Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek  (Przeczytany 9005 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojciech Lutyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III, 2.0 HDI, automat, 2009
  • Miejscowość: Wrocław
[MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« dnia: Sierpień 30, 2010, 15:44:59 »
Wczoraj zepsuło się coś z klapą bagażnika, nie działa klamka i nie mogę jej otworzyć. Otwiera się tylko tylna szyba (kombi) ale to troche mało. Ktoś wie jak się do tego dobrać? To jest elektryczny czy mechaniczny zamek?

Wiem, że powininem wyszukać najpierw podobnego tematu, ale nie mogę znaleźć wyszukiwarki! Widzę tylko tą gógla, a nie mam czasu grzebać. Same nieszczęścia.
Citroen C5 III, 2.0 HDI, automat, 2009, poprzednio Citroen C5, 2.0 V16, automat, 2003 i VW Touareg 4.2 V8, gaz BRC.

Offline Paweł Szczepaniak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 831
  • Skąd: Poznań/Szczecin
  • Posiadany samochód: Skoda Octavia 2.0TDI 170KM/400Nm
  • Zainteresowania: Góry, wspin
  • Miejscowość: Poznań/Szczecin
Re: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2010, 16:20:20 »
Gógl też szukajka, nawet jedna z najlepszych na rynku.. Tak trudno wpisać w szukajkę "zamek klapy c5 kombi" i przejrzec te niecale 2 strony wynikow (slownie 12!)?

Powinno pomoc... - sprawdz styki o ktorych tu mowa, ktos podrzucil jak otworzy owa klape.. skoro szyba sie otwiera to no problem, jezeli by nie otwierala sie, zawsze mozna zlozyc kanape i tak sie dostac do bagaznika (albo zwinac rolete).
Było: C5 MKI 2.0HDI break '02. Do tego obecnie 2 C5 w rodzinie: Mk I2.0 Pb '03 oraz C5 MkIII 1.6THP '08.
Skoda wygrała z Cytryna - brak hydro rekompensuje cala masa innych pozytywow ;)

Offline Wojciech Lutyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III, 2.0 HDI, automat, 2009
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2010, 18:18:38 »
OK, dzięki, biorę się do roboty.

Co do wyszukiwarek była wczesniej taka, która przeważnie obsługuje fora oparte na tym silniku, więc jej szukałem. Ale już nie ma. Google wyrzucał mi jakies śmieci, może źle pytałem.

Ale mniejsza, idę odkręcać listwę i co tam jeszcze będzie trzeba.
Citroen C5 III, 2.0 HDI, automat, 2009, poprzednio Citroen C5, 2.0 V16, automat, 2003 i VW Touareg 4.2 V8, gaz BRC.

Offline Piotr Dziurbacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 134
  • Posiadany samochód: Golf mk1
Re: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 30, 2010, 21:51:57 »
Wyjąć klamkę od bagażnika i przeczyścić styki(otwieranie jest elektryczne i styki śniedzieją). Po przeczyszczeniu powinno działać jak należy.

Offline Wojciech Lutyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III, 2.0 HDI, automat, 2009
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 30, 2010, 22:17:42 »
Niestety czyszczenie nie pomogło. Zdemontowałem listwę, wyczyściłem brudne styki, dalej nie działa. Zwieranie gołych styków, bez pomocy klamki, też nie daje żadnego efektu więc to chyba nie tam jest uszkodzenie.
Z kolei styki przy samym zamku są bez zarzutu.
Czy zamek da się rozebrać i czego tam można szukać, co może powodować brak jakiejkolwiek reakcji?
Citroen C5 III, 2.0 HDI, automat, 2009, poprzednio Citroen C5, 2.0 V16, automat, 2003 i VW Touareg 4.2 V8, gaz BRC.

  • Gość
Re: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 31, 2010, 10:13:53 »
Najczęściej uszkodzeniu ulega wiązka elektryczna na przejściu między pokrywą a karoserią. Opisywałem niedawno, w podobnym wątku dotyczącym samoczynnego otwierania sie klapy, jak dobrac się do tych przewodów. Kabelki osłonięte są gumową rureczką z taką jakby harmonijką. Zdemontuj plastikową osłonę wiązki  na pokrywie bagażnika to zobaczysz co i jak.
Uszkodzenia zamka jest mało prawdowpodobne.

Offline Wojciech Lutyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III, 2.0 HDI, automat, 2009
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 31, 2010, 11:24:48 »
Ale takie uszkodzenie spowodowałoby, że nie otwierałaby się także tylna szyba, prawda? Tymczasem siłownik działa, tylna szyba otwiera się normalnie. Wiązka dochodząca do zamka klapy zamyka również obwód, po jej odłączeniu od zamka gaśnie oswietlenie bagażnika, po podłączeniu lampki się świecą. Więc przewody nie wygladają na uszkodzone. Dobrze diagnozuję czy nie? No chyba że zamek klapy zasila od początku inny przewód niż tylnej szyby i tylko on uległ przetarciu w opisanym przez Ciebie miejscu.
Do tego jeszcze leje deszcz i nie ma jak grzebać za bardzo :(
Citroen C5 III, 2.0 HDI, automat, 2009, poprzednio Citroen C5, 2.0 V16, automat, 2003 i VW Touareg 4.2 V8, gaz BRC.

