymi autami i sytuacja jest nieciekawa, na zew. upał, człowiek ma klime, do tego świeżo po przeglądzie a nadal się męczy.
Mam pytanie, zauważyłem że są dwa wiatraki pod maską, jeden z przodu (bliżej grila) a drugi zaraz za nim (od klimy?!), zauważyłem że ten pierwszy pracuje praktycznie cały czas ale ten drugi stoi w miejscu. Czy ten drugi jest od klimy i czy powinien się kręcić?(zawsze czy tylko w pewnych warunkach?)

Offline Tomasz Stanek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 714
  • Skąd: Nottingham, UK
  • Posiadany samochód: Nissan Leaf 24KWh C4 Grand 2.0 HDI AM6
  • Miejscowość: Nottingham, UK
Re: [Mk2] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwiec 08, 2011, 13:56:06 »
Na schematach widzę tylko jeden wentylator. Skraplacz od klimy jest tuz przy chłodnicy, a przed nimi jest wentylator, jeżeli masz jakieś dwa to ten najbliżej chłodnicy i skraplacza powinien się cały czas kręcić. Sprawdź tez stan samego skraplacza, może mieć powyginane blaszki, lub jakiś syf. U mnie były pióra, jakieś sierści i pełno martwych owadów. Niestety chyba aby się dostać do tego skraplacza to trzeba będzie zdemontować wentylator, bo według rysunku zamontowany on jest w osłonie, która zakrywa cala powierzchnie chłodnicy.
Bylo:
C4 2.0 HDI 16V
C3 1.4 HDI 8V
Renault 19 1.6i
C4 1.6 HDI SX [110]

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: [Mk2] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 08, 2011, 15:38:40 »
Cytuj

Łukasz Czarny napisał:
Nie chcę tworzyć nowego tematu więc podłaczam sie tutaj.
Wcześniej pisałem o niskiej skuteczności działania klimatyzacji, 4dni temu byłem w serwisie na przeglądzie klimy, dobili gaz oraz uzupełnili olej, niby wszystko ok ale skuteczność klimy wcale się nie zmieniła.
Przy włączonym nawiewie w pozycji "nogi/twarz/szyba" praktycznie nic nie czuć przy prawie max. obrotach dmuchawy (niby jest na nogi ale praktycznie nic tam nie dmucha), przy temp. zew. 30st.C ledwo czuć że chłodzi, najlepiej dać nawiew na twarz i wtedy dopiero czuć jak leci chłodne powietrze (nie jest to za zdrowe jak wieje po głowie) choć zimne to ono nie jest.
Mam porównanie z innymi autami i sytuacja jest nieciekawa, na zew. upał, człowiek ma klime, do tego świeżo po przeglądzie a nadal się męczy.
Mam pytanie, zauważyłem że są dwa wiatraki pod maską, jeden z przodu (bliżej grila) a drugi zaraz za nim (od klimy?!), zauważyłem że ten pierwszy pracuje praktycznie cały czas ale ten drugi stoi w miejscu. Czy ten drugi jest od klimy i czy powinien się kręcić?(zawsze czy tylko w pewnych warunkach?)

Skuteczność klimatyzacji mierzy sie ilością schłodzonego powietrza nawiewanego do samochodu. Łatwo to zmierzyć za pomocą termometru.
Dobrze żeby termometr był wąski i dał się włożyć do kratki.
Ustaw temerature na low (odcięcie nagrzewnicy) i włącz klimatyzację. Po paru minutach na niskim nawiewie powinieneś mieć około 5 stopni przy średnim nawiewie około 7-8 a na max powinno być nie więcej niż 10 stopni.
Jak masz zdecydowanie wyższe temparatury tak około 5 stopni to coś jest niesprawne, może być sam układ chłodzenia a być może nie dokońca odcięta jest nagrzewnica .
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [Mk2] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 15, 2011, 15:37:19 »
Muszę się jednak zabrać czym predzej za tą klime....dzisiaj 30st.C na zew., klima świeżo po serwisie, ustawiona nawet na 16st.C i mocny nawiew a ja spocony wysiadam z auta, nie tak to ma wyglądać!

Offline Bartłomiej Trocha

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 757
  • Skąd: Koszecin slaskie
  • Posiadany samochód: C5 I 2.2 hdi 204KM
  • Zainteresowania: Mechanika elektronika programowanie sterownikow
  • Miejscowość: Koszecin slaskie
Re: [Mk2] Wydajność klimatyzacji
« Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 15, 2011, 16:52:28 »
No to faktycznie coś masz nie tak. Ja dzisiaj sprawdziłem swoją. 27 na dworze. Po wejsciu do auta nie otwierałem okien tylko klima i 21 stopni w trybie auto po niecałych 20 km jazdy klimatronic przestwaił sie juz w tryb "podtrzymania" A w aucie było 24 stopnie na termometrze który położyłem na tylnej kanapie
Car DNA programowanie ecu, mechanika, elektronika