Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wentylatory chłodnicy - nie załączają się  (Przeczytany 726 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

  • Gość
Wentylatory chłodnicy - nie załączają się
« dnia: Sierpień 09, 2011, 09:05:01 »
Moje auto to Xsara 2.0 HDi 90 Km 1999, klimatyzacja półautomat. Przy włączonej klimatyzacji, czy też gdy nawiew skierowany jest na szybę miga dioda stop oraz ta nad wskaźnikiem temperatury. Jak zauważyłem, jest to spowodowane tym, że nie załączają się wentylatory. Od czasu, do czasu na moment przy włączonej klimatyzacji potrafią się na chwilkę odpalić (diody gasną), jednak dzieje się to bardzo rzadko. Nie przejmowałem się tym zbytnio, bo poza denerwującym miganiem klimatyzacja działa. Ale ostatnio byłem zmuszony postać w długim korku i tu pojawił się problem, temperatura silnika zaczęła gwałtownie rosnąć, a wentylatory ani rusz. Być może winę za to ponosi niepodłączony czujnik z prawej strony chłodnicy - nie bardzo mogę znaleźć gdzie go podłączyć.

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: Wentylatory chłodnicy - nie załączają się
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 12, 2011, 13:35:43 »
Mam ten sam problem, walczę z nim już od dłuższego czasu, dzisiaj wymieniłem czujnik temperatury (niebieski) ten typ silnika tylko taki ma. Ale stwierdziłem, że nie chodzi jeden z wentytlatorów drugi chodzi tylko przy załączonej klimatyzacji. W najbliższym czasie będę starał się pogrzebać przy niesprawnym wentylatorze może uda mi się go uruchomić i ustrzec przed wymianą.  Ciekawi mnie ten czujnik w Twojej chłodnicy, mamy takie same silniki a umnie nic takiego nie ma.

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: Wentylatory chłodnicy - nie załączają się
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 13, 2011, 14:23:01 »
Problem okazał się niesamowicie banalny, wystarczyło stuknąć w lewy wentylator ( ten który nie chodził), ruszył i wszystko wróciło do normy. Ustało miganie i brzęczenie. Ale nie obejdzie się bez naprawy lub wymiany  wadliwego wentylatora.
Uwaga. Wentylatory chodzą zawsze razem. Nawet przy zimnym silniku, ale tylko gdy jest włączona klima i nawiew.
Odnośnie Czujnika, który odkryłeś przy chłodnicy, to umnie w tym miejscu jest zakręcana zaślepka, tak jest też na rysunku strony serwisowej.