Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"  (Przeczytany 5947 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał Sapieszko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Kostrzyn nad Odrą
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso 2.0i 16v MCP Exclusive
  • Miejscowość: Kostrzyn nad Odrą
[MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« dnia: Marzec 23, 2013, 17:35:55 »
Pytanie.
Czy pchać się w kupno:

1. 205/55/16 - niższy profil, troszkę mniejszy komfort, większe przekłamania licznika, najtańsze opony:
- HANKOOK VENTUS PRIME 2 K115 205/55 R16 94W XL - 255zł/szt
- Continental ContiEcoContact 5 205/55 R16 94 W XL - 330zł/szt

2. 215/55/16 - standardowe:
- Hankook Ventus Prime 2 K 115 215/55 R16 97W - 350zł/szt
- Vredestein Ultrac Cento 215/55/16 97 Y XL - 400zł/szt

3. 205/60/16- wyższy profil, troszkę lepszy komfort, prędkości bliższe rzeczywistym:
- Goodyear Efficient Grip 205/60 R16 96W - 420zł/szt
- ULTRAC CENTO 205/60 ZR16 96Y XL - 400zł/szt
 
?

Oczywiście (myślę że nie "warto" kupować niższych ) indeksy prędkości i nośności zachowane. >=93w

Zależy mi na "mniejszej ścieralności" (chciałbym pojeździć ze 3-4 sezony letnie ;) ) i może troszkę niższym spalaniu ;)

Czy jadąc przykładowo 100km z licznikową prędkością 100km/h przez godzinę to licznik kilometrów w samochodzie nabije 100km, czy około 93 km? ( tyle mi pokazuje GPS niezależny :P ).

Czy opony Hankook są w ogóle polecane?
Czy guma schodzi tak szybko jak z Falkenów ?

Z góry dziękuję.
Rafał.
Był: Fiat Brava SX 1996 1.4 nitro-LPG 55Kw
Był: Ford Focus ghia Mk1 2000 2.0 nitro-LPG 96Kw
Był: Citroen C5 exclusive Mk2 break 2004  2.0 HDI 100Kw
Jest: Citroen C4 Grand Picasso 2.0i Exclusive MCP LPG
oraz: DS3 1.4 vti LPG :-)

Offline Andrzej Walczyński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 866
  • Skąd: okolice Poznania
  • Posiadany samochód: Peugeot 301 1.2 Active+ ETG 2014 LPG
  • Miejscowość: okolice Poznania
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2013, 17:45:44 »
Cytuj

Rafał Sapieszko napisał:
Czy opony Hankook są w ogóle polecane?


Mam bardzo dobre doświadczenia z Hankookami w C5.
Kiedyś kupiłem letnie Hankook Ventus 215/50R17. Użytkowałem je przez około 70 tys km aż zrobiły się z nich niemalże sliki. Opony bardzo dobrze wykonane, przyczepne na sucho i mokro a zarazem stosunkowo trwałe.
Teraz używam 3 sezon całoroczne Hankook Optimo 4Seasons 205/65R15. Przejechane około 50 tys km. To również bardzo dobrze wykonane bezproblemowe opony zarówno latem jak i zimą.
Hankook jako markę mogę polecić.
był: C5 MkI Break 2.0 2003 BVA4 RT3, LPG Prins - 220.000 kkm.
jest: Peugeot 301 1.2 ETG 2014 LPG Stag - 145.000 kkm

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2013, 21:14:08 »
Cytuj

Rafał Sapieszko napisał:
Pytanie.
Czy pchać się w kupno:

1. 205/55/16 - niższy profil, troszkę mniejszy komfort, większe przekłamania licznika, najtańsze opony:
- HANKOOK VENTUS PRIME 2 K115 205/55 R16 94W XL - 255zł/szt
- Continental ContiEcoContact 5 205/55 R16 94 W XL - 330zł/szt

2. 215/55/16 - standardowe:
- Hankook Ventus Prime 2 K 115 215/55 R16 97W - 350zł/szt
- Vredestein Ultrac Cento 215/55/16 97 Y XL - 400zł/szt

3. 205/60/16- wyższy profil, troszkę lepszy komfort, prędkości bliższe rzeczywistym:
- Goodyear Efficient Grip 205/60 R16 96W - 420zł/szt
- ULTRAC CENTO 205/60 ZR16 96Y XL - 400zł/szt
 
?

Oczywiście (myślę że nie "warto" kupować niższych ) indeksy prędkości i nośności zachowane. >=93w

Zależy mi na "mniejszej ścieralności" (chciałbym pojeździć ze 3-4 sezony letnie ;) ) i może troszkę niższym spalaniu ;)

Czy jadąc przykładowo 100km z licznikową prędkością 100km/h przez godzinę to licznik kilometrów w samochodzie nabije 100km, czy około 93 km? ( tyle mi pokazuje GPS niezależny :P ).

Czy opony Hankook są w ogóle polecane?
Czy guma schodzi tak szybko jak z Falkenów ?

Z góry dziękuję.
Rafał.


Powiem tak... miałem podobne dylematy.Rozwiązałem je w następujący sposób:
opony zimowe rozmiar 205/60/16 (jak wspominałeś najbliższe oryginalnemu rozmiarowi jeśli wierzyć w kalkulator na oponeo.pl) Wybrałem Nokian WRD3 wysoko oceniam ich właściwości nie będę się teraz o tym rozpisywał kto ma ten wie.Podsumuję tak da rady jeździć na takim profilu.
Na lato jednak zdecydowałem się na dedykowany rozmiar czyli 215/55/16 i tutaj miałem straszny dylemat ,ale kupiłem Falkeny ZE 914 właśnie dla wspomnianej przez Ciebie "mniejszej ścieralności" Opony czekają na wiosnę założymy zobaczymy.A tak z drugiej strony to podawane prze ciebie ceny opon zdają się zbyt niskie.

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2013, 21:18:26 »
Ja osobiście nie widzę sensu kombinowania. Od listopada zaczalem szukać opon. Wczoraj doszla ostatnia. Kupiłem 4 nowe opony Michelina HP za ktore razem z wysyłką zapłaciłem 950zł, czyli około 200zł za sztuke (gdzie na ceneo.pl cena zaczyna się od 500zl za sztuke). Fakt że kombinowałem w drugą strone - bo kupiłem je od trzech sprzedawców. Każda nowa nie starsza niż 2010r. Ale miałem na to całą zime.
A tu tak na aukcja na szybko allegro 315zł za sztuke i jeszcze możliwa faktura ;)

Co jakiś czas można znaleźć fajną okazje.
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2013, 21:29:21 »
Cytuj

Jacek Obłękowski napisał:
Ja osobiście nie widzę sensu kombinowania. Od listopada zaczalem szukać opon. Wczoraj doszla ostatnia. Kupiłem 4 nowe opony Michelina HP za ktore razem z wysyłką zapłaciłem 950zł, czyli około 200zł za sztuke (gdzie na ceneo.pl cena zaczyna się od 500zl za sztuke). Fakt że kombinowałem w drugą strone - bo kupiłem je od trzech sprzedawców. Każda nowa nie starsza niż 2010r. Ale miałem na to całą zime.
A tu tak na aukcja na szybko allegro 315zł za sztuke i jeszcze możliwa faktura ;)

Co jakiś czas można znaleźć fajną okazje.


I co takie dobre są te Micheliny HP ?

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2013, 22:09:06 »
Na poprzednich, seryjnych (Pilot Primacy) zrobiłem około 80 tysięcy. To czy HP są dobre czy nie to dopiero sprawdzę. Teraz wyszedł już następny model Primacy 3...
HP mam je na kołach dopiero od dziś ;) Na pewno - ciszej.

Nie sądze by zwykły uzytkownik mogł ocenić jakość kilku opon różnych producentów na tym samym aucie.
Zatem bazuje na testach. Od lat wiadomo że najniższe opory toczenia mają opony Michelin, ich trwałość także zwykle okazuje się najlepsza.

Jezeli opony sa takze dostepne w USA, to można poszukać jaką ocene UTQG dostaly, tutaj opisane jest jak to dziala http://en.wikipedia.org/wiki/Treadwear_rating a tutaj można ich poszukac. http://www.safercar.gov/Vehicle+Shoppers/Tires/Tires+Rating
Hankook wypada jeśli chodzi o trwałość nawet nieźle ;)

Moim zdaniem jedne z najlepszych są włąśnie opony marki Michelin, nie sądze bym zauważył różnice kupując dobry model Dunlop, goodyear, pirelli czy continentala. Wystepują inne budżetowe marki np jak Hankook ale po co je kupować skoro można "upolowac" okazje ;)
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Adam Ignacyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 mkIII kombi 2,0HDI automat Exclusive 2009
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 24, 2013, 00:20:41 »
Cytuj

Rafał Sapieszko napisał


Czy jadąc przykładowo 100km z licznikową prędkością 100km/h przez godzinę to licznik kilometrów w samochodzie nabije 100km, czy około 93 km? ( tyle mi pokazuje GPS niezależny :P ).


Z góry dziękuję.
Rafał.
Producenci aut skalują liczniki tak aby zawyżały 7%, więc jeśli jedziesz 100km/h to w rzeczywistości poruszasz się z prędkością ok 93km/h, natomiast licznik kilometrów pokazuje rzeczywistą odległość.Takie skalowanie liczników było podyktowane względami bezpieczeństwa.Natomiast sprawdzałem prędkość u siebie w mk3 i byłem zaskoczony, że predkościomierz pokazuje rzeczywistą prędkość.Trzeba się bardziej pilnować przy fotoradarach.A co do wyboru opon zależy od tego jak użytkujesz auto (jakie przebiegi czy dalekie trasy, prędkości rozwijane) W cytrynie zakładam tylko markowe nowe opony, natomiast w drugim aucie, którym jezdzę tylko po mieście kupuję opony tzw.ekonomiczne.

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 24, 2013, 07:21:52 »
Cytuj

Adam Ignacyk napisał:
Producenci aut skalują liczniki tak aby zawyżały 7%, więc jeśli jedziesz 100km/h to w rzeczywistości poruszasz się z prędkością ok 93km/h, natomiast licznik kilometrów pokazuje rzeczywistą odległość.Takie skalowanie liczników było podyktowane względami bezpieczeństwa.

U mnie nie zauważyłem różnic pomiędzy GPS'em a prędkościomierzem. Przy tempomacie ustawionym na 120km/h gps wskazuje 119. Nie sądze by GPSy też były "skalowane".
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 24, 2013, 08:58:27 »
Cytuj

Jacek Obłękowski napisał:
Na poprzednich, seryjnych (Pilot Primacy) zrobiłem około 80 tysięcy. To czy HP są dobre czy nie to dopiero sprawdzę. Teraz wyszedł już następny model Primacy 3...
HP mam je na kołach dopiero od dziś ;) Na pewno - ciszej.

Nie sądze by zwykły uzytkownik mogł ocenić jakość kilku opon różnych producentów na tym samym aucie.
Zatem bazuje na testach. Od lat wiadomo że najniższe opory toczenia mają opony Michelin, ich trwałość także zwykle okazuje się najlepsza.

Jezeli opony sa takze dostepne w USA, to można poszukać jaką ocene UTQG dostaly, tutaj opisane jest jak to dziala http://en.wikipedia.org/wiki/Treadwear_rating a tutaj można ich poszukac. http://www.safercar.gov/Vehicle+Shoppers/Tires/Tires+Rating
Hankook wypada jeśli chodzi o trwałość nawet nieźle ;)

Moim zdaniem jedne z najlepszych są włąśnie opony marki Michelin, nie sądze bym zauważył różnice kupując dobry model Dunlop, goodyear, pirelli czy continentala. Wystepują inne budżetowe marki np jak Hankook ale po co je kupować skoro można "upolowac" okazje ;)


zaraz zaraz... już założyłeś letnie opony?Wybacz sarkazm, ale nie wiedziałem ,że Polska położona jest w dwóch  różnych strefach klimatycznych :) Co do Primacy to auto kupiłem z fabrycznymi-przebieg ok 150 tyś dojechane (pierwsze) Klebery zimowe no i wspomniane Primacy.Rok produkcji opon 2006.Klebery wywaliłem po zimie bo kartofle(guma twarda i popękana) Primacy założyłem na lato myślę git.Opona głośna i nie trzyma na mokrym ciągle włączony abs.Pod koniec września wybrałem się w trasę łącznie ponad 3 tyś km Jelena Góra-Londyn-Oxford-Londyn - Jelena Góra.Przyjechałem zrobił się październik wymieniłem gumy na zimowe nowe nokiany WRD3 no i zrobiła się cisza w aucie.Falkeny kupiłem z braku kasy (musiałem jeszcze ojcu zasponsorować nowy komplet tak więc środki były ograniczone) I podobnie jak ty przez lata myślałem ,że Micheliny to najlepsze gumy teraz myślę inaczej i daleki jestem od zakupu opon z największych koncernów i z najwyższego segmentu.

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 24, 2013, 10:37:44 »
Cytuj

Daniel Stefanowicz napisał:
zaraz zaraz... już założyłeś letnie opony?Wybacz sarkazm, ale nie wiedziałem ,że Polska położona jest w dwóch  różnych strefach klimatycznych :)


Liczę na wiosnę od poniedziałki :) Wygrałem wymianę opon w konkursie :) - termin odbioru kuponu był do wczoraj - mam nadzieje, że śniegu już nie będzie ;)


Cytuj

Daniel Stefanowicz napisał:
Falkeny kupiłem z braku kasy...  

Które Falkeny kupiłeś? http://www.falkenopony.pl/oferta ?
Możesz powiedzieć ile dałeś?

Co do mojego zakupu... Zdecydowałem się na Micheliny tylko ze względu na dobre wyniki w testach. Mimo ze praktycznie nigdy opony Michelina nigdy nie były na pierwszym miejscu to zawsze podkreślano niskie opory toczenia i podkreślano trwałość.

Dlatego w wyborze pomagają mi testy.
Naturalnie - gdybym nie miał mozliwości zakupu michelinów za 1000zł a musiałbym wydać dwa tysiące to z pewnością szukałbym tańszych. Dlatego podkreślam że w cenie opony budżetowej można kupić opone "markową".
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Rafał Sapieszko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Kostrzyn nad Odrą
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso 2.0i 16v MCP Exclusive
  • Miejscowość: Kostrzyn nad Odrą
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 24, 2013, 15:49:38 »
Tylko że kupiłeś 93V zamiast 93W ...
Był: Fiat Brava SX 1996 1.4 nitro-LPG 55Kw
Był: Ford Focus ghia Mk1 2000 2.0 nitro-LPG 96Kw
Był: Citroen C5 exclusive Mk2 break 2004  2.0 HDI 100Kw
Jest: Citroen C4 Grand Picasso 2.0i Exclusive MCP LPG
oraz: DS3 1.4 vti LPG :-)

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 24, 2013, 16:35:38 »
Cytuj

Rafał Sapieszko napisał:
Tylko że kupiłeś 93V zamiast 93W ...

Czemu "zamiast" ?
Zmiana indeksu prędkości rzeczywiście niesie za sobą jakieś skutki. Po pierwsze na pewno ekonomiczne. Wyprodukowanie opony o indeksie V jest tańsze niż W.  Tylko co ja poradzę że ktoś sprzedawał ją taniej? :)
Po za tym opona o wyższym indeksie może okazać się nieco sztywniejsza. Ja nie zauważyłem różnicy.
Zresztą w homologacja zaznacza minimalny dopuszczalny indeks - a nie maksymalny.

