Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Naprawa czujnika Stopu  (Przeczytany 10012 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Naprawa czujnika Stopu
« dnia: Styczeń 08, 2011, 23:24:19 »
Witam
Kiedyś obiecałem  Bogumiłowi że opiszę i umieszczę fotki z naprawy czujnika stopu aby można było dodać do działu Zrób to sam Oto relacja

Czujnik, a właściwie włącznik działa na zasadzie, że jak jest wciśnięty bolec to prąd jest rozłączony, a jak bolec wystaje na max to obieg jest zamknięty. Znajduje się przy pedale hamulca (Fot1)
Zmuszony byłem  sam sobie naprawić, bo to była niedziela a musiałem jechać w trasę. Sklepy nieczynne i nie sądzę aby mieli na miejscu.
Rozebranie włącznika jest bajecznie proste. Wystarczy delikatnie podważyć zatrzaski i go rozebrać. (Fot 2 i 2a) Potem oczyścić styki (Fot7). Jeśli są równo nadpalone to pół biedy, gorzej jeśli jeden tylko jest nadpalony(fot3). Ja zrobiłem tak że nadłożyłem kolbą lutowniczą cynę, ale delikatnie aby nie rozgrzać elementów plastikowych (Fot4)  a następnie pilnikiem iglakiem wyrównać  obydwa styki (Fot5), aby  miały tę samą wysokość( fot6), po to by się prawidłowo załączał. Po złożeniu można sprawdzić przepływ prądu ( fot8)
 Robiłem to awaryjnie bo nie miałem gdzie kupić w niedzielę , ale za 12 zł  to nie warto się bawić, lecz o dziwo wszystko sprawnie działa.
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

jacekczewa1

  • Gość
Re: Naprawa czujnika Stopu
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2011, 11:41:20 »
Jarku proponuję jednak zakupic nowy wyłacznik - cyna na stykach długo nie wytrzyma - wiem z doświadczenia  - jest miekka i szybko sie "wypali i wybije" ( szczególnie że jest to automat stopu i uruchamiamy go pedałem setki razy w ciągu dnia)- awaryjnie na jakiś czas może byc .

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Re: Naprawa czujnika Stopu
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2011, 11:55:22 »
Cytuj

Jacek Sabok napisał:
Jarku proponuję jednak zakupic nowy wyłacznik - cyna na stykach długo nie wytrzyma - wiem z doświadczenia  - jest miekka i szybko sie "wypali i wybije" ( szczególnie że jest to automat stopu i uruchamiamy go pedałem setki razy w ciągu dnia)- awaryjnie na jakiś czas może byc .


Jacku i tak zakupiłem nowy i złożyłem. Jak wcześniej napisałem musiałem jechać i była niedziela i byłem zmuszony coś zrobić. Dlatego takie ceregiele. Był to ratunek i zadziałał. Dla 12 złotych nie warto się męczyć, ale jak się nie ma innego wyjścia to co można zrobić innego. Ten naprawiony działał około pól roku. Miałem już kupiony nowy. Wystarczyło przełożyć a uszkodzony znów naprawiłem i wrzuciłem do schowka na wszelki wypadek. Dużo miejsca nie zajmuje a jeszcze kiedyś może się przydać
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil: