Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Drżenie wskazówek licznika  (Przeczytany 1820 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojciech Baranowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Lębork
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 2.0 HDI 2000r
  • Miejscowość: Lębork
Drżenie wskazówek licznika
« dnia: Listopad 13, 2010, 23:59:22 »
Witam
Mam dziwny objaw, który występuje po otwarciu drzwi kierowcy lub przekręceniu kluczyka w stacyjce(nie zawsze).
Drżą wskazówki prędkościomierza i obrotomierza przez około 2-3 sekundy. Drżenie następuje po otwarciu drzwi kierowcy oraz w momencie kiedy przekręcam kluczyk w stacyjce. W przypadku przekręcenia kluczyka, następuje najpierw drżenie skazówek, kiedy ustanie zapalają się normalnie kontrolki.

Rozebrałem już drzwi i sprawdziłem wszystkie przewody, również te na linii drzwi karoseria, bo przypuszczałem zwarcie przewodów.  Chciałem dobrać się do włącznika oświetlenia w drzwiach ale jest zespolony z zamkiem więc do niego nie doszedłem.

Nie wiem czy to normalne, ale radio mam podłączone na stacyjkę więc po wyjęciu kluczyka gra jeszcze klika sekund i samo się wyłącza. Po powrocie do auta i otwarciu drzwi kierowcy włącza się na nowo i dalej gra. Radio nieoryginalne LG. Myślałem przez chwilę że radio robi zwarcie i powoduje drżenie wskazówek, jednak wymontowanie radia nic nie zmieniło.

Problem niby błahy, ale mamy w rodzinie dwie xsary i druga nie ma takiej przypadłości. Dodam jeszcze że drżeniu wskazówek towarzyszy dość intensywny hałas dobiegający z licznika.

Co może być przyczyną?

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Drżenie wskazówek licznika
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 14, 2010, 00:01:19 »
słaby akumulator lub zasniedziale styki na klemach.

Offline Wojciech Baranowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Lębork
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 2.0 HDI 2000r
  • Miejscowość: Lębork
Re: Drżenie wskazówek licznika
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 14, 2010, 00:34:50 »
Klemy sprawdzone, akumulator ok, żadnych problemów z odpalaniem.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Drżenie wskazówek licznika
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 14, 2010, 23:23:40 »
To jesli tak to obawiam sie ze problem moze byc w samej stacyjce.Gdzies tu byl temat jak rozebrach stacyjke ze zdjeciami oraz instrukcja naprawy.

Offline Wojciech Baranowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Lębork
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 2.0 HDI 2000r
  • Miejscowość: Lębork
Re: Drżenie wskazówek licznika
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 15, 2010, 10:58:24 »
Rozumiem, że stacyja może być problemem, ale dlaczego problem pojawia się również podczas otwierania drzwi?

Pozostaje także kwestia radia podpiętego na Ignition i jego wyłączania i włączania się.

Offline Grzegorz Kaczmarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 151
  • Skąd: Mielec
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.6i 8V Break SX 2000r. klima manualna, ABS
  • Zainteresowania: motoryzacja, film, muzyka
  • Miejscowość: Mielec
Re: Drżenie wskazówek licznika
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 17, 2010, 21:08:50 »
U mnie też czasami występuje ten problem co u Wojtka. Zegary drżą i słychać taki dziwny dźwięk ich drżenia właśnie przy wsiadaniu do samochodu otwierając drzwi kierowcy lub po przekręceniu kluczyka w stacyjce. Nie wiem też o co chodzi. Może ktoś inny też tak ma? Co to może być? Radio jest podpięte fabrycznie i nic przy nim nie ruszałem. Akumulator jest nowy. Dzieje się to jak pisałem wżej od czasu do czasu. Przeważnie jest ok i zegary nie drżą.

Czasmi też mam sporadycznie inny problem. Po przkręceniu kluczyka w stacyjce w pozycję zapłon wszystkie kontrolki, które mają się świecić to świecą na czerwono (hamulca, akumulatora itp.), pózniej gaśnie pomarańczowa kontrolka airbaga i powinna też zgasnąć kontrolka ABS. Przeważnie ta kontrolka ABS też gasnie i jest ok, jednak czasami nie gaśnie i słychać pisk. Dopiero jak odpale auto to gaśnie i wszystko jest ok. Co to może być?
Grzegorz (Mielec)

Offline Dariusz Sopiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 339
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16V
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Drżenie wskazówek licznika
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 17, 2010, 22:43:39 »
Mi natomiast podczas jady ze stałą prędkością przyglądając się wskazówką można zauważyć że mają milimetrowe wychylenia to w jedną to w drugą stronę....A przy przekreceniu kluczyka na drugi bieg w celu oczekiwania na gasniecie kontrolek słychać taki no nawet nie zgrzyt tylko jakby prąc przepływal......tak jakby podnosił sie pływak w baku bo to z tamtych okolic....i bądź tu mądry człowieku.

Offline Wojciech Baranowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Lębork
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 2.0 HDI 2000r
  • Miejscowość: Lębork
Re: Drżenie wskazówek licznika
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2010, 13:53:15 »
W nawiązaniu do odpowiedzi Grzegorza, czasami mam podobną sytuację z abs-em. Przekręcam na zapłon, kontrolki po chwili wygasaj, zostaje tylko pomarańczowa abs, po kilkunastu sekundach słysze pisk i kontrolka gaśnie. Czasami zdążę nawet odpalić auto i ruszyć, a kontrolka gaśnie po chwili. Osobiście sądzę, że sprawa abs-u to odrębny problem.  Myślę że sprawa jest związana z pompą abs. Nie doznałem jednak żadnych problemów z hamowaniem i działaniem abs-u więc uważam to za sytuację standardową.

Z dodatkowych anomalii mam również problem z wentylatorem chłodnicy. Na zimnym aucie zapala się czerwona kontrolka chłodnicy i napis stop, dodatkowo słychać pisk i załącza się chłodnica. Auto na 100% wychłodzone do zera.

Reasumując mam 3 anomalie:
-drżenie wskazówek licznika po otwarciu drzwi kierowcy
-drżenie wskazówek licznika po przekręceniu stacyjki
-załączanie się chłodnicy i sygnał o przegrzaniu na zimnym silniku