Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?  (Przeczytany 24189 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz Gromotowicz

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 65
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MKI
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 02, 2015, 08:03:49 »
Ja kupując swoją C5, przymknąłem oko na drobne niedomagania. Miała 150k gdy do mnie trafiła. Teraz ma 300k i  jeździ.

Offline Przemyslaw Handziuk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Skąd: Athenry co. Galway Irlandia
  • Posiadany samochód: kiedys Xantie, C5 1.8 MKII teraz C3 1.4
  • Miejscowość: Athenry co. Galway Irlandia
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 05, 2015, 20:51:44 »
Witam forumowiczow. Mialem juz dwa razy Xantie wiec wiem jak sie zachowuje auto z hydro. Mam na oku calkiem ladnie wygladajacy egzemplaz z 2002 roku. Przejechalem sie, jest fajnie. Zawiecha chodzi cicho, podnosi sie i opuszcza, silnik ciagnie bardzo ladnie. To 2.0 HDi 90 konikow. Przbieg jak najbardziej oryginalny,  "jedyne" 310 tys mil czyli 496 tys. km!!! Co ciekawe nie widac tego po aucie i sie nie czuje. Pewnie sporo juz MK I ma taki przebieg tylko liczniki pokazuja cos innego :) Wracajac do auta silnik nie kopci, chodzi rowniutko, sprzeglo ok a ze to 90km to chyba nie ma "dwumasy". przelaczniki pod kierownica dzialaja, nie widac wyciekow z hydro... Czy zostal jeszcze jakis detal do sprawdzenia typowy dla C5-tek?
Przemo

Offline Artur Parzygnat

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 063
  • Skąd: Kwidzyn- Zmywakowo
  • Posiadany samochód: Peugeot 407 2.0 HDI 2006 Siemens- wóz drabiniasty
  • Zainteresowania: Bioenergoterapia
  • Miejscowość: Kwidzyn- Zmywakowo
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 05, 2015, 21:11:35 »
310k mil, twardy jesteś. Dwumasy nie ma i turbina bez kierownicy. Do sprawdzenia wiązka pod pompą LDS-u czy się nie przeciera. Na marginesie 90 kuni w C5 nie ciągnie  :P
Były: Garbus 1200 Meksyk, Ford Taunus 1.6 kombi, Mazda 626 GD 2.0 Liftback automat, Ford Transit 130 2.4D , Mazda Premacy 2.0D, Nissan Primera P11 lift 2.0D, Citroen C5 MkI 2.0 HDI, Volvo 740 2.0 benz, Ford Mondeo MkIII 2.0 TDCI, Citroen C5 MkII 2.2 HDI automat.

Offline Marcin Grzegorczyk

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 946
  • Skąd: Piekary Śląskie
  • Posiadany samochód: Jest: Peugeot 207. Nissan Qashqai II. Był: C5 2.0 Pb 2002r., C3 1,1 Pb 2002r.
  • Miejscowość: Piekary Śląskie
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 05, 2015, 21:22:29 »
Jak to kombi to otwieranie tylnej szyby, czy działa.
Ręczny czy nie trzyma po spuszczeniu - zatarte linki.

Offline Przemyslaw Handziuk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 264
  • Skąd: Athenry co. Galway Irlandia
  • Posiadany samochód: kiedys Xantie, C5 1.8 MKII teraz C3 1.4
  • Miejscowość: Athenry co. Galway Irlandia
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 05, 2015, 23:48:49 »
  Hamulce, czyli tarcze i klocki wymienione oraz caly komplet recznego hamulca wymieniony. Fakt ze 90 "kucykow" szalu nie robi ale auto sie super zbiera. Jakis rok temu ogladalem C5 w komisie przy salonie Citroena z przebiegiem o ponad polowe mniejszym i wygladal tysiac razy gorzej. Nie mowia juz jak silnik chodzil.... :) Jestem zaskoczony jak auto z takim przebiegiem wyglada. Korekta licznika na 160 tys. km. i nowa kierownica tylko co potrzeba :)
  Jak sie dostac do tej wiazki pod pompa? Od "dolu" czy po zdjeciu oslon plastikowych pod maska? 
  Dla ciekawostki tu jest ogloszenie   http://cars.donedeal.ie/cars-for-sale/citroen-c5-long-nct/10490347?offset=4
Przemo

Offline Paweł Łukasik

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 534
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK1 2.0 16v pb
  • Zainteresowania: Samochody :)
  • Miejscowość: Kraków
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 07, 2015, 01:23:57 »
A mam jeszcze jedno pytanie - o tylne zawieszenie. Bo się pogubiłem - jedni piszą o kosztownej regeneracji tylnej belki w C5, a drudzy o tym, że w C5 nie ma z tyłu belki. Jak to jest? Na rysunkach technicznych dostępnych w necie jest z tyłu belka, ale jak dotąd nie miałem okazję zajrzeć pod żadne auto. Nie wygląda też zresztą tak typowo, jest mocno obudowana.

