Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.  (Przeczytany 15231 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« dnia: Maj 11, 2011, 10:59:39 »
Wydawało mi się wcześniej, że informację o ilości czynnika w układzie klimatyzacji idzie łałtwo uzyskać. Ale kiedy mam potrzebę to po przeszukaniu kilku forów zero konkretów. Otóż z racji bardzo słąbego chłodzenia skorzystałem z usługi tzw przeglądu uzupełnienia. Wykonano mądrym i sprytnym urządzeniem w automacie. Odzyskano 210 g czynnika i 3 g oleju. Napełniono 920 g czynnika i 3 g oleju (a może ccm). Próżnia w porządku. Ilość czynnika wydawało się wielka, ale operator ze swoich materiałów wyczytał, że tak ma być. Próba na koniec usługi dała wynik coś ok 7,6 st C. Następnego dnia włączyłem klimatyzację na poważnie (27 st C) i dowiedziałem sie, że nie jest dobrze. Po kilkunastu minutach pracy zaczęły się harce sprężarki. W rezultacie zamiast chłodzenia miałem ciepły nawiew. Następnego dnia to samo itd. Czyli wniosek prosty za dużo czynnika. I pytanie ile ma go być, ponieważ fachowiec ma mane dane i nie wie do czego dążyć. Chodzi o Xsarę 2 hatchback.  Wprawdzie wypytywał mnie o pojemność i rodzaj silnika, ale jakoś nie wydaje mi sią aby to miało wpływ na ilość czynnika w klimatyzacji.  
Czy ktoś z tutejszych forumowicZów zana takie informacje? Nie ma w kompletacji fabrycznej, instrukcji obsługi itp. Milczy Discovery i Haynes.

Offline Jozef Kowalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 368
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: xsara II 1.6 16v.exclusive 2002r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 11, 2011, 14:56:00 »
W service citroen  w książeczce warsztatowej pisze tak
Roczniki powyżej 2000 r
Silniki typu TU EW  590g  ( plus minus 50g )
Silniki typu XU 10    725 g ( plus minus 50 g )
:devil: ;-)

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 11, 2011, 15:35:22 »
Dziękuję za informację. Trochę mnie to zdziwiło ponieważ zanim zadałem pytanie odwiedziłem stronę i pod pozycją Ksiązka warsztatowa było pusto. Przyjąłem, że usługa tylko dla wyższych użytkowników. Po tej informacji odwiedziłem stronę ponownie i faktycznie znajduję informację. Chyba czary. Jescze raz dziękuję.

Nigdy wcześniej nie interesowało mnie to. Ponoć w samochodzie należy spodziewać się naklejki z informacjami na temat czynnika i oleju. U mnie (samochód uzytkuję od zera) nic takiegio nie daje się znaleźć.Z lektur w miarę wiarygodnych wynika, że praktycznie winno się mierzyć cisnienie i temperaturę czynnika. Tyle, że spece z automatami do napełniania nie za bardzo to potrafią. Człowiek, który wykonał usługę jest podatny na współpracę, ale potrzebuje wiarygodnych informacji.

Podyskutujmy to może dowiemy się coś więcej.

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 11, 2011, 18:55:44 »
A tutaj katalog BEHR
katalog
oraz wycinek katalogu - strony z Xsarą, widać wszystkie pojemności:
ilość czynnika - Citroen Xsara I i II

W sumie to widzę błąd w tym katalogu - chyba bardziej miarodajne jest to co napisane zostało przede mną.
 
Xsara
 

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 11, 2011, 22:17:27 »
Cytuj

Jozef Kowalski napisał:
W service citroen  w książeczce warsztatowej pisze tak
Roczniki powyżej 2000 r
Silniki typu TU EW  590g  ( plus minus 50g )
Silniki typu XU 10    725 g ( plus minus 50 g )


Przejrzałem jeszcze dokumentację i się załamałem, nawet citroen nie wie ile tam jest potrzebne czynnika, mają różne dane w dokumentach z 2001 i 2002 roku, choć sporo rzeczy jest wspólnych.

W 2002 piszą, że w TU (1.4 i 1.6 16v) i  EW (2.0 16v 136 KM) jest 590 gr. Taki sam poziom czynnika też w silnikach DW (czyli diesle).

Większa ilość tylko w najmocniejszym XU10 (czyli 2.0 16v 167 KM).

W 2001 nie ma w ogóle silników TU, za do dodatkowo jest napisane, że w Xsarach II z automatyczną klimatyzacją jest wpisane 500 gr +- 50 gr (ale ta wartość pojawia się tylko w dokumentach z 2001 roku, w tych z 2002 roku już nie ma tych wartości).

Sprawdziłem jest jak to wygląda w Xsarze I i jest kompletnie namieszane:
klimatyzacja VALEO (with VALEO air conditioning, Xsara loop)
TU i XU (czyli wszystkie benzynowe) 975 +- 25 gr
XUD i DW (czyli wszystkie diesle) 875 +- 25 gr

ale dla Xsar I MY2000, czyli rok modelowy 2000:

klimatyzacja BEHR (with BEHR RF air conditioning and TGK 2.0/2.5 pressure valve, 306 loop), MY2000
TU i XU - 725 gr +- 25 gr

klimatyzcja VALEO (with VALEO air conditioning 306 loop) MY2000
XUD - DW - 700 +- 25 gr
 
Xsara
 

Offline Maciej Mielniczek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 94
  • Skąd: Stargard Szczecinski
  • Posiadany samochód: xsara 1,6 2000r
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Stargard Szczecinski
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 21, 2011, 11:58:57 »
witam oto strona na której znajdziesz wszystkie dane co do klimy    http://www.werther.pl/download/Klima-dane060201.htm

Offline Hubert Karakula

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II Break 1.6 16v
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 22, 2011, 21:13:40 »
Jestem posiadaczem Xsary II 1,6 16V z 2001 r. Po napełnieniu klimy 900 g (odessano ok 600) klima działa na pół gwizdka. Fachowiec też miał problem z doborem ilości środka. Klima chłodzi ,ale za słabo. Czy to wina za dużej ilości gazu? Ile powinno być? Przed napełnieniem też chłodziła na pół gwizdka.

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 22, 2011, 22:20:46 »
Tak, za duża ilość czynnika. W Xsarze 2 prawidłowa ilość to 590 +-50 gr (raczej minus niż plus). Z wyjątkiem najmocniejszego 2.0 16v.

Przy zbyt dużej ilości czynnika czujnik ciśnienia dość często wyłącza klimatyzację (w sprawnym układzie X2 sprężarka powinna pracować ciągle, bez wyłączania się).
 
Xsara
 

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 23, 2011, 07:08:23 »
Własnie dochodzę do wnisku, że winno być w okolicy 600 g. Mianowicie odebrano 200 g, czyli pozostało ponoć 770 g. Generalnie jest to stan kiedy z grubsza utrzymuje się chłodzenie ale sprężarka często się wyłącza i efektywność chłodzenia niezbyt zachwycająca. Wybieram się do speca coby odebrał conajmniej 100 g i zobaczymy.

Offline Hubert Karakula

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II Break 1.6 16v
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 23, 2011, 15:47:30 »
Mam to samo. Zmniejszę ilość gazu i zobaczę co będzie. Spec wpuścił mi 900 g. Chłodzi jakby chciał ,a nie mógł.

Offline Hubert Karakula

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II Break 1.6 16v
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 28, 2011, 23:47:41 »
Dziś okazało się,że do wymiany jest chłodnica klimatyzacji i sprężarka. Proszę o pomoc. Jaki typ sprężarki jest w Xsarze II z 2001 r. 1,6 16V, silnik NFU. Przeczytałem, że jest to Sanden SD6V12. Reszta numeru zmazana. Szukam czegoś wśród części używanych. Regeneracja za droga. Proszę również o pomoc przy doborze odpowiedniego typu chłodnicy.

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 29, 2011, 10:51:03 »
Zastanawiam się czemu do wymiany są obie części? Na chłodnicy jest osuszacz, może wystarczy go wymienić - zatkany osuszacz obniża wydajność klimy. Chłodnica z osuszaczem to dobrych kilka setek złotych. Używanych osuszaczy nie powinno się kupować, bo one się zużywają (ściągają wilgoć z powietrza, jeśli są długi czas wyjęte z auta).

Podobnie sprawa ze sprężarkami - jeśli długo leżała nieużywana to różnie z nią może być.

