Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: zablokowane koło  (Przeczytany 5073 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen xsara break 1.4i + LPG
  • Miejscowość: Łódź
zablokowane koło
« dnia: Lipiec 28, 2010, 23:57:55 »
witam ,wczoraj jadąc po drodze gruntowej w pewnym momencie zablokowało mi się tylne koło ,po zatrzymaniu sprawdziłem na podnośniku wszystko ok ruszyłem i znów po ok 1km zablokowane ale po zatrzymaniu i powtórnym ruszeniu jest już ok ,ale mam pietra żeby przy większej szybkości coś takiego nie wyskoczyło ,bębny i szczęki wymieniłem niedawno.

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 29, 2010, 07:21:13 »
Albo opis sytuacji nieadekwatny do sytuacji, albo siły nadprzyrodzone. Skąd wiesz, że koło zablokowalo się? Jak to się objawia? Czy zajjrzałeś do szczęk? Czy nie chodzi o hamulec pomocniczy? Jak obraca się koło podejrzane o blokowanie, kiedy jest podniesione?

Offline Bartek Jaszkul

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 024
  • Skąd: b. merzdorf
  • Posiadany samochód: były 2 Xsary i BX, a jest cukierek czyli Clio
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: b. merzdorf
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 29, 2010, 10:57:21 »
Droga gruntowa, a patrzałeś czy gdzieś nie zahaczyłeś linką od ręcznego?
Widywałem już Xsary którym zbyt nadmiernie wisiały linki od ręcznego.
Model: Mitsubishi Carisma I `98 Wersja: LS Silnik: 1.8GDI (5) (280kkm)

125KM:
14KM:

Offline Marek Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen xsara break 1.4i + LPG
  • Miejscowość: Łódź
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2010, 13:42:25 »
Cytuj

Marian Czapski napisał:
Albo opis sytuacji nieadekwatny do sytuacji, albo siły nadprzyrodzone. Skąd wiesz, że koło zablokowalo się? Jak to się objawia? Czy zajjrzałeś do szczęk? Czy nie chodzi o hamulec pomocniczy? Jak obraca się koło podejrzane o blokowanie, kiedy jest podniesione?


Witam ,sił nadprzyrodzonych raczej nie było ,przyczyna musi być jakaś techniczna ,że koło się zablokowało stąd wiem bo został piękny ślad na piachu ,linką nie zawadziłem o nic .Dziś rozebrałem bęben i wszystko ok.niczego tam nie było co by mogło wpaść pomiędzy szczękę a bęben i zahamować,  linka od ręcznego niedawno wymieniana chodzi lekko.

Offline Bartek Jaszkul

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 024
  • Skąd: b. merzdorf
  • Posiadany samochód: były 2 Xsary i BX, a jest cukierek czyli Clio
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: b. merzdorf
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 30, 2010, 10:21:25 »
Ale czy coś nie zahaczyło o linkę od ręcznego?
Czy ona za nisko czasem nie wisi?
Model: Mitsubishi Carisma I `98 Wersja: LS Silnik: 1.8GDI (5) (280kkm)

125KM:
14KM:

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 03, 2010, 12:29:40 »
A czy koło - bęben hamulca był ciepły lub gorący.
Kiedy ostatnio wymieniałeś płyn hamulcowy - jeżeli płyn stary to mogą tworzyć się korki parowe a to skutkuje hamowaniem lub i zablokowaniem koła lub kół.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Marek Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen xsara break 1.4i + LPG
  • Miejscowość: Łódź
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 03, 2010, 21:44:22 »
witam ,linka o nic nie zahaczyła  ,a płyn wymieniany był 2lata temu ,od tamtego zdarzenia przejechałem ok 1000km i jest na razie ok a jeździłem po różnej drodze, mam nadzieje że to był jednorazowy  wybryk mojej xsarci

Offline Marek Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen xsara break 1.4i + LPG
  • Miejscowość: Łódź
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 27, 2010, 18:14:51 »
witam .Pół roku miałem spokój z tym hamowaniem i teraz jak dziury porobiły się po mrozach przeżywam koszmar nigdy nie wiem kiedy będę musiał się zatrzymać bo koło po wpadnięciu w dziurę od razu jest zablokowane, po zatrzymaniu  mogę dalej jechać  gdyż koło się odblokowuje, na lewarku koło lekko się toczy szczęka w porządku nic się nie odkleja ręczny chodzi lekko ,zastanawiam się czy jest możliwe żeby po gwałtownym szarpnięciu mogły opuszczać się szczęki i blokować bęben?

