Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: C5 MkII ogrzewanie  (Przeczytany 4055 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zbyszek Szaran

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 187
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Lexus IS 200t 2015, Hyundai Genesis Coupe 3.8, BMW E46 Cabrio, Mazda CX-9.
  • Zainteresowania: Lotnictwo
  • Miejscowość: Warszawa
C5 MkII ogrzewanie
« dnia: Luty 04, 2012, 09:55:08 »
Drodzy Państwo,

Przeczytałem chyba cały wątek poświęcony usterce ogrzewania ale jako osoba niezbyt gramotna w samodzielnych naprawach proszę o uściślenie kilku spraw:
1. Mam klimatyzację jednostrefową  W moim aucie nie ma ogrzewania. Przy -20 stopniach to dość duża dolegliwość, ale regulacja nawiewu działa, mogę sterować gdzie leci powietrze, jak i reguluje się siła nadmuchu. Nie ma ciepłego powietrza. Cz to jest objaw uszkodzenia tych klapek, czy może chodzić tez o inne elementy ?
2. Dodatkowo zauważyłem, że auto przy tej temperaturze bardzo szybko się nagrzewa. Stojąc  na zewnątrz po niecałych 30 min. pracując na wolnych obrotach doszedł do swojej normalnej, a nawet może nieco wyższej temperatury. Czy to ma znaczenie ? Zwykle nie nagrzewa się tak szybko.
3. Jeśli to jednak klapki i można je kupić w ASO to gdzie można je za rozsądną cenę wymienić na terenie szeroko pojętej Warszawy i okolic. ASO zaśpiewało mi 2500 PLN i za tydzień a potrzebuję auto szybko.
4. Ktoś chce kupić C5 kombi z 2007 ? Mam już dość :(
Ender

Offline Maciej Szcząchor

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 966
  • Skąd: Kosakowo k/Gdyni
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 HDi 163 KM BVM 2013r. & DS3 1.6 e-HDi
  • Zainteresowania: el-bzdury
  • Miejscowość: Kosakowo k/Gdyni
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 04, 2012, 10:36:13 »
Cytuj

Zbyszek Szaran napisał:
Drodzy Państwo,

Przeczytałem chyba cały wątek poświęcony usterce ogrzewania ale jako osoba niezbyt gramotna w samodzielnych naprawach proszę o uściślenie kilku spraw:
1. Mam klimatyzację jednostrefową  W moim aucie nie ma ogrzewania. Przy -20 stopniach to dość duża dolegliwość, ale regulacja nawiewu działa, mogę sterować gdzie leci powietrze, jak i reguluje się siła nadmuchu. Nie ma ciepłego powietrza. Cz to jest objaw uszkodzenia tych klapek, czy może chodzić tez o inne elementy ?

W Twoim wypadku jest tylko jedna klapa od mieszalnika powietrza.
Cytuj

2. Dodatkowo zauważyłem, że auto przy tej temperaturze bardzo szybko się nagrzewa. Stojąc  na zewnątrz po niecałych 30 min. pracując na wolnych obrotach doszedł do swojej normalnej, a nawet może nieco wyższej temperatury. Czy to ma znaczenie ? Zwykle nie nagrzewa się tak szybko.

Sprawdź poziom płynu i działanie termostatu. Zobacz czy węże nr 7 i nr 8 na rysunku poniżej są gorące.
Cytuj

3. Jeśli to jednak klapki i można je kupić w ASO to gdzie można je za rozsądną cenę wymienić na terenie szeroko pojętej Warszawy i okolic. ASO zaśpiewało mi 2500 PLN i za tydzień a potrzebuję auto szybko.

