Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Uszkodzona cewka zapłonowa - jakie objawy?  (Przeczytany 28178 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mateusz Zamojski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 281
  • Skąd: CK
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2001r
  • Miejscowość: CK
Uszkodzona cewka zapłonowa - jakie objawy?
« dnia: Wrzesień 06, 2013, 22:28:42 »
Witam
Ostatnio chyba mam problem z cewką zapłonową, bo auto prychało, mechanik zmniejszył mi przerwe na świecach do 0,5 i auto przestało prychać ale czuć lekki spadek mocy. Czy może być tego przyczyną cewka? Jak sprawdzić czy cewka jest do wymiany?

I swoją drogą polecilibyście mi jakiś dobry zamiennik cewki, bo jak patrze oryginały to mnie zabija ich cena. I czy ogólnie warto kupować zamiennik?

No chyba że ktoś miałby na zbyciu oryginalną używaną cewkę do Citroena Xsary II Break 1.6 16V z 2001r to chętnie odkupie.

Pozdrawiam
Mr.Z

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Uszkodzona cewka zapłonowa - jakie objawy?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2013, 15:57:02 »
U mnie jak padła cewka to silnik chodził tylko na 2 cylindry. Nie dało sie jezdzić. Ja kupiłem jakiś chinski zamiennik za 100zł i jakoś jeździ już kilka lat. Tylko że ja nie przykładam już wagi do mocy ani innych rzeczy tylko interesuje mnie żeby przejechac z punktu A do punktu B i tyle. Ale ogolnie jak chcesz cos lepszego to podam Ci 2 firmy cewek: bougicord czy cos takiego i electrifilc.

Offline Jan Wróblewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 275
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Psiakrew VAG Ibiza 6L
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Uszkodzona cewka zapłonowa - jakie objawy?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 07, 2013, 20:01:12 »
Objawy zdechniętej cewki, które były u mnie kiedyś:

Problemy z odpaleniem
Durne błędy z komputera (powodowała jakieś zwarcia).
Falowanie obrotów
Mułowatość
Skoki ciągu - auto przyspiesza, nagle objaw, jakby gwałtownie puścić gaz i wcisnąć sprzęgło w tym samym momencie.
Zapach benzyny z rury wydechowej ;-)
Była Xsara NFU

Offline Ryszard Witek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 91
  • Skąd: Chmielów
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,4 ;C4 Picasso 1,6 diesel 2007r exklusiv
  • Miejscowość: Chmielów
Re: Uszkodzona cewka zapłonowa - jakie objawy?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 10, 2013, 14:10:33 »
Podobnie mialem na trasie,spadek mocy i palila sie pomaranczowa kontrola dot.zaplonu.Zresetowalem i ustąpilo.Tak mi sie robi jak niedopasuje predkosci do danego biegu.

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Re: Uszkodzona cewka zapłonowa - jakie objawy?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 13, 2013, 22:09:11 »
Objawy: silnik nie pracuje na wszystkie gary, prycha, przerywa i często nie potrafi podtrzymać swojej pracy na wolnych obrotach (trzeba go podtrzymywać na wyższych obrotach), śmierdzi benzyną, moc raz jest raz spada.

Przeżyłem to w swojej 1.6 16V - 2 tygodnie po zakupie. Na trzech garach przejechałem 30 km na trasie z Krakowa do Oświęcimia (pozostałe 30 na holu, spotkaliśmy się z ojcem w połowie drogi).