Co powiesz osobie która na zime kupuje 205/55/r16? albo 205/60/r16 ? Nie sądze by właściwości jezdne jakoś drastycznie się zmieniały, a różnica w cenie jest spora.

link
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Rafał Sapieszko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Kostrzyn nad Odrą
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso 2.0i 16v MCP Exclusive
  • Miejscowość: Kostrzyn nad Odrą
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 24, 2013, 16:39:40 »
Tak minimalny ;)
Na naklejce mam minimum 93W ;) Twoje 93V jest niższa prędkość. Ja wiem że nasze C5 nawet 210 nie polecą, no ale po co kusić los na mandat czy coś innego ;)
Był: Fiat Brava SX 1996 1.4 nitro-LPG 55Kw
Był: Ford Focus ghia Mk1 2000 2.0 nitro-LPG 96Kw
Był: Citroen C5 exclusive Mk2 break 2004  2.0 HDI 100Kw
Jest: Citroen C4 Grand Picasso 2.0i Exclusive MCP LPG
oraz: DS3 1.4 vti LPG :-)

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 24, 2013, 17:09:33 »
Jakaś pomyłka zaszła :) Chyba nie zwrócilem uwagi na to co pisze ;/
Masz racje - podałem link do opon o niższym indeksie niż zalecany. Mój błąd. Myślalem o "W" a pisalem o "V"

Osobiście udało mi się kupić dwie opony o indeksie Y.
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 24, 2013, 18:53:19 »
Cytuj

Daniel Stefanowicz napisał:
Falkeny kupiłem z braku kasy...  

Które Falkeny kupiłeś? http://www.falkenopony.pl/oferta ?
Możesz powiedzieć ile dałeś?


ZE 914 po 360 zł

Offline Adam Ignacyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 mkIII kombi 2,0HDI automat Exclusive 2009
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 24, 2013, 19:12:29 »
Cytuj

Jacek Obłękowski napisał:
Cytuj

Adam Ignacyk napisał:
Producenci aut skalują liczniki tak aby zawyżały 7%, więc jeśli jedziesz 100km/h to w rzeczywistości poruszasz się z prędkością ok 93km/h, natomiast licznik kilometrów pokazuje rzeczywistą odległość.Takie skalowanie liczników było podyktowane względami bezpieczeństwa.

U mnie nie zauważyłem różnic pomiędzy GPS'em a prędkościomierzem. Przy tempomacie ustawionym na 120km/h gps wskazuje 119. Nie sądze by GPSy też były "skalowane".
to znaczy, że masz prawidłowo wyskalowany prędkościomierz. jak masz GPS to sobie sprawdź w starszych pojazdach jak pokazuje prędkość.Być może że  już w mk2 liczniki nie zawyżały. Jeśli w pojeździe jest tacho to też pokazuje dokładnie.

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 25, 2013, 21:23:29 »
Cytuj

Rafał Sapieszko napisał:
Tak minimalny ;)
Na naklejce mam minimum 93W ;) Twoje 93V jest niższa prędkość. Ja wiem że nasze C5 nawet 210 nie polecą, no ale po co kusić los na mandat czy coś innego ;)


kolego o jakiej naklejce piszesz???

Offline Andrzej Walczyński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 866
  • Skąd: okolice Poznania
  • Posiadany samochód: Peugeot 301 1.2 Active+ ETG 2014 LPG
  • Miejscowość: okolice Poznania
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 25, 2013, 21:41:23 »
Cytuj

Daniel Stefanowicz napisał:
kolego o jakiej naklejce piszesz???