Tak można nabyć w ASO zestaw klap tzw. wzmocniony. Nr ref dla klimy jednostrefowej to 6480.E4. Kosztuje to 281 zł.
Cytuj

4. Ktoś chce kupić C5 kombi z 2007 ? Mam już dość :(

Nie denerwuj się.
Mieć interfejs diagnostyczny, a umieć się nim posługiwać to dwie skrajne rzeczy;-)

BX, 2x Xantia, C3, C2, 3x C5

Offline Barbara Woźnicka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5
  • Miejscowość: Jelenia Góra
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2012, 11:28:29 »
MKII czy bez demontażu deski (przez tunel czołowy )sie nie da klap wymienić.Proszę o dobry warsztat Dolnośląskie dzięki

Marek_S

  • Gość
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2012, 11:29:52 »
A Ty myślisz że jak kupisz auto innego producenta to będziesz  tylko jeździł ? Takich aut już się nie produkuje. Może masz układ zapowietrzony to najpierw sprawdź

Offline Jacek Anioł

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 723
  • Skąd: Bieruń/Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus LS430,Audi S4 B5,C5 V6;Xsara VTS2.0;ZX Volcane;Xantia V6 Activa;Xantia TCT Activa;BX DKZ Kombi
  • Zainteresowania: fizyka
  • Miejscowość: Bieruń/Katowice
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2012, 11:52:12 »
Zbyszku współczuję, ostrzegam Cię przed jazdą tym samochodem w takich warunkach, nietrudno o przeziębienie, a wtedy koszta są dużo wyższe niż 2500 za te kilka gratów.

Z tego samego powodu jadę dzisiaj wymienić się z kolegą na starego Safrane, gdyż zdrowie mi miłe, a on do pracy pieszo chodzi i jest ciekaw C5, a ja wiem, że Safrane nie tylko jeździ, ale też grzeje.

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 04, 2012, 11:54:17 »
Polecam www.zorauto.pl (obrzeża Wawy) - tydzień temu wymieniałem dwie klapy. Wszystko złożone bardzo dobrze - nic nie trzeszczy - czego się obawiałem najbardziej.
Powołując się na forum cytrynki możesz liczyć na rabat ;)
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Zbyszek Szaran

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 187
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Lexus IS 200t 2015, Hyundai Genesis Coupe 3.8, BMW E46 Cabrio, Mazda CX-9.
  • Zainteresowania: Lotnictwo
  • Miejscowość: Warszawa
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 04, 2012, 12:09:50 »
Dzięki wszystkim za rady. W poleconym warsztacie zrobią za 1500. Chyba nie ma wyjścia. :(

Pozdrawiam, Z.
Ender

Offline Jacek Anioł

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 723
  • Skąd: Bieruń/Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus LS430,Audi S4 B5,C5 V6;Xsara VTS2.0;ZX Volcane;Xantia V6 Activa;Xantia TCT Activa;BX DKZ Kombi
  • Zainteresowania: fizyka
  • Miejscowość: Bieruń/Katowice
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 04, 2012, 12:11:12 »
I sprawdź czy płyn Ci nie zamarza.

Offline Zbyszek Szaran

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 187
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Lexus IS 200t 2015, Hyundai Genesis Coupe 3.8, BMW E46 Cabrio, Mazda CX-9.
  • Zainteresowania: Lotnictwo
  • Miejscowość: Warszawa
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 04, 2012, 12:47:38 »
Uwaga , jeszcze skomplikuję sprawę. Właśnie się autem przejechałem, spokojnie i 50 km/h. Bardzo szybko od zimnego się nagrzał ( po 3 km przy -14 ), ale oczywiście ogrzewanie nie zadziałało. Ponieważ teraz jest jasno więc obejrzałem sobie na spokojnie komorę silnika. Mam duży wyciek w okolicy termostatu, tak przynajmniej uważam, że tam jest termostat, bo w drugiej mojej cytrynie tam grzebali jak padł termostat. W każdym razie stojąc przed samochodem i gapiąc się w komorę silnika, prawa strona silnika, przy głowicy, dużo kabli tam jest podłączonych i kapie na obudowę skrzyni biegów, nawet solidnie, poziom płynu chłodzącego raczej minimalny, na zimno, choć nie za mało. A przewody nr 7 i 8 do nagrzewnicy ciepłe, ale bardzo miękkie, jakby tylko powietrze tam było, ale to sugestywna i życzeniowa opinia :). Aha, chłodnica na górze ledwo ciepła, na dole chłodna i wentylator się nie włączył. Jak znam mój fart to i termostat i klapka. I żarówka postojowa też się przepaliła :(. Masakra jakaś.
Ender

Marek_S

  • Gość
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 04, 2012, 12:53:50 »
raczej Ci motor rozerwało bo płyn zamarzł . Sprawdzałeś temperaturę zamarzania ?

