Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Czujnik ciśnienia w układzie HA  (Przeczytany 3043 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Artur Pręgowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Skąd: Gliwice / Cz-wa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI '08 + Citroen C2 1,6 VTS '07
  • Zainteresowania: Programowanie PLC, Motocykle
  • Miejscowość: Gliwice / Cz-wa
Czujnik ciśnienia w układzie HA
« dnia: Grudzień 19, 2010, 14:15:10 »
Witam! Potrzebuje znaleźć czujnik jak w temacie. Czujnik ten mierzy ciśnienie w układzie hamulcowym i włącza się po osiągnięciu 30 Bar w układzie. Informuje on komputer HA o wciśniętym hamulcu. Prawdopodobnie czujnik ten uległ uszkodzeniu gdyż po podłączeniu pod kompa, program LEXIA wypluł mi, że mam wciśnięty cały czashamulec chociaż wcale tak nie jest. Efektem jest utwardzenie samochodu i pozbawienie mnie tego co tygryski lubią najbardziej - komfortu. Nie mam jednak pojęcia gdzie on może się znajdować w moim XMenie dlatego proszę ładnie o pomoc :)


Moje byłe francuzy:
Citroen XM 2,5TD '99 Exclusive HAII
Citroen C2 1,4i SX '03
Peugeot 407 SE 1.6 HDI '04

Aktualne:
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI '08
Citroen C2 1,6 VTS '07

Strona serwisowa citroena

Diagnostyka Lexia/PP2000    "Gliwice"

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2010, 14:18:45 »
Teoretycznie nie powinieneś mieć tego czujnika bo to rocznik 99. Jak już jest to powinien być chyba pod fotelem kierowcy z tego co pamiętam z poprzedniego auta, ale ręki nie dam uciąć.

Offline Artur Pręgowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Skąd: Gliwice / Cz-wa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI '08 + Citroen C2 1,6 VTS '07
  • Zainteresowania: Programowanie PLC, Motocykle
  • Miejscowość: Gliwice / Cz-wa
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2010, 14:41:12 »
Teoretycznie czujnik ten wkręcony jest w jakiś trójnik (nr 10 na rys.)

Moje byłe francuzy:
Citroen XM 2,5TD '99 Exclusive HAII
Citroen C2 1,4i SX '03
Peugeot 407 SE 1.6 HDI '04

Aktualne:
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI '08
Citroen C2 1,6 VTS '07

Strona serwisowa citroena

Diagnostyka Lexia/PP2000    "Gliwice"

Offline Sylwester Maciejczuk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 351
  • Skąd: Radzymin k.Warszawy
  • Posiadany samochód: Była Xantia 2.0 CT Activa 96 jest Xantia 1.8 16V 98
  • Zainteresowania: motoryzacja elektronika
  • Miejscowość: Radzymin k.Warszawy
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2010, 16:23:39 »
Witam .
W moim XM jest na wysokosci  przedniego koła od strony kierowcy
umieszczony nad sankami.
Pozdrawiam.

Offline Maciej Dankiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 309
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Renault Safrane V6i
  • Miejscowość: Poznań
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2010, 18:11:53 »
Znajduje się pomiędzy kołem a przednim zderzakiem od strony kierowcy nad sankami ( jak napisał Sylwek). Dostęp raczej z kanału.
Były: Renault 11 1.2 spring ('88r), Nissan Sunny 1.4 SLX (N14, '92r), Citroen XM MkII 2.1TD HA II MULTIPLEX ('96r)

Offline Marek Gienc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen XM
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 20, 2010, 20:38:55 »
Cytuj

Artur Pręgowski napisał:
Witam! Potrzebuje znaleźć czujnik jak w temacie. Czujnik ten mierzy ciśnienie w układzie hamulcowym i włącza się po osiągnięciu 30 Bar w układzie. Informuje on komputer HA o wciśniętym hamulcu. Prawdopodobnie czujnik ten uległ uszkodzeniu gdyż po podłączeniu pod kompa, program LEXIA wypluł mi, że mam wciśnięty cały czashamulec chociaż wcale tak nie jest. Efektem jest utwardzenie samochodu i pozbawienie mnie tego co tygryski lubią najbardziej - komfortu. Nie mam jednak pojęcia gdzie on może się znajdować w moim XMenie dlatego proszę ładnie o pomoc :)




