Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk3] Klucz do śrub zabezpieczających felg aluminiowych  (Przeczytany 3855 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dariusz Barcikowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK3 2,0 HDI 2009
[Mk3] Klucz do śrub zabezpieczających felg aluminiowych
« dnia: Sierpień 01, 2011, 19:11:40 »
Witam,

Jestem kilkudniowym posiadaczem C5 MK3. Jest to samochód używany i przy zakupie nie zwróciłem uwagi, że brakuje klucza do śrub zabezpieczających. Nie chcę ryzykować i jeździć z świadomością, że jak złapię gumę to mogę mieć kłopoty. Byłem w serwisie Citroena i takie śruby mogą wykręcić przez naspawanie lub mogę zamówić nowy klucz (tylko nie mam pewności czy ktoś już wcześniej nie wymieniał takiego klucza). Mam pytanie czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem i takie śruby wykręcał w inny sposób.

Offline Maciej Tafliński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 268
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: C5 2.0i 16V 2006 r.; C4 1.6i 16V 2005 r.
  • Miejscowość: Toruń
Re: [Mk3] Klucz do śrub zabezpieczających felg aluminiowych
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 01, 2011, 19:37:24 »
Śrub zabezpieczających jest paręnaście kombinacji, więc na pewno ktoś ma taki sam jak Ty, nie są unikalne per samochód :)
Co do zdjęcia ich, to ja jedynie słyszałem, że można je odkręcić przez naspawanie śruby.

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • ******
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: [Mk3] Klucz do śrub zabezpieczających felg aluminiowych
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 01, 2011, 19:55:51 »
Po numerze nadwozia powinienes miec mozliwosc zamowienia dokladnie takiego klucza jaki potrzebujesz,dziwie sie ze nie zaproponowano Tobie takiej opcji.

Offline Mariusz Szawernoga

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 600
  • Skąd: wrocław
  • Posiadany samochód: C4 II 1.6 HDI i trochę innego sprzętu
  • Zainteresowania: samochody , fotografia
  • Miejscowość: wrocław
Re: [Mk3] Klucz do śrub zabezpieczających felg aluminiowych
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 01, 2011, 20:33:31 »
oryginał pod warunkiem że poprzedni właściciel kupił lub zamówił z samochodem oryginalne .... . raczej spawanie . też to robiłem bo ukręciłem klucz do zabezpieczenia .
"Ludzie nadal będą używać koni. Samochód to tylko ciekawostka, przelotna moda"

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • ******
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: [Mk3] Klucz do śrub zabezpieczających felg aluminiowych
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 01, 2011, 20:42:15 »
generalnie jesli ma fabryczne felgi i zgadzaja sie z wyposazeniem samochodu to klucz mozna domowic w aso pod vin.

Offline Dariusz Barcikowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK3 2,0 HDI 2009
Re: [Mk3] Klucz do śrub zabezpieczających felg aluminiowych
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 01, 2011, 21:52:43 »
Witam

Dziękuję za informacje. Jutro rano zadzwonię do Citroena i dowiem się ile trzeba czekać na taki klucz. Śruby kosztują ok. 160 zł + robocizna 200 - 250 zł. Sam klucz 243 zł i mam nadzeję, że nie będę długo czekał. No chyba, że w zakładzie oponiarskim jakiś  magik zdemontuje te śruby bez nadspawywania.

Offline Grzegorz Sługocki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 018
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2001r// 2.0 B+LPG 2009r
  • Miejscowość: Zielona Góra
Re: [Mk3] Klucz do śrub zabezpieczających felg aluminiowych
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 01, 2011, 22:59:11 »
A nie próbowałeś się skontaktować z gościem od którego kupiłeś auto?

Offline Lesław Frasik

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 84
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Mk III 2000 HDI 2012r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk3] Klucz do śrub zabezpieczających felg aluminiowych
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 02, 2011, 01:25:07 »
Miałem identyczny przypadek. Kupiłem auto używane - zostawione w rozliczeniu w salonie. Po miesiącu gdy chciałem zmienić opony, tuż przed wyjazdem w dłuższą trasę, okazało się, że nie dostałem z wyposażeniem klucza. Czasu nie było na poszukiwania byłego właściciela więc szybki zakup zwykłych śrub i  do mechanika. On przy pomocy śrubokręta i niewielkiego młotka odkręcił wszystkie w mniej niż 5 minut (i nie wziął za to ani grosza). Nie potrzeba więc nic, tylko wiedzieć gdzie i jak puknąć. Swoją drogą zwątpiłem w sens tych zabezpieczeń.

