Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Jak to z tym spalaniem w ZX?  (Przeczytany 15840 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Martynowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 298
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Grand C4 Picasso exclusive 2.0 HDi z 2012 r.
  • Zainteresowania: sport: kolarstwo górskie, pływanie, bieganie, aikido; muzyka: Siddharta, U2, Rammstein, DM i inni; zawodowo: nieruchomości; poza tym: historia, kuchnia no i citroeny
  • Miejscowość: Kraków
Jak to z tym spalaniem w ZX?
« dnia: Lipiec 05, 2011, 01:56:32 »
Jestem w rozterce. Muszę szybko kupić 2. auto w domu, a nie chcę przeznaczyć na nie więcej jak 1 wypłatę, a jeszcze lepiej mniej. Jak widać poniżej mam Xsarę Picasso, a potrzebuję coś mniejszego, do zawożenia dzieci do przedszkola i dojazd do roboty. Oglądałem sporo Saxo, ale szczerze mówiąc słabo się trzymają. Diesla ciężko utrafić, a do tego nie mam możliwości, aby podróżować po kraju i oglądać co ciekawsze na 1. rzut oka oferty. Wiadomo: każdy to jest: igła, bezwypadkowy (choć na zdjęciach niektóre elementy jakoś dziwnie nie przystają do pozostałych), od 1. właściciela, jeżdżony przez kobietę (do przedszkola) albo staruszka (do kościoła) - choć tu, wbrew pozorom, właśnie bym się bał (1. decha, 2. decha, 3. decha, a na resztę już brakuje) . Każde auto trzeba obejrzeć, bo, niestety, większość ogłoszeniodawców kłamie. Muszę się więc skupić na Małopolsce, i to w okolicach Krakowa.
Saxo wydaje się OK (mały, 1.1 chyba nie pali dużo), ale to jeden z bardziej nijakich citroenów.
Przypadkiem widziałem na giełdzie citroena ZX (też dość nijaki z wyglądu model - tu przepraszam obrażonych, ale, co by nie mówić, były bardziej oryginalne modele), który na 1. rzut oka jest OK, ale to 1.4 benzyna i coś mnie tknęło. W porównaniu z Saxo dużo przestrzeni i zupełnie inny komfort, przy niewielkich wymiarach zewnętrznych. Niestety jakiś diesel w okolicy już na zdjęciach kiepsko wygląda.
Waham się trochę, bo: pierwsze primo: paliwo ostatnio drogie, a drugie primo: miałem xantię z motorem 1.6 i bardzo żarłoczna była. Boję się, że inny niemłody już model, też może mieć spory apetyt.
Z drugiej strony mam wrażenie, że kiedyś słyszałem, że ZX nawet benzynowy w sumie dosyć oszczędny był ze względu na niewielką masę. Macie jakieś doświadczenia i przemyślenia?
Wdzięczny będę za sugestie.
O raju! Widziałem w ogłoszeniach kilka BX-ów (hydro!), ale oczywiście gdzieś daleko.

Pozdrawiam,
Martyn
Martyn
:evil: Grand C4 Picasso exclusive 2.0 HDi z 2012 r. :evil:
były:
:evil: Xsara Picasso 1.6 HDi z 2006 r., rouge lucifer :evil:
ZX 1.9 TD z 1994 r., Avantage, też czerwony,
Xantia limousine 1.6i z 1996 r., też czerwona,
Fiat 125 p, 1.3 z 1969 r.

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 05, 2011, 05:44:44 »
nie wnikam ile zarabiasz ale na allegro ten nizszy pulap cenowy to sam szrot, jak zalezy ci na ekonomii chyba bym rozgladal sie za dieslem ewentualnie benzyna z gazem ale juz tak bezawaryjnie nie bedzie. te auta juz maja swoje lata za soba, wiekszosc z kosmicznymi przebiegami, zniszczone i po przejsciach
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Przemek Muszyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 74
  • Skąd: Otwock
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D Avantage
  • Miejscowość: Otwock
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 05, 2011, 13:44:11 »
Bardzo sobie chwalę 1,9D. Tłukę nim sporo kilometrów i jest niezawodny, a spalanie waha się między 5,2 - 5,6 l/100km w cyklu mieszanym. Oleju nic nie bierze. Ja swojego zx'a kupiłem "oczami" więc auto może się podobać, jak nie Tobie, to chociaż sąsiadowi. Jak chcesz mieć tanio, to moim znaniem lepiej kupić małego opla, albo fiata.