Proponuję zrobić najpierw małe śledztwo, ponieważ od numeru ORGA 7847 nie montowano czujnika ciśnienia w układzie hamulcowym oraz stosowano komputer HA o oznaczeniu H5 3B2G. Jeśli Lexia pokazuje, że hamulec jest wciśnięty, to raczej to oznacza, że komputer HA jest starszy, niż powinien być (tzn. taki, który oczekuje, że istnieje czujnik ciśnienia w układzie hamulcowym). Wtedy pozostaje:
- poszukać właściwego komputera, bo wbudowanego czujnika ciśnienia nie ma zgodnie z nr ORGA (graniczy z cudem, ponieważ te wersje były w pełni programowalne na daną wersję silnikową oraz model XM/Xantia i należy poszukać komputer konkretnie do własnego samochodu),
- zamontować czujnik ciśnienia do układu hamulcowego i wykorzystać posiadany komputer HA.

Pzd
MG
Jest XM, 2.1TD, US87, '96 automat exclusive - HA, klimatronik, tempomat, skóra - jest, co robić... :-)

Offline Artur Pręgowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Skąd: Gliwice / Cz-wa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI '08 + Citroen C2 1,6 VTS '07
  • Zainteresowania: Programowanie PLC, Motocykle
  • Miejscowość: Gliwice / Cz-wa
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 23, 2010, 17:53:23 »
Cytuj

Marek Gienc napisał:
Proponuję zrobić najpierw małe śledztwo, ponieważ od numeru ORGA 7847 nie montowano czujnika ciśnienia w układzie hamulcowym oraz stosowano komputer HA o oznaczeniu H5 3B2G. Jeśli Lexia pokazuje, że hamulec jest wciśnięty, to raczej to oznacza, że komputer HA jest starszy, niż powinien być (tzn. taki, który oczekuje, że istnieje czujnik ciśnienia w układzie hamulcowym). (...)


sorry, że długo nie pisałem ale świąteczne przygotowania dały mi sporo w kość :-)

Mój komp to H5 S3B2G a orga 8250 wniosek z tego więc, że tego czujnika u mnie brakuje. Co zatem jest powodem pokazania przez LEXIE że mam wciśniety hamulec non stop? Normalnie w HA2 odpowiadał za to ten czujnik, ale skoro tak jak piszesz go nie ma to musi być jakiś element, który daje cynk kompowi, że hamulec został wciśnięty i komp wyłącza cewki HA. Ma ktoś może jakieś pomysły czemu tak może być?
Moje byłe francuzy:
Citroen XM 2,5TD '99 Exclusive HAII
Citroen C2 1,4i SX '03
Peugeot 407 SE 1.6 HDI '04

Aktualne:
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI '08
Citroen C2 1,6 VTS '07

Strona serwisowa citroena

Diagnostyka Lexia/PP2000    "Gliwice"

Offline Marek Gienc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen XM
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2010, 23:58:45 »
Czyli masz właściwy komputer do właściwego samochodu :). Co do Lexii - może ma stary soft? A technicznie - nowsze komputery HA informację o sile hamowania wyliczają sobie z szybkości samochodu, tj. jak szybko samochód wytraca prędkość. Czujnik prędkości (impulsator) i tak był już wcześniej z schemacie elektryki HA, więc Citroen "przyoszczędził" nieco (choć może technicznie było to uzasadnione). Moim zdaniem, jeśli Twój XM nie jest tak komfortowy, jak być powinien - szukałbym przyczyn gdzie indziej (gruszki HA, stan hydrauliki HA, zawory HA, diody na zaworach, klucze sterujące zaworami, zapisane błędy w komputerze HA itp.).
Jest XM, 2.1TD, US87, '96 automat exclusive - HA, klimatronik, tempomat, skóra - jest, co robić... :-)

Offline Wojciech Łapiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 225
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 tourer 2.0 hdi 2015, Peugeot 407 SW 2.0 hdi 2009
  • Zainteresowania: podróże, wędkarstwo, fotografia
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 29, 2010, 11:24:31 »
Cytuj

Artur Pręgowski napisał:

Mój komp to H5 S3B2G a orga 8250 wniosek z tego więc, że tego czujnika u mnie brakuje. Co zatem jest powodem pokazania przez LEXIE że mam wciśniety hamulec non stop? Normalnie w HA2 odpowiadał za to ten czujnik, ale skoro tak jak piszesz go nie ma to musi być jakiś element, który daje cynk kompowi, że hamulec został wciśnięty i komp wyłącza cewki HA. Ma ktoś może jakieś pomysły czemu tak może być?