Zanim zaczniesz wymieniać podzespoły napisz:
czy zmniejszyłeś ilość czynnika do około 500-520?
jaką masz temperaturą powietrza wylatującego z kratek wentylacyjnych?
czy ta temperatura jest stała, czy maleje do 10, rośnie do 14, maleje do 10, rośnie do 14. itd.
czy wentylatory chodzą prawidłowo (na pierwszym biegu lub po długim postoju na drugim biegu)
czy nie słychać, żeby sprężarka rozłączała się w trakcie pracy (w naszych xsarach powinna chodzić ciągle)
 
Xsara
 

Offline Hubert Karakula

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II Break 1.6 16v
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 29, 2011, 20:00:32 »
W zeszłym roku słychać było pracę sprężarki. Po wymianie gazu w tym roku już nie. Fachowiec powiedział mi, że sprężarka nie pompuje, Pod chłodnicą jest plama, ale układ jest szczelny. Po spuszczeniu gazu wczoraj okazało się że jest go tylko 660g, anie 900g. Podobno poprzedni fachowiec (sprzed 2 tygodni) pakował ile się da. Rozglądam się za sprężarką używaną. Proszę o interesujące mnie dane sprężarki i chłodnicy.

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 29, 2011, 20:38:18 »
Z chłodnicą sprawa jest prosta. W X2 były 2 rodzaje. Jeden rodzaj w najmocniejszym 2.0 16v (rzadko spotykany) i drugi rodzaj we wszystkich pozostałych X2.
U Ciebie jest ten drugi, czyli nr ref: 6455 CV - po tym numerze znajdziesz zamienniki, np: tutaj masz numery innych producentów.

Pod tym jednym numerem kryją się 2 typy chłodnicy/skraplacza, które pasują zamiennie. Mam jeden z nich w piwnicy sprawny bez osuszacza do oddania za cenę złomu. Zaznaczam, że bez osuszacza, w tym czasie, w którym ja wymieniałem osuszacz, nie był dostępny zamiennik do tego typy chłodnicy i kupiłem po prostu komplet chłodnica+osuszacz.

O sprężarce Ci wiele nie powiem, zerknij tutaj:
manual
Sporo danych tam jest.
W X2 1.6 16v występowały  SD6V12 1433, SD6V12 1430, SD6V12 1438, SD7V16 1241,  SD6V12 1449
Nie wiem czym się różnią, pewnie po VIN można rozszyfrować, który jest u Ciebie.


Generalnie zalecono Ci wymianę ponad połowy elementów układu klimatyzacji. Ja od takich fachowców trzymam się z dala. Sam wymieniłem trochę elementów, a na koniec okazało się, że u mnie problem dotyczył czujnika antyzmrożeniowego.
 
Xsara
 

Offline Jarosław Kondraciuk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara 1.6i
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 03, 2014, 00:01:16 »
Cytuj

Maciej Mielniczek napisał:
witam oto strona na której znajdziesz wszystkie dane co do klimy    http://www.werther.pl/download/Klima-dane060201.htm


Według powyższego katalogu w Xsarze do 1999 roku z silnikiem benzynowym pakujemy 975g czynnika a od 2000 roku 565g.
Ja mam Xsare 1 z 2000 roku z końca produkcji i nie mam pewności ile czynnika powinno być. Dodam ze konstrukcję nawiewu mam z Xsary 2 to samo tyczy skrzynki bezpieczników i sterowania klimatyzacją oraz nawiewami.
Diagnosta od klimy w swojej maszynie ma zapisane ze do 2000 roku ma byc 975g a od 2000 roku 565g więc do końca nie ma pewności ile nabić. Moja klimatyzacja była pusta i nie działala, test próżni OK, ale po nabiciu 975g przewód gumowy idący od sprężarki do chłodnicy zaczął się "pocić" w okolicy rury wydechowej. Podobno przewód jest nieoryginalny i został przegrzany przez wydech dlatego czynnik uchodzi dokładnie w tej okolicy. Mam pod maską kilka naklejek z poprzednich serwisów a na każdej z nich inną wartość czynnika - 700g, 300g, 600g.
Byłem przekonany że to ilość chłodziwa która została doładowana lub która została odessana z układu, zaś fachowiec twierdzi że to ilość czynnika która ma być w układzie - czegoś tu nie rozumiem!
Albo każdy serwis wpisuje inny parametr albo mój majster nie wie o czym mówi. Dodam tylko że jedna z naklejek jest jego z 2008r i wpisał 600g co ma oznaczać całkowitą objętość układu a w dniu dzisiejszym chce mi naładować 975g - czy przez cztery lata się podszkolił i już wie ile ma być nabite czy jego nowa maszyna jest mądrzejsza od starej?

