Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...  (Przeczytany 8048 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Darek Klempka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 79
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 1.6 16V 2002r.
Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« dnia: Styczeń 24, 2011, 09:37:55 »
Witam,
przez ostatnie 2 miesiące występuje u mnie taka usterka:

Po odpaleniu samochodu nie gaśnie kontrolka ładowania akumulatora i po chwili komputer zgłasza błąd, że akumulator nie jest ładowany. Ale akumulator jest ładowany, napięcie ok. 14v i jest stabilne. Sprawdzane miernikiem i dodatkowo mam zamontowany w samochodzie wskaźnik napięcia.

Objaw ten występuje okresowo i losowo, nie zauważyłem żadnej "reguły", np.: rano odpalam i się świeci, po południu może być OK - odpalam i gaśnie. Dzisiaj rano też zgasła.

Pytałem w dwóch warsztatach zajmujących się Citroenami - generalnie nie wiedzą co to jest - może liczniki, może alternator.

Może ktoś z was spotkał się z takim problemem ?

Pozdrawiam
Darek
Pozdrawiam
Darek

Offline Krzysztof Kultys

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 69
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2011, 23:16:30 »
U mnie był podobny objaw jak się utleniło oczko na plusie od alternatora. Wystarczy chwila przerwy lub spadek i komputer dostaje info że nie ma ładowania, z powrotem już tak łatwo nie gaśnie, u mnie dopiero po restarcie kompa.

Offline Darek Klempka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 79
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 1.6 16V 2002r.
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2011, 00:41:57 »
Cytuj

Krzysztof Kultys napisał:
U mnie był podobny objaw jak się utleniło oczko na plusie od alternatora. Wystarczy chwila przerwy lub spadek i komputer dostaje info że nie ma ładowania, z powrotem już tak łatwo nie gaśnie, u mnie dopiero po restarcie kompa.


Tzn. też mialeś poprawne ładowanie ale kontrolka świeciła się jednostajnym światłem ? Hmm to w sobotę zajrzę do alternatora. Na początku efekt ten występował rzadko, raz na kilkanaście dni, teraz praktycznie codziennie (dzisiaj na kilka uruchomień silnika tylko raz się nie zaświeciła)

Pozdrawiam
Darek
Pozdrawiam
Darek

Offline Krzysztof Kultys

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 69
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 25, 2011, 22:05:43 »
Inaczej, jak mierzyłem to wszystko było ok, a w czasie jazdy nie wiem :) Ogólnie dziwnie mi się zachowywała kontrolka i tak jak zaproponowali koledzy z forum po prostu sprawdziłem okablowanie.

Offline Wojciech Rajczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Konstantynów Łódzki
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16v 2004r.
  • Miejscowość: Konstantynów Łódzki
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 29, 2011, 20:06:49 »
No to dołączę się do klubu. U mnie od czwartku się pali cały czas, a napięcie na aku w obciążeniu 14,3-14,5V. Po niedzieli idę do znajomego elektryka i zobaczymy. Ale jutro spojrzę na kable na tyle ile będę mógł bez odkręcania alternatora.
Pozdrawiam
Wojtek

Offline Mariusz Kozłowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 15
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: Xsara break 1.6
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Pruszków
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 31, 2011, 09:57:42 »
U mnie było kilka dni temu to samo. Kazałem żonie jeździć z świecącą kontrolką bo ładowanie było ok.
Ale nie było...
I pchałem citroena pod górę jak się akumulator skończył po 60 km...

Co sie okazało?
Najpierw że wyciek z pompy wspomagania załał alternator i zmiana uzwojenia w stojanie. Pasek klinowy też do wymiany bo olej na nim zrobil swoje.

Wyjechałem szczęśliwy z warsztatu a tu sie okazuje e następnego dnia ----- znowu pcham citroena na pobocze, powtórka z historii.Lampa ładowania nieświeciła wcześniej .