Jakie są ewentualne koszty regeneracji tylnej belki w C5? I jeśli ktoś byłby w stanie podać przy okazji orientacyjne ceny siłowników przednich i tylnych (niekoniecznie ceny z ASO :D) byłbym wdzięczny.

Offline Piotr Kola

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C6 3.0 HDI V6 Exclusive BVA - 290 KM & C5 MKIII 1.6 THP Selection BVM - 155 KM & DS4 1.6 eHDI SoChic BVMP -115 KM
  • Miejscowość: Kraków
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 07, 2015, 12:10:47 »
W tylnej belce newralgicznym punktem są łożyska. Poszukaj na forum, ktoś opisywał koszty wymiany. Jak się kończą, to tylne koła stoją w dużym negatywie.

Ja dodam tylko, że jak szukasz C5 to kup 2.0. Konstrukcyjnie zbliżone z 1.8, ale mocy więcej. Niestety 1.8 jest słabe - do normalnej jazdy wystarczy, jednak z wyprzedzaniem mogą być problemy.

Ja tylko dodam, że C5 którą jeżdżę mam 11 lat w rodzinie (pamiętam jak z tatą odbierałem w salonie hehe ;) ) i chciałem ją sprzedać, ale chyba jeszcze chwilę pojeżdżę, bo jest to bardzo wdzięczne i tanie auto w eksploatacji. W sumie silnik jest bardzo mocną stroną tego modelu - przez 140 tys. km check zapalił się 2 razy. Za pierwszym razem skończyło się to kalibracją przepustnicy na gwarancji, za drugim razem zapalił się na 2 sekundy i zgasł jak wracałem z wakacji. Oprócz tego jest wymieniany tylko olej i świece.

Wg mnie najbardziej wkurzającą sprawą w C5 są "Citrospinki", które lubią odpaść na autostradzie. Ja okupiłem to zgubieniem płyty pod silnik, 2 razy opadniętym nadkolem i wywianym korkiem od spryskiwaczy.

Wg mnie kupuj Cytryne i nie marudź. Powiem Ci, że moi znajomi serwisują dużo różnych aut i są zaskoczeni wytrzymałością C5 i kosztami jej eksploatacji.

Mnie z typowych usterek dopadły dwie:
- przełącznik zespolony (naprawa prosta jak drut)
- rozwalony fotel kierowcy (ale moje 110 kg znacząco mu pomogło - w Oplu też załatwiłem szybko fotel).

Reszta jest ok.
Klima śmiga od 11 lat (tylko odgrzybiana i dobijana)
Silnik - bez najmniejszych zastrzeżeń (odpukać)
Skrzynia i sprzęgło (sprzęgło ma krótką żywotność - oryginał wytrzymał 80 tys. km). W skrzyniach przy szybkiej zmianie biegu z 1 na 2 synchro nie wyrabia i zgrzyta - wada fabryczna (nam nie chcieli wymienić na gwarancji).
Zawieszenie - co jakiś czas trzeba zrobić łączniki stabilizatorów, rzadziej sworznie i końcówki drążków - wszystko groszowe sprawy. Wymieniłem gruchy na komforty przy 120 tys. km. Według mnie było już za twardo. Do tego 1 przewód od hydro wymieniony. 
Buda - brak zastrzeżeń.
Elektryka - nagminnie się palą żarówki od przednich świateł mijania (przy dużych łapach problem z wymianą tej od strony zbiornika hydro). Powyżej 43 stopni C otoczenia wyświetlanych na wyświetlaczu czasami zapala się błąd airbag.

Większości rzeczy i tak nie sprawdzisz przy zakupie, ale jesteś w stanie stwierdzić czy auto się trzyma kupy i jakie rzeczy w nim działają.

