Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MK2] Łańcuchy śniegowe - ktoś używa(ł)?  (Przeczytany 2148 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Strachowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break SX 2.0 HDI 2005r.
[MK2] Łańcuchy śniegowe - ktoś używa(ł)?
« dnia: Luty 03, 2012, 13:48:55 »
Mam zamiar zakupić łańcuchy na standardowe koła 16 cali. Wybieram się w góry, mam do pokonania stromy odcinek górskiej drogi na którym nie ma asfaltu i nawet latem, po deszczu, bywa że koła trochę się ślizgają. Innymi samochodami zimą czasem tam na łańcuchach wjeżdżałem, a czasem ( częściej ) niestety nie - zależnie od ilości śniegu.
Generalnie C5, zwłaszcza lekko podniesiona (do pozycji max. 40km/h ), ma sporo miejsca między oponą a nadkolem, ale boję się, że pokonując ciasne zakręty, przy całkowicie skręconych kołach, mogę przycierać łańcuchem o linki ręcznego albo jakieś elementy zawieszenia lub hamulców. Czy ktoś z kolegów ma jakieś doświadczenia w tej kwestii?

Offline Radek Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 103
  • Posiadany samochód: MK II C5 1,6 HDI
Re: [MK2] Łańcuchy śniegowe - ktoś używa(ł)?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2012, 20:08:19 »
Cześć ja używam łańcuchów i nie miałem do tej pory żadnych problemów nic nie urwałem.

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: [MK2] Łańcuchy śniegowe - ktoś używa(ł)?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2012, 20:47:23 »
Trzy lata temu kupiłem łańcuchy WEISSENFELS Clack&Go UNIQUA M3. Cena dosyć wysoka ale liczyła się łatwość montażu.
Niestety nie pamiętam dokładnie czy każda grubość łańcucha pasuje do citroena c5. Chyba jest problem z małą odległością opony od elementów zawieszenia - łańcuchy powyżej 10mm nie dadzą się zamontować (chyba).

Najchetniej zakupił bym TE
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Rafał Ptaszyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: CIRTOEN C5 MkIII, kombi 163 automat, 2010
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MK2] Łańcuchy śniegowe - ktoś używa(ł)?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 03, 2012, 22:47:53 »
Przy oponie 215/55/16 ja miałem mały problem. A mianowicie łańcuch ocierał mi o element zawieszenia - ten pionowy za kołem. Dlatego teraz mam 195/60/16 i jest OK. Łańcuchy włoskie Simaka czy jakoś tak, kosztowały od groma, ale zakłada się je w 1 min i mieszczą się luzem z kołem w bagażniku wiec są ze mną całą zimę.
Silnik jest bogiem, prędkość nałogiem, turbo podstawą a nitro zabawą :)

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: [MK2] Łańcuchy śniegowe - ktoś używa(ł)?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2012, 08:38:44 »
Sądzę, że lepiej kupić łańcuchy do kół a nie na odwrót. Temat nie homologowanych opon był na forum.
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Marek Strachowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break SX 2.0 HDI 2005r.
Re: [MK2] Łańcuchy śniegowe - ktoś używa(ł)?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2012, 10:25:28 »
W spadku po poprzednim właścicielu dostałem zimówki 205/60R16,  najbliższe zamienniki 215/55R16. Są minimalnie węższe więc może te 10mm da trochę więcej swobody.
Szybki montaż jest oczywiście bardzo ważny, ale kluczowe jest dobre, mocne i trwałe naciągnięcie łańcucha, szukam więc takich z automatycznym napinaczem, wytrzymałych i nie za grubych jednocześnie. Temat tanich chińskich mam już przerobiony - niestety za łatwo się rozrywają i w poprzednim samochodzie uszkodziły mi nadkole
Te Thule K-Summit są rewelacyjne w zakładaniu ale czy mając stalowe felgi a nie alu uda się mocno zablokować tuleję na śrubie?

