Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające  (Przeczytany 6151 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

fridayek81

  • Gość
Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« dnia: Marzec 21, 2012, 07:50:39 »
Witam koledzy, czy występowało w Xsara Picasso jako opcja w/w w temacie lusterko czy nie? i czy Ktoś z kolegów posiada moim zdaniem udogodnienie, przy nocnej jeździe? Czy do każdego Pikusia można takowe lustro zapodać, bo chyba tylko kabelek pod zasilanie z lusterka idzie i nic więcej?
Pozdrawiam

Offline Pawel Dienwebel

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 224
  • Skąd: Poznan
  • Posiadany samochód: Bylo: Picasso 1.8 Exclusive/2003 (LPG Sequent24 BRC)<BR> Toyota Sienna 2007
  • Miejscowość: Poznan
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2012, 10:49:17 »
Cytuj

Piatkowski Przemek napisał:
Witam koledzy, czy występowało w Xsara Picasso jako opcja w/w w temacie lusterko czy nie? i czy Ktoś z kolegów posiada moim zdaniem udogodnienie, przy nocnej jeździe? Czy do każdego Pikusia można takowe lustro zapodać, bo chyba tylko kabelek pod zasilanie z lusterka idzie i nic więcej?
Pozdrawiam


Coś widziałem na Allegro, że niby fotochrom do XP.
Potrzebujesz zasilanie i sygnał wrzucenia wstecznego - wtedy lusterko się rozjaśnia. Ponoć fajny patent. :)

Pelos

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 22, 2012, 11:01:15 »
Do XP nie było lusterek fotochrom, ale uchwyt na szybie pozwala na montaż takiego z jakiegoś innego auta z grupy PSA.
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

fridayek81

  • Gość
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2012, 16:35:08 »
Patryk jesteś na 100% pewien że nie było takiego lusterka w opcji? wiesz zastanawiam się właśnie czy np lusterko z c5 lub np c4 pasuje do naszego uchwytu na szybie? generalnie ciężko o citroena z fotochromatycznym lusterkiem, dziwne bo bmw e36 już miało taki patent

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 22, 2012, 21:39:17 »
Nie ma takiego w wykazie części zamiennych Citroena, więc jestem na 100% pewien że nie było oferowane do XP.

Na dobre weszło do cytryn dopiero z C5 Mk I, a potem pojawiło się też w C8, C4, C6, nowym C3, DS3, C4P - co ciekawe Peugeot u siebie wprowadził je już w 605 po lifcie - ot sprawiedliwość.

po zdjęciu lusterka powinieneś mieć uchwyt podobny do tego zaznaczonego strzałką - zdaje się że pasują do niego m.in. lusterka z 307 i C4 - mają sama stopkę bez obudowy pod czujnik deszczu

lusterka z C5, 207 i 607 też pasują na ten uchwyt, ale jako że mają duże obudowy pod czujnik deszczu to raczej nie ma sensu ich montaż, zaś lusterko z 407 i C3/DS3 ma inny uchwyt do szyby.
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

fridayek81

  • Gość
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 22, 2012, 22:57:05 »
szacun dla Ciebie:) za ogarnięcie tematu:) jutro z ciekawości zdejmę lusterko aby zobaczyć jak wygląda uchwyt i nawet zrobię zdjęcie ja nie mam u siebie w xp czujnika deszczu więc może nawet łatwiej będzie coś znaleźć, a miałem już dzwonić do ASO Citroena żeby dowiedzieć się czy takowe lusterko występowało w naszym modelu. Więc będę poszukiwał takowego "cuda" jak znajdę to dam znać. Tak samo gdyby już takowe zamontował wtedy podzielę się spostrzeżeniami.
A nie wiem czy lusterko fotochromatyczne wewnętrzne potrzebuje podłączenia od świateł cofania? bo i po co? przecież to ma działać w nocy gdy z tyłu oślepiają Nas światła pojazdu jadącego za Nami
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki Patryk za rozwinięcie tematu

