Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Szczęko-stuki przy skręcaniu/nierównościach - belka czy nie?  (Przeczytany 1122 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafal Rezler

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Xsara II HB 1,6 16v 2004
  • Miejscowość: Katowice
Kopałem po belkowych tematach, ale nie natknalem sie na moj objaw.

Otoz u mnie belka sama w sobie wydaje sie byc sprawna. Auto ma 124 000 km, to HTB, kupiony przy 90 000 km, przez 80 proc. czasu jezdze nim sam, bez obciazenia. Samochod prowadzi sie bez zarzutu, idzie jak po szynach, nie buja, opony scieraja sie rowno, kola stoja prosto, wysokosc prawidlowa, nie ma zadnych skrzypien przy bujaniu.

Jest natomiast jeden dzwiek, z deka niepokojacy. Jest to takie metaliczne stuko-szczęknięcie, ktore pojawia sie najczesciej przy prostowaniu zakretow 90 stopni. Przyklad, skrecam w prawo, przechodze szczyt zakretu, odkrecam, BDENG! Dzwiek jest pojedynczy i wystepuje tez przy zjezdzaniu z kraweznikow, ale UWAGA! Tylko pod katem. Niesie go raczej z prawego tyłu.

Bylem z tym juz w AGENIE w Tychach. Tam mechanicy obejrzeli caly spod, sprawdzili luzy i uznali, ze nie widza zewnetrznych oznak zmeczenia belki. Podejrzenie padlo na drazek stabilizatora - moze byc pekniety. Rozebrali co trzeba, sprawdzili drazek - caly. Skrecili wszystko z powrotem i temat ustał na 2 miesiace. I teraz znowu sie pojawilo.

Pytanie brzmi - czy to moze byc cos innego niz uszkodzenie belki? Jakas [color=ff0000]****[/color]a? Chcialbym to naprawic, ale wolalbym wiedziec, czy gnac do Antałexu czy to besęsu bo tak naprawde belki nie ma co ruszac.

Any ideas?

Offline Jozef Kowalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 368
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: xsara II 1.6 16v.exclusive 2002r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: Szczęko-stuki przy skręcaniu/nierównościach - belka czy nie?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2012, 10:26:16 »
Jeśli ten przebieg jest orginalny to jest to prawdopodobne że to belka , u mnie też nie było specjanych objawów uszkodzenia  a jednak okazało się że był to początek końca belki. Początkującym objawem uszkodzenia belki jest zwiększona sztywność zawieszenia tylnego , po naciśnięciu na tylny bok auta uginało się pod większą siłą . Mój niepokój spowodowało np. że przy suchej pogodzie  z połączenia tylnego wahacza z rurą belki wyciekało coś na zew. Okazało się że była to woda zmieszana z resztkami smaru. A miałem przebieg 110 tyś  Mówimy cały czas o tyle pojazdu a może to są zatarte łożyska  mcpersona  z przodu i sprężyna jest skręcana podczas skręcania kołami a później odbija i stąd te stuki. Tak czy inaczej warto zaiteresować się belką na pewno bo przebieg nie jest mały Mogą to też być naderwane poduszki pod belką
:devil: ;-)

Offline Rafal Rezler

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Xsara II HB 1,6 16v 2004
  • Miejscowość: Katowice
Re: Szczęko-stuki przy skręcaniu/nierównościach - belka czy nie?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2012, 16:38:47 »
No właśnie poduszki sa w porzadku. Przynajmniej tak twierdzono w Agenie. To jest wlasnie ten problem - brak objawow. Gdybym miał Antałex u siebie to bym sprawdzil, ale jechac 400 km, zeby rozebrac belke i okazalo sie, ze jest OK.

Generalnie z ogledzin i prob sprawdzenia luzow na lozyskach i czopach wyszlo, ze wszystko jest w normie i nie ma powodow do niepokoju.

Offline zbigniew nowak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 190
  • Skąd: barcin
  • Miejscowość: barcin
Re: Szczęko-stuki przy skręcaniu/nierównościach - belka czy nie?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2012, 16:48:07 »
Poszedł bym w kierunku stabilizatora.
Albo coś jest z frezami, albo luzuje się mocowanie, tak czy siak takie rzeczy często mają związek ze zużyciem belki  i przebieg i to, że auto jeździ puste nie koniecznie wskazuje, że belka jest dobra.
ANTAŁEX tylna belka naprawa regeneracja PEUGEOT CITROEN www.tylna-belka-peugeot-citroen.pl
Skupuję zużyte belki

Offline Jozef Kowalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 368
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: xsara II 1.6 16v.exclusive 2002r.
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Re: Szczęko-stuki przy skręcaniu/nierównościach - belka czy nie?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2012, 17:41:07 »
Tak jak pisze szef Antałexu prędzej czy później i tak musisz robić belkę a szczerze mówiąc nie wierzę aby była w dobrym stanie  mając takie objawy. Będziesz miał tylne zawieszenie pewne na kilka lat. Mechanicy z Antełexu  uwiną się z problemem w godzinkę  a przy okazji możesz podnieść troszkę tył auta jeżeli jest taka potrzeba - wszystko masz w cenie i co jest ważne nie ma możliwości aby auto nie wyjechało sprawne  , byłem i się przekonałem a też miałem 400 km.
:devil: ;-)

Offline Rafal Rezler

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Xsara II HB 1,6 16v 2004
  • Miejscowość: Katowice
Re: Szczęko-stuki przy skręcaniu/nierównościach - belka czy nie?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 22, 2012, 20:47:31 »
Ja to wiem. Nie watpie, ze Antałex mi to machnie profi. Problem polega tez na tym, ze ja sie zastanawiam nad tym, co zrobic z tym samochodem. Naprawiac (a mam kilka innych rzeczy do zrobienia) czy sprzedawac.

Panie Zbyszku, moze byc istotnie, jak Pan mowi. Ten stabilizator byl wyciagany i sprawdzany, bo bylo podejrzenie ze jest pekniety, albo wlasnie wypadl z mocowania. Okazalo sie, ze jest OK. Zlozono wszystko z powrotem i problem ustał. To moze potwierdzac wersje, ze chwile sie to trzymalo w kupie (czyt mocowanie sie nie luzowalo) a teraz znowu zaczyna.