Offline Mateusz Zamojski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 281
  • Skąd: CK
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2001r
  • Miejscowość: CK
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 03, 2014, 13:06:09 »
Sam jadę po niedzieli na "dobijanie" klimy i dobrze że trafiłem na ten temat żeby wiedzieć jak coś ile muszą nabić :) Bo u mnie klima już raczej na wyczerpaniu bo bardzo słabo chłodzi. Ale nie wiem czy to nie jest wina czujnika temperatury w lusterku, bo mam uszkodzony i nie wiem czy to ma jakiś wpływ na prace klimatyzacji czy nie.

Offline Piotr Poznaniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 113
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C4ST 2018, 1.2 PT 131KM, Saxo 1.1 Chrono 2001 130kkm
  • Miejscowość: Poznań
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 05, 2014, 10:56:34 »
Cytuj

Mateusz Zamojski napisał:
Sam jadę po niedzieli na "dobijanie" klimy i dobrze że trafiłem na ten temat żeby wiedzieć jak coś ile muszą nabić :) Bo u mnie klima już raczej na wyczerpaniu bo bardzo słabo chłodzi. Ale nie wiem czy to nie jest wina czujnika temperatury w lusterku, bo mam uszkodzony i nie wiem czy to ma jakiś wpływ na prace klimatyzacji czy nie.


Ten czujnik to tylko od wyświetlacza jest, u mnie często pokazuje -20 przy +18 :D

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 06, 2014, 11:26:09 »
Cytuj

Jarosław Kondraciuk napisał:
Cytuj

Maciej Mielniczek napisał:
witam oto strona na której znajdziesz wszystkie dane co do klimy    http://www.werther.pl/download/Klima-dane060201.htm


Według powyższego katalogu w Xsarze do 1999 roku z silnikiem benzynowym pakujemy 975g czynnika a od 2000 roku 565g.
Ja mam Xsare 1 z 2000 roku z końca produkcji i nie mam pewności ile czynnika powinno być. Dodam ze konstrukcję nawiewu mam z Xsary 2 to samo tyczy skrzynki bezpieczników i sterowania klimatyzacją oraz nawiewami.

Pod maską masz stary układ, to znaczy ten sam, który jest w autach od 1997 roku. Ja nabiłbym 975g i kontrolował czy klimatyzacja nie wyłącza się w ciepłe dni (to znak, że ciśnienie rośnie za bardzo i przyczyną może być za dużo czynnika)
 
Xsara
 

Offline Waldek Jagiełło

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 122
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C4 2.0 16V 143KM 2007 exclusive
  • Zainteresowania: Swimming, ski, gym_nasty, 998, Xsara
  • Miejscowość: Łódź
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 10, 2014, 13:18:23 »
Mam pytanie,
 jeśli już ktoś wymienił czynnik i jest po tzw serwisie klimy i wszystko działa super to po jakim okresie czasu poddajecie swoją cytrynke ponownemu serwisowi klimy. Pytam bo ostatnio robiłem dwa lata temu i wszystko jest ok tylko nie wiem czy juz powinienem cos zrobic z klima czy nie.
(\__/)
(O.o )
(> < )
2018 - Citroen C4 2.0 16V 143KM Exclusive 2007
2012-2019 - Citroen Xsara 1.6 16V Exclusive 2001
1998-2012 - Citroen Xsara 1.4sx 1998

Offline Marcin Brzozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16V 2002 + BRC przebieg 222222 km na dzień 19.08.2013
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Ilość czynnika w układzie klimatyzacji Xsara 2.
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 10, 2014, 13:39:10 »
Cytuj

Waldek Jagiełło napisał:
Mam pytanie,
 jeśli już ktoś wymienił czynnik i jest po tzw serwisie klimy i wszystko działa super to po jakim okresie czasu poddajecie swoją cytrynke ponownemu serwisowi klimy. Pytam bo ostatnio robiłem dwa lata temu i wszystko jest ok tylko nie wiem czy juz powinienem cos zrobic z klima czy nie.


Witam.
Osobiście klimą zajmuje się 2 razy w roku tj.:

Na początku wiosny:

1. wymiana filtra kabinowego
2. odgrzybianie/dezynfekcja/ozonowanie
3. sprawdzenie ilości czynnika chłodzącego
koszt 150pln w zakładzie

Na początku jesieni:
1. wymiana filtra kabinowego
koszt 35pln - wymiana samodzielna

Co do samego czynnika chłodzącego to on się nie "zużywa" jak np. olej, więc jak masz szczelny układ to jego zawartość będzie prawidłowa i przez kilka lat.
Im większe nieszczelności układu tym czynnik "znika szybciej".

Pozdrawiam