Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Zawór pompy powietrza wtórnego ??  (Przeczytany 3571 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarosław Lemke

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Strzelce Opolskie
  • Posiadany samochód: Citroen XP 1.8 16V
  • Miejscowość: Strzelce Opolskie
Zawór pompy powietrza wtórnego ??
« dnia: Maj 24, 2011, 21:11:55 »
Witam.
Swego czasu auto przeszło poważną naprawę silnika. Niestety składający go mechanik nie popisał się (najczęściej jakieś niepodłączone rurki lub przewody), jakoś sobie z tym poradziłem.
Mniej więcej m-c temu zauważyłem że została jeszcze jedna niepodłączona rurka wyprowadzona pod przedni lewy błotnik, okazało się że biegnie ona do tajemniczego elementu, który przykręcony jest z boku głowicy (chyba to głowica). Wykręciłem to "coś" i było trochę sadzy wewnątrz, membrana która otwiera zawór - ale żaden mechanik nie wiedział co to jest. I tu jest mój problem - co to jest, do czego służy i najważniejsze - do czego powinna być podłączona rurka wychodząca z tego elementu, bo jakoś nie chce mi się wierzyć że ma sobie tak wisieć pod błotnikiem.

Offline Jan Kos

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 210
  • Posiadany samochód: nie posiadam
Re: Zawór z boku silnika 1,8 16V - co to jest??
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 27, 2011, 19:58:07 »
To jest zawór pompy powietrza. Powinien być podłączony do pompy powietrza.

Offline Jarosław Lemke

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Strzelce Opolskie
  • Posiadany samochód: Citroen XP 1.8 16V
  • Miejscowość: Strzelce Opolskie
Re: Zawór z boku silnika 1,8 16V - co to jest??
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 27, 2011, 22:40:46 »
Ogromne dzięki.
Kolega doświadczony lub kompetentny  :-) .
Trochę poczytałem na ten temat i wiem jakie ma zadanie i jak działa. Jeżdżę na krótkich trasach i chyba teraz już wiem skąd takie duże spalanie u mnie.
Najlepsze jest jednak to że u mnie tej pompy NIE MA.
Ale namierzyłem używkę na Allegro, tylko teraz mam pytanie:
Jak już ją podłączę do zaworu to czy ona sama ma być jeszcze gdzieś podłączona (poza elektryczną wtyczką oczywiście)?? Czy cały ten układ kończy się na króćcu wychodzącym z pompy??

Offline Jan Kos

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 210
  • Posiadany samochód: nie posiadam
Re: Zawór pompy powietrza wtórnego ??
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 30, 2011, 07:34:04 »
Skoro tam nie ma pompy to może silnik z przekładki a oryginalnie w tym pojeździe pompy nie było? Sprawdź może po VIN czy tak nie jest?

Żeby pompa działała musi komputer silnika z taką opcją i odpowiednia skrzynka bezpieczników (obecność przekaźnika pompy). Cały układ składa się z pompy, rurki, zaworu (tego na zdjęciu), odpowiednich kanałów na silniku, wiązki i przekaźnika.

Offline Michał Wdowiak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 84
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.8 benzyna
Odp: Zawór pompy powietrza wtórnego ??
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2018, 00:53:14 »
Odgrzeje troszkę kotleta.
Jakiś czas temu zapaliła mi się kontrolka od silnika na desce. Pojechałem na komputer okazało się że wyskoczył błąd od zaworu pompy wtórnego. Mechanior skasował przez krotki okres tzw jakieś 2 dni było dobrze i po tym czasie kontrolka znów się zapaliła. Poczytałem trochę w necie na ten temat i ktoś napisał że niby można odłączyć wtyczkę kontrolka się nie pali ale błąd na kompie widnieje, na prace silnika to nie szkodzi, można niby normalnie bez obaw jeździć jedynie co to wolniej będzie się nagrzewał katalizator. Czy to wszystko jest prawda??
 Robił ktoś ten zabieg w ten sposób?? A moze macie jakies inne propozycje na ten problem??
Sprawdzałem ceny pomp to w Aso ok 1500zl a w sklepie w granicach 700-800zł wiec to dość spora kasa :(

Offline Michał Wdowiak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 84
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.8 benzyna
Odp: Zawór pompy powietrza wtórnego ??
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 05, 2018, 01:01:14 »
Nikt się nie orientuje w temacie dot. tego co napisałem wyżej??? :(

Offline Michał Wdowiak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 84
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.8 benzyna
Odp: Zawór pompy powietrza wtórnego ??
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2019, 16:26:54 »
Panowie od nie dawna zauwazylem ze moja xsara picasso zaczeka bardziej dymin na jasno i na koncowke tlumiku jest sadza. Oleju i plynu chlodzacego nie ubywa. Czy to moze miec wplyw ze pali mi sie check a na komputerze wyszlo ze zawor pompy powietrza wtornego?