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2012, 23:32:51 »
Przy ściąganiu uważaj - zsuwa się je wzdłuż szyby, zależnie od auta w dół lub górę szyby - nigdy nie ciągnij lusterka od szyby prostopadle w dół, bo zostanie Ci w ręce kawałek szyby.
Jak już pisałem w privie - sygnał wstecznego nie jest niezbędny, a 12V można wziąć z lampek do czytania map (nie z głównej żarówki, tylko właśnie z bocznych gniazdek koło żarówek dodatkowych).
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 02, 2012, 22:01:55 »
I jak walka z lusterkami - są efekty?

Co do uchwytu na szybie - moje spostrzeżenie - w autach po lifcie z 2004/05, z nowszym lusterkiem uchwyt jest inny i lusterko fotochrom już na niego nie wejdzie.
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

fridayek81

  • Gość
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 06, 2012, 21:34:24 »
Witam w związku ze świątecznymi wydatkami (jajka, oc i ac:) przełożyłem temat na maj, hmm a porównywałeś uchwyty że orientujesz się iż nie podejdzie?
Pozdrawiam życząc smacznego jajka

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 07, 2012, 20:29:16 »
Widać po stopce lusterka - picasso po lifcie elektroniki miały już standardowe lusterka nowszego typu (zmalała ilość usterek związanych z wypadaniem kulki lusterka z przegubu), które wsuwane są na uchwyt z szynami.
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

Offline Pawel Dienwebel

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 224
  • Skąd: Poznan
  • Posiadany samochód: Bylo: Picasso 1.8 Exclusive/2003 (LPG Sequent24 BRC)<BR> Toyota Sienna 2007
  • Miejscowość: Poznan
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 29, 2012, 22:22:26 »
Jakby co mam lusterko na sprzedaż (pochodzi z 307). Kupiłem w sumie trochę przez głupotę...
Ja mam mocowanie takie.
Przy okazji załączam mocowanie tego lusterka z 307.

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 30, 2012, 00:22:41 »
Właśnie o tym pisałem wcześniej, to jest to nowsze mocowanie, na które nie pasują lusterka fotochrom.
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

Offline Pawel Dienwebel

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 224
  • Skąd: Poznan
  • Posiadany samochód: Bylo: Picasso 1.8 Exclusive/2003 (LPG Sequent24 BRC)<BR> Toyota Sienna 2007
  • Miejscowość: Poznan
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 12, 2012, 17:17:00 »
Cytuj

Patryk Stalski napisał:
Właśnie o tym pisałem wcześniej, to jest to nowsze mocowanie, na które nie pasują lusterka fotochrom.


Jest światełko w tunelu. Kulki od mocowań lusterek ( w fotochromie jest mocowanie aluminiowe ) mają taką samą średnice. Jedyne co, to w mocowaniu od klasycznego lusterka ( w kulce ) trzeba wywiercić otwór na kabel z fotochroma.
No i zamienić mocowanie.

Offline Pawel Dienwebel

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 224
  • Skąd: Poznan
  • Posiadany samochód: Bylo: Picasso 1.8 Exclusive/2003 (LPG Sequent24 BRC)<BR> Toyota Sienna 2007
  • Miejscowość: Poznan
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 13, 2012, 10:09:36 »
Cytuj

Pawel Dienwebel napisał:
Cytuj

Patryk Stalski napisał:
Właśnie o tym pisałem wcześniej, to jest to nowsze mocowanie, na które nie pasują lusterka fotochrom.


Jest światełko w tunelu. Kulki od mocowań lusterek ( w fotochromie jest mocowanie aluminiowe ) mają taką samą średnice. Jedyne co, to w mocowaniu od klasycznego lusterka ( w kulce ) trzeba wywiercić otwór na kabel z fotochroma.
No i zamienić mocowanie.


