Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] notorycznie nie wstaje tył auta w C5 2.2 HDI 2009  (Przeczytany 2675 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał Lewandowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Posiadany samochód: C5 2.2 hdi 173KM 2009r.
[MkIII] notorycznie nie wstaje tył auta w C5 2.2 HDI 2009
« dnia: Kwiecień 23, 2013, 19:38:00 »
WItam forumowiczów i od razu przechodze do opisu awarii która trapi mój samochód.

Samochód to C5 2.2 HDI 173KM z 2009 roku z przebiegiem 60tyś

Problemem jest nieprawidłowa praca tylnego zawieszenia.

Rzecz w tym że tył auta dosyc często nie chce wstać i prawie leży na ulicy zasadniczo uniemożliwiając jazdę. Zauważyłem że dzieje sie to częściej gdy jest ciepło, czyli juz około 15 stopni C. W zimie problem ten występował bardzo rzadko. od kiedy jest cieplej występuje prawie codziennie. Rano auto wstaje (przed uruchomieniem tył leży całkowicie), ale dopiero po około 30-40 sekundach od uruchomienia, robi PUFFF, tył wystrzeliwuje na kilka centymetrów a następnie wolno sie podnosi. Czasami w czasie jazdy lub po zamknięciu drzwi będąc w prawidłowej pozycji także potrafi "wystrzelić" w górę. Po tym najczęściej wraca do pozycji normalnej, a czasami pozostaje w tej pozycji i sygnalizuje błąd zawieszenia. Także gdy nie chce wstać wogóle to po przejechanych kilkuset metrach sygnalizuje błąd zawieszenia.

Byłem z usterka w ASO w bielanach Wrocławskich i tam spece najpierw wymienili czyjnik wysokości tylnego zawieszenia. Kiedy to nie pomogło wymienili łącznik tegoż czujnika. Kiedy to znów nie pomogło, zdecydowali że powodem problemów jest regulator sztywności/sprężystości tylnego zawieszenia i zaproponowali wymianę. A że dodatkowo mogą "się urwać" przewody hydrauliczne, poinformowali mnieo żebym sie przygotował na ich wymianę. Jako że koszt tych operacji szacują na 3500 a wcześniejsze ich diagnozy zawiodły, boję sie że wymiana tych elementów nie poskutkuje a ja będę lżejszy o 3500 z zepsutym samochodem, a jedyne co spece z ASo powiedzą, to że komputer pokazywał i wymiana była zasadna, a widocznie w aucie zepsute jest coś jeszcze.

Czy ktoś miał podobne doświadczenie i może mi cos poradzic? Ewentualnie skieować do dobrego mechanika od tych zawieszeń we Wrocławiu bądź okolicach?

Offline Wojtek Łuczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 503
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: Xm V6 12v 89r/ C6 2.7
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [MkIII] notorycznie nie wstaje tył auta w C5 2.2 HDI 2009
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 23, 2013, 19:58:35 »
Ja bym sugerował sprawdzić pompę, a dokładniej elektrozawory sterujące zawieszeniem, może być tak że się po prostu zacina ten odpowiadający za tylne zawieszenie. należałoby podpiąć się komputerem do auta, wykonać test zaworów i obserwować co się dzieje.

Offline Dariusz Gołębiowski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 041
  • Skąd: Włodawa
  • Posiadany samochód: Xantia 2.0 Hdi 2000r Millesime
  • Zainteresowania: citroeny.....
  • Miejscowość: Włodawa
Re: [MkIII] notorycznie nie wstaje tył auta w C5 2.2 HDI 2009
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 23, 2013, 20:49:07 »
Sprawdź czy któryś z siłowników nie przecieka - są przecież powroty po których można co nieco sprawdzić. Co do pompy i zaworków to chyba ostateczna sprawa. Nieźle kasują...za nie naprawianie. Być może coś z instalacją jest nie tak skoro po klapnięciu drzwiami idzie do góry.
Masz hydroaktywne zawieszenie więc trzeba by było sprawdzić regulator sprężystości na tylnej belce ( taki moduł z dwoma sferami - o ile masz coś takiego.....).
Nic nie umie.......
Ale coś umie z tymi cytrynkami...
WŁODAWA 600 665 608

Offline Krzysztof Leśniczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 223
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Była Xantia 2.0 HDI. Jest Volvo S80 2.0+LPG
  • Miejscowość: Poznań
Re: [MkIII] notorycznie nie wstaje tył auta w C5 2.2 HDI 2009
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 24, 2013, 13:10:05 »
ASO jest od tego, zeby wymieniac i kasować a nie zeby naprawiać. Milion postów o tym juz było.