Offline Marek Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen xsara break 1.4i + LPG
  • Miejscowość: Łódź
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2010, 18:22:27 »
witam.Czy może kolektor hamowania być odpowiedzialny za takie blokowanie koła?tak zasugerował mi mechanik, mówiąc że bardzo obniżony jest tył xsary (zmierzyłem 58cm od podłoża do nadkola)mam wymienić amortyzatory żeby nie było tak gwałtownego szarpania może to pomoże

Offline Marcin Kowalczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara 2 Break HDi 2.0 110 KM
  • Miejscowość: Warszawa
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 28, 2010, 21:14:58 »
A łożysko w kole przypadkiem nie padło ? Blokowanie koła to może być również agonalny stan łożyska...

Offline Marek Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen xsara break 1.4i + LPG
  • Miejscowość: Łódź
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 31, 2010, 17:20:46 »
Cytuj

Marcin Kowalczyk napisał:
A łożysko w kole przypadkiem nie padło ? Blokowanie koła to może być również agonalny stan łożyska...

Łożysko jest ok,prawdopodobnie przyczyną blokowania koła  jest kolektor hamowania , wszystkie inne możliwości wyeliminowałem  zająłem się nim dziś i narazie jest ok, zaliczyłem kilka głębszych dziur w drodze i nie zablokowało się.

Offline Mateusz Orynicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 64
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara ph1 18.8V
  • Miejscowość: Police
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 05, 2011, 10:23:53 »
Szczeki do rozebrania i sprawdzenie PO ZWIJANEJ linki recznego!!

Wraz z ruchem wachacza linka pracuje razem z nim !! jak wahach wpadł w dziure to linka powinna sie ułozyc i wpasc z nim .Jesli tego nie robi pociąga za sobą ramie szczeki i to powoduje efekt zaciagania ham recznego .
Pozdrawiam.
____________________________
Życze niskich kosztów naprawy...:evil:

Offline Marek Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen xsara break 1.4i + LPG
  • Miejscowość: Łódź
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 05, 2011, 18:38:16 »
Cytuj

Mateusz Orynicz napisał:
Szczeki do rozebrania i sprawdzenie PO ZWIJANEJ linki recznego!!

Wraz z ruchem wachacza linka pracuje razem z nim !! jak wahach wpadł w dziure to linka powinna sie ułozyc i wpasc z nim .Jesli tego nie robi pociąga za sobą ramie szczeki i to powoduje efekt zaciagania ham recznego .


witam .Winą za blokowanie koła był kolektor hamulcowy ,był całkowicie zapieczony ,teraz po porządnym wyczyszczeniu nasmarowaniu i drobnej przeróbce jest ok.

edit by JF:
kolektor to może być ściekowy, chodzi oczywiście o korektor hamulcowy, który służy do korygowania siły hamowania. pozdrawiam.

Offline Marek Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen xsara break 1.4i + LPG
  • Miejscowość: Łódź
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 08, 2011, 18:42:27 »
witam.Nie ma to jak czujne oko admina ale należało mi się skoro pisze pierdoły.Myślałem że już wszystko ok atu dziś po wpadnięciu w dziurę znów  koło zablokowane ,teraz już nie wiem na co zwalić winę w poniedziałek będę reklamował u mechaniora skoro wziął kasę to niech teraz szuka przyczyny.

