Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wybierak skrzyni biegow - wyciek oleju  (Przeczytany 3946 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Wybierak skrzyni biegow - wyciek oleju
« dnia: Listopad 22, 2011, 19:43:29 »
Witam,
zdiagnozowano u mnie wyciek z wybieraka skrzyni biegow. Czy sa tam jakies uszczelki zeby wymienic ? Ktos mialby moze schemat tego elementu bo nie za bardzo wiem o co chodzi? Mechanik powiedzial ze do wymiany jest wybierak. Pozdrawiam.

Offline Mariusz Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: citroen xsara1,2000r 1.8i exclusiv
  • Zainteresowania: mechanika pojazdowa,wędkarstwo ekstremalne,połów największych drapierzników
  • Miejscowość: Żory
Re: Wybierak skrzyni biegow - wyciek oleju
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2011, 21:01:20 »
uszczelniacz wybieraka to nic innego jak zimering,ta sama budowa,ja do siebie kupiłem taniochę z corteco,28 zł zapłaciłem,ale wymianę zleciłem znajomemu mechaniorowi,bo dojście masakryczne,,ale za te pieniądze to stwierdziłem że lepiej niech się on męczy :-) ,za wymianę wziął 90zł.jest to element nr 17.
maniek ;-)

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Wybierak skrzyni biegow - wyciek oleju
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2011, 21:17:06 »
no mechanik chce 70zl z czescia ale powiedzial ze wymiana calego wybieraka wiec myslalem ze tego uszczelniacza nie mozna dostac.
dziekuje bardzo za zdjecie pogladowe. to rozumiem ze on chce wymienic ten caly element (ten hak czy co to)co zaklada sie na na niego ten uszczelniacz? ogolnie ten wybierak moze miec wplyw na zmiane biegow? Bo jakby mialo to niech wymienia bo tak sobie chodza.

Offline Mariusz Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: citroen xsara1,2000r 1.8i exclusiv
  • Zainteresowania: mechanika pojazdowa,wędkarstwo ekstremalne,połów największych drapierzników
  • Miejscowość: Żory
Re: Wybierak skrzyni biegow - wyciek oleju
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2011, 21:35:19 »
14 i 15 to też uszczelki,marku co do reszty to myślę że wodziki maja tu także wpływ na zmianę biegów,jeśli są wyrobione to biegi ciężko wchodzą.
maniek ;-)

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Wybierak skrzyni biegow - wyciek oleju
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2011, 22:52:45 »
tzn ze zmiana biegow nie jest tak zle tylko mogloby byc lepiej ale sie przyzwyczailem. Jakby nie to ze sie sączy olej gdzies tym wybierakiem to bym nic tam nie robil. Podpytam jeszcze mechanika czy wlasnie zamierza cala tę część wymieniac czy tylko samo uszczelnienie. Faktycznie dostep do tego moze byc bardzo nieciekawy.

Offline Krzysztof Kruger

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 11
  • Skąd: Elbląg
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara I Break 1,9D DW8 (WJZ)
  • Miejscowość: Elbląg
Re: Wybierak skrzyni biegow - wyciek oleju
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2011, 08:07:30 »
90 zł za wymianę samego uszczelniacza wybieraka to przegięcie, sam wymieniałem w tym roku ten element i zajęło mi to ok 20 min. - trzeba położyć się pod samochód. najwięcej czasu poświeciłem na dokładne wyczyszczenie okolic wycieku i mocowanie się z cięgnami bo cieżko schodzą, sam uszczelniacz dostępny jest w ASO za 42,90 zł jeżeli dobrze pamiętam

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Wybierak skrzyni biegow - wyciek oleju
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2011, 09:52:07 »
A jeszcze pytanie czy duzo oleju moze ubywac z tego uszczelniacza? Na zdjeciu widac ze jest on wysoko wiec chyba znacznie nie ucieka ten olej bo nie wiem czy nie brac cos na dolewke.

Offline Mariusz Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: citroen xsara1,2000r 1.8i exclusiv
  • Zainteresowania: mechanika pojazdowa,wędkarstwo ekstremalne,połów największych drapierzników
  • Miejscowość: Żory
Re: Wybierak skrzyni biegow - wyciek oleju
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2011, 17:45:53 »
wyciek jest pewnie niewielki,u mnie był przynajmniej taki,takie większe "pocenie"ale warto dolać oleju do właściwego poziomu
maniek ;-)

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Wybierak skrzyni biegow - wyciek oleju
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 28, 2011, 16:50:07 »
Mam zla wiadomosc. Pekla obudowa skrzyni w tym miejscu tak twierdzi mechanik. Ponoc ciezko bylo wybic z tego wybieraka te czesci i ze tam bylo pekniecie i sie powiekszylo i ze uszczelka jest ok. Pytanie z czego to pekniecie moglo sie zrobic? Ma wyslac skrzynie do spawania. Czy spaw bedzie dobrze trzymal? Jak cenowo wyglada takie spawanie ?

Offline Mariusz Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: citroen xsara1,2000r 1.8i exclusiv
  • Zainteresowania: mechanika pojazdowa,wędkarstwo ekstremalne,połów największych drapierzników
  • Miejscowość: Żory
Re: Wybierak skrzyni biegow - wyciek oleju
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 28, 2011, 19:20:05 »
stop aluminium z którego jest skrzynia jest bardzo dobrze spawalnym materiałem,więc śmiało spawaj,a spawa się to tigiem,niektórzy spawają migiem,drut alu zakładaja i osłona argon,na to się nie gódź,tig wtapia bardzo głęboko i lepiej trzyma,osłona spawania to argon najczęściej,lub hel.Dodam jeszcze że spawanie tigiem jest jak na razie najlepszym sposobem łączenia metali nieżelaznych.Na taki temat szło by się za bardzo rozpisać,ale po co,niektórych aluminiowych misek olejowych np wybrane modele forda ani tigiem nie idzie pospawać. ;-) cenowo to myślę że od 100 do 150 zł cię skasuje.
maniek ;-)

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Wybierak skrzyni biegow - wyciek oleju
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 28, 2011, 22:49:31 »
Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz. Co do niektorych slow to pierwszy raz w zyciu slysze ;). Zapytam jutro bo umowilem sie na rano zeby cene obgadac. Pocieszam sie tym ze powiedzieli ze mnie wyjdzie taniej bo przy wybijaniu mechanik sam poszerzyl pekniecie i jest wieksze.  Ale to rozumiem podales cene samego spawania? Bo jeszcze trzeba liczyc wymontowanie i zamontowanie skrzyni.
Z 2 strony jakby zadzwonil do mnie wczesniej po dokladnym obejrzeniu ze to nie uszczelniacz a pekniecie to tak mysle ze z tym mozna by bylo jezdzic jeszcze bo to sie pocilo tylko i mozna bylo tego nie ruszac moze.
A czemu moglo peknac w takim miejscu?

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Wybierak skrzyni biegow - wyciek oleju
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 29, 2011, 19:47:42 »
Juz po spawaniu. Najgorzej chyba boli po kieszeni bo ze spawaniem wymontowaniem i zamontowaniem skrzyni 300zl + nowy uszczelniacz wyvieraka 20zl. Do tego wyszło ze na wykonczeniu bylo łozysko sprzegla i przy okazji wymienili - koszt kolo 40zl. To chyba tyle.