Polecam zadzwonic do warsztatu Lisieckiego w Gostyniu. 100km od Ciebie w strone Poznania. On Ci wszystko wyjasni i powie co i jak i czy da sie na miejscu od razu zrobić itd. Mają tam częsci do hydro od C5 na miejscu więc jak usterka nie bedzie wydziwiona to powinni Ci to zrobić. jak tam Ci nie zrobią to w ASO nie masz co szukać.

http://www.lisiecki-auto.pl/

Powiesz, że daleko. Zrobisz w sumie 200 km. 6L/100 czyli 12*5.4zł = 65zł

Patrząc na wyliczenia kosztów wg ASO liczone w tysiącach bez gwarancji powodzenia, to kwota 65zł brzmi śmiesznie a tu przynajmniej Cie skasują ale dopiero za udana naprawę.

P.S. Oni robią praktycznie tylko hydrocitroeny od X lat. Od XM, BX, przez Xantie do C5 MK3.

Offline Rafał Grabowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 72
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 II 1.6 HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: [MkIII] notorycznie nie wstaje tył auta w C5 2.2 HDI 2009
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2013, 16:36:27 »
Witaj,

trochę nie w temacie zawieszenia, ale wizyt w ASO.

Jakieś 3-4 lata temu miałem przygodę z ASO w Gdańsku i filtrem FAP. Usterka: możliwość zapchania się filtra cząstek stałych i wiecznie świecąca się kontrolka service, w związku z tym udałem się do ASO w celu naprawy, w ciągu kilku wizyt (3-4 tygodnie) nie byli w stawie sobie z tym poradzić, początkowo podłączenie do komputera i proces przepalania filtra - nie pomogło, zatem diagnoza, uszkodzony czujnik ciśnienia (podciśnienia?) nie pamiętam - wymiana na nowy, nie był tani - nie pomogła, następna diagnoza, niby 100% pewności, przewody łączące filtr z czujnikiem - wymiana, nie pomogła. Lżejszy o ok. 1000 zł (nie pamiętam dokładnej kwoty) i zdenerwowany usłyszałem, że to zapewne uszkodzony jest filtr i należy go wymienić, pomimo że na samym początku stwierdzono, że ilość dodatku i filtr jest OK.

W zaistniałej sytuacji napisałem do Citroen Polska odnośnie własnych uwag co do rzetelności serwisu i naciąganiu klienta na niepotrzebne koszty bez skutecznego usunięcia usterki.

Po interwencji Citroen Polska, zostałem zaproszony przez kierownika warsztatu na bezpłatną wizytę w ASO i podjęcia skutecznych działań, w trakcie której nie wymieniono żadnej części na nową, jedynie podłączenie do komputera i zainteresowanie kierownika poskutkowało usunięciem usterki - do dziś nie mam problemów - wiadomo, czasem po długiej jeździe w korku komunikat się pokazuje, jednak po przegonieniu znika, zatem działa prawidłowo.

Po tych przebojach bardzo uważnie podchodzę do diagnoz jakie stawiają mechanicy, dlatego sugeruję uważać na ASO i naprawy usterek, szczególnie elektronicznych bądź elektromechanicznych.

pozdrawiam :-)

Citroen C5 II 1.6HDi 2005
z gadżetów: bi-xenon, audio jbl'a

Offline Marek Chmielewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 417
  • Skąd: Wyszków
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 16V
  • Miejscowość: Wyszków
Re: [MkIII] notorycznie nie wstaje tył auta w C5 2.2 HDI 2009
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 24, 2013, 16:50:19 »
Panowie z ASO dobrze gadaja i za takie zachowanie odpowiada wadliwie dzialajacy regulator zawieszenia. Dlaczego zamiast wymienic go od razu odczyniali zaklecia nad czujnikiem wysokosci to ich "slodka" tajemnica. Nie wiem jakie sa aktualne koszty czesci ale bzdury gadaja ... za wymiane przedniego w poprzedniej C5 zaplacilem ok 1000-1200 lacznie z robocizna i wymiana LDS na nowy w calym ukladzie.
Wymien go i twoj problem zniknie skutecznie a ich popros o zwrot kasy za poprzednie nieskuteczne naprawy i zasugeruj wyslanie zalogi na szkolenie.