Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?  (Przeczytany 4570 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mateusz Zamojski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 281
  • Skąd: CK
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2001r
  • Miejscowość: CK
Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« dnia: Grudzień 16, 2012, 19:33:43 »
Witam
Od niedawna jestem posiadaczem Xsary II Break z 2001 roku z sekwencyjna instalacją gazową marki Elpigaz montowaną w 2002 lub 2003 roku. Instalacja gazowa to sekwencja tyle że bodajże pierwszej generacji i przy jeździe na LPG czasem wywali "checka" i chciałbym się z tym problemem uporać, bo to dosyć strofujące jest, tym bardziej że naczytałem się opinii w internecie że po dłuższym wywalaniu takiego "checka" auto może przejść w tryb awaryjny a to już nie za ciekawie wygląda.

Może ktoś powiedzieć jak się uporać z tym ustroństwem żeby problem wywalanego "checka" na gazie zniknął? Co trzeba by w owej instalacji zmodyfikować, wymienić żeby usunąć tą "usterkę"

Na dodatek troche falują mi obroty w Xsarce i też mnie zastanawia od czego to może być?!


Z góry dzięki za odpowiedzi
Pozdrawiam
Mr.Z

Offline Filip Presz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Posiadany samochód: Xsara II, C4 II
Re: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2012, 20:29:43 »
A gaz jest dobrze wyregulowany? U mnie check wyskakuje od katalizatora co jakiś czas, a u ciebie jaki jest kod błędu?
Falowanie jest od przepustnicy, wyczyść i powinno przestać falować.
Xsara II 1.6 16v 2004r.
Citroen C4 II 1.6 VTi 2014r.

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2012, 20:42:10 »
Po pierwsze podaj jaki masz silnik.

Po drugie – ja osobiście nie wierzę, że da się w X2 tak wyregulować instalacje I i II generacji by check zniknął definitywnie . Ale to tylko wiara. W ogóle dziwie się, że ktoś taką instalację założył. Może jednak nie masz II gen, tylko sekwencje?

Kolejna sprawa – check engine przy LPG to najczęściej antypollution fault, czyli błąd składu mieszanki (za bogato lub za ubogo) lub błąd pracy katalizatorów (zużytych, stopionych, zapchanych, wyciętych itp.). Sam Antypollution fault raczej nie powoduje trybu awaryjnego (w ogóle takie pojęcie w benzynowych xsarach nie występuje). Jednak konkretnie zła dawka/słaba iskra może ci odciąć całkowicie jeden cylinder (brak iskry + brak wtrysku). Wtedy masz komunikat "catalytic converter fault". I auto sprawia wrażanie trybu awaryjnego (po prostu pracuje na 3 cylindrach)
 
Xsara
 

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2012, 00:09:22 »
Janie ja troche sie interesowałem tematem bo mam instalacje II generacji i jedyne wyjscie zeby sie pozbyc check engine calkowicie przy pracy na na gazie jest zamontowanie odpowiedniego emulatora sondy lambdy pod dany model samochodu. Instalacja 2 gen niby ma emulator ale zdarzaja sie niestety stany do ktorych dochodzi granica korekty skladu mieszanki podawana przez emulator sondy do ecu silnika (prawdziwy sygnal z sondy podawany jest do centralki gazu)i wywala check na chwile.

Offline Tomasz Dubas

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 299
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: Złomy,złomy,jeszcze raz złomy.
  • Zainteresowania: Żona Neevor-a. ;-)
  • Miejscowość: Jaworzno
Re: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 17, 2012, 09:28:34 »
Po pierwsze to co oznacza stwierdzenie "instalacja sekwencyjna pierwszej generacji"?
Jeśli chodzi o instalację z rozdzielaczem,ale bez wtryskiwaczy to jest to 3 generacja,a nie sekwencja.
Musisz najpierw podać typ silnika,później typ instalacji,a dopiero wtedy można coś poradzić.
W instalacji LPG 2 generacji da się emulować sygnał sondy tak,aby Check się nie zaświecał,ale jeśli ktoś ma dwie sondy to trochę więcej zabawy.
Przy układzie z jedna sondą,to sterownik np. autronic daje radę,ale musi to być sterownik LPG dosyć szybki,nie jakieś lecho czy inne landi.


P.S-czy ten tryb awaryjny oznacza zgaszenie silnika,zablokowanie hamulca ręcznego,oświecenie świateł awaryjnych i wybranie z telefonu komórkowego numer do assistance? :-)
Vizeks

Offline Mateusz Zamojski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 281
  • Skąd: CK
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2001r
  • Miejscowość: CK
Re: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2012, 22:42:28 »
Nie wiem czy jest dobrze wyregulowany, ponieważ auto posiadam od tygodnia a poprzedni właściciel nic nie mówił że przydałaby się regulacja gazu. A że jestem dosyć duży kawałek od domu to na chwile obecną nie mam jak podjechać do mojego gazownika i sprawdzić na kompie co i jak. Ale w święta będę w domu to napewno to zrobie.

Przepustnice także mi mechanik przeczyści bo ja jestem laik w tych sprawach.

Co do silnika to jest to 1.6 16v 110 konny.

Instalacja była zakładana rok, góra dwa lata po wyjeździe auta z salonu w PL w 2001 roku, auto jeszcze było na gwarancji i właściciel (firma) założył gaz. Więc do najnowszych instalacji ona nie należy, na bank jest to sekwencja tylko której generacji to nie mam pojęcia.
Instalacja ma wtryski gazu (4 sztuki).

Komunikatu "Antypollution fault" jeszcze ani razu mi nie wywaliło, i mam cichą nadzieję że prędko to nie wyskoczy. Tak jak i "catalytic converter fault".

