Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Spadające obroty po uruchomieniu silnik 1,6i 16V  (Przeczytany 14509 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Spadające obroty po uruchomieniu silnik 1,6i 16V
« dnia: Grudzień 05, 2011, 12:57:58 »
Szanowni posiadacze XP z silnikiem benzynowym 1,6i 16V.
Miałem objawy jak w temacie.
Po uruchomieniu silnika na tzw ”dyk” spadały obroty dość znacznie, czasami potrafił zgasnąć. Im niższa temperatura tym było gorzej. Poza tym przy jeździe w korku „bez gazu” bywały małe kangurki.
Objawy te były spowodowane zabrudzoną przepustnicą. Ostatnio ją przeczyściłem i teraz silniczek odpala równiutko. Przeczyścić można samemu. Trzeba zdemontować filtr powietrza, odpiąć wtyczkę z zasilaniem  i wykręcić przepustnicę (3 śruby).
Czyściłem za pomocą zmywacza f. Wurth, pomocna szmatka i pędzelek.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Andrzej Pieczykolan

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Krasnystaw
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2,0 HDI 2005
  • Zainteresowania: motoryzacja, muzyka
  • Miejscowość: Krasnystaw
Re: Spadające obroty po uruchomieniu silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 14, 2012, 10:38:19 »
Witam
Mam pytanie do kolegi
Zamierzam kupić XP benzyna w miarę młody rocznikowo a takie to już raczej z silnikiem 1,6 16V. Jak ten silniczek chodzi i jak współpracuje ewentualnie z gazem?

pozdrawiam

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Spadające obroty po uruchomieniu silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 14, 2012, 11:20:49 »
Cytuj

Andrzej Pieczykolan napisał:
Witam
Mam pytanie do kolegi
Zamierzam kupić XP benzyna w miarę młody rocznikowo a takie to już raczej z silnikiem 1,6 16V. Jak ten silniczek chodzi i jak współpracuje ewentualnie z gazem?

pozdrawiam

Ja nie mam gazu, na forum XP mało było informacji o gazie w tym silniku - poczytaj na C4 i Xsarze tam było wiele obszernych wątków dotyczących gazu z tym silnikiem. A silnik jest dobry , podobno jedna z najbardziej udanych konstrukcji PSA. Mało awaryjny, nie zużywa oleju i całkiem oszczędny.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Andrzej Pieczykolan

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Krasnystaw
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2,0 HDI 2005
  • Zainteresowania: motoryzacja, muzyka
  • Miejscowość: Krasnystaw
Re: Spadające obroty po uruchomieniu silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 14, 2012, 12:26:17 »
dzięki za info, będę szukał

pozdrawiam

Offline Tomek Rogowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: xsara picasso 1.6 16V
  • Zainteresowania: motoryzacja, informatyka
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Spadające obroty po uruchomieniu silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 26, 2012, 10:28:01 »
Cytuj

Leszek Lampart napisał:
Szanowni posiadacze XP z silnikiem benzynowym 1,6i 16V.
Miałem objawy jak w temacie.
Po uruchomieniu silnika na tzw ”dyk” spadały obroty dość znacznie, czasami potrafił zgasnąć. Im niższa temperatura tym było gorzej. Poza tym przy jeździe w korku „bez gazu” bywały małe kangurki.
Objawy te były spowodowane zabrudzoną przepustnicą. Ostatnio ją przeczyściłem i teraz silniczek odpala równiutko. Przeczyścić można samemu. Trzeba zdemontować filtr powietrza, odpiąć wtyczkę z zasilaniem  i wykręcić przepustnicę (3 śruby).
Czyściłem za pomocą zmywacza f. Wurth, pomocna szmatka i pędzelek.



podobnie jak kolega mam problem z falującymi obrotami silnika benzynowego 1.6 16V.  Może nie w tak dużym zakresie, żeby żabki robił ale jest to wkurzające (szczególnie na światłach na biegu jałowym). Mam pytanko, czy ktoś wie czy jest oraz jak jest zbudowany układ recyrkulacji spalin (np zawór EGR o ile jest)
ToRo