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 06, 2011, 15:52:53 »
1.6 miały to do siebie że dużo paliły. Weź 1.4.
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

  • Gość
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2011, 16:25:16 »
1.4 benzyna ani ekonomiczny, ani dynamiczny. Już lepiej cokolwiek mocniejszego ale z gazem (2.0 gaz już jest nawet sporo ekonomiczniejszy od 1.4 benzyna - przynajmniej jeżeli chodzi o spalanie ;) ) albo diesla.

Mnie 1.4 gaźnikowiec palił ~7.5 po Wawie, a 1.4 na wtrysku z '96 już ~8.5.

Offline Artur Paul

  • Moderator
  • **
  • Wiadomości: 771
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Citroën C5 3.0i V6 24v EXCLUSIVE
  • Zainteresowania: motoryzacja :D
  • Miejscowość: Kutno
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 10, 2011, 20:31:33 »
2.0i 16v po mieście pali PB 95 ok 7,5 L do 12 L jak ciśniesz :)
Gazu w mieście jakieś 14 L :) jak ciśniesz
W trasie PB +/- 7 - 9,5 L
LPG wychodzi mi jakieś 10L

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 10, 2011, 23:07:19 »
Cytuj

Artur Paul napisał:
2.0i 16v po mieście pali PB 95 ok 7,5 L do 12 L jak ciśniesz :)
Gazu w mieście jakieś 14 L :) jak ciśniesz
W trasie PB +/- 7 - 9,5 L
LPG wychodzi mi jakieś 10L


Teraz to powiedziales.....Co Ty gadasz 16v w miescie 7.5l????!!!!!Chyba jak jedziesz 20km/h.......Przy normalnej jezdzie 16v musi spalic w miescie 12l na 100km moze jak bedziesz jechal bardzo oczednie to zejdziesz ponizej ale watpie......

Offline Marcin Cebula

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 135
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C-Elysee 1.6 VTi x2, Berlingo 1.6 HDi
  • Zainteresowania: airsoft :)
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 11, 2011, 09:08:17 »
Cytuj

Przemek Muszyński napisał:
Bardzo sobie chwalę 1,9D. Tłukę nim sporo kilometrów i jest niezawodny, a spalanie waha się między 5,2 - 5,6 l/100km w cyklu mieszanym. Oleju nic nie bierze.


Mogę się tylko pod tym podpisać, no może czasem z 1/4 litra więcej weźmie :)
C-Elysee 1.6 VTi 2015
C-Elysee 1.6 VTi 2016
Berlingo 1.6 HDi 2016
---------------------------------------
C5 1.8i LPG 2003 185 tys. km
Xsara 1.8i 8v 1999 148 tys. km
ZX 1.9D 1995 216 tys. km
C5 2.0 HDi 2004 238 tys. km
C5 2.0i 2001 220 tys.

  • Gość
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 11, 2011, 23:13:22 »
Ja śmigam bez paska od wspomagania i anteny na dachu no i mam alukołpaki na moich 13" - podobno zmniejsza to spalanie ;) i stosując emerycką poprostu zwyczajną jazde z hamowaniem biegami, przepisowymi prędkościami, sprawdzaniem ciśnienia w oponach, omijaniem dziurawych szlaków i trzymaniem sie obrotów 2000-2400 moje 1.4i spala średnio 5,5 litra benzyny z tym, że ja poruszam sie w zasadzie po obwodnicach i w trasie a do centrum wbijam kiedy musze. Niemniej wynik w zimie miałem srednio 8 ;)

Offline Marek Martynowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 298
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Grand C4 Picasso exclusive 2.0 HDi z 2012 r.
  • Zainteresowania: sport: kolarstwo górskie, pływanie, bieganie, aikido; muzyka: Siddharta, U2, Rammstein, DM i inni; zawodowo: nieruchomości; poza tym: historia, kuchnia no i citroeny
  • Miejscowość: Kraków
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 15, 2011, 15:37:56 »
No, może jednak uda mi się kupić dieselek. Mam nawet jakiś na oku. Uciekły mi 2 Saxo z silnikiem Rudolfa. Wszędzie same benzyniaki. A do gazu też jakoś przekonany nie jestem.
Saxo jest jednak mały, a ZX ma już nieco więcej miejsca, choć trudniej znaleźć coś lepiej wyglądające.
Martyn
:evil: Grand C4 Picasso exclusive 2.0 HDi z 2012 r. :evil:
były:
:evil: Xsara Picasso 1.6 HDi z 2006 r., rouge lucifer :evil:
ZX 1.9 TD z 1994 r., Avantage, też czerwony,
Xantia limousine 1.6i z 1996 r., też czerwona,
Fiat 125 p, 1.3 z 1969 r.

