Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkI] geometria tylnych kół - impossible  (Przeczytany 5887 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Zyga

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Sierakowo Slupskie 35
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2003 110km
  • Miejscowość: Sierakowo Slupskie 35
[MkI] geometria tylnych kół - impossible
« dnia: Październik 21, 2011, 22:42:02 »
Witam wszystkich zainteresowanych moim tematem a mianowicie w trakcie przeglądu technicznego okazało się że opony na tylnych kołach są zdarte od strony wewnętrznej prawa opona trochę więcej niż lewa , w pierwszej chwili pomyślałem ze to może być wina małego ciśnienia w oponach ale gdyby tak było przy zbyt małym ciśnieniu oponę zbierało by z dwóch stron a przy zbyt wysokim ciśnieniu wewnętrzną jej część i to powie każdy fachowiec który zajmuje się oponami więc ta kwestia jest rozstrzygnięta , lecz problem zostaje wydawało by się ze problem powinna rozwiązać geometria tylnych kół i tu o dziwo producent nie przewidział takiej możliwości i to jest potwierdzone w warsztacie który zajmuje się wymiana opon, zbieżnością i geometria kół .Mechanik u którego byłem sprawdził to  na programie który wykorzystują do tego typu napraw i tu zaczynają się schody bo jeśli nie ciśnienie w oponach ,brak ustawienia geometrii kół to co jest powodem zbierania opon od wewnątrz ? co o tym sądzicie jak się do tego zabrać i co z tym robić aha przypomniała mi się jedna rzecz otóż kilka razy zdarzyło mi się coś takiego że w czasie przejazdu po rondzie szybsza prędkością wydawało mi się że tył auta trochę zarzucało a pogoda była deszczowa czy to ma jakiś związek z tymi oponami . proszę o jakieś porady .

Offline Mirosław Radło

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 125
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: Citroen DS3 1.6 HDI (DV6DTED, BVM5) '13
  • Zainteresowania: różne jak to u bliźniąt
  • Miejscowość: Lubin
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2011, 03:07:44 »
Nie wiem kolego od kiedy masz ten samochód i czy jestes pewien swojego ogumienia ale może te koła z tylu były najpierw z przodu i tam je zebrało i ktoś je przelożył na tył - bardzo częsta praktyka w autach z napedem na przód - tyle mi przyszło do głowy o tej porze.
Były : 2x126p ('83, '90), Vectra A ('89), Corsa B ('96), Citroen C5 Exclusive ('02) i C3 Exclusive ('04), Citroen C5 (X7) Tourer AM6 Exclusive '09 obecnie Citroen DS3 1.6 HDI '13 Dla ciekawych - http://www.lexia.fora.pl   ;-)

Offline Krzysztof Krzyszczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: C5 [MKI], 2.0i+lpg, 2002
  • Miejscowość: Lublin
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 22, 2011, 08:38:01 »
A może skrzywiona tylna belka zawieszenia (jest aluminiowa). Ktoś może uderzył w krawężnik tylnym kołem.
Citroen C5, 2.0i 16V, 2002 rok

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2011, 10:10:24 »
Nie wiem jak w c5 ale chyba tez masz łożyska wahaczy na tyle jak np. w Xantii i XM ? jesli tak to czy koła tylne stoją prosto (patrząc od tyłu auta)? czy może tak  /  ? Podejrzewalbym wtedy łożyska tylnych wahaczy. Co do geometrii to mi w XMie przy ustawianiu zbieżnosci z przodu zrobili od razu pomiar z tyłu i widocznie maja jakieś parametry bo cześć wyniku jest na zielono a część na czerwono także myslę że w C5 tym bardziej powinno się dać zdiagnozować.
W tym temacie post nr 804 na 2 stronie masz zdjęcia z wydruku komputera który ustawiał mi zbieżność. Pozdrawiam.

Offline Radek Orłowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDi SX 03r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2011, 10:43:13 »
Jak wspomniano powyżej sprawdź łożyska przy tylnej belce. Jeśli będziesz miał tam luz geometria tyłu zacznie się robić taka /  i będzie ścinać opony od wewnątrz. W skrajnych przypadkach koło może zacząć trzeć o nadkole... i takie dziwa widywano ;)

Offline Adam Zyga

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Sierakowo Slupskie 35
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2003 110km
  • Miejscowość: Sierakowo Slupskie 35
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 22, 2011, 15:27:01 »
witam wszystkich klubowiczów jak już wspomniałem auto jest świeżo po przeglądzie i żadnych luzów mi nie znalazł  wiec opcja z łożyskami odpada i ze zmiana opon  z przednich na tył także poszedł bym innym tropem  są jeszcze dwie możliwości o których nie wspomniałem na początku mojego tematu otóż kolega wspomniał wyżej o skrzywonej belce  ale oględziny belki wykluczyły tą możliwość a co powiecie na temat zawieszenia hydraulicznego czy tu możne mieć wpływ niskie ciśnienie w kulach sferach bo przy normalnym trybie jazdy gdy ciśnienie jest słabsze może powodować to ze opony nie leża we właściwej pozycji tylko są  delikatnie odchylone tak na chłopski rozum czy to a dla was sens co sadzicie o tym ?

