Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Przestał działać wentylator nadmuchu kabiny oraz automat świateł.  (Przeczytany 1902 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Przemysław Gwiazda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Break 2.0 i '99
  • Miejscowość: Koszalin
Wczoraj samochód zrobił mi niemiły prezent pod choinkę, wyskoczyłem tylko na chwilkę do sklepu coś dokupić. Gdy uruchomiłem silnik pod sklepem od razu zauważyłem, że nie zapaliły się automatycznie światła (mam to fabrycznie bo samochód pochodzi z Danii), nie ma podświetlenia zegarów. Tak jakby przestał działać automat od świateł. Z kolei już ruszając zauważyłem, że bardzo zaparowały szyby. Wtedy spostrzegłem brak jakiegokolwiek nadmuchu z wentylacji, nie działa wentylator niezależnie gdzie ustawię pokrętło.

Po powrocie do domu sprawdziłem wszystkie bezpieczniki i nie widać, żeby któryś był przepalony. Światła mogę włączyć normalnie z pokrętła, ale bez wentylacji w taką pogodę zwłaszcza   po ciemku praktycznie nie da się jeździć. Sprawdzałem pozostałą elektronikę i wszystko działa. Klimatyzacja też działa, kręcą się oba wentylatory.

Wygląda to wszystko tak jakby przepalił się jakiś wspólny bezpiecznik dla obu funkcji lub też przestał działać jakiś moduł elektroniczny odpowiedzialny za wentylator kabiny i oświetlenie.

Proszę o poradę, z góry dziękuję.
Citroen Xsara I Break 5PTES 2.0 i 16v 135 BVM 5, '99


Offline Mateusz Cozac

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 246
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Xsara I VTS 1,8 8v 97r LPG
  • Miejscowość: Tychy
Re: Przestał działać wentylator nadmuchu kabiny oraz automat świateł.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 25, 2011, 13:31:39 »
popatrz w książkę gdzie masz bezpieczniki od tego, może to są te pod maską?

Offline Przemysław Gwiazda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Break 2.0 i '99
  • Miejscowość: Koszalin
Re: Przestał działać wentylator nadmuchu kabiny oraz automat świateł.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 25, 2011, 16:29:19 »
Sprawdzałem w książce i prawdę mówiąc nie znalazłem wspólnego bezpiecznika, ani w kabinie, pod maską również nie. Na wszelki wypadek przejrzałem wszystkie czy nie są przepalone i nie zauważyłem nigdzie przerwy, w tych dużych tym bardziej bo tam to ślepy by zobaczył ;-) . Poruszałem i docisnąłem również kostki i przewody pod kierownicą, niestety to też nic nie dało.  Wygląda na to, że nie obejdzie się bez elektryka bo temat mnie przerasta.
Citroen Xsara I Break 5PTES 2.0 i 16v 135 BVM 5, '99


Offline Mateusz Cozac

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 246
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Xsara I VTS 1,8 8v 97r LPG
  • Miejscowość: Tychy
Re: Przestał działać wentylator nadmuchu kabiny oraz automat świateł.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2011, 11:53:40 »
Ale u mnie w sumie było podobnie tylko, że zamiast świateł nie działało razem z dmuchawą ogrzewanie tylnej szyby. "Przydomowy" elektryk znał ten problem z Peugeota  206 gdzie winna była płytka sterująca czy jakoś tak warta 600 zł? Ale Gościu postarał się i coś zaczął omijać, lutować i inne czary mary i chodzi:)

Offline Przemysław Gwiazda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Break 2.0 i '99
  • Miejscowość: Koszalin
Re: Przestał działać wentylator nadmuchu kabiny oraz automat świateł.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 27, 2011, 11:43:29 »
Może to być ta płytka, o której mówisz. U mnie ogrzewanie tylnej szyby nie działa odkąd mam ten samochód. Temat ogrzewania szyby odpuściłem bo szkoda kasy, sprawdzałem tylko w jakim stanie są nitki i przewody, wszystko jest ok. Nadmuchu nie odpuszczę, samochód już stoi u elektryka. Zobaczymy co ciekawego mi powie, wciąż czekam na telefon.
Citroen Xsara I Break 5PTES 2.0 i 16v 135 BVM 5, '99


Offline Przemysław Gwiazda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Break 2.0 i '99
  • Miejscowość: Koszalin
Re: Przestał działać wentylator nadmuchu kabiny oraz automat świateł.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 27, 2011, 12:48:06 »
Okazało się, że przestała działać kostka, która dawała zasilanie ze stacyjki do modułu odpowiedzialnego za obie funkcje. Moduł jest ok, nic mu się nie stało.

Elektryk zaproponował, że najlepszym i najprostszym rozwiązaniem będzie pociągnięcie zasilania z innej wiązki od stacyjki z zastosowaniem po drodze przekaźnika Sam zasugerował, że już szukanie kostki w zamian uszkodzonej może być problemem, a do tego nie wiadomo ile taka kostka kosztuje. Po porównaniu orientacyjnych kosztów naprawy przyjąłem jego rozwiązanie.

Nie wiem czy tutaj można wrzucać linki z innych forów, ale identyczny problem ktoś opisał tutaj.

Rozwiązanie na elektrodzie
Citroen Xsara I Break 5PTES 2.0 i 16v 135 BVM 5, '99


Offline Michał Pater

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: Strzelin
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 16V VTS
  • Miejscowość: Strzelin
Re: Przestał działać wentylator nadmuchu kabiny oraz automat świateł.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 29, 2011, 13:52:09 »
Miałem ten sam problem, kostka w stacyjce była przyczyną problemu, ja u siebie zapłaciłem za tą przyjemność 100 zł i wydaje mi się, że lepiej dać 100 zł niż podkładać jakieś nowe kable, dodam, że mój mechanik nie jest z wykształcenia żadnym elektrykiem i jak sam stwierdził samemu też można to zrobić.

Zastanów się nad swoim fachowcem;)

Offline Przemysław Gwiazda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Koszalin
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Break 2.0 i '99
  • Miejscowość: Koszalin
Re: Przestał działać wentylator nadmuchu kabiny oraz automat świateł.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 29, 2011, 22:35:44 »
Cytuj

Michał Pater napisał:
Zastanów się nad swoim fachowcem;)


Trudno mi oceniać ten warsztat. Nie twierdzę również, że jest on dobry, po prostu innego w Koszalinie nie znam póki co. Jedynie wiem, że tutaj w okolicy ma najlepszą opinię. Co do cen to nie dyskutuję, ponieważ też nie jestem zorientowany.

Fajnie by było gdybym jeszcze miał pomiędzy czym wybierać, a wiesz jak ciężko jest znaleźć mechanika do francuzów? Tym bardziej elektryka.
Citroen Xsara I Break 5PTES 2.0 i 16v 135 BVM 5, '99


Offline Michał Pater

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: Strzelin
  • Posiadany samochód: Xsara 1.8 16V VTS
  • Miejscowość: Strzelin
Re: Przestał działać wentylator nadmuchu kabiny oraz automat świateł.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 24, 2012, 18:01:21 »
To akurat prawda... pomijając fakt, że większość z nich woli wymienić całą stacyjkę niż grzebać w tym - a koszty rosną.

Ja tak miałem po wymianie sprzęgła kiedy mechaniury skręciły kable zasilające komputer. Kabel się przerwał, wywaliło bezpiecznik... dopiero czwarty( ogarnięty elektryk) stwierdził że komputer zasilania nie ma. Pozostali obstawiali uszkodzoną cewke, świece( 800zł) a jeden chciał cały komputer wymieniać.

Dobry elektryk to przy Citroenie złoto.