Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkII] Coś 'dzwoni' w skrzyni  (Przeczytany 1868 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Patryk Kaniewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 502
  • Posiadany samochód: C5 X7 2010 2.0HDI 163KM Tourer Exclusive
[MkII] Coś 'dzwoni' w skrzyni
« dnia: Wrzesień 22, 2010, 12:00:07 »
Mój  problem zaczął się dwa dni temu, kiedy w celu rozruszania turbiny i przepalenia fapa przypomniałem Cytrynce o dynamicznej jeździe. :D Kilka przyspieszeń z pedałem gazu w podłodze, jazda do 3,5k RPM i objawił się problem.
Na luzie słychać po puszczeniu sprzęgła jak by coś dzwoniło w skrzyni (mniej więcej na środku). Jest to bardzo donośny i mocny dźwięk. Przy zgaszonym silniku jak się pobuja autem do przodu i do tyłu również słychać metaliczny stuk. Co ciekawe problemu nie słychać na pierwszym biegu, jedzie normalnie. Może ktoś z forumowiczów chociaż słyszał o podobnym problemie? :)
Silnik 2.0 HDI, skrzynia ML6C, przebieg 67k km.  :-)

  • Gość
Re: [MkII] Coś 'dzwoni' w skrzyni
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 22, 2010, 12:53:08 »
wygląda mi to na dwumase i sprzęgło oby nie bo koszty są duże , a jak przy gaszeniu silnika słychać stuki jeśli tak to dwumasa .Ja wymieniałem sprzęgło okazało się że koło dwumasowe ma duże luzy , wysłałem do regeneracji założyłem jest ok .Od tego czasu nie szaleję bo widać c5 to nie służy .Pozdrawiam

Offline Patryk Kaniewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 502
  • Posiadany samochód: C5 X7 2010 2.0HDI 163KM Tourer Exclusive
Re: [MkII] Coś 'dzwoni' w skrzyni
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 22, 2010, 13:28:40 »
Też z początku myślałem, że to dwumas, ale na jedynce Cytryna jedzie jak trzeba, nie telepie nią, nie szarpie przy ruszaniu. No nic, auto stoi już u mnie w garażu na kanale i dziś zajmę się diagnozowaniem problemu (czyt. wybebesze skrzynie :P). :]

Offline Norbert Koselnik

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 7 148
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2,0 16V HDI Exclusive, C4 Cactus 1,6 HDI
  • Zainteresowania: wszystko oprócz piłki nożnej
  • Miejscowość: Jelenia Góra
Re: [MkII] Coś 'dzwoni' w skrzyni
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 22, 2010, 15:07:25 »
Ja miałem podobne objawy w zeszłym roku, normalnie ruszał, nie dzwonił jak wcisnąłem sprzęgło. Dzwonienie pojawiało się tylko i wyłącznie na luzie z wolnymi obrotami. Diagnoza u mechanika była niestety jedna "Dwumasa" U mnie te objawy zaczęły się przy około 90 tys i do tego z dnia na dzień. Przez klika pierwszych dni tylko na rozgrzanym silniku silniku.

Były

Xantia MkII 2,0 16V

Chevrolet Captiva 2,2D LT+
C5 MkII 2,0 16V HDI
C4 Cactus 1,6 HDI

Offline Łukasz Zarzec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 274
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI Mk II
Re: [MkII] Coś 'dzwoni' w skrzyni
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 22, 2010, 22:06:01 »
U mnie na luzie terkocze jak traktor. Sprzęgło chodzi ciężko jak diabli. Czekam aż padnie :-)

Offline Norbert Koselnik

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 7 148
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2,0 16V HDI Exclusive, C4 Cactus 1,6 HDI
  • Zainteresowania: wszystko oprócz piłki nożnej
  • Miejscowość: Jelenia Góra
Re: [MkII] Coś 'dzwoni' w skrzyni
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 23, 2010, 10:36:14 »
Cytuj

Łukasz Zarzec napisał:
U mnie na luzie terkocze jak traktor. Sprzęgło chodzi ciężko jak diabli. Czekam aż padnie :-)


Podziwiam cierpliwość, u mnie jak coś zaskrzypi w cytrynie to dostaję białej gorączki.

Były

Xantia MkII 2,0 16V

Chevrolet Captiva 2,2D LT+
C5 MkII 2,0 16V HDI
C4 Cactus 1,6 HDI

  • Gość
Re: [MkII] Coś 'dzwoni' w skrzyni
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 23, 2010, 15:57:33 »
Witam jeśli się czeka z naprawą dwumasy to powoduje ona uszkodzenie innych częśći gdyż nie spełnia swojej roli,czyli redukowania i przejmowania wstrząsów między silnikiem i skrzynią biegów .Charakterystyczny objaw jej uszkodzenia metaliczny stukot przy gaszeniu silnika .Aby sie do niej dobrać trzeba rozebrać pół auta i warto też zobaczyć w jakim stanie jest sprzęgło i je wymienić . Ja zostawiłem to fachowcom i cytryna działa bez zarzutu

Offline Patryk Kaniewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 502
  • Posiadany samochód: C5 X7 2010 2.0HDI 163KM Tourer Exclusive
Re: [MkII] Coś 'dzwoni' w skrzyni
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 23, 2010, 20:15:07 »
:) Niestety z powodu braku odpowiedniej ilości czasu (i tego, że robie to po raz pierwszy :) ) nie uporałem się z tym demontażem tak szybko jak myślałem.
Po głębszym przemyśleniu sprawy doszedłem do wniosku, że to chyba naprawdę padła dwumasa, bo miałem podobne objawy do tych co wypisał Norbert. :P No cóż, portfel zaboli, ale i tak mniej niż jakbym robociznę zlecił warsztatowi. A i myśli spokojniejsze, bo nie będę musiał rozbierać całej skrzyni. :) Jutro już będzie wyjęta.

Offline Adam Hajkowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 36
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK2 HDI 16V,2006r
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MkII] Coś 'dzwoni' w skrzyni
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 23, 2010, 20:48:07 »
to ile kosztuje wymiana dwumasy? że tak straszycie.
pozdrowionka