Offline Jacek Anioł

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 723
  • Skąd: Bieruń/Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus LS430,Audi S4 B5,C5 V6;Xsara VTS2.0;ZX Volcane;Xantia V6 Activa;Xantia TCT Activa;BX DKZ Kombi
  • Zainteresowania: fizyka
  • Miejscowość: Bieruń/Katowice
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 04, 2012, 12:55:37 »
Nagrzał się do jakiej temperatury? V6 po 5 kilometrach się nie nagrzewa do połowy zakresu.

Uważaj, żeby silnika nie przegrzać.
Przy zagrzanym silnik cała chłodnica zimna? To znaczy masz za mało płynu, albo Ci zamarza.

Offline Jacek Anioł

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 723
  • Skąd: Bieruń/Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus LS430,Audi S4 B5,C5 V6;Xsara VTS2.0;ZX Volcane;Xantia V6 Activa;Xantia TCT Activa;BX DKZ Kombi
  • Zainteresowania: fizyka
  • Miejscowość: Bieruń/Katowice
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 04, 2012, 12:56:52 »
rozerwany blok? Nie ma broków w tym bloku 1.8?

P.S. Jeżeli tam w głowicy jest brok to mogło go wysadzić.

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 04, 2012, 13:09:44 »
Jak zaprowadzisz auto do Rafała to spytaj o elektryczną nagrzewnice.
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Zbyszek Szaran

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 187
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Lexus IS 200t 2015, Hyundai Genesis Coupe 3.8, BMW E46 Cabrio, Mazda CX-9.
  • Zainteresowania: Lotnictwo
  • Miejscowość: Warszawa
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 04, 2012, 13:14:20 »
No nie straszcie mnie rozerwanym blokiem. Chyba auto by miało problem z zapalenie, jechaniem a wszystko jest ok. Objawy mam podobne jak w drugim c5 przy termostacie, ale tam ogrzewanie działało.  Płyn raczej jest OK, w zbiorniczku wygląda normalnie, a sprawdzałem przy -16 przed odpaleniem, no i chyba w serwisie sprawdzili, był tam w sierpniu na przeglądzie po 60 tyś. Jakieś inne, mniej dołujące sugestie ?:)
Ender

Offline Zbyszek Szaran

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 187
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Lexus IS 200t 2015, Hyundai Genesis Coupe 3.8, BMW E46 Cabrio, Mazda CX-9.
  • Zainteresowania: Lotnictwo
  • Miejscowość: Warszawa
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 04, 2012, 13:37:08 »
A jednak ! Odkręciłem korek oleju, mam olej w kolorze kawa z mlekiem, więc chyba powód braku ogrzewania wyjaśniony. Marudny jestem, ale zadam kolejne pytanie - gdzie naprawiać ? Czy kupić cały używany silnik ? Czy ktoś kupi bez silnika ?
Ender

Offline Jacek Anioł

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 723
  • Skąd: Bieruń/Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus LS430,Audi S4 B5,C5 V6;Xsara VTS2.0;ZX Volcane;Xantia V6 Activa;Xantia TCT Activa;BX DKZ Kombi
  • Zainteresowania: fizyka
  • Miejscowość: Bieruń/Katowice
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 04, 2012, 13:44:53 »
co jednak?
Jaki masz poziom tego oleju?
Co ma kawa z mlekiem? Olej przezroczysty czy nieprzezroczysty?

