Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: System wtrysku powietrza wtórnego - usterka (P0410)  (Przeczytany 2283 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dominik Kołodziejczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8 + gaz '2002
  • Miejscowość: Żory
System wtrysku powietrza wtórnego - usterka (P0410)
« dnia: Kwiecień 20, 2012, 08:42:42 »
Witam wszystkich.
Przejrzałem mnóstwo forów, wątków, także tutaj. I dalej nie wiem co zrobić.
A problem wygląda następująco:
w mojej Xsarze jest silnik 1.8 i instalacja gazowa, sekwencyjna.
Od jakiegoś czasu zapala się kontrolka diagnostyki silnika. Dzieje się to w trakcie jazdy.
Podłączenie do komputera wykazuje błąd P0410 - system wtrysku powietrza wtórnego - usterka.
Z tego co wyczytałem system ten powinien pracować kilka minut po uruchomieniu silnika, a jego praca polega na zawracaniu spalin do silnika w celu lepszego wypalenia tlenków azotu.
Dlaczego zatem kontrolka oświeca się np. uruchomieniu auta i przejechaniu 10 km, na autostradzie, przy prędkości powyżej 100 km/h? Temperatura zewnętrzna jest już o godz. 5:30 bliska 10 st. C zatem silnik musi się chyba nagrzać (a tak przynajmniej wskazuje kontrolka temperatury silnika).
Skasowanie kontrolki daje spokój na jakieś 500 km.
Z cen w internecie wynika, że wymiana zaworu EGR to koszt 1000 zł. Może wystarczyłoby wymienić sam elektrozawór, który powoduje jakieś zakłócenia i oświecenie się kontrolki? Może pójść w stronę zaślepienia EGR, tylko jak się do tego zabrać?
Elektryk samochodowy zrzuca winę na instalację gazową, a gazownicy twierdzą, że taki błąd nie może być spowodowany instalacją... Boję się trochę diagnostyki w ASO, ponieważ cena może mnie przerazić...
Najdziwniejsze jest to, że z autem nic się nie dzieje - ani spadku mocy, ani spalanie nie wzrasta.
Jeśli ktoś ma jakiś pomysł albo dobrą radę to bardzo proszę o pomoc.