No to zrobione. Fotochrom przepięty na nowe mocowanie, kabelki poprowadzone. Zostało tylko podłączyć się kabelkami. Jak są chętni - wrzucę fotki. Przeróbka jest banalna.

--------------------

Foty dodane. Mam nadzieje, że wszystko jasne. :)

Offline Jacek Badura

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 538
  • Skąd: Ruda Śląska
  • Miejscowość: Ruda Śląska
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 13, 2012, 18:49:06 »
dawaj foty...
rodzinne toczydełka:
było C3 1.1

jest Xsara Picasso 1.6i 110 Sx
jest też C4 Picasso 2.0 HDi 150 exclusive

Offline Pawel Dienwebel

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 224
  • Skąd: Poznan
  • Posiadany samochód: Bylo: Picasso 1.8 Exclusive/2003 (LPG Sequent24 BRC)<BR> Toyota Sienna 2007
  • Miejscowość: Poznan
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 16, 2012, 22:58:36 »
Jak ktoś będzie kupował fotochrom po okazyjnej cenie - niech zwróci uwagę, czy nie ma homologacji E11 przypadkiem (Anglia).
----
A więc podpięte - polecam takie lusterko, super sprawa.
W czarnej rurce termokurczliwej kabelki przeciągnięte pod tapicerką, podłączone do +12V, które idzie na oświetlenie lusterek w osłonach przeciwsłonecznych.

Offline Michał Dąbrowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 447
  • Skąd: Warszawa, Mokotów
  • Posiadany samochód: Grand C4 Picasso II 2015 1.6 THP 165 S&S EAT6 Exclusive
  • Miejscowość: Warszawa, Mokotów
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 10, 2012, 13:34:33 »
Ja ciutkę nie w temacie, ale widzę, że tu są eksperci od wstecznego lusterka.
Chciałbym zamontować sobie trochę większe i mam w związku z tym pytania:
1. Czy pasują jakieś większe z innych modeli? (wiem, że do XP nie było oryginalnie większych w ofercie)
2. Czy da się jakieś inne dopasować (na tym zaczepie przy szybie, czy na tej kulce)?

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 12, 2012, 21:27:20 »
Do XP z 2008 to nie bardzo jest co dopasować, bo lusterko jest na szynie, na którą wchodzą tylko standardowe, małe lusterka. Większe były tylko fotochromowe w niektórych modelach typu np. 607 i C4 picasso, ale one są na inne stopki montowane.

Teoretycznie możesz zmienić lusterko na samej kulce (ale znowu większe są tylko fotochromowe) - jednak nie polecam tej zabawy, bo bardzo ciężko jest założyć lusterko na kulkę tak żeby nie odpadało, ani nie latało luźno.
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

Offline Pawel Dienwebel

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 224
  • Skąd: Poznan
  • Posiadany samochód: Bylo: Picasso 1.8 Exclusive/2003 (LPG Sequent24 BRC)<BR> Toyota Sienna 2007
  • Miejscowość: Poznan
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 01, 2012, 08:48:22 »
Dla pytających - załączam zdjęcia jak to wygląda zamontowane.
Nic nie odpada, nic się nie rusza.

fridayek81

  • Gość
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 01, 2012, 09:59:15 »
Paweł dzięki za wstawienie fotek, wygląda jak oryginał:), a sluchaj jak to jest z cofaniem w nocy bo w oryginale idzie jeszcze kabelek do wstecznego po to aby przy cofaniu lusterko się rozjaśniło czy już testowałeś w nocy jak wygląda sprawa cofania czy faktycznie gorzej widać?
Bo chyba u Nas w naszych pikusiach ciężko byłoby załapać sygnał do biegu wstecznego od podsufitki
Pozdrawiam

Offline Pawel Dienwebel

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 224
  • Skąd: Poznan
  • Posiadany samochód: Bylo: Picasso 1.8 Exclusive/2003 (LPG Sequent24 BRC)<BR> Toyota Sienna 2007
  • Miejscowość: Poznan
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 02, 2012, 13:32:07 »
Cytuj