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2011, 16:13:21 »
Diagnosta raczej nie wykryje luzow na łożyskach wahacza (u mnie miał problem nawet z łącznikami stabilizatora z przodu). Stań kilkanaście metrów od auta i zobacz tylne kola czy są pochylone do środka w gornej części opony. Cisnienie w sferach nie ma nic do tego - powoduje tylko gorsze tłumienie lub jego brak.

piotrek

  • Gość
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 23, 2011, 20:00:33 »
Witam

Jeżeli belka lub wahacze nie są uszkodzone (po stłuczce itp.) to tylko łożyska na wahaczach.

Pozdrawiam

Offline Adam Zyga

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Sierakowo Slupskie 35
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2003 110km
  • Miejscowość: Sierakowo Slupskie 35
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 24, 2011, 17:09:21 »
ok ale jak to sprawdzić czy może od razu jechać do mechanika bo rozumiem że wystarczyło by dokręcić czy w grę wchodzi wymiana łożysk ?

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 24, 2011, 17:39:08 »
Rozbujaj tył auta i nasłuchuj jakichkolwiek nietypowych dźwięków - to możesz zrobić sam. Nie ma możliwości dokręcenia - tylko wymiana na nowe łożyska.

Offline Grzegorz Sługocki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 018
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2001r// 2.0 B+LPG 2009r
  • Miejscowość: Zielona Góra
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 24, 2011, 18:30:48 »
Tak jak pisze Emil i jeszcze bujnij się po jakiś dziurach to też powinno być słychać.

Offline Dariusz Niedziółko

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 793
  • Skąd: Zachodniopomorskie
  • Posiadany samochód: DS 5, 2.0 BlueHDi 180KM
  • Zainteresowania: peugeot,citroen
  • Miejscowość: Zachodniopomorskie
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 24, 2011, 19:20:39 »
Żeby usłyszeć jakieś skrzypienie podczas bujania auta, to łożyska muszą być już w "niezłym stanie".Dobry diagnosta który zna cytryny i peugeoty wie gdzie spojrzeć i znaleźć różnice w szczelinach między wahaczem a belką. Musisz podjechać do innego mechanika.
Wcześniej
Peugeot 405 , 306 ,406 ,407,Citroen C5 Mk I, C5 X7, DS 5

Offline Adam Zyga

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Sierakowo Slupskie 35
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2003 110km
  • Miejscowość: Sierakowo Slupskie 35
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 25, 2011, 21:29:09 »
dziękuje za wszelkie podpowiedzi jutro postaram się to sprawdzić a orientujecie się na jakie koszta mam się przygotować ? U diagnosty gdzie byłem pan sprawdzał tył na maszynie i przesuwał koła na boki wiec wydaje mi się że powinie coś wykryć tym bardziej ze to ten sam który odkrył zdzieranie  opon ale nie będę sie upierał i poszukam innego może znacie dobrego mechanika w słupsku lub okolicach pozdrawiam

Offline Grzegorz Sługocki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 018
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2001r// 2.0 B+LPG 2009r
  • Miejscowość: Zielona Góra
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 26, 2011, 19:18:35 »
Ja u siebie robiłem łożyska po obu stronach  w ASO za 1200pln,po wymianie jeszcze znalazłem gościa co by zrobił za 600zł ale gwarancja na rok,a ASO dało 100 tys km .Pozdro

Offline Adam Zyga

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Sierakowo Slupskie 35
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2003 110km
  • Miejscowość: Sierakowo Slupskie 35
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 26, 2011, 23:16:00 »
Grzegorzu a czy miałeś objawy podobne do moich wyżej opisanych czy działo się coś innego? ,bo szczerze mówiąc 1200 pln to niemało !!!

Offline Grzegorz Sługocki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 018
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2001r// 2.0 B+LPG 2009r
  • Miejscowość: Zielona Góra
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 26, 2011, 23:37:23 »
Ja nie miałem takich objawów,tylko miałem głośne metaliczne stuki,zrobiłem parę dni później łożyska po tym incydencie,i były mocno zmęczone po wyjęciu,przejechały 170 tys km bo orginalne były.

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 27, 2011, 19:42:14 »
Za wymianę łozyska na wahaczu to 150zł placiłem za stronę bo cięzko szło (tez od nowości nie ruszane).

Offline Adam Zyga

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Sierakowo Slupskie 35
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2003 110km
  • Miejscowość: Sierakowo Slupskie 35
Re: [MkI] geometria tylnych kół - impossible
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 30, 2011, 07:38:11 »
Moje łożyska tez już nie są nowe bo mają 180 tyś zrobione  wiec wydaje się ze Najwyższy czas by to sprawdzić ale usze podjechać do jednego mechanika który zajmuje się francuzami żeby postawił diagnozę bo słyszałem opinie że może coś się dzieje z hydrauliką , w tym tygodniu może mi się  uda wyrwać do mechanika bo w zeszłym nie było czasu dzięki wielkie za wszystkie sugestie