Offline Krystian Szaruga

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Burgdorf-Szwajcaria
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Break MkII
  • Zainteresowania: balony,samochody
  • Miejscowość: Burgdorf-Szwajcaria
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 04, 2012, 13:59:59 »
U mnie ogrzewanie dziala,ale nie jest znowu tak goroco jak powinno. Po przejechaniu 30 km wskazowka temperatury cieczy na dole. silnik cieply. zaraz po zatrzymaniu,(Silnik dalej chodzi) auta wskazowka idzie do gory do okolo 60 stopni. czujnik temperatury wymieniony. Co to moze byc? Jakies pomysly? Plyn w chlodnicy nie zamarza, poziom w normie.
Krystian Szaruga
Bern-Szwajcaria
 C5 Mk II 2005 3.0V6 Exclusive , wcześniej Peugeot 406 2.0, Citroen C4 Picasso 2.0 HDi, Peugeot 607 3.0 V6, Honda Accord 2.0 16V
"Szaleństwo to zródło rozkoszy znane jedynie szaleńcom."

Offline Jacek Anioł

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 723
  • Skąd: Bieruń/Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus LS430,Audi S4 B5,C5 V6;Xsara VTS2.0;ZX Volcane;Xantia V6 Activa;Xantia TCT Activa;BX DKZ Kombi
  • Zainteresowania: fizyka
  • Miejscowość: Bieruń/Katowice
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 04, 2012, 14:09:10 »
No termostat.

Otwórz maskę, zapal silnik i dotykaj węży idących do nagrzewnicy i węży idących do chłodnicy(ewnetualnie samej chłodnicy). Jeżeli nagrzewnicowe zrobią się trochę ciepłe i chłodnicowe również to masz odpowiedz.
Innymi słowy zapal zimny silnik i przejedź się kawałek, tak z 2 km, otwórz maskę i sprawdz to samo.

OT Ty masz zegar ze stopniami Celsjusza?

Offline Zbyszek Szaran

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 187
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Lexus IS 200t 2015, Hyundai Genesis Coupe 3.8, BMW E46 Cabrio, Mazda CX-9.
  • Zainteresowania: Lotnictwo
  • Miejscowość: Warszawa
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 04, 2012, 14:17:39 »
To "jednak" to moje stwierdzenie, że chyba coś z zamarzaniem płynu się stało. Głupi już jestem, bo każdy mechanik mówi co innego. W każdym razie zaczęło się od braku ogrzewania wczoraj wieczorem, ale to wieczorem po ciemku zauważyłem jadąc, bo auto żony, a dzisiaj mam wyciek w okolicy termostatu i to spory, plama na chodniku i korek od oleju silnika ma nalot w kolorze kawy z mlekiem. Jak pamiętam z młodości to objaw ingerencji płynu chłodzącego w olej, choć nalot minimalny a na bagnecie olej w idealnym stanie, takim jakim powinien być po 6 tyś od wymiany. Więc kolejny sprzeczny komunikat. Może panikuję z tym nalotem, bo lekki jest, choć ktoś mi powiedział, ze przy małych trasach tak może być, a auto jeździ na króciutkich odcinkach. No i ten płyn gdyby zamarzł to chyba w zbiorniczku wyrównawczym też, a tam jest OK. Z góry dziękuję za jakieś pomysły ?
Ender

Offline Krystian Szaruga

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Skąd: Burgdorf-Szwajcaria
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Break MkII
  • Zainteresowania: balony,samochody
  • Miejscowość: Burgdorf-Szwajcaria
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 04, 2012, 14:18:27 »
zegar nie jest wyskalowany w stopniach celsjusza. przyjmuje ze w polowie jest 90 stopni.
Krystian Szaruga
Bern-Szwajcaria
 C5 Mk II 2005 3.0V6 Exclusive , wcześniej Peugeot 406 2.0, Citroen C4 Picasso 2.0 HDi, Peugeot 607 3.0 V6, Honda Accord 2.0 16V
"Szaleństwo to zródło rozkoszy znane jedynie szaleńcom."

Offline Jacek Anioł

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 723
  • Skąd: Bieruń/Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus LS430,Audi S4 B5,C5 V6;Xsara VTS2.0;ZX Volcane;Xantia V6 Activa;Xantia TCT Activa;BX DKZ Kombi
  • Zainteresowania: fizyka
  • Miejscowość: Bieruń/Katowice
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 04, 2012, 14:28:30 »
Nie ma co panikować, bloki tak łatwo nie pękają.
Sprawa jest prosta.
Pytanie czy ogrzewania nie miałeś od początku od odpalenia zimnego silnika, czy miałeś i w trakcie jazdy przestało grzać?