Co do sond lambda to jak na moje oko zauważyłem 2 sondy, jedna w kolektorze wydechowym u góry kolektora, a druga niżej, na samym dole. (o ile to sonda :) )

A co do firmy instalacji gazowej to jedna wielka niewiadoma, bo nie mam dokumentów z jakich podzespołów była zrobiona instalacja, jedynie książkę przeglądów gazu w której zbytnio informacji nie ma, jedynie jaka firma zakładała jakiś BIGAS czy pieron wie co, poprzedni właściciel mówił że elpigaz. W książce pisze tylko kiedy był zakładany ale na jakich podzespołach to już nie. Więc kiszka. Dlatego trudno cokolwiek o niej napisać.

Nie zdziwiłbym sie gdyby się nie obyło bez wymiany całego przodu instalacji, tak jak rozmawiałem z moim gazownikiem, że najlepiej było by te stare graty wymienić na STAGa.

Jeszcze co do tego checka, to on raz wyskakuje a raz nie, a czasem się zapali i świeci po czym zniknie za pare dni.
Bardzo dziwne zjawisko, bo np ostatnio jechałem na benzynie, przełączyłem na gaz, przejechałem może z 50 km i dopiero wywaliło checka na gazie. Po czym auto postało pod sklepem z 10 minut wsiadam, odpalam auto, odpalone na pb - check świeci, przygazowałem zeby przełączyć na LPG, przełączyło się check zgasł... Potem za jakiś czas się znowu zaświecił i już tak świecił do końca jazdy. Pojechałem do domu, na drugi dzień wsiadam do auta odpalam a check świeci i to na gazie i to na benzynie.
Takie porąbane to, bo check wyskakuje wtedy kiedy mu się zachce, potem gaśnie kiedy chce. Krótko mówiąc bardzo irytujące jest, bo cały czas zastanawiam się czy czasem przez tego non stop wyskakującego checka coś komputer nie pokitra i mi auta unieruchomi, a przede mną trasa do domu ponad 700km.

Offline Tomasz Dubas

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 299
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: Złomy,złomy,jeszcze raz złomy.
  • Zainteresowania: Żona Neevor-a. ;-)
  • Miejscowość: Jaworzno
Re: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2012, 19:24:17 »
To może najpierw sprawdź błędy,bo może masz "wypadanie zapłonu cylinder..." i zwykła wymiana świec wystarczy.
Vizeks

Offline Mateusz Zamojski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 281
  • Skąd: CK
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2001r
  • Miejscowość: CK
Re: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2012, 21:10:28 »
A żeby sprawdzić błędy to muszę pod komputer auto podpiąć? Nie ma chyba innej mozliwośći sprawdzić jakie to błędy?

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 23, 2013, 15:44:25 »
A czy w układzie instalacji gazowej zamontowany został emulator sond/y lambda ?
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Jan Wróblewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Psiakrew VAG Ibiza 6L
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 23, 2013, 18:41:53 »
No i drugie pytanie, czy na benzynie masz to samo.
Była Xsara NFU

Offline Jan Wróblewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Psiakrew VAG Ibiza 6L
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 25, 2013, 16:59:52 »
No to ja bym obstawiał lambdy (jeśli nie masz żadnych innych przygód podczas jazdy na LPG). Sprawdź koniecznie czy masz emulator odczytów z tych właśnie sond w swojej instalacji.
Była Xsara NFU

Offline Filip Presz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 622
  • Posiadany samochód: Xsara II, C4 II
Re: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 25, 2013, 19:59:00 »
Emulator to ta metalowa tulejka w która wkręca sie sonde?
Ona chyba ma za zadanie oszukac lambde?
Xsara II 1.6 16v 2004r.
Citroen C4 II 1.6 VTi 2014r.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 26, 2013, 01:43:59 »
Emulator moze byc wbudowany w sterownik gazu. Np u mnie tak jest. Po podłaczeniu kabelkiem laptopa do sterownika gazu jest zakładka dotycząca emulacji sondy lambda. Tylko że to nie działa idealnie, ponieważ ustawić można jakiś zakres emulacji bo jak wiadomo sonda oscyluje non stop 0-1V ale są czasami rózne stany i jak długo się utrzymuje nie taki stan jak jest w emulacji to wywala check engine. U mnie np jest tak że jak dłuższy czas jade z ta sama predkoscia to po jakis 10-15 min wywala blad a wystarczy ze dodam gazu lub odejme to gasnie albo jak jezdzi sie z roznymi obrotami szczegolnie po miescie to sie wcale nie zapala. Jezdze tak juz 5 rok i jakos sie nie przejmuje tym za bardzo ;). Co innego oczywiscie jak wyskoczył mi check i auto nie rowno chodziło to wiadomo ze cos nie tak. akurat wtedy cewka padla.
Wniosek: jak masz dobrze wyregulowana instalacje II gen to reszta sie nie przejmuj.Co innego sekwencja. Chyba że zagłebisz sie własnie w jakis fizyczny emulator ktory bedzie idealnie emulować sygnał z sondy.

Offline Robert Skarżycki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Otwock-Radzyń Podlaski
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI '10
  • Zainteresowania: automoto
  • Miejscowość: Otwock-Radzyń Podlaski
Re: Święcący "check engine" przez LPG. Jak to usunąć?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 06, 2013, 20:26:57 »
Mam Xsare II 1.4 benzyna + LPG II generacja . U mnie prawie ciągle wywala dwa błędy 0130  i 0136 oczywiście jak jadę na gazie i już się przyzwyczaiłem . Motor nie wchodzi w tryb awaryjny. Można je skasować czytnikiem lub dłuższej jeździe na benzynie , myślę że nie ma się czym przejmować.