Ja też mam już komp H5S3B2G, a przyrządy diagnostyczne którym udało się skomunikować się z samochodem (nie wiem jakie) też uparcie wskazują na czujnik ciśnienia hamowania, którego przecież nie ma... Ot, Citroen!
dawniej: Xantia Break 1,9 td
             Safrane 2,3 Si
             Nevada 2,1 D
             R 11 1,7
             Visa 1,9 d

Offline Artur Pręgowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Skąd: Gliwice / Cz-wa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI '08 + Citroen C2 1,6 VTS '07
  • Zainteresowania: Programowanie PLC, Motocykle
  • Miejscowość: Gliwice / Cz-wa
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 02, 2011, 12:18:24 »
Ale diagnostyka też wypluwa ci, że masz wciśnięty hamulec? Jak na to reagują cewki u ciebie?

Cytuj

Marek Gienc napisał:
(...)A technicznie - nowsze komputery HA informację o sile hamowania wyliczają sobie z szybkości samochodu, tj. jak szybko samochód wytraca prędkość. (...)


Nie wiem czy jest tak do końca bo podobno w xantii z 99r. Lexia ładnie widziała deptany hamulec na postoju, więc nic tu prędkości nie wytracało, natomiast w xantii 2001 i moim XMie jest ten sam problem "wciśniętego hamulca". W X i XMenach są te same układy HA więc skoro tego czujnika nie ma to co odpowiada za ten wciskany hamulec?
Moje byłe francuzy:
Citroen XM 2,5TD '99 Exclusive HAII
Citroen C2 1,4i SX '03
Peugeot 407 SE 1.6 HDI '04

Aktualne:
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI '08
Citroen C2 1,6 VTS '07

Strona serwisowa citroena

Diagnostyka Lexia/PP2000    "Gliwice"

Offline Wojciech Łapiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 225
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 tourer 2.0 hdi 2015, Peugeot 407 SW 2.0 hdi 2009
  • Zainteresowania: podróże, wędkarstwo, fotografia
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 03, 2011, 14:57:23 »
Cytuj

Artur Pręgowski napisał:
Ale diagnostyka też wypluwa ci, że masz wciśnięty hamulec? Jak na to reagują cewki u ciebie?

Tu mnie trochę zagiąłeś... Nie pamiętam, czy Lexia (o ile była to Lexia) odnotowywała na postoju moment wciśniecia hamulca. Diagnosta nic nie zapodawał w tej materii tylko mówił, że w kodach zapisanych błędów za każdym razem pojawia się "błąd czujnika hamowania".
Z drugiej strony sprawdzał działanie kompa ha podczas jazdy rejestrując sygnały do otwierania/zamykania elektrozaworów przy takich manewrach jak: hamowanie, szybkie ruchy kierownicą, przyśpieszanie itd. Komp ha miał prawidłowe reakcje na te czynności i jakoś wiedział, że auto hamowało.
Osobiście skłaniałbym się do opinii, że Lexii nie maja w swej pamięci (?) właściwych wersji oprogramowania do XM po 98 roku...
dawniej: Xantia Break 1,9 td
             Safrane 2,3 Si
             Nevada 2,1 D
             R 11 1,7
             Visa 1,9 d

Offline Artur Pręgowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Skąd: Gliwice / Cz-wa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI '08 + Citroen C2 1,6 VTS '07
  • Zainteresowania: Programowanie PLC, Motocykle
  • Miejscowość: Gliwice / Cz-wa
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 06, 2011, 13:14:28 »
U mnie jako tako diagnostyka błędów nie wypluła. Chodzi o to, że można sprawdzać stan różnych elementów na bieżąco. Np. stan cewek, prędkość, obroty, ciśnienie turbiny no i właśnie hamulec. U mnie lexia widzi cały czas wciśnięty choć jako tako błędu żadnego czujnika nie złapało a cewki nie reagują :/
Moje byłe francuzy:
Citroen XM 2,5TD '99 Exclusive HAII
Citroen C2 1,4i SX '03
Peugeot 407 SE 1.6 HDI '04

Aktualne:
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI '08
Citroen C2 1,6 VTS '07

Strona serwisowa citroena

Diagnostyka Lexia/PP2000    "Gliwice"