Naklejce na słupku na którym są zawiasy drzwi kierowcy.
Każdy C5 który nie miał naprawianego nadwozia w tym miejscu ma taką naklejkę.
był: C5 MkI Break 2.0 2003 BVA4 RT3, LPG Prins - 220.000 kkm.
jest: Peugeot 301 1.2 ETG 2014 LPG Stag - 145.000 kkm

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 25, 2013, 22:01:21 »
Sądze ze chodzi o naklejkę homologacyjną nadwoziu.
:-) FAP & EGR FREE  :-)

Offline Rafał Sapieszko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Kostrzyn nad Odrą
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso 2.0i 16v MCP Exclusive
  • Miejscowość: Kostrzyn nad Odrą
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 27, 2013, 17:12:40 »
Cytuj

Jacek Obłękowski napisał:
Sądze ze chodzi o naklejkę homologacyjną nadwoziu.


tak o tą ;)

Wiadomo rozmiar można troszkę zmienić zgodnie z zamiennikami, powinno natomiast się zachować indeksy prędkości i nośności ;) >=93W
Był: Fiat Brava SX 1996 1.4 nitro-LPG 55Kw
Był: Ford Focus ghia Mk1 2000 2.0 nitro-LPG 96Kw
Był: Citroen C5 exclusive Mk2 break 2004  2.0 HDI 100Kw
Jest: Citroen C4 Grand Picasso 2.0i Exclusive MCP LPG
oraz: DS3 1.4 vti LPG :-)

Offline Rafał Sapieszko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Kostrzyn nad Odrą
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso 2.0i 16v MCP Exclusive
  • Miejscowość: Kostrzyn nad Odrą
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 29, 2013, 09:52:04 »
Cytuj

Daniel Stefanowicz napisał:


opony zimowe rozmiar 205/60/16 (jak wspominałeś najbliższe oryginalnemu rozmiarowi jeśli wierzyć w kalkulator na oponeo.pl)


Czy podczas maksymalnego opuszczenia auta nie występuje obcieranie przy skręcaniu?


Cytuj

Daniel Stefanowicz napisał:


Na lato jednak zdecydowałem się na dedykowany rozmiar czyli 215/55/16 i tutaj miałem straszny dylemat ,ale kupiłem Falkeny ZE 914 właśnie dla wspomnianej przez Ciebie "mniejszej ścieralności"


Takie Falkeny miałem w poprzednim aucie ( Ford Focus) z tym że 195/60/15 i byłem i załamany i szczęśliwy. Szczęśliwy z powodu trzymania auta na drodze. Załamany z powodu szybszego ścierania się gumy na oponach niż pokonywanych dystansów ;)



Cytuj

Daniel Stefanowicz napisał:


A tak z drugiej strony to podawane prze ciebie ceny opon zdają się zbyt niskie.


Fakt te 195/65/15 pomijając fakt że to zimowe i TYLKO 91 ... T ( prędkość daje rade zimowe można niższe) oraz 205/55/16 są "prawie" tych samych rozmiarów.

Natomiast te 205/60/16 są 96W czyli są OK i troszkę wyższe. Udało mi się znaleźć po 358zł na niemieckich stronach. U nas kosztują te 96W około 500zł.
Mam nadzieję że nie będą za wąskie na te moje felgi Suzuka. Muszę się przejść do piwnicy i zerknąć na szerokość felgi ;)

Wiecie może się to wydawać śmieszne, ale jak nawet spadnie o te 0,5l spalanie ( liczę po cichu na to :P) to przy przebiegu rocznym na letnich gumach około 15000km to będzie 450zł mniej :P Czyli przeszło 1 opona do przodu :P
No i komfort troszkę wzrośnie i lepsze wspomaganie kierownicy, bo na 215 to ciężej chodziło :P
Był: Fiat Brava SX 1996 1.4 nitro-LPG 55Kw
Był: Ford Focus ghia Mk1 2000 2.0 nitro-LPG 96Kw
Był: Citroen C5 exclusive Mk2 break 2004  2.0 HDI 100Kw
Jest: Citroen C4 Grand Picasso 2.0i Exclusive MCP LPG
oraz: DS3 1.4 vti LPG :-)

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 29, 2013, 20:45:05 »
Cytuj

Andrzej Walczyński napisał:
Cytuj

Daniel Stefanowicz napisał:
kolego o jakiej naklejce piszesz???


