Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk2] światła dzienne  (Przeczytany 45602 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kamil Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Oleśnica
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Oleśnica
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 21, 2011, 00:07:58 »
0

Offline Łukasz Wiśniewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 419
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V LPG kombi 2001r.
  • Miejscowość: Świdnik
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 21, 2011, 00:31:51 »
Dziękuję Kamilu za opis. A z tą dmuchawą chodziło mi o to, że jak silnik pracuje, to dmuchawa nie zawsze chodzi. włącza się dopiero jak silnik się nagrzeje, czyli jak zapalamy silnik to dmuchawa nie chodzi. Chyba, że mówimy tu o jakiejś innej dmuchawie?

Offline Karol Kozłowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 945
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 2004r. Renault Latitude 2.0DCi 2011r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 24, 2011, 11:11:03 »
Hej,
Przeglądając temat świateł dziennych natrafiłem na oferty polegające na włączeniu świateł długich ze zmniejszoną mocą. W ten sposób mają pełnić rolę świateł dziennych. Jakie macie opinie o tym "wynalazku"? Macie jakieś doświadczenia?



Offline Norbert Koselnik

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 7 148
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2,0 16V HDI Exclusive, C4 Cactus 1,6 HDI
  • Zainteresowania: wszystko oprócz piłki nożnej
  • Miejscowość: Jelenia Góra
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 24, 2011, 22:40:33 »
Cytuj

Karol Kozłowski napisał:
Hej,
Przeglądając temat świateł dziennych natrafiłem na oferty polegające na włączeniu świateł długich ze zmniejszoną mocą. W ten sposób mają pełnić rolę świateł dziennych. Jakie macie opinie o tym "wynalazku"? Macie jakieś doświadczenia?


 Wszystko można zrobić, ale nie koniecznie musi to być zgodne z przepisami. Wszelkie nie atestowane ingerencje w układ oświetlenia mogą spowodować utratę dowodu rejestracyjnego.
Lampy dzienne muszą spełniać odpowiednie warunki. Między innymi jest to atest. Światła drogowe mają atest R lub CR  w zależności czy występują same czy na żarówka dwu-włóknowych wraz ze światłami mijania. Natomiast światła dzienne mają atest RL (żadne D, DRL czy DL). i używanie innych świateł  jako dziennych nie jest dozwolone.

Były

Xantia MkII 2,0 16V

Chevrolet Captiva 2,2D LT+
C5 MkII 2,0 16V HDI
C4 Cactus 1,6 HDI

Offline Karol Kozłowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 945
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 2004r. Renault Latitude 2.0DCi 2011r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 25, 2011, 09:08:15 »
Cytuj

Norbert Koselnik napisał:
Cytuj

Karol Kozłowski napisał:
Hej,
Przeglądając temat świateł dziennych natrafiłem na oferty polegające na włączeniu świateł długich ze zmniejszoną mocą. W ten sposób mają pełnić rolę świateł dziennych. Jakie macie opinie o tym "wynalazku"? Macie jakieś doświadczenia?


 Wszystko można zrobić, ale nie koniecznie musi to być zgodne z przepisami. Wszelkie nie atestowane ingerencje w układ oświetlenia mogą spowodować utratę dowodu rejestracyjnego.
Lampy dzienne muszą spełniać odpowiednie warunki. Między innymi jest to atest. Światła drogowe mają atest R lub CR  w zależności czy występują same czy na żarówka dwu-włóknowych wraz ze światłami mijania. Natomiast światła dzienne mają atest RL (żadne D, DRL czy DL). i używanie innych świateł  jako dziennych nie jest dozwolone.

OK, czyli ta forma odpada. Pozostają LED-y, myślicie, że takie OSRAM-y zdałyby egzamin?



Offline Wojciech Żytko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 158
  • Skąd: Chojnów
  • Posiadany samochód: C5 MKII Break 2.0HDI Exclusive, Xantia MKII Break 2.0HDI Exclusive
  • Miejscowość: Chojnów
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 29, 2011, 14:20:25 »
Ostatnio znalazłem wolną chwilę i postanowiłem również wyposażyć swoją maszynę w LED'owe światła do jazdy w dzień. Przeglądając alledrogo natknąłem się na zestaw, który pasuje idealnie na mocowania halogenów.


