Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Coś przy cewce, kondensator?  (Przeczytany 1430 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

  • Gość
Coś przy cewce, kondensator?
« dnia: Październik 14, 2011, 21:40:29 »
Witam ponownie znów z kilkoma pytaniami:
(od niedawna posiadam ten bolid i już dużo czasu mu poświęciłem =) a jeszcze trochę przede mną, dlatego wole zapytać a nie szukać)

1. Co to jest na tej pierwszej fotce, czy to się wymienia i jak wpływa na prace silnika?

2. przy odpalaniu słychać cykanie rozrusznika i tyle, nie chce odpalić [kostka, przekaźnik?] ( na szczęście mam dodatkowy kabelek pod maską dzięki któremu pali :) kabelek pod tytułem zrób to sam)?


P.S.
Jakby ktoś potrzebował instrukcji jak wytargać automata pod tytułem 4HP20 to służę swoją pomocą. Dla wiarygodności przesyłam zdjęcie z tych manewrów :)

Offline Zbigniew Patelski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM 2.1 TD 1995
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Coś przy cewce, co to takiego?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2011, 22:00:59 »
To coś przy cewce to kondensator przeciwzakłóceniowy. Łagodzi przebiegi w przewodzie zasilającym zmniejszając przenikanie śmieci do instalacji pojazdu. Wydaje mi się, że Twój jest uszkodzony. O ile pamiętam powinien mieć listek (blaszkę) z otworem do przykręcenia do silnika jako jedną elektrodę.
ja: XM 2.1TD [XUD11ATE] BVA 95'
XM Break V6 24V [ES9J4] BVA 97' (trwa remont blach)
ojciec: XM V6 12V [ZPJ] BVM 96'

  • Gość
Re: Coś przy cewce, co to takiego?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2011, 22:26:16 »
dokładnie miał blaszkę do przykręcania ale się urwała. Jeśli to kondensator to może bym dostał taki w elektroniku bo pojemność znam ? tylko czy taki mogę zamontować (i co jedna nóżkę do kabla a druga do silnika?)

Offline Zbigniew Patelski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 991
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM 2.1 TD 1995
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Coś przy cewce, kondensator?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 15, 2011, 13:19:35 »
Dostaniesz taki w elektroniku. Pytaj o kondensatory przeciwzakłóceniowe klasy X lub Y. Na przykład taki: http://sklep.avt.pl/p/pl/4824388/kondensator+foliowy+mkp+x2+2-2uf305v+ac+10+rm27-5.html

Tego typu elementy stosowane są właśnie do tłumienia zakłóceń, są przystosowane do pracy w trudniejszych warunkach (temperatura, duża energia szpilek). Nie kupuj innego typu, zwłaszcza elektrolitycznego. Szukaj też najwyższego możliwego napięcia pracy. Niech Cię nie zwiedzie, że tam jest tylko 12-15 V, wyższe napięcie oznacza większą trwałość i stratność samego elementu. Weź od razu kilka sztuk. Na początku kontroluj co kilka dni czy nic się nie dzieje, bo teraz wszystko jest produkowane wiadomo gdzie i można trafić na wadliwy element nawet kupując nowy ze sklepu*. Będziesz miał na podmianę, chociaż bardzo prawdopodobne, że wszystko będzie OK.


* - Niedawno kupiłem na allegro klawiaturę do laptopa, w normalnym sklepie komputerowym, po typowej cenie z tego serwisu. Produkcja wiadoma, ale nie to najciekawsze - otóż był to odrzut z fabrycznej kontroli jakości. Dwa wgniecenia i brak jednego kołka mocującego. Tego się nie spodziewałem.
ja: XM 2.1TD [XUD11ATE] BVA 95'
XM Break V6 24V [ES9J4] BVA 97' (trwa remont blach)
ojciec: XM V6 12V [ZPJ] BVM 96'

  • Gość
Re: Coś przy cewce, kondensator?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 16, 2011, 10:15:52 »
Dzięki Zbychu,
jutro pojadę kupić taki kondensator.

Offline Witold Jakóbiak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Płock
  • Posiadany samochód: C5 2001 2.0 benz. / był Citroen XM 2.0 1991 non HA
  • Zainteresowania: komputerki
  • Miejscowość: Płock
Re: Coś przy cewce, kondensator?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 17, 2011, 23:06:29 »
Coś mi się wydaje, że tego typu kondensator (foliowy) siedzi na mostku w alternatorze.

Offline Grzegorz Kin

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: Szczecinek
  • Posiadany samochód: XM 2,5 TD, 125p, Felicia, 2x Jawa
  • Miejscowość: Szczecinek
Re: Coś przy cewce, kondensator?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 18, 2011, 20:04:18 »
Nie czepiają się na przeglądzie braku tabliczki znamionowej? Mnie skierowali na wybicie zastępczej.

  • Gość
Re: Coś przy cewce, kondensator?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 19, 2011, 15:54:56 »
Przegląd miszcz powiedział,
"eee jak kiedyś ją znaleźli to musi gdzieś być". :D

Offline Grzegorz Kin

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: Szczecinek
  • Posiadany samochód: XM 2,5 TD, 125p, Felicia, 2x Jawa
  • Miejscowość: Szczecinek
Re: Coś przy cewce, kondensator?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 19, 2011, 19:40:37 »
:)
A u mnie:
"Panie, bez tabliczki to nawet na złom nie wezmą :)"