Offline Daniel Wójcik

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 67
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C6 2.7 HDI '07
  • Miejscowość: Kraków
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 18, 2011, 12:03:16 »
O ile Cie to pocieszy to ja mialem podobne doswiadczenia: w krakowskim serwisie citroena po podlaczeniu do komputera (lexia?/proxia?) ukazal sie identyczny komunikat meldujacy o wcisnietym hamulcu. Komputer mialem raczej poprawny. Wg mnie to niedorobka programu serwisowego, gdyz czujnkow cisnienia u Ciebie, a tym bardziej u mnie na pewno nie montowano. Na moje pytanie (wowczas jeszcze o tym nie wiedzialem) czy daloby sie cos z tym zrobic, nadworny pan elektryk odpowiedzial: nie znajdzie pan tego... teraz juz wiem, ze mial racje :)
Pozdrawiam
Daniel Wójcik

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 18, 2011, 21:11:59 »
U mnie w serwisie podłączali i nie wyświetlało żadnego komunikatu o wciśniętym hamulcu. Podłączałem się też u prywaciarza tak samo wszystko ok i u innego jeszcze elektryka który miał program CDIF i też wszystko w porządku. Moje auto jest z marca  2000r

Offline Wojciech Łapiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 225
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 tourer 2.0 hdi 2015, Peugeot 407 SW 2.0 hdi 2009
  • Zainteresowania: podróże, wędkarstwo, fotografia
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 18, 2011, 21:32:14 »
Cytuj

Mateusz Kaczorek napisał:
U mnie w serwisie podłączali i nie wyświetlało żadnego komunikatu o wciśniętym hamulcu. Podłączałem się też u prywaciarza tak samo wszystko ok i u innego jeszcze elektryka który miał program CDIF i też wszystko w porządku. Moje auto jest z marca  2000r

Gdyby do Głogowa było bliżej... Ale jeżeli któryś z czujników nie jest trwale uszkodzony diagnostyka raczej niczego nie wyjaśni, bo nigdy nie da odpowiedzi na pytanie, dlaczego auto (jak choćby dzisiaj) cały dzień potrafi być sympatycznie miękkie (na tych samych nawierzchniach), by następnym razem wytrząsać mi plomby z zębów...
dawniej: Xantia Break 1,9 td
             Safrane 2,3 Si
             Nevada 2,1 D
             R 11 1,7
             Visa 1,9 d

Offline Artur Pręgowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Skąd: Gliwice / Cz-wa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI '08 + Citroen C2 1,6 VTS '07
  • Zainteresowania: Programowanie PLC, Motocykle
  • Miejscowość: Gliwice / Cz-wa
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 19, 2011, 21:53:35 »
Cytuj

Daniel Wójcik napisał:
O ile Cie to pocieszy to ja mialem podobne doswiadczenia: w krakowskim serwisie citroena po podlaczeniu do komputera (lexia?/proxia?) ukazal sie identyczny komunikat meldujacy o wcisnietym hamulcu. Komputer mialem raczej poprawny. Wg mnie to niedorobka programu serwisowego, gdyz czujnkow cisnienia u Ciebie, a tym bardziej u mnie na pewno nie montowano. Na moje pytanie (wowczas jeszcze o tym nie wiedzialem) czy daloby sie cos z tym zrobic, nadworny pan elektryk odpowiedzial: nie znajdzie pan tego... teraz juz wiem, ze mial racje :)


No niby tak, pytanie tylko czy dobrze pracują u ciebie cewki HA? Jeśli tak to znaczy, że muszę szukać gdzie indziej :(
Moje byłe francuzy:
Citroen XM 2,5TD '99 Exclusive HAII
Citroen C2 1,4i SX '03
Peugeot 407 SE 1.6 HDI '04

Aktualne:
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI '08
Citroen C2 1,6 VTS '07

Strona serwisowa citroena

Diagnostyka Lexia/PP2000    "Gliwice"

Offline Maciej Dankiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 309
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Renault Safrane V6i
  • Miejscowość: Poznań
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 12, 2011, 00:15:14 »
Wtrące swoje pięć groszy na temat owego czujnika.
1. Też mam z nim problem, ciągle komp łapie mi błąd tego czujnika, po podpięciu lexii także wciśnięty hamulec cały czas...
2. Czujnik oczywiście posiadam. (mam drugi być może jutro podmienie i napisze czy się coś zmieniło).
3. Trochę na temat teorii, że rzekomo w modelach od '98  zrezygnowano z powyższego czujnika.