ZESTAW


MIEJSCE MONTAŻU Z PODPROWADZONĄ INSTALACJĄ

A oto efekt pracy:




Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 29, 2011, 16:21:42 »
Wojtek masz linka do Allegro co by wiedzieć jakie to dokładnie lampy bo właśnie takich szukam.
halogenów i tak się nie używa przy Ksenonie a estetycznie wyglądają te Ledy

Offline Karol Kozłowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 945
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 2004r. Renault Latitude 2.0DCi 2011r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 29, 2011, 16:29:21 »
Wojtek, dobra robota :)



Offline Wojciech Żytko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 158
  • Skąd: Chojnów
  • Posiadany samochód: C5 MKII Break 2.0HDI Exclusive, Xantia MKII Break 2.0HDI Exclusive
  • Miejscowość: Chojnów
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 29, 2011, 21:33:00 »
Karol dzięki za dobre słowo  :-]

Tymi światłami handluje dwóch sprzedających:

Multi-Corp

julifull


Bezpośrednie linki do aukcji:
OKRAGLE SWIATLA DZIENNE LED JUST TOP OK-2 159pln

OKRAGLE SWIATLA DO JAZDY DZIENNE ATEST RL E4 36LED 180pln

Offline Karol Kozłowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 945
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 2004r. Renault Latitude 2.0DCi 2011r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 30, 2011, 07:45:58 »
Szkoda rezygnować z przeciwmgłowych :( Przyznam, że wolałbym okrągłe bo te wszystkie paski to mi się z wiejskim tuningiem kojarzą. Trzeba będzie coś pomyśleć, bo szkoda zenonków :)



Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #60 dnia: Sierpień 30, 2011, 07:57:10 »
Karol a jechałeś kiedyś na halogenach ? Bo ja nigdy one nawet nie przebija sie przez snop światła ksenonow , okrągłe są fajne bo właśnie nie wyglądają po wiejsku.

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpień 30, 2011, 13:35:34 »
A od kiedy to przecimgielne maja przebijac swiatla mijania? Ich glownym zadaniem jest ograniczenie samooslepiania we mgle (poprzez dolne podswietlenie kropel wody) jakie towarzyszy wlaczonym swiatlom mijania/drogowym. Czy warto rezygnowac z przeciwmgielnych? To zalezy ile kto jezdzi i w jakich warunkach pogodowych w ciagu roku.
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Karol Kozłowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 945
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: Citroen C5 3.0 V6 2004r. Renault Latitude 2.0DCi 2011r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #62 dnia: Sierpień 30, 2011, 18:47:28 »
Właśnie, przeciwmgłowe mają świecić nisko i przed autem...



Offline Krzysztof Miedziński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 30
  • Skąd: Janów Częstochowski
  • Posiadany samochód: C5 II 1.6 HDi 2006
  • Miejscowość: Janów Częstochowski
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpień 31, 2011, 23:16:50 »
Wojtek,
napisz jak je podłączyłeś, bo na takie właśnie lampy czekałem, Bez wycinania, bez przeróbek tylko w oryginalne miejsce po halogenach i tak nigdy nie używanych.

A  i jak się zapalają i gasną ?

