Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Sprzęgło SRL  (Przeczytany 5522 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Konrad Sankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso SX Pack, 1.6 16v, 2007
  • Zainteresowania: Neevor
  • Miejscowość: Warszawa
Sprzęgło SRL
« dnia: Maj 13, 2013, 10:53:23 »
Witam.
Szykuję się do wymiany sprzęgła. Znalazłem taki odpowiednik VALEO - SRL (to marka POLCARu). Sprzęgło jest 2 razy tańsze od VALEO czy LUKa, a z tego co widzę, to ludzie mają dobre opinie. W sklepie człowiek mówi, że od 2-3 lat dobrze się sprzedają ze względu na cenę i nie ma reklamacji.
Czy ktoś miał styczność ze sprzęgłem SRL?? Nie jeżdżę dużo, nie jeżdżę na półsprzęgle i zastanawiam się właśnie nad tym.
Koszt SRL do mojego Pikadero to 280 PLN (VALEO - 470) (Sklep WAJBEX.pl w Warszawie).
Yazeen

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Sprzęgło SRL
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 13, 2013, 14:31:46 »
Cześć.
Ja jestem po drugiej wymianie sprzęgła w ciągu ostatniego roku.
Oryginał LUK zostało zniszczone przez zatarte łożysko.
Mechanik zamontował kupione przeze mnie NEXUS. Zrobił to niechlujnie i od samego początku na Półsprzęgle niesamowicie szarpało.
Przemęczyłem się tak rok- bo brakowało kasy i to dużo roboty, jak wszyscy powszechnie twierdzą.
Obecnie od ok 2-3 miesięcy mam zamontowane nowe sprzęgło QH ( Quinton Hazel) 300 zł . Sam wymieniałem.
Z pełną odpowiedzialnością moge stwierdzić, że wykonanie Nexus i QH jest dokładnie takie samo. Oglądałem oba porównując.
Gdyby nie udało się kupić QH to zdecydowany byłem na SRL, lub Statim.
Statim zamontowałem ponad rot temu do Cinquecento 700. Działa wysmienicie- katowane niemiłosiernie. Autkiem po wymianie sprzęgła jeździłem do pracy na budowę ponad 250 km w jedna stronę. Do tego transport na budowie wszystkiego co zwiazane jest z obsługą ciężkich maszyn budowlanych.
Więc osobiście między bajki mogę włożyć opowieści, że sprzęgła bez nalepki LUK Sachs , czy Valeo są do niczego.
Ja myslę, że w dobie globalizacji i szukania oszczędności przy produkcji nie wykluczone jest, że wszystkie te sprzegła produkowane są w tych samych zakładach i dokładnie tymi samymi maszynami.

Ja nie widzę nic złego w założeniu sprzęgła Statima, czy SRL.

Jednak teraz po przejściach ze sprzęgłem zrobiłbym inaczej.
Najpierw zrzuciłbym skrzynię biegów i dokładnie przyjrzałbym się wszystkim częściom.
Jeżeli masz w dobrym stanie docisk- to założyłbym nową tarczę i do tego nowe łożysko, a różnicę w cenie przeznaczyłbym na zakup nowej linki sprzęgła, lub nowej prowadnicy łożyska i widełek.
Zapewne widełki i prowadnicę łożyska też będziesz musiał kupić. Koszt ok 120 zł za całość
Dobranie się do sprzęgła w XP 2,0 HDI w jedną osobę to na spokojnie ok 3-4 godziny pracy. Włożyć skrzynię trzeba już z pomocnikiem.
Sama robota do trudnych nie należy. Odkręcić trzeba zaledwie kilka dobrze dostepnych śrub i odpiąć kilka wtyczek.
A i oczywiście do kompletu potrzeba doliczyć ok 70 zł na nowy olej do skrzyni biegów, bo stary i tak wyleci :).