Offline Marcin Jodełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.9 TD 1995rok aura+klima
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 28, 2011, 08:08:01 »
Najtaniej będzie Ci się jeździło ZX 1,4 z gazem.
Sam takiego miałem i teraz żałuję że sprzedałem, bo zachciało mi się więcej mocy i klimatyzacji.
Części są tanie jak barszcz, większość sam naprawisz.

Offline Przemek Muszyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 74
  • Skąd: Otwock
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D Avantage
  • Miejscowość: Otwock
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 28, 2011, 23:04:08 »
Kiedyś sprawdzałem 1,4 kumplowi przed zakupem i w porównaniu do 1,9d z dynamiką było nieźle ;]

Offline Marek Martynowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 298
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Grand C4 Picasso exclusive 2.0 HDi z 2012 r.
  • Zainteresowania: sport: kolarstwo górskie, pływanie, bieganie, aikido; muzyka: Siddharta, U2, Rammstein, DM i inni; zawodowo: nieruchomości; poza tym: historia, kuchnia no i citroeny
  • Miejscowość: Kraków
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 02, 2011, 10:15:26 »
Kupiłem za ok. 2 tys. 1.9TD. i wraz z kolegą mechanikiem tchnęliśmy w niego nowe życie. Po wymianie rozrządu, poduszki silnika oraz płynów ustrojowych i filtrów silniczek chodzi niemal aksamitnie! Jak wsiadłem do niego po odbiorze od mechanika, nie wierzyłem, że wsiadłem do tego samego auta.
Ja z kolei auto wyczyściłem, a ponieważ reaktywowałem oświetlenie deski rozdzielczej i konsoli środkowej, więc również od wewnątrz.
Zostało mi jeszcze parę dupereli: dobrze byłoby przesmarować mechanizmy podnoszenia okien, naprawić muszę zamek z prawej strony (póki co centralny mam tylko od lewej strony, a od prawej strony otwieram tylko prawe drzwi), muszę naprawić fotel kierowcy, bo się nie kładzie, no ale z tym wszystkim da się jeździć. Aż dziw bierze, że wystarczy trochę posiedzieć i wszystko zaczyna poprawnie funkcjonować i nabiera nowego blasku.
Z ważniejszych rzeczy, to zostały wtryskiwacze (ale te ma mi kolega skołować) i uszczelnienie silnika.
W sumie wydatki wyniosły mnie niecałe 4 tys., bo wymieniłem jeszcze opony, tylne tarcze i mam całkiem fajne autko. Za te pieniądze można było kupić Saxo (benzynowe, bo diesla ciężko trafić), może młodsze, ale w każde które oglądałem, też coś trzeba byłoby włożyć (rozrząd - obowiązkowo + coś tam jeszcze), a do tego wspomaganie w takim małym autku to luksus, poduszka powietrzna nie zawsze się trafia.
A tutaj mam: szyberdach, wspomaganie, poduchę, ABS, szyby sterowane elektrycznie, elektrycznie sterowane lusterko (prawe, bo lewe - ręcznie), wszystkie hamulce tarczowe, no i skrętną tylną belkę. Do tego najprawdopodobniej mogę reaktywować halogeny, bo z tego co widzę, to instalacja jest (a tylko się komuś nie chciało inwestować w nie po stłuczce (poszedł zderzak i lampy, ale połamany nie był).
Zawieszenie ma w niezłym stanie, hamulce z przodu zresztą też.
No a przede wszystkim auto jest i większe, i szersze i na większych kołach, więc jeździ się o wiele wygodniej.
Aż żal będzie sprzedawać go za rok, czy dwa. No ale z takim założeniem był kupowany.
Martyn
:evil: Grand C4 Picasso exclusive 2.0 HDi z 2012 r. :evil:
były:
:evil: Xsara Picasso 1.6 HDi z 2006 r., rouge lucifer :evil:
ZX 1.9 TD z 1994 r., Avantage, też czerwony,
Xantia limousine 1.6i z 1996 r., też czerwona,
Fiat 125 p, 1.3 z 1969 r.

Offline Marcin Jodełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.9 TD 1995rok aura+klima
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 03, 2011, 10:19:01 »
Masz tarczowe z tyłu? Ja mam bębnowe, były dwie wersje, czy ktoś sobie sam już założył.
Mi strasznie głośno chodzi silnik, trzeba mu zawory wyregulować?

