Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Szarpanie kierownicą w prawo po odjęciu gazu...  (Przeczytany 2521 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Janczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 492
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1.6 hdi, Renault Megane Grandcoupe 1.6 sce
  • Miejscowość: Warszawa
Szarpanie kierownicą w prawo po odjęciu gazu...
« dnia: Kwiecień 02, 2013, 13:31:32 »
Problem z samochodem - po przejechaniu ok. 100 km autostradą - pojawia się następujący problem: gdy dodaję lub odejmuję gazu, zatem przy zmianie obciążenia, kierownicą szarpie w prawą stronę. Na tyle silnie że odczuwalna jest zmiana kierunku jazdy i wymagana kontra. Dodatkowo ten sam objaw występuje w sposób bardziej nasilony - po wysprzęgleniu - samochód na luzie. Po raz pierwszy problem w nieco innej postaci - pukania - objawił się także po długiej jeździe autostradą, w trakcie zjazdu z niej w prawą stronę. Potem ustąpił.
Problem nie pojawia się w trakcie jazdy "wokół komina".
Na chwilę obecną - wymienione zostały łożysko podpory półosi - było uszkodzone - i łożysko piasty.
Jakieś pomysły? Przegub nie puka na skręconych kołach.

ps. forum przeczytane - problem dotyczący wstępnego pukania znaleziony - łożysko podpory półosi, ale co do reszty - brak pomysłu....

pss. to nie chodzi o drżenie kierownicy - jak przy nie wyważonych kołach. Prędkość jest obojętna - odejmuję gazu, szarpie kierownicą w prawo. Samochód się nie trzęsie, nic nie szumi, huczy, buczy, wyje.... Po prostu po przejechaniu 100 km równej, prostej drogi coś zaczyna się dziać....

Odebrałem od mechanika - sprawdzili półosie - brak luzów. Przeguby - oba - smar czysty. Wot ciekawostka.

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Szarpanie kierownicą w prawo po odjęciu gazu...
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2013, 09:33:27 »
Na ogół jakiekolwiek chece z kierownicą i  ściąganiem auta po wciśnieciu, puszczeniu gazu oznacza uszkodzenie silentbloków wahacza. Wiele razy przerabiałem w swoich autach. Ale dziwne, gdy by mechanik i ty tego nie zauważył.
Skoro układ napędowy naprawiony i nie ma podejrzenia wahaczy, to być może sprężyna, amortyzator?
Ja stawiam jednak na wahacz.

"forum przeczytane - problem dotyczący wstępnego pukania znaleziony - łożysko podpory półos"
Co to za pukanie miałeś?
Na nierównościach metaliczne z prawej strony?
U mnie tak łomocze coraz bardziej, już kupiłem łożysko amortyzatora i gumę, ale nie mam "fun" do wymiany.
A może to być to łożysko w podporze?
Kilka tygodni temu wyciągałem skrzynię biegów celem wymiany sprzęgła. Oglądałem to łożysko i półoś i nie stwierdziłem żadnych uchybień. Łożysko nie miało luzu i nie hałasowało.
Opisz coś więcej o tym pukaniu.

Offline Marcin Janczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 492
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1.6 hdi, Renault Megane Grandcoupe 1.6 sce
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Szarpanie kierownicą w prawo po odjęciu gazu...
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2013, 10:33:19 »
Co do pukania - pojawiło się po długiej jeździe autostradą na zjeździe. Oczywiście było to łożysko podpory półosi. Wymienione - problem się nie pojawił. Natomiast non-stop wraca problem szarpania kierownicą. Trudno to opisać słowami ale wyobraźmy sobie, iż w momencie odjęcia gazu kierownica dwukrotnie szarpnie w prawo, ściągając samochód. Pod obciążeniem auto prowadzi się normalnie, nic nie drży, nie huczy - jedzie prosto jak po sznurku.
Wczoraj wymienili mi łożysko piasty - jak na razie bez problemów. Nie było bardzo zużyte, nie mniej jednak. Zaliczyłem trasę 100 km wokół komina i nic. Zastanawiam się tylko co będzie na autostradzie.
Znając życie - rozlatuje się przegub wewnętrzny.

Offline Marcin Janczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 492
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1.6 hdi, Renault Megane Grandcoupe 1.6 sce
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Szarpanie kierownicą w prawo po odjęciu gazu...
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2013, 13:14:08 »
Temat do zamknięcia - po wymianie łożyska piasty objawy ustąpiły.