Offline Rafał Ptaszyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: CIRTOEN C5 MkIII, kombi 163 automat, 2010
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MK2] Łańcuchy śniegowe - ktoś używa(ł)?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 23, 2012, 09:41:11 »
Cytuj

Jacek Obłękowski napisał:
Sądzę, że lepiej kupić łańcuchy do kół a nie na odwrót. Temat nie homologowanych opon był na forum.


Temat homologowanych opon znam i podejmując decyzję o ich zakupie brałem go tez pod uwagę :)
A zimówki i tak musiałem kupić i tak, w tym rozm trafiły mi się b dobrej cenie wiec dobrałem takie by w średnicy się nie różniły od letnich a pasowały pod łańcuch. Ot taka historia.
Silnik jest bogiem, prędkość nałogiem, turbo podstawą a nitro zabawą :)

Offline Tomasz Stoszko

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 070
  • Skąd: Dżwirzyno
  • Posiadany samochód: renault kadjar 1,3 Tce był C5 x7 2,0 blue hdi crosstourer
  • Miejscowość: Dżwirzyno
Re: [MK2] Łańcuchy śniegowe - ktoś używa(ł)?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2012, 16:24:06 »
A ja mieszkam w gorach i jeszcze nigdy nie potrzebowałem łańcuchów .Dobre opony powinny załatwić sprawe :evil:

Offline Krzysztof Kiałka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Posiadany samochód: Citroen C5III Exclusive 2,0 HDI 2010
Re: [MK2] Łańcuchy śniegowe - ktoś używa(ł)?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 29, 2012, 01:09:22 »
Kupilem i przetestowalem Thule K-summit w Czechach. Sniegu nie brakowało. Na zimę zmieniłem alu na felgi stalowe. Sprawdziły sie rewelacyjnie. Polecam

Offline Mirosław Piotrowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Roma
  • Posiadany samochód: C5 kombi 2.2HDI Excl. 2002r
  • Miejscowość: Giżycko
Re: [MK2] Łańcuchy śniegowe - ktoś używa(ł)?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 29, 2012, 22:13:28 »
Cytuj

Tomasz Stoszko napisał:
A ja mieszkam w gorach i jeszcze nigdy nie potrzebowałem łańcuchów .Dobre opony powinny załatwić sprawe :evil:


Góry górom nie równe :D   Co tu mówić o zimie jak ja w lato w Alpach nie dałem rady dojechać do klienta :-( Podjazd był tak stromy że po prostu zabrakło przyczepności, mocy było w zapasie. Następnym razem podjeżdżałem na wstecznym, skutecznie
A w zimę faktycznie nie miałem jeszcze okazji użyć łańcuchów..

Offline Krzysztof Szewczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Posiadany samochód: Citroen C5 II 2.0HDI SX
Re: [MK2] Łańcuchy śniegowe - ktoś używa(ł)?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 30, 2012, 22:06:58 »
Ja korzystam ze stosunkowo tanich (kupiłem kiedyś w Czechach za równowartość niecałych 300 zł) Pewag Brenta-C na kołach 215/55R16 i śmiało je polecam.
Nic nie ociera, zakłada się i zdejmuje bez najeżdżania. Przy zdejmowaniu trzeba ustawić koło w odpowiedniej pozycji - przydaje się stojący obok obserwator.
Drobnym mankamentem jest brak samonapinaczy, ale wystarczy po założeniu przejechać kilkanaście metrów i dociągnąć.
Poza tym spełniają swoją rolę doskonale.

Nawiązując do wypowiedzi Tomasza, też przez wiele lat byłem kozak i uważałem, że dobre zimówki wystarczą w górach.
Aż przyszedł taki moment, że trafiłem kwaterę do której nie byłem w stanie dojechać. Przeniesienie zawartości bagażnika blisko kilometr pod górkę sprawiło, że polubiłem łańcuchy.