Offline Adam Łosik

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 92
  • Skąd: Świętochłowice
  • Posiadany samochód: [MK I] (Break) 2001 V6 3.0 Exclusive Automat + LPG
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Świętochłowice
Re: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 31, 2010, 21:34:48 »
Witam!

W przelotce klapy znajduje się dużo różnych przewodów. Osobny do otwierania klapy, osobny do szyby, poza tym czujnik otwartej klapy, szyby, światła stopu, zasilania wycieraczki i ogrzewania szyby, czujnik mechanizmu wycieraczki no i jeszcze przewód masy. Osobiście w moim aucie na przestrzeni dwóch lat łączyłem już te od czujnika otwartej klapy, otwartej szyby, masy i z czujnika położenia wycieraczki. Najprościej zdiagnozować uszkodzenie odsuwając gumę z przelotki i pociągać za każdy z przewodów. Ten który zostanie w ręce jest przetarty ;) Naprawa nie jest trudna. Wystarczy odkręcić osłonę, która przymocowana jest wzdłuż bocznej krawędzi klapy na 5 plastikowych śrub torx i zsunąć przelotkę żeby mieć dostęp do miejsca przerwania. Przewód zlutować, zabezpieczyć izolacją termokurczliwą i będzie działać ;)

Pozdrawiam!

Offline Bartłomiej Trocha

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 757
  • Skąd: Koszecin slaskie
  • Posiadany samochód: C5 I 2.2 hdi 204KM
  • Zainteresowania: Mechanika elektronika programowanie sterownikow
  • Miejscowość: Koszecin slaskie
Re: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 31, 2010, 23:16:09 »
Dokładnie kolega ma rację. W moim sprzecie takie same objawy okazało sie że jeden z przewodów się ułamał. NAprawa mało skomplikowana
Car DNA programowanie ecu, mechanika, elektronika

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 01, 2010, 23:02:19 »
Ja zaliczyłem dwa różne przypadki nie otwierania się klapy bagażnika. Pierwszy to przełamany kabel w wiązce pod gumową rurką opisywaną wyżej. Drugi tu złamane plastykowe cięgno w samym zamku.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Wojciech Lutyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III, 2.0 HDI, automat, 2009
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 01, 2010, 23:41:38 »
U mnie naprawione. Kabelek w gumowym łączniku był przerwany, złączyłem i działa. Faktycznie od groma tam tych przewodów, więc pewnie do następnego razu.
Dzieki za podpowiedzi.
Citroen C5 III, 2.0 HDI, automat, 2009, poprzednio Citroen C5, 2.0 V16, automat, 2003 i VW Touareg 4.2 V8, gaz BRC.

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 01, 2010, 09:54:20 »
I mnie dopadła ta przypadłość. Klapa bagażnika ani drgnie, to samo z tylną szybą, z tym że tylna szyba kilka razy zaskoczyła i dało sięją otworzyć, natomiast bagażnik zamarł... Chętnie dobrałbym się do przewodów ale nie mam jak otworzyć klapy bagażnika. Jest jakiśsposób aby ręcznie go otworzyć od środka? Tak jak jest to z popychaczem w tylnej szybie, czy może jeszcze inaczej. Muszę to zrobić w ten weekend, bo w poniedziałek auto idzie do warsztatu i jak tego sam nie spróbuje zrobić to będę musiał zapłacić za naprawę.

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 02, 2010, 16:13:40 »
No i kolejna rzecz naprawiona :-) Tak jak u poprzedników i u mnie sprawcą byl pęknięty kabelek w gumowej oslonie ( bialo-niebieski - jest ich kilka ). Sposób na sprawdzenie który to ? Tak jak pisano wcześniej, każdy z przewodów wyciągamy  a ten który jest walnięty to wyjdzie od razu. Bylo trochę rozbiórki żeby dostać się do zamka, gdyż robilem to pierwszy raz i rozebralem doslownie wszystko zanim dobralem sie do niego. Zamek jest na 2 śrubach które odkręcilem żeby móc podnieść klapę i dostać siędo przewodów. Zajęlo mi to ze 40 minut za pierwszym razem. Teraz już wiem co i jak więc nie powinno to trwać dlużej niż z 10-15 min.

W razie jakichś pytań walcie śmialo. :)

Offline Łukasz Dereziński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Skąd: Zwoleń
  • Posiadany samochód: C5 1.6 HDI
  • Miejscowość: Zwoleń
Odp: [MKI] Klapa bagażnika - zepsuty zamek
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 15, 2017, 12:22:48 »
U mnie to samo nie otwierala się klapa bagażnika podniosłem szybę do góry zajrzałem w ten pancerz gdzie lecą kable po lewej górnej stronie i pod izolacja odlaczyly  się kabelki biało niebieskie zwarte otworzyłem klapę i juz miałem lepsze dojście do tego pancerza z kabelkami izolacja zabezpieczylem i po problemie widzę dużo osób ma z tym problem to samo miałem w xsara