Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: czy to BSI?  (Przeczytany 1258 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Gil

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 15
  • Skąd: Kolbuszowa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI 90 KM
  • Miejscowość: Kolbuszowa
czy to BSI?
« dnia: Luty 03, 2012, 10:25:47 »
Witam.

Niestety znowu mam problem z moim autkiem.
Dzisiaj, po najzimniejszej nocy w tym sezonie chciałem odpalić XP. Niestety auto już zaczynało łapać, ale zdechł akumulator. Wziąłem więc inne auto i podpiąłem kable. Auto zaczęło kręcić, ale znowu nie mogło załapać (choć było blisko). W końcu zrezygnowałem i miałem podpiąć prostownik. Przy odłączaniu zacisku kabla nagle buchnął dym z okolic BSI i na sekundę załączyła się dmuchawa. Odłączyłem kabel i cisza. Spanikowany wsiadłem do auta żeby ocenić straty. I tak: kontrolki wszystkie świecą, wycieraczki, światła, kierunkowskazy i wszystko inne działa, pompa paliwa w baku też, rozrusznik kręci, ale nie zapala (teraz nawet nie łapie). Co to może być. Pomocy.

Już coś wiem. Dym poszedł nie z bsi, ale ze sterownika (komputera). Rozkręciłem go i zauważyłem na "lewej" stronie płytki scalonej jest wypalona jedna nóżka. Niestety nie wiem co jest po drugiej stronie płytki bo nie wiem jak ją wyciągnąć z obudowy, a nie chce używać siły.
Co powinienem teraz zrobić. Sam komputer nie jest drogi, ale zapewne nie da się ot tak go wymienić.

Gachu

  • Gość
Re: czy to BSI?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2012, 20:13:43 »
powinieneś kupić taki sam komputer i poszukać gościa który go przeprogramuje, ja za usługe zapłaciłem 200 zł a za komputer 100 zł

programowanie zajmuje ok 30 minut a bardzo dobry magik jest w Głogowie jak będziesz chciał dam ci namiary

Offline Marcin Gil

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 15
  • Skąd: Kolbuszowa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI 90 KM
  • Miejscowość: Kolbuszowa
Re: czy to BSI?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2012, 11:26:06 »
Dzięki za info.
Co do magika może nie będę potrzebował. Znalazłem jednego w Mielcu. Na razie zawiozłem mu sam komputer. Ma go obejrzeć i sprawdzić czy da się coś z nim zrobić, jeśli nie to kupię używkę i przeprogramuje mi. Na allegro widziałem za 90 zł, magik określił się na ok. 200 zł więc nie jest tak źle jak myślałem. Mam nadzieję, że nic więcej nie uszkodziłem. Nadal zachodzę w głowę co poszło nie tak. Odpalałem tak auta dziesiątki jeśli nie setki razy. Czy elektronika Citroena jest aż tak delikatna? Źle zrobiłem, że najpierw odłączałem plus, ale czy to mogłoby być przyczyną? Jedyną poszlaką jest to, że być może minusowy zacisk, który zapiąłem do silnika mógł się zsunąć i tylko lekko przylegał do bloku. W połączeniu z tarciem plusowego zacisku podczas zdejmowania go nastąpił skok napięcia, ale sam nie wiem czy takie zjawisko jest możliwe. Tak czy inaczej Panowie radzę ostrożnie posługiwać się z nawet  tak prostym "urządzeniem" jak kable rozruchowe. :)

Ps.
Cytuj

Bogumił Salamon napisał:
powinieneś kupić taki sam komputer i poszukać gościa który go przeprogramuje, ja za usługe zapłaciłem 200 zł a za komputer 100 zł

programowanie zajmuje ok 30 minut a bardzo dobry magik jest w Głogowie jak będziesz chciał dam ci namiary


Czy do przeprogramowania Twój magik używał uszkodzonego (twojego) komputera? Trochę się boje, że mój może być tak uszkodzony, że nie da się się zczytać z niego danych. Z drugiej strony to chyba tylko utrudni operację, a nie uniemożliwi.
Pozdrawiam

Gachu

  • Gość
Re: czy to BSI?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2012, 12:20:58 »
tak konieczny jest komputer dawca ustawień, mój był raz naprawiany właśnie upaliły się mu 4 styki a po jakimś roku po tej naprawie padł, nie opłaca się naprawiać starego


zapytaj czy ten mielecki magik daje gwarancję bo ten co mi robił założył plomby gwarancyjne i gdyby był problem to jedzie do klienta, gość robi dla opla, merca i innych serwisów autoryzowanych w całej okolicy

Offline Arek Kasprzyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 705
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 II 2012 1.4 HDI 70
  • Miejscowość: Warszawa
Re: czy to BSI?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2012, 21:40:56 »
Cytuj

Marcin Gil napisał:
 Mam nadzieję, że nic więcej nie uszkodziłem. Nadal zachodzę w głowę co poszło nie tak. Odpalałem tak auta dziesiątki jeśli nie setki razy. Czy elektronika Citroena jest aż tak delikatna? Źle zrobiłem, że najpierw odłączałem plus, ale czy to mogłoby być przyczyną? Jedyną poszlaką jest to, że być może minusowy zacisk, który zapiąłem do silnika mógł się zsunąć i tylko lekko przylegał do bloku. W połączeniu z tarciem plusowego zacisku podczas zdejmowania go nastąpił skok napięcia, ale sam nie wiem czy takie zjawisko jest możliwe. Tak czy inaczej Panowie radzę ostrożnie posługiwać się z nawet  tak prostym "urządzeniem" jak kable rozruchowe. :)


Zapewne lo;edze chodzi o ECU sterownik silnika
a nie BSI sterownik auta??
Jesli ECU
to
dotknąłeś obudowy sterownika kablem plusowym i dlatego padł
ten sterownik nie używa masy galwanicznej auta tylko masę za pośrednictwem kabli
 wtedy palą sie najczęściej masy wewnątrz sa 4
piny 33 49 51 53 w środkowym rzędzie ale na szczęscie jest wyprowadzony na wierzchu więc jest łatwy sposób do lutowania
 przy odrobinie wprawy samemu zlutujesz
bez korzystania z magika kupowania ecu i przeprogramowywania

Gachu

  • Gość
Re: czy to BSI?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2012, 21:56:45 »
Arku uwierz lepiej i taniej kupić nie ruszany komputer bo naprawiany niestety ma to do siebie że może polecieć ponownie coś innego (ja to przerabiałem)

Offline Arek Kasprzyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 705
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 II 2012 1.4 HDI 70
  • Miejscowość: Warszawa
Re: czy to BSI?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 07, 2012, 21:35:38 »
ja swój na trawniku lutowałem i na razie jeździ
ale tak sonie go oglądałem i doszedłem do wniosku że być może przemyślane jest ze te nóżki jakieś łatwotopliwe są bo przy takim zwarciu tylko takie małe spustoszenie
może to taki bezpiecznik
ale ważne że można łatwo naprawić
bo znaleźć kupić zatargać do magika od przeprogramowanie to kilka dni potrwa no i kilka stówek

Gachu

  • Gość
Re: czy to BSI?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2012, 22:03:45 »
Cytuj

Arek Kasprzyk napisał:

bo znaleźć kupić zatargać do magika od przeprogramowanie to kilka dni potrwa no i kilka stówek


łącznie z kupnem kompa zajęło mi to 4 godziny ale fakt 3 stówki nie moje