  • Gość
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 03, 2011, 13:43:28 »
Moje 1.4i tez jest glosne z zewnątrz jak go odpale ale wystarczy pare kilometrów i już cichnie. Po długiej podróży robi sie przyjemnie cichy. Zauważyłem też, że na różnym paliwie też różnie sie nim jeżdzi - ogolnie u mnie najcichszy jest po p95 na orzełku i statojliku.

Wymieniłem też olej na minerał żeby troche doszczelnić silnik no i to w pewnym sensie też wpłyneło na głośność myśle.

Niemniej polecam wytłumianie wnętrza, chodźby taśmą czy gąbką... naprawde jest różnica.

Uwielbiam te spojrzenia policji jak robie redukcje i jade na 3, 2800 obrotów i 50 na godzine hyhy od razu jest mierzonko laserkiem.

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 03, 2011, 15:56:48 »
glosna praca w dieslu to wydech i tez duzo robi regulacja pompy wtryskowej, stan wtryskiwaczy itd. jesli wszystko chodzi ok a halas nie jest jakis straszny i odpala dobrze to dalbym sobie spokoj. Obecny TurboD ktorym jezdze jest najglosniejszy ze wszystkich pozostalych ktore mialem ale przebieg robi swoje, blisko 400 tkm
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Marek Martynowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 298
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Grand C4 Picasso exclusive 2.0 HDi z 2012 r.
  • Zainteresowania: sport: kolarstwo górskie, pływanie, bieganie, aikido; muzyka: Siddharta, U2, Rammstein, DM i inni; zawodowo: nieruchomości; poza tym: historia, kuchnia no i citroeny
  • Miejscowość: Kraków
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 19, 2011, 09:56:28 »
Cytuj

Marcin Jodełka napisał:
Masz tarczowe z tyłu? Ja mam bębnowe, były dwie wersje, czy ktoś sobie sam już założył.
Mi strasznie głośno chodzi silnik, trzeba mu zawory wyregulować?

Tarczówki były i to 2 możliwości: Lucas albo Bendix. Jak pytałem o zacisk do tylnego hamulca w sklepie, w którym kupuję części do moich citroenów, to facet znalazł je sobie bez problemu w systemie.

A propos spalania to po 1200 km wychodzi mi coś ok. 6,5 litra/100 w cyklu mieszanym, z tym że na początku to palił chyba z dychę i nieco się przeraziłem, co kupiłem. Ale wymiana rozrządu, filtrów i płynów dużo zrobiła, a potem jeszcze wymieniłem wspomniany wyżej zacisk, który skutecznie hamował auto po zmianie tylnych tarcz (aż myślałem z początku, że mi się jakieś kable palą). Muszę jeszcze wymienić wtryskiwacze, bo leją i uszczelnić silnik. To też powinno pomóc nieco jeszcze uszczknąć.
Muszę powiedzieć (właściwie napisać), że silnik jest świetny. Auto jest dynamiczne, nie odstaje na autostradzie za moim picassem 1.6 HDi (110 KM), a hałas przy prędkościach autostradowych jest nawet mniej natrętny niż w jaju (przynajmniej wewnątrz).
Martyn
:evil: Grand C4 Picasso exclusive 2.0 HDi z 2012 r. :evil:
były:
:evil: Xsara Picasso 1.6 HDi z 2006 r., rouge lucifer :evil:
ZX 1.9 TD z 1994 r., Avantage, też czerwony,
Xantia limousine 1.6i z 1996 r., też czerwona,
Fiat 125 p, 1.3 z 1969 r.

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 19, 2011, 13:36:44 »
dobry zx z dobrym 1.9 td to zlote auto jak na te czasy. malo pali, dynamika jak na swoje lata swietna, spory komfort podrozowania i jakby nie patrzec prosta konstrukcja tania w naprawie a silnik jak sie dba odwdziecza sie przebiegami zawstydzajacymi niektore stare mercedesy;)
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Krzysztof Trepka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 85
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Cytryna ZX 1.1 miami, C4
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Jak to z tym spalaniem w ZX?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 15, 2011, 18:56:55 »
Citroen zx 1.1 ostatnio udało mi sie zejść ze spalaniem 7.6l gazu ale normalnie to 8-8.5gazu, benzyny jakies 6-7, w tak małym silniku bardzo dużo zależy od techniki jazdy ;) ale jest to ciekawy samochód i do spokojnej jazdy wystarczający.