Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Silniczek/mechanizm tylnej wycieraczki...  (Przeczytany 1540 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Kowalczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara 2 Break HDi 2.0 110 KM
  • Miejscowość: Warszawa
Silniczek/mechanizm tylnej wycieraczki...
« dnia: Wrzesień 02, 2010, 16:07:54 »
Witam. Od kilku dni mam problem z tylną wycieraczką. Zaczęło się od tego, że razem z wycieraczkami przednimi działała mi również tylna (w sumie całkiem fajnie ale...). Po tygodniu zaczęły się większe problemy... Wspomniana tylna wycieraczka bez najmniejszego oporu mknie do góry... i opada.. opada... no właśnie. Za każdym ruchem wycieraczki opada w ostatnim etapie (jakieś 1/5 brakuje do poziomu)  coraz wolniej aż w końcu się zatrzymuje... . Po siłowym przestawieniu jej prawie do poziomu (słychać jedno strzyknięcie) wszystko wraca do "normy" i starcza znowu na kilka ruchów wycieraczki.. i tak cały czas. Rozkręcałem obicia w tylnej klapie i z tego co widziałem to silniczek jest znitowany w metalowy "klocek" a tel "klocek" jest nitami przytwierdzony do tylnej klapy ?! Ktoś to kiedyś demontował i może podpowiedzieć co i jak ? Biorąc pod uwagę nachodzącą jesień warto byłoby mieć sprawne wycieraczki... .

Offline kamil rzeszutek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: citroen xsara 2.0 hdi, xsara picasso 1.6 hdi
Re: Silniczek/mechanizm tylnej wycieraczki...
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 04, 2010, 16:56:10 »
mam podobny problem i nie wiem co z tym zrobić, czy opłaca sie to naprawiać czy kupić  inny

Offline Marcin Kowalczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara 2 Break HDi 2.0 110 KM
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Silniczek/mechanizm tylnej wycieraczki...
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 07, 2010, 20:51:54 »
Chyba niestety nikt nam nie pomoże :P...

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Re: Silniczek/mechanizm tylnej wycieraczki...
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 07, 2010, 21:39:23 »
Problem lezy w zatartej ośce ramienia wycieraczki. Stalowa oska przechodzi przez aluminiowa obudowę - stąd reakcja korozji w tym miejscu przy udziale wilgoci. Ja demontowałem mechanizm (zrywałem nity mocujące) rozbierałem mechanizm, wyciągałem ośkę, nasmarowałem i złożyłem to z powrotem. Może próba smarowania "od ośki" bez bebeszenia, może nawiercić otworek w części aluminiowej ośki i smarować......

Offline Marcin Kowalczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara 2 Break HDi 2.0 110 KM
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Silniczek/mechanizm tylnej wycieraczki...
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 08, 2010, 20:25:02 »
Dziękuję :) W sobote będe walczył. Nity przewiercałeś czy miałeś inny patent :> ? Aha i na co to przymocowałeś w końcu ?

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Re: Silniczek/mechanizm tylnej wycieraczki...
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 08, 2010, 21:23:44 »
Nity trzeba "rozwiercic" i zastąpić nowymi . O ile pamiętam w dwóch punktach mocujących mozna załozyć śrubki z nakrętkami, jest dojście z dwóch stron. W trzecim punkcie mocującym mechanizmu dojście jest praktycznie z jednej strony.
Polecam sprawdzić mechanizm przez podanie z zewnątrz napięcia na złącze wycieraczki (pominąć instalację samochodu) a nuż problem leży w instalacji elektrycznej samochodu. Trochę dziwne że w górę sie podnosi a wolno opada....przy zatartej ośce. W moim przypadku wycieraczka chodziła aż pewnego dnia przestała się poruszać.

PS: możliwe, że styk krańcowy w środku mechanizmu jest zabrudzony , nie ma prawidłowego "styku"

Offline Tomasz Lewandowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 092
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: 1. C4 Grand Picasso 2.0 HDi AUT Exclusive Mk I 2008. 2. Kia Ceed 1.6 CRDI MkI. 3. (Kiedyś) Citroen Xsara II 1.6i 16V Break
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Silniczek/mechanizm tylnej wycieraczki...
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 08, 2010, 22:47:17 »
A ja obstawiam pęknięte kabelki w przelotce między klapą a pojazdem właściwym. Miałem identyczne objawy.
"Nie kupuj używanego Peugeota lub Citroena, jeśli ktoś Ci mówi, że belka była regenerowana po za naszą firmą".  :D

Offline Marcin Kowalczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara 2 Break HDi 2.0 110 KM
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Silniczek/mechanizm tylnej wycieraczki...
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 10, 2010, 20:23:52 »
Hmm a to mnie zaciekawiliście :) Jutro sprawdzę przelotkę i styk ale wydaje mi się że wina leży po stronie mechanizmu. Przyłożyłem ucho do podbitki i nasłuchiwałem... tylko w ostatniej fazie opuszczania słychać jakby opór silniczka i to nie ma znaczenia czy wycieraczka jest przy szybie czy odgięta. Wiertarka w pogotowiu :P Dziękuje za sugestie.