Więc akumulator do ładowania, podłączma na drugi dzień i nic nie świeci. Jadę a tu po 600 m kontrolka ładowania mnie atakuje. Więc jadę na warsztat z reklamacją.


Okazałao się ostatecznie że dwa przewody w wiązce przegniły moźna powiedzieć i raz łapały a raz nie.


Teraz jest dobrze ale widzę że moja cytrynka zaczyna być no ok :(
2011 - wymiana sprzegla, macpersona, koncowki drazka kierowniczego, pompy wspomagania, przewijanie stojana alternatora, szukanie przetartego przewodu (brak ładowania), filrt powierza, kabinowy, czyszczenie i napełnianie ukłdadu klimatyzacji, ustawianie...

Offline Tadeusz Beds

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: xsara II 2003 1.6; picasso 1.8 2005
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2011, 14:01:00 »
Na początek witam wszystkich.

W moim aucie jest tak:
Kontrolka ładowania nie świeci po uruchomieniu stacyjki, ale zapala się po kilku sekundach od uruchomienia motoru. Przejechałem tak kilkaset km i akumulator nie padł (a nie jest pierwszej młodości) więc ładowanie musi być ok.,  stawiam na kable i złącza. Planuję się zająć tematem kompleksowo wraz z rozrządem i innymi duperelami eksploatacyjnymi wiosną, jak "majstrom" nie będą rączki marzły i poprawią się humory od słońca. Chyba, że mnie tu nastraszycie lawetą... ;-) . A tak na marginesie - to mój pierwszy post i powiem Wam, że lubię ten samochodzik mimo tych drobnych kaprysów. Pozdrawiam.

Offline Aleksander Majka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Skąd: Bytom
  • Posiadany samochód: Xsara coupe, 98 (1 rej.99) 1.9 TD
  • Miejscowość: Bytom
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 31, 2011, 14:32:34 »
witam.

ja może z trochę innej beczki, ale mniej więcej podobnie. Otóż pewnego czasu zaświeciła mi się kontrolka niskiego poziomu płynu silnikowego. Więc go wymieniłem - nie sam, w warsztacie, żeby niczego nie spieprzyć - po b.krótkim czasie okazało się, że ona dalej świeci. Później, czy wczesniej zapaliła się też kontrolka ABS - ale... płyn jest, a abs działa. Także mam się martwić, czy to komputer szwankuje? słyszałem, że tak się często zdaża a koszt naprawy samej kontrolki to pare stówek.

pozdrawiam
pozdrawiam, Olek
__________________________
Xsara Coupe, 98 r. (1 rej 99) 1.9 TD 90 km. kolor granatowy (moja dziewczyna, mówi ze kobalt :) )

Offline Krzysztof Kultys

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 69
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 31, 2011, 17:36:31 »
to zależy, ja jak miałem problem z ładowaniem to potrafiła mi się zaświeci kontrolka od trakcji jazdy (której nie mam :))

Offline Piotr Witkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 81
  • Posiadany samochód: Xsara I 2.0 HDi 90Km
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 31, 2011, 20:12:14 »
koledzy , jestem na etapie naprawy elektroniki zegarow. Jest taki procesorek 8bitowy który zbiera informacje od czujników które są rozmieszczone w komorze silnika i ona właśnie płata takie figle. Wymiana jego jest banalna jak ktoś posiada stacje lutowiczą, koszt wyminy jego jest zdecydowanie opłacalny niż wymiana deski na używaną.