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Sprzęgło SRL
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 13, 2013, 14:44:46 »
PS. Ty do benzyniaka pewni epotrzebujesz sprzegło o średnicy 200 mm,  a nie jak do HDI 230.Więc bedzie jeszcze tańsze. Widzę , że statimy i SRL na allegro są po 200 zł., a nie jak piszesz, że bliżej 300 zł.
Sprawdź dokładnie po VIN jaki zestaw potrzebujesz. Wychodzi, że mas mieć 2052.J6, lub bardziej prawdopodobnie 2050.R7. Czyli ten drugi zestaw to jest ok 250 zł.
Sprawdź VIN i upewnij się o średnicę i osadzenie.

Offline Konrad Sankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso SX Pack, 1.6 16v, 2007
  • Zainteresowania: Neevor
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Sprzęgło SRL
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 15, 2013, 11:52:49 »
Po VINie wyszło, że jest OEM: 2050 R8 co daje VALEO o symbolu 826212 (czyli to droższe) a odpowiednikiem SRL jest S33-195 (które w sklepie kupiłem i odebrałem za 280 PLN) to w sumie nie duża różnica z tym co na allegro (gdzie doliczyć trzeba koszty wysyłki).
Dzięki za cenne uwagi i opinie. :)
Niestety nie mam ani czasu ani warunków do samodzielnej grzebaniny, więc pozostawiam to swojemu zaufanemu mechanikowi.
Yazeen

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Sprzęgło SRL
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 15, 2013, 19:27:16 »
Masz możliwość zrobienia i zamieszczenia tutaj fotek tego sprzęgła SRL ?
Czy jest jakoś oznakowane, jakieś numery na docisku, tarczy.
Czy na pierwszy rzut oka wygląda ok. Zapewne oglądałeś je , co o nim sądzisz?
No i prośba wielka. Jeżeli to nie kłopot dla Ciebie zdaj relację po zamontowaniu jak się spisuje , jakie wrażenia. Może podzielisz się informacją od Twojego mechanika co on o tym sprzęgle powiedział.

Chodzi o garść informacji podstawowych na temat tego sprzęgła.
Ja osobiście nie mam zastrzeżeń do sprzęgieł QH ( dla XP 2,0 HDI) Statim w Cinquecento, nawet Nexus wg. mnie jest ok, chociaż już wylądowało w koszu. Ale tu zawalił "mechanik" który je zakładał.

Offline Konrad Sankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso SX Pack, 1.6 16v, 2007
  • Zainteresowania: Neevor
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Sprzęgło SRL
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 17, 2013, 11:12:27 »
:) Na sprzęgłach się nie znam, pierwszy raz sam kupowałem i pierwszy raz wizę na oczy, więc trudno mi się odnieść do niego tylko na nie patrząc. Oznakowanie tego sprzęgła to SRL S33-195. PO weekendzie  mogę wrzucić fotki.... i pewnie będę się umawiał na wymianę. Jak czegoś się dowiem od mechaniora to się podzielę :)
Yazeen

Offline Konrad Sankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso SX Pack, 1.6 16v, 2007
  • Zainteresowania: Neevor
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Sprzęgło SRL
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 04, 2013, 14:50:35 »
niestety fotek nie zdążyłem zrobić. Ale mechanik powiedział, że sprzęgło wygląda zupełnie przyzwoicie i wygląda na to, że na okładzinach LUKa.
Yazeen

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Sprzęgło SRL
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 18, 2013, 18:59:13 »
Konrad jak sprawuje się sprzęgło SRL?
Możesz coś o tym napisać?
Zadowolony jesteś z tej wymiany, czy może coś nie tak?

Podziel się z nami swoją opinią.
Pozdrawiam.

Offline Konrad Sankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 101
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso SX Pack, 1.6 16v, 2007
  • Zainteresowania: Neevor
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Sprzęgło SRL
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 08, 2013, 10:43:52 »
póki co nie mam zastrzerzeń...ale teżnie przejechałem zbyt wiele na nim.... kilka wypadów za miasto na działkę. Zaraz będę jechał na urlop i zrobię trasę koło 1000 km to będę mógł powiedzieć coś więcej... ale póki co nic sie nie dzieje, działa poprawnie :)
Yazeen