Pozdrawiam

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 01, 2011, 09:48:48 »
zapewne podłączone pod akumulator i za pośrednictwem przekaźnika pod światła postojowe by wyeliminować prąd szczątkowy

Offline Wojciech Żytko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 158
  • Skąd: Chojnów
  • Posiadany samochód: C5 MKII Break 2.0HDI Exclusive, Xantia MKII Break 2.0HDI Exclusive
  • Miejscowość: Chojnów
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 01, 2011, 21:31:59 »
Cytuj

Michał Władyniak napisał:
zapewne podłączone pod akumulator i za pośrednictwem przekaźnika pod światła postojowe by wyeliminować prąd szczątkowy


Nic z tych rzeczy  ;-)

Zestaw ma już wbudowany przekaźnik.
Są trzy kable:
czarny(masa) - przykręciłem z innymi masowymi po prawej stronie od akumulatora
biały(+12V po stacyjce) - bezpiecznik w nr 5 w skrzynce pod maską. Ta powyżej akumulatora (po chamsku przylutowałem do styku bezpiecznika ) :evil:
żółty (+12V sterowanie- napięcie na tym przewodzie gasi dzienne) - przylutowałem do plusa oprawki postojówek

Dzienne zapalają się po przekręceniu kluczyka w pierwszą pozycję, świecą po zapaleniu silnika. Gasną w momencie włączenie postojówek lub świateł mijania. Tak samo funkcjonuje to w nowych Fordach Focus/Mondeo więc raczej nikt się nie przyczepi.

Jeżeli miałyby się zapalić dopiero po odpaleniu silnika, jak sugerują niektórzy koledzy. Trzeba by było szukać prądu z przekaźnika klimy, lub innych urządzeń, które pracują po odpaleniu silnika.

Offline Jarek Strokosz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 34
  • Skąd: Jaworze
  • Posiadany samochód: citroen C5 SX kombi 2002r 2.0 16V
  • Miejscowość: Jaworze
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 02, 2011, 13:13:25 »
Cytuj



Jeżeli miałyby się zapalić dopiero po odpaleniu silnika, jak sugerują niektórzy koledzy. Trzeba by było szukać prądu z przekaźnika klimy, lub innych urządzeń, które pracują po odpaleniu silnika.


Można by też zastosować układ który wykrywa wzrost napięcia powyżej 13V przy AKU ale to tylko taki pomysł... Ja podpiąłem pod wtyk 9 w skrzynce bezpieczników przy silniku, masę i kabel od czujnika w to samo miejsce co ty, wszystkie kabelki w peszlu i wszystko świeci piknie :) Co prawda nie obyło się bez wizyty w ASO- okazało się że poprzedni właściciel włączył na stałe światła i musieli mi to kompem odblokować, a wcześniej rozkręciłem włącznik świateł bo myślałem że przycisk od włączania czujnika zmierzchu się spiprał- okazało się że jest ok.
 Czujnik zmierzchu przełącza lampki bez zwłoki pomimo tego że nie zastosowałem przekaźnika (myślałem o tym ale nie miałem takowego pod ręką a nie chciało mi się jechać do sklepu- zaryzykowałem bez i działa :) )
Kiedyś:
- Fiat 126p 1993r
- Ford fiesta GHIA 1.25 16V 1996r
- Fiat Brava 1.4 12V 1996r
- Ford Mondeo kombi GHIA 1.8TD 2000r
Obecnie:
- Citroen C5 kombi SX 2.0 16V 2002r
- Citroen SAXO 1.1 2000r (autko żony) :)

Offline Krzysztof Miedziński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 30
  • Skąd: Janów Częstochowski
  • Posiadany samochód: C5 II 1.6 HDi 2006
  • Miejscowość: Janów Częstochowski
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 10, 2011, 19:42:52 »
Już zamontowałem te światła do jazdy dziennej z podanych linków. Pięknie święcą, a w połączeniu z czujnikiem zmierzchowym, to już rewelka (pełna automatyka).

Podłączenie zrobiłem tak jak Wojtek pod bezpiecznik nr 5 i zauważyłem pewien drobiazg. Po dłuższym postoju w momencie otwierania samochodu z pilota lub otwierania drzwi po dłuższej chwili, światła dzienne na moment się zapalają (ok. 1s dzieje się to chyba wtedy jak aktywuje się komputer).

Wojtek i Jarek napiszcie proszę czy u Was też tak się dzieje?