Offline Wojciech Rajczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Konstantynów Łódzki
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16v 2004r.
  • Miejscowość: Konstantynów Łódzki
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 31, 2011, 21:22:55 »
Ja dziś byłem na diagnostyce. Był jakiś błąd na drodze BSI - alternator. Został skasowany i lampka zgasła. Pojeździliśmy trochę również po wertepach. Parę razy odpalany. Wydawało się ok. Niestety za chwile powróciła ale już żadnego błędu nie było. Jedyne co zwróciło uwagę elektryka to napięcie wzbudzenia alternatora bo skakało od 3.9 do 12V. Następne do sprawdzenia dwa kabelki idące z alternatora.
Pozdrawiam
Wojtek

Offline Tadeusz Beds

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: xsara II 2003 1.6; picasso 1.8 2005
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 01, 2011, 08:27:03 »
Cytuj

Piotr Witkowski napisał:
koledzy , jestem na etapie naprawy elektroniki zegarow. Jest taki procesorek 8bitowy który zbiera informacje od czujników które są rozmieszczone w komorze silnika i ona właśnie płata takie figle. Wymiana jego jest banalna jak ktoś posiada stacje lutowiczą, koszt wyminy jego jest zdecydowanie opłacalny niż wymiana deski na używaną.


Było coś więcej na ten temat na forum? Czasem wolno chodzi ta stronka, a widzę, że Kolega jest w temacie... Można coś więcej?

P.S. Pożalę się trochę - wczoraj roz(p)bili mi szybę czołową, na szczęście bez uszczerbku na karoserii i niezłym jak na swój wiek lakierze, ale szybka do wymiany. Jakbyście Koledzy mieli sprawdzonego "szklarza", co ma dobre ręce i trochę serca do pracy w Bydgoszczy - proszę o pomoc.

Offline Tadeusz Beds

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: xsara II 2003 1.6; picasso 1.8 2005
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 22, 2011, 13:29:53 »
Witam ponownie może komuś to pomoże - tak jak przypuszczałem, w moim przypadku problem dotyczył uszkodzonej wiązki przewodów przechodzącej gdzieś dołem silnika. Już wymieniona. Szyba też wymieniona. A xsara idzie w rodzinne następne ręce. Jest już następca - XP :-).

Offline Wojciech Rajczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Konstantynów Łódzki
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16v 2004r.
  • Miejscowość: Konstantynów Łódzki
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 25, 2011, 08:24:00 »
A jaki koszt naprawy wiązki przewodów w twoim przypadku??
Pozdrawiam
Wojtek

Offline Tadeusz Beds

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: xsara II 2003 1.6; picasso 1.8 2005
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 25, 2011, 10:11:22 »
Nie pytaj - zdzierstwo totalne (~100PLN). Ponadto prawie mnie naciągnęli na jakieś elektroniczne zabawy ("bo to francuz"). Krótko mówiąc kolejny warsztat szukający frajera, a sprawa prozaiczna nawet dla laika do samodzielnego naprawienia, ale w mojej sytuacji czas był ważniejszy niż ta 100. 50 zł to za taką robotę max. Pozdrawiam.


P.S. Proszę innych forumowiczów o odpowiedź na moje pytanie: Czy w Xsara II (2003r.) w tablicy zegarów kontrolki - np. od ładowania, hamulca ręcznego są diodami czy żaróweczkami? Szukam na forum, ale mam rozbieżność pomiędzy ASO, a tym co do tej pory wyszperałem.

Offline Darek Klempka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 79
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 1.6 16V 2002r.
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 25, 2011, 11:34:59 »
Cytuj

Tadeusz Beds napisał:
Nie pytaj - zdzierstwo totalne (~100PLN). Ponadto prawie mnie naciągnęli na jakieś elektroniczne zabawy ("bo to francuz"). Krótko mówiąc kolejny warsztat szukający frajera, a sprawa prozaiczna nawet dla laika do samodzielnego naprawienia, ale w mojej sytuacji czas był ważniejszy niż ta 100. 50 zł to za taką robotę max. Pozdrawiam.


P.S. Proszę innych forumowiczów o odpowiedź na moje pytanie: Czy w Xsara II (2003r.) w tablicy zegarów kontrolki - np. od ładowania, hamulca ręcznego są diodami czy żaróweczkami? Szukam na forum, ale mam rozbieżność pomiędzy ASO, a tym co do tej pory wyszperałem.