Offline Grzegorz Sługocki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 018
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2001r// 2.0 B+LPG 2009r
  • Miejscowość: Zielona Góra
Re: [Mk3] Klucz do śrub zabezpieczających felg aluminiowych
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 02, 2011, 22:46:33 »
Cytuj

Lesław Frasik napisał:
Miałem identyczny przypadek. Kupiłem auto używane - zostawione w rozliczeniu w salonie. Po miesiącu gdy chciałem zmienić opony, tuż przed wyjazdem w dłuższą trasę, okazało się, że nie dostałem z wyposażeniem klucza. Czasu nie było na poszukiwania byłego właściciela więc szybki zakup zwykłych śrub i  do mechanika. On przy pomocy śrubokręta i niewielkiego młotka odkręcił wszystkie w mniej niż 5 minut (i nie wziął za to ani grosza). Nie potrzeba więc nic, tylko wiedzieć gdzie i jak puknąć. Swoją drogą zwątpiłem w sens tych zabezpieczeń.


Wychodzi na to,że jak mechanik odkręcił je w 5 min to złodziej odkręci sobie jak zwykłe śruby heh:)A tak w ogóle to dziwna sprawa z tymi śrubami,jeżeli można zamówić w ASO klucz do odkręcenia pod VIN to złodziej który zajmuje się kradzieżą felg,zapewne taki klucz posiada,po prostu upatrzy sobie C5 z felgami które go interesują zajrzy na podszybie wezmie sobie VIN i pojedzie do ASO i kupi,nawet za 200zł jak buchnie komplet felg to i tak klucz mu się zwróci.

Offline Mariusz Szawernoga

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 600
  • Skąd: wrocław
  • Posiadany samochód: C4 II 1.6 HDI i trochę innego sprzętu
  • Zainteresowania: samochody , fotografia
  • Miejscowość: wrocław
Re: [Mk3] Klucz do śrub zabezpieczających felg aluminiowych
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 02, 2011, 23:07:07 »
i wszystko jasne ... . albo tak jak ja dokręcimy i nie odkręcimy bo się spsuło .....
"Ludzie nadal będą używać koni. Samochód to tylko ciekawostka, przelotna moda"

Offline Norbert Koselnik

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 7 148
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2,0 16V HDI Exclusive, C4 Cactus 1,6 HDI
  • Zainteresowania: wszystko oprócz piłki nożnej
  • Miejscowość: Jelenia Góra
Re: [Mk3] Klucz do śrub zabezpieczających felg aluminiowych
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 03, 2011, 08:02:42 »
Cytuj

Grzegorz Sługocki napisał:

Wychodzi na to,że jak mechanik odkręcił je w 5 min to złodziej odkręci sobie jak zwykłe śruby heh:)A tak w ogóle to dziwna sprawa z tymi śrubami,jeżeli można zamówić w ASO klucz do odkręcenia pod VIN to złodziej który zajmuje się kradzieżą felg,zapewne taki klucz posiada,po prostu upatrzy sobie C5 z felgami które go interesują zajrzy na podszybie wezmie sobie VIN i pojedzie do ASO i kupi,nawet za 200zł jak buchnie komplet felg to i tak klucz mu się zwróci.


Nie tak do końca:
- po pierwsze kombinacji jest nie kilka, ale kilka tysięcy.
- po drugie większość użytkowników popełnia błąd i dokręca śruby specjalne dużo słabiej niż zwykłe.
- po trzecie znam przypadek, że przez takie śruby złapano złodzieja, nie mogli odkręcić śrub więc felgi próbowali sprzedać z uciętymi kawałkami półośki.

Były

Xantia MkII 2,0 16V

Chevrolet Captiva 2,2D LT+
C5 MkII 2,0 16V HDI
C4 Cactus 1,6 HDI

Offline Maciej Tafliński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 268
  • Skąd: Toruń
  • Posiadany samochód: C5 2.0i 16V 2006 r.; C4 1.6i 16V 2005 r.
  • Miejscowość: Toruń
Re: [Mk3] Klucz do śrub zabezpieczających felg aluminiowych
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 03, 2011, 08:40:35 »
Jak ja chciałem dorabiać co prawda śrubę, a nie klucz, to miałem podjechać jako właściciel samochodu razem z dowodem osobistym i pojazdu i dopiero na tej podstawie wg VINu dorobiliby mi śrubę. Ostatecznie zrezygnowałem, bo osobiście miałem więcej problemów z tymi śrubami, a poza tym teraz kradną całe samochody a nie same felgi :)