Po namyśle doszedłem do wniosku iż teoria o braku czujnika ciśnienia hamowania w najnowszych modelach Xm'a na rzecz obliczania przez komputer HA różnicy prędkości ( co za tym idzie hamowaniu ) jest błędna, przynajmniej w tej postaci.

Czujnik ciśnienia hamowania ma za zadanie informowanie komputera Ha o tym że samochód hamuje, aby ten mógł usztywnić zawieszenie i zapobiec tzw. nurkowaniu przodu pojazdu.

Jeśli informacje o hamowaniu pojazdu komp HA obliczałby z różnicy prędkości to nie miałoby sensu. Różnica prędkości wynika z hamowania pojazdu co za tym idzie nurkowaniu przodu- jednym słowem za późno, bo po co usztywniać zawieszenie jeśli przód już jest na glebie.

 Moim zdaniem czujnik ten jest we wszystkich rocznikach Xm'a. Możliwe, że po '98 został przeniesiony w inne miejsce (np. jak napisał kolega Michał w innym temacie, do bloku abs ), a może cały czas jest tam gdzie był...

Jutro na 90% będę grzebał przy swoim to zrobię fotki tego czujnika i jego umiejscowienia.

Pozdrawiam.
Były: Renault 11 1.2 spring ('88r), Nissan Sunny 1.4 SLX (N14, '92r), Citroen XM MkII 2.1TD HA II MULTIPLEX ('96r)

Offline Wojciech Łapiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 225
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 tourer 2.0 hdi 2015, Peugeot 407 SW 2.0 hdi 2009
  • Zainteresowania: podróże, wędkarstwo, fotografia
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 12, 2011, 10:28:41 »
Cytuj

...Moim zdaniem czujnik ten jest we wszystkich rocznikach Xm'a. Możliwe, że po '98 został przeniesiony w inne miejsce, np. jak napisał kolega Michał w innym temacie do bloku abs ...

To jest bardzo prawdopodobna i rozsądna hipoteza, bo sygnał o użyciu hamulca (nie tylko dotknięcia jego pedału) powinien mieć znacznie wyższy priorytet od jakiegokolwiek innego sygnału o zmniejszeniu prędkości auta (np. hamowanie silnikiem itp.)
dawniej: Xantia Break 1,9 td
             Safrane 2,3 Si
             Nevada 2,1 D
             R 11 1,7
             Visa 1,9 d

Offline Marek Gienc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen XM
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 12, 2011, 22:57:05 »
Spróbuję uciąć dyskusję, pozostawiając wnioski do wyciągnięcia Kolegom:

Prezentacja modelu na rok 1999 (link), rozdział 5 - informacja o nowym komputerze HA i usunięciu czujnika ciśnienia  w układzie hamowania.

Schematy elektryczne komputera HA (link):
- schemat 580-1/21e posiada czujnik ciśnienia w układzie hamulcowym (ozn. 670),
- schemat 580-1/21f jest pozbawiony tego czujnika.

Obydwa dokumenty wskazują na zmianę począwszy od nr ORGA 7847.

Jeśli któryś z Kolegów posiada XMa z wyższym nr ORGA i fizycznie zamontowanym czujnikiem ciśnienia w układzie hamulcowym, to pozostaje nam jedynie snuć domysły, dlaczego Citroen jest niekonsekwentny w swojej dokumentacji....

Pzd
Marek

PS.
Czujnik ciśnienia w układzie hamulcowym jest normalnie zwarty. Wzrost ciśnienia powyżej progu zadziałania czujnika rozwiera obwód. W autach ORGA 7847-> nie ma tego czujnika (rozwarty obwód), więc komputery diagnostyczne wskazują wciśnięty hamulec :).
Jest XM, 2.1TD, US87, '96 automat exclusive - HA, klimatronik, tempomat, skóra - jest, co robić... :-)

Offline Maciej Dankiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 309
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Renault Safrane V6i
  • Miejscowość: Poznań
Re: Czujnik ciśnienia w układzie HA
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 13, 2011, 00:09:44 »
Ok. To mnie przekonało.
Były: Renault 11 1.2 spring ('88r), Nissan Sunny 1.4 SLX (N14, '92r), Citroen XM MkII 2.1TD HA II MULTIPLEX ('96r)