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Spadające obroty po uruchomieniu silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 26, 2012, 23:36:31 »
Nasz silniczek nie ma EGR, zacznij od przeczyszczenia przepustnicy jak pisałem a jeśli nie pomoże to mogże być kilka elementów do sprawdzenia, cewka,  świece, sonda lambda.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Tomek Rogowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: xsara picasso 1.6 16V
  • Zainteresowania: motoryzacja, informatyka
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Spadające obroty po uruchomieniu silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 20, 2012, 16:30:49 »
no i wydłubałem i wyczyściłem przepustnicę, rzeczywiście jest tam sprytny serwomechanizm. Samo czyszczenie pomogło trochę,  ale zdaje mi się, że jeszcze coś jest nie tak. Może kable WN albo sonda lambda. Wahania obrotów nie są duże jakieś 30-50 obr/min. No chyba że to z powodu pompy wspomagania, bo ona się według mnie kończy. Przy kręceniu kierownicą  podnoszą się obroty silnika, tak jakby w ten sposób podnoszone było ciśnienie we wspomaganiu.
jak coś wymyślę to dam znać.
ToRo

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Spadające obroty po uruchomieniu silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 20, 2012, 19:45:16 »
Cytuj

Tomek Rogowski napisał:
no i wydłubałem i wyczyściłem przepustnicę, rzeczywiście jest tam sprytny serwomechanizm. Samo czyszczenie pomogło trochę,  ale zdaje mi się, że jeszcze coś jest nie tak. Może kable WN albo sonda lambda. Wahania obrotów nie są duże jakieś 30-50 obr/min. No chyba że to z powodu pompy wspomagania, bo ona się według mnie kończy. Przy kręceniu kierownicą  podnoszą się obroty silnika, tak jakby w ten sposób podnoszone było ciśnienie we wspomaganiu.
jak coś wymyślę to dam znać.
To normalne że przy kręceniu kierownicą nieco zmieniają się obroty właśnie wtedy pompa wspomagania pracuje i trzeba jej dostarczyć energi, jak kierownica stoi to nie trzeba żadnej siły przekazywać na koła.
W naszym silniku nie ma kabli WN, cewka jest nałożona bezpośrednio na świecach.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Marian Błaszczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Posiadany samochód: Picasso
Re: Spadające obroty po uruchomieniu silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 01, 2012, 08:10:16 »
Witam,
ma również problemy z falującym silnikiem,ale tylko przy odpaleniu.
Silnik 1,6 16v z instalacją gazową,która sprawdzała się świetnie i nie sprawiała do tej pory żadnych problemów.
Od miesiąca po odpaleniu samochodu rano(stoi na zewnątrz) silnik nie może początkowo ustabilizować pracy i następuje szarpanie,zazwyczaj odpala sie od razu "fault engine".
Wyłączam silniki i odpalam ponownie - kontrolka gaśnie i silnik zaczyna pracować w miarę spokojnie.
Wymienione świece,cewka zapłonowa,wizyta u gazownika potwierdziła,że z instalacją wszystko ok.
Sytuacja powtarza się nawet po wykasowaniu błędów.
Co ciekawe - jeśli odpalę samochód i od razu nim ruszę,to "fault" się nie zapala.
Proszę o sugestie.

Offline Mirosław Rokita

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 V6 2001
  • Miejscowość: Kraków
Re: Spadające obroty po uruchomieniu silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 29, 2013, 20:26:37 »
Cytuj

Tomek Rogowski napisał:
no i wydłubałem i wyczyściłem przepustnicę, rzeczywiście jest tam sprytny serwomechanizm. Samo czyszczenie pomogło trochę,  ale zdaje mi się, że jeszcze coś jest nie tak. Może kable WN albo sonda lambda. Wahania obrotów nie są duże jakieś 30-50 obr/min. No chyba że to z powodu pompy wspomagania, bo ona się według mnie kończy. Przy kręceniu kierownicą  podnoszą się obroty silnika, tak jakby w ten sposób podnoszone było ciśnienie we wspomaganiu.
jak coś wymyślę to dam znać.


Witam.
Udało Ci się dostać do ,,wnętrzności" przepustnicy, czyli do układu sterującego? Mam objawy jak w temacie, tylko u mnie, tam w środku coś lata, brzęczy przy potrząsaniu.

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Spadające obroty po uruchomieniu silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 02, 2013, 12:56:28 »
Cytuj

Mirosław Rokita napisał:
[
Witam.
Udało Ci się dostać do ,,wnętrzności" przepustnicy, czyli do układu sterującego? Mam objawy jak w temacie, tylko u mnie, tam w środku coś lata, brzęczy przy potrząsaniu.

Po wyjęciu przepustnicy - nic w niej nie lata - jeśli tak jest to jest poważniejszy problem niż czyszczenie - może ktoś miał taki przypadek.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Basia Kruczynska

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso
Re: Spadające obroty po uruchomieniu silnik 1,6i 16V
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 25, 2014, 15:56:42 »
Witam
czy rozwiązaliście problem z tematu? U mnie przepustnica czysta, świece i filtry powymieniane.  Objawy pojawiają się sporadycznie przy niskich temperaturach :(