W sprawdzenie w ASO bym nie wierzył (omijam szerokim łukiem). Znajdź jakiegoś speca od C5 w małopolsce to Ci na 100% lepiej sprawdzi auto.
 
http://tnijurl.com/citron_c5_fb/

Było:
Opel Calibra 2.0 16v - 250 KM
Citroën C5 MKI 1.8 16v S/SX BVM - 117 KM
Citroën XM MKII Exclusive BVA 3.0 V6 - 194 KM
Citroën C6 Exclusive BVA 3.0 V6 - 215 KM

Offline Paweł Łukasik

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 534
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK1 2.0 16v pb
  • Zainteresowania: Samochody :)
  • Miejscowość: Kraków
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 07, 2015, 15:29:43 »
już mam wizytę zamówioną... chociaż auto jest z programu dealerskiego gwarantowanego, gdzie niby sprawdzają auta. Z jednej strony to sprzedawca - będa chcieli opchnąć jak najlepiej i nie wiadomo jak to sprawdzili. Z drugiej salon ten dostał nagrodę AŚ w którymś z poprzednich plebiscytów najlepszych salonów w Polsce - maksymalny wynik.

Nie znajdę teraz naprędce speca (SPRAWDZONEGO) od Cytryn w okolicy, w której stoi auto.

O co chodzi z tym odpadaniem na autostradzie citrospinek?

Offline Piotr Kola

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C6 3.0 HDI V6 Exclusive BVA - 290 KM & C5 MKIII 1.6 THP Selection BVM - 155 KM & DS4 1.6 eHDI SoChic BVMP -115 KM
  • Miejscowość: Kraków
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 07, 2015, 17:03:19 »
Jak kupisz auto, to sprawdź mocowania płyty pod silnik i nadkoli. Mechanicy lubią ściągać te rzeczy i zakładać stare spinki, które mogą słabo trzymać. Ja przez to pozbawiłem się oryginalnych nadkoli jak płyta pod silnik odpadła i pociągnęła je na koła. Niby pierdoła, ale lepiej zapobiegać. Spinki kupisz za kilkanaście/kilkadziesiąt złotych i będziesz miał spokój jak założysz nowe.
http://tnijurl.com/citron_c5_fb/

Było:
Opel Calibra 2.0 16v - 250 KM
Citroën C5 MKI 1.8 16v S/SX BVM - 117 KM
Citroën XM MKII Exclusive BVA 3.0 V6 - 194 KM
Citroën C6 Exclusive BVA 3.0 V6 - 215 KM

Offline Paweł Łukasik

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 534
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK1 2.0 16v pb
  • Zainteresowania: Samochody :)
  • Miejscowość: Kraków
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 15, 2015, 21:14:33 »
Ktoś wie, gdzie dostanę takie kołpaki? Już parę razy widziałem ten wzór dokładnie na Cytrynce

http://otomoto.pl/oferta/honda-civic-serwis-sekwencyjny-gaz-automat-ID6ybAGx.html#91c02de1d3

Offline Michał Citkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 764
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Opel Signum 1.9CDTi '08, Opel Corsa C 1.3CDTi '06
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lublin
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 15, 2015, 21:43:12 »
Ktoś wie, gdzie dostanę takie kołpaki? Już parę razy widziałem ten wzór dokładnie na Cytrynce

http://otomoto.pl/oferta/honda-civic-serwis-sekwencyjny-gaz-automat-ID6ybAGx.html#91c02de1d3

Te ze zdjęcia to uniwersalny wzór którego pełno na allegro. Fabryczne citroenowskie kołpaki z C5 są podobne ale jednak się różnią.
:::było: Saxo MkII 1.5 D, Xsara MkII 2.0 HDi, C5 mkI 2.0HDi
:::jest: Opel Signum 1.9 CDTi '08, Opel Corsa C 1.3CDTi '06

Offline Paweł Łukasik

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 534
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK1 2.0 16v pb
  • Zainteresowania: Samochody :)
  • Miejscowość: Kraków
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 15, 2015, 21:43:54 »
No ale ja tych uniwersali nie mogę nigdzie znaleźć <3

Offline Michał Citkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 764
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Opel Signum 1.9CDTi '08, Opel Corsa C 1.3CDTi '06
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lublin
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 15, 2015, 21:57:05 »
:::było: Saxo MkII 1.5 D, Xsara MkII 2.0 HDi, C5 mkI 2.0HDi
:::jest: Opel Signum 1.9 CDTi '08, Opel Corsa C 1.3CDTi '06

Offline Paweł Łukasik

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 534
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK1 2.0 16v pb
  • Zainteresowania: Samochody :)
  • Miejscowość: Kraków
Odp: [MKI] Na co zwrócić uwagę przy zakupie C5?
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 16, 2015, 16:27:18 »
Nie to nie te