Naklejce na słupku na którym są zawiasy drzwi kierowcy.
Każdy C5 który nie miał naprawianego nadwozia w tym miejscu ma taką naklejkę.


Mam taką ponad to jest tam nazwa producenta opon i model,ale nie wnioskuję z tego ,że tylko takich opon mam używać i gdzie jest tam podana jakaś wartość min i max indeksu prędkości i nośności wg teorii kolegi ,który twierdzi ,że należy stosować tylko index prędkości W. Nie ma w ofercie opon zimowych spełniających te parametry (sprawdzałem na oponeo.pl) czyli co naklejka jest tylko dla opon letnich???Zdaje mi się iż jest to mniej skomplikowane.Myślę ,że średnica oraz szerokość felgi determinuję już niejako producenta do zachowania odpowiednich standardów nośności i prędkości do większości pojazdów na rynku(standaryzacja).Występują co prawda opony w danym rozmiarze o podwyższonym indeksie nośności ale zdaje się ,ze do pojazdów o podwyższonej masie własnej oraz do busów.

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 29, 2013, 20:59:48 »
Czy podczas maksymalnego opuszczenia auta nie występuje obcieranie przy skręcaniu?

Nigdy nie próbowałem jeździć przy max opuszczeniu zdaje się ,że to tryb serwisowy.Mój mechanik powiedział ,że jeśli będę jeździł w takim trybie to z pewnością zostawię kawałek podwozia na asfalcie.



Takie Falkeny miałem w poprzednim aucie ( Ford Focus) z tym że 195/60/15 i byłem i załamany i szczęśliwy. Szczęśliwy z powodu trzymania auta na drodze. Załamany z powodu szybszego ścierania się gumy na oponach niż pokonywanych dystansów ;)

Nic już mnie nie zadziwi po Uniroyalach 550 znikały w oczach.Poza tym za te pieniądze można kupić takie kartofle jak Dayton ,Barum czy Sawa no to chyba prosty rachunek.Gdybym miał więcej kasy kupiłbym Verderstein lub Dunlop

Offline Rafał Sapieszko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Kostrzyn nad Odrą
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso 2.0i 16v MCP Exclusive
  • Miejscowość: Kostrzyn nad Odrą
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 30, 2013, 08:55:01 »
Cytuj

Daniel Stefanowicz napisał:

Nie ma w ofercie opon zimowych spełniających te parametry (sprawdzałem na oponeo.pl) czyli co naklejka jest tylko dla opon letnich???


Indeks który "powinno się" stosować do opon zimowych to indeks nośności 93. Odnośnie prędkości to jest jakaś tam dyrektywa UE, która mówi(pisze) że jeśli np założysz oponę 93T to musisz nakleić naklejkę że max 190 możesz jechać, H - max 210. Do zimowej MUSI być zachowany indeks nośności.
--------------------


Skoro na 205/60/16 jeździ się OKI to będą te, pomijając fakt, że na ebayu.de i przy płatności paypalem ma się jeszcze 10% zniżki :)
Był: Fiat Brava SX 1996 1.4 nitro-LPG 55Kw
Był: Ford Focus ghia Mk1 2000 2.0 nitro-LPG 96Kw
Był: Citroen C5 exclusive Mk2 break 2004  2.0 HDI 100Kw
Jest: Citroen C4 Grand Picasso 2.0i Exclusive MCP LPG
oraz: DS3 1.4 vti LPG :-)

Offline Jacek Obłękowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 440
  • Skąd: Żyrardów
  • Posiadany samochód: C5 MK2 1,6HDI 2008r
  • Zainteresowania: MOTO
  • Miejscowość: Żyrardów
Re: [MkII] Rozmiar opon letnich 16"
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 30, 2013, 09:36:02 »
Jeśli będą poniżej 350zł za sztuke - to ok. Jeśli nie to nie rozumiem po co kombinować.
klik
Wczoraj Dunlopy ktoś wystawił za 1199zł (aukcja trwała bodajże 20 odświeżeń strony)
:-) FAP & EGR FREE  :-)