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 18, 2011, 12:04:11 »
i właśnie po to potrzebny jest przekaźnik na połączeniu od + postojówek żeby wyeliminować prąd szczątkowy

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 18, 2011, 18:13:45 »
Witam.
wszystko ok super wygląd i bez żadnych wycinanek - zastanawia mnie jedna rzecz :
jak to się ma do świateł p. mgielnych ? Bo o ile z przednich można zrezygnować to tylne LEPIEJ MIEĆ. Czy po włączeniu tylnych nie wywala błędu odnośnie przednich ?
I jeszcze jedno przez ponad 2 lata użytkowania tylko raz użyłem p. mgielnych przednich (przy Xenon marny efekt).
Pozdro.
Cytuj

Wojciech Żytko napisał:
Cytuj

Michał Władyniak napisał:
zapewne podłączone pod akumulator i za pośrednictwem przekaźnika pod światła postojowe by wyeliminować prąd szczątkowy


Nic z tych rzeczy  ;-)

Zestaw ma już wbudowany przekaźnik.
Są trzy kable:
czarny(masa) - przykręciłem z innymi masowymi po prawej stronie od akumulatora
biały(+12V po stacyjce) - bezpiecznik w nr 5 w skrzynce pod maską. Ta powyżej akumulatora (po chamsku przylutowałem do styku bezpiecznika ) :evil:
żółty (+12V sterowanie- napięcie na tym przewodzie gasi dzienne) - przylutowałem do plusa oprawki postojówek

Dzienne zapalają się po przekręceniu kluczyka w pierwszą pozycję, świecą po zapaleniu silnika. Gasną w momencie włączenie postojówek lub świateł mijania. Tak samo funkcjonuje to w nowych Fordach Focus/Mondeo więc raczej nikt się nie przyczepi.

Jeżeli miałyby się zapalić dopiero po odpaleniu silnika, jak sugerują niektórzy koledzy. Trzeba by było szukać prądu z przekaźnika klimy, lub innych urządzeń, które pracują po odpaleniu silnika.

Offline Krzysztof Miedziński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 30
  • Skąd: Janów Częstochowski
  • Posiadany samochód: C5 II 1.6 HDi 2006
  • Miejscowość: Janów Częstochowski
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 18, 2011, 22:05:19 »
Nie ma żadnych błędów. Przeciwmgielne tylne normalnie działa, a przy włączonych przednich świeci się tyko kontrolka na tablicy.

Swoją drogą, można by pomyśleć jak ją wykorzystać, żeby sygnalizowała działanie świateł do jazdy dziennej.

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 18, 2011, 23:05:19 »
No to super.
Jeszcze tylko jedno pytanko -  czy te światła dzienne (okrągłe), idealnie pasują zamiast p. mgielnych ? Przed kupnem wole się upewnić bo jestem przeciwnikiem jakichkolwiek ingerencji (przeróbki, wycinanki, odwierty itp).

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #72 dnia: Wrzesień 19, 2011, 11:37:31 »
da się też z poziomu Lex wyłączyć przednie światła przeciwmgielne i będzie spokój

Offline Wojciech Żytko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 158
  • Skąd: Chojnów
  • Posiadany samochód: C5 MKII Break 2.0HDI Exclusive, Xantia MKII Break 2.0HDI Exclusive
  • Miejscowość: Chojnów
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #73 dnia: Wrzesień 19, 2011, 17:34:23 »
Cytuj

Irek Bommersbach napisał:
No to super.
Jeszcze tylko jedno pytanko -  czy te światła dzienne (okrągłe), idealnie pasują zamiast p. mgielnych ? Przed kupnem wole się upewnić bo jestem przeciwnikiem jakichkolwiek ingerencji (przeróbki, wycinanki, odwierty itp).


Przy tych co ja montowałem, nie ma potrzeby wykonywania żadnych przeróbek. Odkręcasz halogen przykręcasz ledy - wpinasz trzy kable i gotowe.

Offline Irek Bommersbach

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 029
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C crosser 2010, 2.2hdi
  • Miejscowość: Sosnowiec
Re: [Mk2] światła dzienne
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 19, 2011, 17:54:31 »
Dzięki.
Już zamówiłem.