Ja jeszcze nie szukałem przyczyny. Raz mi się zapala, raz nie, najczęściej świeci się - samochód jeździ.

Wiesz może który to konkretnie kabel ? Jakiś idący od alternatora ?

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Darek

Offline Ryszard Witek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 91
  • Skąd: Chmielów
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,4 ;C4 Picasso 1,6 diesel 2007r exklusiv
  • Miejscowość: Chmielów
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 27, 2011, 20:04:34 »
Ten sam problem, odkupilem xsareII juz ze swicaca kontrolka-swieci caly czas juz 7m-cy,poprzedni wlasciciel poinformowal mnie ze w serwisie sprawdzali i orzekli ze tak musi byc narazie bo to drogo bedzie kosztowac ale nie moge sie przyzwyczaic bo mi na czerwono swieci i mnie rozprasza-czekam do lata.

Offline Tadeusz Beds

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: xsara II 2003 1.6; picasso 1.8 2005
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 28, 2011, 07:31:26 »
Cytuj

Darek Klempka napisał:
Cytuj

Tadeusz Beds napisał:
Nie pytaj - zdzierstwo totalne (~100PLN). Ponadto prawie mnie naciągnęli na jakieś elektroniczne zabawy ("bo to francuz"). Krótko mówiąc kolejny warsztat szukający frajera, a sprawa prozaiczna nawet dla laika do samodzielnego naprawienia, ale w mojej sytuacji czas był ważniejszy niż ta 100. 50 zł to za taką robotę max. Pozdrawiam.


P.S. Proszę innych forumowiczów o odpowiedź na moje pytanie: Czy w Xsara II (2003r.) w tablicy zegarów kontrolki - np. od ładowania, hamulca ręcznego są diodami czy żaróweczkami? Szukam na forum, ale mam rozbieżność pomiędzy ASO, a tym co do tej pory wyszperałem.


Ja jeszcze nie szukałem przyczyny. Raz mi się zapala, raz nie, najczęściej świeci się - samochód jeździ.

Wiesz może który to konkretnie kabel ? Jakiś idący od alternatora ?

Pozdrawiam





Chodzi o te 2 kabelki, które wychodzą z alternatora (złącze z kostką w alternatorze). Nie wiem dokładnie w którym miejscu przechodzą dołem nie patrzyłem na ręce "elektryka", ale polegało to na wycięciu części tych kabli i wlutowaniu nowych. Z pewnością jest to miejsce gdzie wiązka jest narażona na przetarcie, zerwanie lub temperaturę.
Aby w prosty sposób zdiagnozować jej niedomaganie należy wypiąć tę kostkę i porównać objawy kontrolki. Na wszelki wypadek przy wycinaniu kabli proponuję odłączyć zasilanie. Nie wiem czy ma to jakiś związek ale u mnie po tej "naprawie" przepaliła się ta kontrolka. Być może ma to związek z jakimś zwarciem przy jej przecinaniu.

Właśnie, co do kontrolki - zadaję to pytanie w kolejnym wątku:
Czy X II (2003) w zegarach kontrolki są żaróweczkami czy diodami?
Rozmawiałem z aso, ale łamał im się głos i pewność w odpowiedzi. Czytam forum i jest tu nawet świetne opracowanie, ale dotyczy ono X I.
Użytkownicy X II - pomóżcie! ("Pomożecie?") :-)

Offline Ryszard Witek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 91
  • Skąd: Chmielów
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,4 ;C4 Picasso 1,6 diesel 2007r exklusiv
  • Miejscowość: Chmielów
Re: Ładowanie poprawne - kontrolka świeci...
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 28, 2011, 12:49:02 »
Juz pomogliscie i to nie raz-SUPER STRONKA.Krzychu dzieki wlasnie u mnie przy alternatorze sa utlenione koncowki,jak sie ociepli to zrobie z tym porzadek.Co do diod to nie wiem bo nie rozbieralem.Pozdrawaim.