Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: światła mijania same się zapalają nawet na zamkniętym samochodzie [mkI]  (Przeczytany 16826 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michał Bartniak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.2 HDI 2001 Exclusive
Witam

mam spory problem:
od paru dni moja cytryna zwariowała..
zauważyłem to pierwszy raz 3 dni temu - wyglądam przez okno w środku nocy patrze a ksenony  (światła mijania) świeca się w aucie.
poszedłem do auta z pilota nie chciał się otworzyć więc otworzyłem z kluczyka światła zgasły.
rano akumulator był całkiem rozładowany (zapewne włączyły się same później)
naładowałem akumulator pojechałem do znajomych.
U nich zamknąłem auto z pilota po chwili patrze a światła mijania znowu świecą mimo że auto jest zamknięte włącznik świateł w pozycji 0.
Doszedłem do auta na pilota nie reaguje w momencie otworzenia z kluczyka światła gasną.
Moje spostrzeżenia:
-czy auto jest zamknięte czy otwarte (centralny zamek)światła same się zapalają po około 8 min
-zostawiając drzwi otwarte na oścież światła mijania same się zapalają po około 8 min (zamknięcie drzwi spowoduje wyłączenie świateł na kolejne 8 min)
-otwierając bagażnik światła również gasną na ~8 min
-zostawiłem auto odpalone na wyłączonych światłach wtedy same się nie zapalają
-gdy światła mijania same się zapalą nie działa otwieranie i zamykanie z pilota (tylko kluczyk)
Teraz na każdym postoju muszę odłączyć akumulator żeby potem ruszyć z miejsca.

spotkał się już ktoś z taką sytuacją??
proszę o pomoc bo doprowadza mnie to do szału..

Offline Grzegorz Sługocki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 018
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2001r// 2.0 B+LPG 2009r
  • Miejscowość: Zielona Góra
Jeżeli posiadasz czujnik zmierzchu i masz aktywowany to spróbuj może dezaktywować i wtedy zobacz.

Offline Jakub Szostak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 183
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Lexus IS 200
  • Miejscowość: Szczecin
To raczej nie pomoże. On nie działa, gdy silnik nie jest odpalony, poza tym z tego, co przeczytałem wnioskuję, że dzieje się to nawet w dzień.
Ja mam zepsuty czujnik światła (po odpaleniu silnika śwatła zapalają się zawsze, nawet w największym słońcu) i nie mam takich numerów.

Offline Grzegorz Sługocki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 018
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2001r// 2.0 B+LPG 2009r
  • Miejscowość: Zielona Góra
A skąd wiesz że masz zepsuty? Może po prostu masz aktywowane światła szwedzkie? A co do zapalania świateł trzeba próbować czegokolwiek,zawsze zaczynać od szczegółów bo jak mówi powiedzenie diabeł tkwi w szczególe.Swoją drogą może być przełącznik zespolony walnięty.

Offline Jakub Szostak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 183
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Lexus IS 200
  • Miejscowość: Szczecin
Cytuj

Grzegorz Sługocki napisał:
A skąd wiesz że masz zepsuty? Może po prostu masz aktywowane światła szwedzkie?

No pewnie tak. Mój samochód dowiedział się z radia o konieczności jazdy na światłach przez całą dobę i sam sobie włączył światła szwedzkie... Sprytna bestia!

Nie zaszkodzi, jak autor wątku sprawdzi przełącznik, a konkretnie tę wajchę od świateł. U mnie przeratły się ścieżki swojego czasu, ale objawiało się to tym, że długie mi nie działały :P Może zdarzyło się, że w tej "główce" od Auto->pozycyjne->mijania masz coś zchrzanione.

Zadziwiająca jest regularność działania (te 8 minut) i niedziałający potem pilot od centralnego. Pewnie masz jakieś grube zwarcie.

EDIT: 8 minut, to mniej więcej czas, po którym samochód wchodzi w "sleep time". Zeruje zegary, robi ogólne buczenie, blokuje szyby, itd. A u Ciebie... zapala światła :D Może znalazła się opcja "Follow me home" z Peugeotów.
A tak serio, to właśnie masz coś z tą opcją. Bo otwarcie którychkolwiek drzwi/bagażnika powoduje "pobudkę" auta - co widać po tym, że zapala się przebieg na wyświetlaczu zegarów.
Co konretnie jest z Twoim samochodem, ciężko powiedzieć. Musisz szukać czegoś w tym kierunku... Przydałby się jakiś łebski elektryk samochodowy...