Jeśli nie nówka to szukaj sprawnej użwyki - byle oryginalnej. Ja taką założyłem i od 2 lat bez problemu jeżdżę.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Jarosław Kondraciuk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 39
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara 1.6i
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Uszkodzona cewka zapłonowa - jakie objawy?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 18, 2014, 22:46:14 »
Kilka miesięcy temu w czasie jazdy a dokładnie stania w korku nagle silnik zaczął się trząść razem z całym samochodem. Pomyślałem ze nie pali na jeden gar. Jak ostygł palił normalnie, jak się nagrzał włączały się telepawki. Pomyślałem że albo padła cewka albo niedawno wymieniana świeca. Założyłem stare świece ale było bez zmian - po rozgrzaniu silnika znowu wytrząsarka. Rozebrałem wszystko od nowa obejrzałem, spisałem model żeby zamówić w sklepie zamiennik i poskładałem. Od tego momentu spokój aż do dnia powrotu z wczasów. W czasie jazdy wszystko było ok, ale podczas zjeżdżania na stacje po paliwo poczułem wibracje, patrzę na deskę rozdzielczą a tam temperatura spadła do około 75'C co chyba sugeruje że jeden cylinder nie pali? Zmuszony byłem pół Polski tak przejechać, było kiepsko dopóki ten padnięty cylinder załapywał co skutkowało szarpaniem a jak padł całkiem to jechało się całkiem gładko chociaż mocy brakowało i musiałem pilnować żeby obroty nie schodziły poniżej 3000. Dojechałem, zaparkowałem i poszedłem spać. Rano odpalam auto i wszystko jest jak należy. Od tygodnia jeżdżę bez żadnych objawów.

Pytanie do szanownych kolegów czy to cewka świruje na jednym cylindrze? Czy może bardziej prawdopodobne że przewód lub wtyczka czasem nie styka? A może to całkiem coś innego np wtryskiwacz? Dodam tylko że nie świecił się check engine ani żadna inna kontrolka, nie ubywa płynu chłodniczego ani oleju.
Cewkę mam dużą z 4 zintegrowanymi fajkami.

Offline Mateusz Zamojski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 281
  • Skąd: CK
  • Posiadany samochód: Xsara II Break 2001r
  • Miejscowość: CK
Re: Uszkodzona cewka zapłonowa - jakie objawy?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 19, 2014, 20:59:07 »
Ja bym sprawdził na Twoim miejscu ciśnienie na cylindrach. Ja miałem podobny objaw jak Ty, czyli jadę, auto jedzie w miarę normalnie, nagle dostaje czkawki, i pali na 3 gary. Po zdjęciu cewki sprawdzeniu ciśnienia każdy z garów miał po 13 albo 14 ciśnienie. Nie pamiętam dokładnie, założyłem cewkę z powrotem auto jechało normalnie do pewnego czasu aż się znowu nie nagrzała. Bo jeśli masz na którymś z garów za niskie ciśnienie to silnik do remontu.
Zmieniłem cewkę na nówkę oryginał Sagema, nie nówkę ze sklepu, tylko dorwałem używkę na tzw sztukę i auto chodzi jak marzenie! I jak ktoś chce kupić cewkę używaną sagema, to radzę szukać cewki od benzyniaka, a nie od auta z PB i LPG. Na rynku jest tego pełno, bo te silniki montowano i w peugeotach i citroenach.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Uszkodzona cewka zapłonowa - jakie objawy?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 20, 2014, 23:45:42 »
Ja bym jednak sagema nie zamontował. Czytałem kiedyś że była wadliwa seria tych cewek i bardzo dużo problemów sprawiały już jako nowe. Sagem w końcu wycofał się z produkcji cewek. Do puga też robili i też były problemy, silnik telepał albo brak mocy itp. Z tego co wiem to teraz są 2 firmy polecane od cewek bougicord i eletrifillc czy coś takiego, napisałem z głowy mogą być literówki.

Offline Paweł Mrozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 116
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.4 2003 TU3JP KFW
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Uszkodzona cewka zapłonowa - jakie objawy?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 22, 2014, 09:54:11 »
Objawy są takie, że na gorącym silniku wywala check engine i silnik pracuje na mniej niż 4 cylindry. Sprawdź czy nie masz zaśniedziałych styków w cewce (po ściągnięciu tych gum idących do świec).