Jeżeli Ci nie grzeje to albo nie ma płynu albo jest zamarznięty.
Weź pod uwagę, że w kabinie temperatura spada szybciej niż w komorze silnikowej, zdecydowanie szybciej i możesz mieć zamarzniętą nagrzewnicę, która szybko nie puści tym bardziej, że dmucha na nią mroźne powietrze.

P.S. no jeszcze mogła Ci pompa paść, ale wyklucz 2 pierwsze możliwości.
Jeżeli płyn wymieniany na nowy w serwisie to nie powinien zamarzać, więc sprawdź jeszcze raz jego poziom.

Marek_S

  • Gość
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 04, 2012, 14:37:12 »
ciepły garaż potem zalanie właściwym koncentratem , to ze serwis zalał nie znaczy ze do - 30 wytrzyma . Potem reszta sama wyjdzie . A nie powinien bez przyczyny lać przy termostacie i tyle mam do powiedzenia . Ja nie lubię partyzantki

Offline Zbyszek Szaran

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 187
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Lexus IS 200t 2015, Hyundai Genesis Coupe 3.8, BMW E46 Cabrio, Mazda CX-9.
  • Zainteresowania: Lotnictwo
  • Miejscowość: Warszawa
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 04, 2012, 14:46:06 »
Na razie odpuszczam wszelkie działania sprawdzające, bo się nakręcę i wrzucę poczwarę do Wisły :). Na wtorek umówiłem się w warsztacie to zdiagnozują co mu dolega, dam znać na forum, będziemy bogatsi o kolejne doświadczenie.
A przy okazji - szybki do liczników w stanie idealnym szukam :)
Ender

Marek_S

  • Gość
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 04, 2012, 15:02:44 »
a co winne auto jak o niego nie dbasz ? To tylko maszyna .  A pisz.. mnie nie i tak nie zdziwisz a zalecam wlać samego koncentratu ze 2 l żeby popenetrował i zagrzać motorek na wolnych obrotach, po to żeby nie rozwaliło się wszystko do końca ale może cieplej będzie .

Offline Zbyszek Szaran

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 187
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Lexus IS 200t 2015, Hyundai Genesis Coupe 3.8, BMW E46 Cabrio, Mazda CX-9.
  • Zainteresowania: Lotnictwo
  • Miejscowość: Warszawa
Re: C5 MkII ogrzewanie
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 04, 2012, 16:59:45 »
Wypraszam sobie opinie o niedbaniu o auta !! :) Kupione oba jako nówki w salonie, regularnie serwisowane, z każda pierdołą w ASO w trakcie 3 letniej specjalnie przedłużonej gwarancji. Ostatnie przeglądy latem przy 60 tyś, obecnie jeden 62 tyś, drugi 66 tyś przebiegu. Codzienne czyszczenie konsoli i trzepanie dywaników z kurzu, o częstym myciu karoserii nie wspomnę. Sąsiedzi na mnie czasem patrzą jak na wariata z natręctwami. Przez ten czas w ramach wdzięczności od aut dorobiłem się grubej księgi usterek i małych upierdliwych drobiazgów. Mam te samochody ze względu na sentyment do marki i w poniedziałek jadę oglądać C6, ale bardzo poważnie się zastanawiam czy kupić. A skoro informacja o tym co mogło się stać jest kwitowana "A pisz.. " to mocno zniechęca do dzielenia się informacjami o problemach. Wydaje mi się, że po to jest to forum, a przynajmniej ja żyję w takim przeświadczeni. No bo inaczej mogłoby być o pierdołach typu "jaka nalepka na tylną szybę zwiększy poziom bajeru mojego auta". Pewnie byłoby weselej, ale chyba mało pomocnie :).
Pzdr, Z.
Ender