Offline Michał Bartniak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.2 HDI 2001 Exclusive
Dziękuję za zainteresowanie sprawą
Jestem z Łodzi ale w tym momencie przebywam w okolicach Sieradza.
Dzisiejsze moje spostrzeżenie jest takie że zapalają się tylko ksenony (co najdziwniejsze nie palą się pozycje z tyłu)czyli tylko przednie mijania.
Tak jak Jakub napisał możliwe że ma to powiązanie z trybem sleep ponieważ ten czas jest zawsze taki sam ~8 min
na odpalonym silniku światła same się nie zapalają.

edit:
z przełącznikiem świateł jest wszystko ok. Działa bez zarzutu.
zauważyłem jeszcze że gdy zostawię kluczyk w stacyjce przekręcony na 1 zapadkę (tą przed kontrolkami)wtedy światła same się nie zapalają.

Może ma ktoś pomysł co mógłbym jeszcze sprawdzić w aucie zanim zacznę szukać jakiegoś ogarniętego elektromechanika?
Gdzie może się znajdować jakiś przekaźnik od ksenonów? może to z nim jest coś nie tak ponieważ zapalają się tylko przednie światła.

Offline Michał Bartniak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.2 HDI 2001 Exclusive
Dziś postanowiłem pogrzebać trochę w instalacji z nadzieją że może uda mi się odkryć przyczynę tej usterki.
Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki które znajdują się pod maską koło sterownika.
Wypinałem też kostki i co się okazało:
po wypięciu zielonej kostki z przewodami (pierwsza od prawej strony)światła same się nie zapalają. Auto bez wpiętej tej kostki normalnie odpala światła z przełącznika normalnie działają, lecz nie działa wtedy dmuchawa(panel z ustawieniami nawiewu normalnie świeci i pokazuje tylko nie dmucha) oraz wycieraczki po za tym chyba wszystko chodzi.
Może to wycieraczki robią jakieś zwarcie do ksenonów?
a może ktoś ma jakiś inny pomysł?

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Cytuj

Michał Bartniak napisał:
Dziś postanowiłem pogrzebać trochę w instalacji z nadzieją że może uda mi się odkryć przyczynę tej usterki.
Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki które znajdują się pod maską koło sterownika.
Wypinałem też kostki i co się okazało:
po wypięciu zielonej kostki z przewodami (pierwsza od prawej strony)światła same się nie zapalają. Auto bez wpiętej tej kostki normalnie odpala światła z przełącznika normalnie działają, lecz nie działa wtedy dmuchawa(panel z ustawieniami nawiewu normalnie świeci i pokazuje tylko nie dmucha) oraz wycieraczki po za tym chyba wszystko chodzi.
Może to wycieraczki robią jakieś zwarcie do ksenonów?
a może ktoś ma jakiś inny pomysł?


A próbowałeś podpiąć się pod komputer ?

Offline Michał Bartniak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.2 HDI 2001 Exclusive
auto diagnoza błędów nie znalazła nie pali się też serwis czy inne kontrolki a na diagnostyce komputerowej jeszcze nie byłem i widzę że bez tego się chyba nie obędzie.

Offline Robert Szymczak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Brzeziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2005r
  • Miejscowość: Brzeziny
witam.odwiedź pana Tomka w Zgierzu ma kompa wiedzę naprawia citroeny pomorze ci

Offline Daniel Otfinowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 benzyna+gaz
Witam! Nie znalazłem innego podobnego wątku więc pisze tutaj. Mam C5 z 2001 roku z czujnikiem zmierzchu. Pytanie do Was jest takie czy jest opcja wyłączenia tego czujnika żebym sam obie ręcznie włączał i wyłączał światła kiedy mi pasuje. czasem chce postać bez świateł na włączonym silniku i lipa :( Proszę o pomoc. Z góry dzięki.

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Jest :)
Jak masz na stałe włączone tzw. światła skandynawskie to możesz je dezaktywować. Lexia wszystko Ci powie. :)

Offline Grzegorz Sługocki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 018
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2001r// 2.0 B+LPG 2009r
  • Miejscowość: Zielona Góra
Jeżeli nie masz włączonych świateł Szwedzkich to pewnie masz włączony czujnik.Wyłącza się go tak:Włączasz kluczyk w pozycję zapłon bez uruchamiania silnika i na dźwigni od kierunków masz guzik taki jak po stronie wycieraczek do obsługi kompa.Wciskasz go i trzymasz aż usłyszysz gong i na kompie pojawi się komunikat.Ale jeżeli światła Ci się świecą w dzień to na pewno masz włączone Szwedzkie,bo czujnik zmierzchu uruchamia je dopiero gdy jest ciemno.Pozdro

Offline Daniel Otfinowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 benzyna+gaz
Nie to nie są szwedzkie na pewno bo w dzień jak mam w pozycji 0 to sie nie świecą dopiero jak robi się szarówka, a czasem jest potrzeba żeby postać po ciemku, a żeby np silnik chodził i było ciepełko :)

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Cytuj

Daniel Otfinowski napisał:
Nie to nie są szwedzkie na pewno bo w dzień jak mam w pozycji 0 to sie nie świecą dopiero jak robi się szarówka, a czasem jest potrzeba żeby postać po ciemku, a żeby np silnik chodził i było ciepełko :)


W takim razie patrz post #14 :)