Offline Bogdan Gos

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 389
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara I 1.4 LPG 98r. break,fiat punto 1.7D 96r,opel astra g 2,0D
  • Zainteresowania: samochody,mechanika
  • Miejscowość: Warszawa
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 08, 2011, 20:26:42 »
A ,zaciekawił mnie twój przypadek, stawiam na elastyczne przewody hamulcowe[gumowe] lub sztywne ,może któryś przyciśnięty -metalowy i płyn nie wraca swobodnie -szybko ,tylko powoli i blokuje koło.Gumowe wytrzymują ok.10 lat potem puchną w środku,utrudniając swobodny przepływ płynu, ,z zewnątrz malina nie popękany itd....
Co do korektora siły hamowania [w tylnym układzie hamulcowym] to jak tak ci nisko siedzi ,to dwa koła- zaczęły by blokowac, system działa na DWA koła równocześnie. Jeżeli się korektor zapiekł ,to w pozycji wciśniętej ,więc miałeś idealnie mięciutki pedał hamulca ,nie zależnie ,czy miałeś ładunek ,czy nie ,podnosił ciśnienie na tył ,więc teraz jak nasmarowany to zacznie pracowac tłoczek w takowym ,dziwi mnie trochi ten mechanior, bo pierwsze co sie sprawdza, to przepływy przewodów ,drożnośc ,a później korektor,pompę i itd....zaczynamy od najprostszych z możliwych przyczyn.Linki ręcznego i takie tam....
Co do korektora, jak tak ci nagadał ,spytaj o regulację takowego robi się ,czy nie ,ciekawi mnie co powie.A tak na marginesie jest tam taka sprężynka i to ona w dużej mierze odpowiada za nacisk na korektor, zajrzyj pod spód ,a ktoś niech DElikatnie pobuja tyłem ,zobaczysz o co w tym chodzi.
to to by było chyba tyla
A i jest jeszcze jeden drobiazg jaki mnie spotkał, mam combi ,a gostek sprzedał mi linki od hatchbaka-są krótsze ,co ja się nakombinowałem z ułożeniem linek, co dołek to przyhamowanie tyłu -całego.
Pomogła wymiana linek na org do combi ,oj kląłem gościa 60 dych poszło się sypac.
powodzenia

Offline Grzegorz Kowalski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Skąd: Złotoryja
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara I 1.4 99r
  • Miejscowość: Złotoryja
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 10, 2011, 14:34:11 »
Witam. Mam podobny problem jak kolega tylko ze mi zablokowało dwa tylne koła w trakcie jazdy, dodam również, że w okresie zimowym nie używam hamulca ręcznego, w chwili obecnej auto jest unieruchomione - za żadne skarby koła nie chcą ruszyć, ma ktoś może jakiś pomysł co zrobić żebym chociaż mógł do mechanika z nim dojechać ?

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 10, 2011, 20:04:04 »
Uznał bym, że nie zaciąganie ręcznego zimą to błąd, linka 'skleja" się z pancerzem a ostatecznie całkowicie blokuje się w nim przez wilgoć i mrozy.
Używanie ręcznego zimą, przy nie uszkodzonym pancerzu i szczelnych jego końcach w miejscach wyjść linki, zapobiega "sklejaniu" i całkowitemu zablokowaniu.
Najprawdopodobniej linki ręcznego zablokowały koła, pozostaje wyłącznie ustalić czy przy obydwuy kołach czy tylko przy jednym, a ostatecznie odcięcie zablokowanej linki lub linek możliwie blisko kół i jej wymiana na nową. Jeżeli odetniesz daleko od koła może się okazać że właśnie na pozostawionym odcinku linka jest zablokowana.
Takie jest moje zdanie na opisany przez Ciebie przypadek.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Marek Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen xsara break 1.4i + LPG
  • Miejscowość: Łódź
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 10, 2011, 21:03:24 »
Witam .Nie wiem  jak u kolegi ale u mnie linkę od ręcznego odpiąłem od bębna i zrobiłem próbę , jedna dziura nic druga nic a na trzeciej koło zablokowane tak ze linka nie ma tu nic do rzeczy na jutro jestem umówiony u mechanika ,co prawda sadząc po jego zachowaniu to on nie wie za co się ma zabrać .A tak na marginesie nie spotkałem się z czymś takim żeby linka zablokowała dwa koła równocześnie tym bardziej w xsarze, gdzie są linki od obu kół oddzielnie

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 11, 2011, 18:00:50 »
Tak są dwie, połączone ze sobą przez wychylny uchwyt, do którego sa przymocowane, uchwyt jest przy dźwigni hamulca. Zaciąganie jednej linki prowadzi automatycznie do zaciągania też drugiej z nich, zatem przy zablokowaniu jedenj z nich może lecz nie musi się zdarzyć że staną "dęba' obydwa koła.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Marek Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 198
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen xsara break 1.4i + LPG
  • Miejscowość: Łódź
Re: zablokowane koło
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 13, 2011, 17:14:12 »
witam .Dziś odebrałem xsarę od mechanika i jego zdaniem winą za blokowanie koła są szczęki hamulcowe jak to określił są miękkie i prawdopodobnie przy wpadnięciu w dziurę lekko się opuszczały i w tym momencie blokowało koło ciężko jest mi w to uwierzyć ale zrobiłem test na dziurach i narazie jest ok.Nie wiem czy oszlifował czy pociągnął trochę na samo regulatorze ale jest ok ,zalecił wymianę szczęk i tu mam pytanie jakiego producenta te szczęki hamulcowe kupić.