Piatkowski Przemek napisał:
Paweł dzięki za wstawienie fotek, wygląda jak oryginał:), a sluchaj jak to jest z cofaniem w nocy bo w oryginale idzie jeszcze kabelek do wstecznego po to aby przy cofaniu lusterko się rozjaśniło czy już testowałeś w nocy jak wygląda sprawa cofania czy faktycznie gorzej widać?
Bo chyba u Nas w naszych pikusiach ciężko byłoby załapać sygnał do biegu wstecznego od podsufitki
Pozdrawiam

Lusterko ma na dole guzik, który wyłącza funkcję samo-ściemniania - wtedy zachowuje się jak zwykłe lusterko.

fridayek81

  • Gość
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 03, 2012, 09:03:54 »
Cześć Pawle a mam pytanie czyli Ty stopke mocującą z tą kulką zostawileś ze swojego starego lusterka dobrze rozumiem?, bo na aukcji jak np koleś sprzedaje lusterko bez tej osłony plastikowej na stopkę to mogę takowe kupić czy szukać z tą osłonką plastikową bo nie wiem czy będzie Mi ona potrzebna czy ona zostaje a ja zostawiam swoje mocowanie ze starego lusterka?
I z tego co widzę to w Moim 2004r pikusiu mam takie samo mocowanie jak Ty
Pozdrawiam
Przemek

fridayek81

  • Gość
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 05, 2012, 22:42:29 »
Witam ponownie, otóż ja mam mocowanie takie jak na tych zdjęciach poniżej, przyszło do Mnie lusterko od C4 i powiem szczerze lusterko wchodzi luźno na uchwyt na szybie i powinno być bardziej ciasno zamocowane ale myślę że silikon załatwi sprawę bo powiem szczerze nie wiem czy u Mnie da radę przełożyć tą kulkę tak jak u kolegi Pawła , który to wykonał u siebie w aucie przed liftem.
A może kolega Patryk wie dlaczego mimo że przekręciłem tą środkową blaszkę z uchwytu od Mojego lusterka do Lusterka z C4 mocowaną na torx bodajże 20 to mimo tego lusterko wchodzi tak samo lekko luźno a wcześniej trzymała się tak że gumowym młotkiem trzeba było uderzać z góry żeby zdjąć je z uchwytu (nie ruszane od początku:).
A jeszcze jedną dziwną rzecz zauważyłem, lusterko wyciągnięte z europejczyka a ma na lusterku homologacje E11 o której mówił Paweł, i ma inaczej umiejscowiony przedni czujnik, zresztą wrzucę zdjęcia po montażu jak to u Mnie wygląda.
A pod moim blokiem stoi C4 europejska wersja i lusterko ma również takie samo jak Moje, czujnik od przodu jak się patrzy jest po lewej stronie, a u Pawła po prawej nie kumam tego jednak tak jak już doszliśmy do wniosku nie ma co na to patrzeć bo lusterko działa prawidłowo bez względu na wersje UK czy EU.
Pozdrawiam

Offline Patryk Stalski

  • KC Emeryt
  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 7 933
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: B8 1.8 TSI
  • Zainteresowania: komputery, motoryzacja
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 06, 2012, 01:07:50 »
Podoginaj blaszki od mocowania - im mocniej do wewnątrz te "wąsy" zagniesz, tym lżej trzyma lusterko.

Czujnik w lusterku jest umiejscowiony różnie, nie ma to wpływu na działanie układu.
Pozdrawiam

Klubowa Emerytura...

fridayek81

  • Gość
Re: Lusterko fotochromatyczne- samościemniające
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 06, 2012, 14:44:12 »
czesc Patryk czyli musze te "wąsy" Rozgiąć na zewnątrz ???ale myslisz zeby rozginac te od starego lusterka czy od tego z c4 bo dla mnie wyglądaja na takie same te blaszki