Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?  (Przeczytany 25209 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomek Jarecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: małopolska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1,6 HDi Exclusive, C4 II Picasso 1,2 PT AM6 Shine
  • Miejscowość: małopolska
1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« dnia: Wrzesień 19, 2013, 13:02:59 »
Witam.
Ponieważ w moim pikantym koło dwumasowe już się ewidentnie kończy zastanawiam się jaki wariant wymiany wybrać:
1. Wymiana na zestaw z kołem dwumasowym - cena ~ 2100 zł + robocizna.
2. Wymiana na kit montażowy (kpl. zamiennik) VALEO z kołem jednomasowym - cena ~ 1150 zł + robocizna.
3. Regeneracja koła dwumasowego+nowa tarcza i docisk - cena ~ 1000 zł + robocizna.

ad1.
Jakiej firmy zestaw wybrać: VALEO, SACHS, LUK ?
O VALEO na forum wyczytałem niezbyt pochlebne opinie, tzn. że często bardzo szybko się rozsypują dwumasy.
SACHSa na forum forda chwalą. Nie wiem jak w przypadku cytryn?
LUK - jak dla mnie niewiadoma ? Na zestaw LUKa jest 3 lata gwarancji i w zestawie jest dodatkowo łozysko oporowe i łapa sprzęgła (wysprzęglik).

ad.2
Czy ktoś wymieniał już dwumasę na koło 1-masowe ? Jakie wrażenia po wymianie ?
Cenowo bardziej podchodzi mi ta opcja, no i z racji tego, że koła 1-masowe są w zasadzie niezniszczalne odpada obawa jak przy 2-masie, że się w niedługim czasie znów posypie.
Natomiast nie wiem jak będzie się sprawował pikuś po takiej operacji ? Czy nie będzie problemów z szarpaniem i z trwałością tarczy, która jest chyba od 90 konnej wersji 1,6 HDi ?
Z tego co gdzieś wyczytałem zestawy z kołem 1-masowym ponoć są nawet w ASO oferowane jako alternatywa do szybko kończących się dwumas ?
Mam również Partnera 1,6 hdi 90 KM bez dwumasy i tam szarpania itp. niekorzystnych efektów nie odczuwam, z tym, że tam chyba inaczej zestrojono komputer silnika, gdyż gaszenie silnika jest jakieś takie bardziej łagodne i płynne.

ad.3
O regeneracji dwumasy różne opinie słyszałem. Jedni chwalą inni narzekają że szybko się rozlatują koła zregenerowane. Nawet zaprzyjaźniony mechanik nie potrafił określić czy warto się w to pchać.
Cena kusząca ale jak wygląda to w realu i jaka firmę wybrać (PERFECT SERVICE, SPRZĘGŁO-SERVICE, AUTO SPRZĘGŁO SERWIS, AUTO-REGE, AVANTI, czy jeszcze inną ?

Pikantym zamierzamy pojeździć (choć ostatnio głównie żona) jeszcze ze 2-3 lata gdyż dzielnie się sprawuje i ma wszystko co potrzeba. Dlatego głównym kryterium wyboru jest trwałość rozwiązania.

Wszelkie uwagi i sugestie mile widziane.
Było: PF126p, Tipo, Espero, Scenic 1ph2, Partner 1 fl, Xsara Picasso, P2008 allure.
Jest: Partner 2 tepee vtc, C4 Picasso exclusive, C4 II Picasso Shine.

Offline Kamil Podstawka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6 HDi 109KM 2005, C3 1,4 75KM 2007
  • Miejscowość: Lublin
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2013, 16:52:05 »
jakie masz objawy końca dwumasy? pytam, bo sam mam chyba z tym kłopot. 20 000 temu wymieniałem na LUK ponoć najlepsze i co z tego. chyba mój mechanior coś spieprzył bo łożysko piszczało lekko zaraz po wymianie.
ja na regenerację bym się nie zdecydował. no ale może ktoś kto to robił może coś podpowiedzieć?

Offline Tomek Jarecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: małopolska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1,6 HDi Exclusive, C4 II Picasso 1,2 PT AM6 Shine
  • Miejscowość: małopolska
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 22, 2013, 12:10:28 »
Objawy końca dwumasy występujące w moim pikadle:
- popiskiwanie z okolic sprzęgła na wolnych obrotach i przy ruszaniu. piszczenie znika na wyższych obrotach
- odgłosy metalicznego klekotania z okolic sprzęgła na biegu jałowym
- szarpanie silnika przy wyłączaniu i przy zdjęciu nogi z gazu
- drżenie pedału sprzęgła przy delikatnych wciśnięciu pedału
- coraz ciężej pracujący pedał sprzęgła
- wchodzące z oporami biegi, szczególnie 1 i wsteczny
Było: PF126p, Tipo, Espero, Scenic 1ph2, Partner 1 fl, Xsara Picasso, P2008 allure.
Jest: Partner 2 tepee vtc, C4 Picasso exclusive, C4 II Picasso Shine.

Offline Kamil Podstawka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6 HDi 109KM 2005, C3 1,4 75KM 2007
  • Miejscowość: Lublin
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 08, 2013, 09:16:59 »
kolega kupiło nowego pikusia c4 z klekocacym lozyskiem oporowym ( zaczęlo popiskiwac po 5 tys i pedal zacząl drżeć) serwis twierdzi że jest ok


może i OK ale powinni mu wymienić, bo minie gwarancja rozpieprzy się sprzęgło z dwumasem i wtedy będzie miał problema. Serwisy to cwaniacy i złodzieje, z marżami po 500%.

Offline Tomek Jarecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: małopolska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1,6 HDi Exclusive, C4 II Picasso 1,2 PT AM6 Shine
  • Miejscowość: małopolska
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 16, 2013, 14:47:44 »
Widzę, że za wiele się tu nie dowiem więc po uzyskaniu informacji na innych forach (głównie Peugeota) chyba zaryzykuję i zamontuję 1-masowe koło zamachowe (zamiennik VALEO) z 4 powodów:
1. Cena - nie będę ładował 2,5 koła w założenie nowej dwumasy (dodatkowo z niewiadomym skutkiem) po to aby przejeździć 20-30 kkm do momentu sprzedaży XP.
2. Jakość -  zbyt duże jest ryzyko, że po założeniu nowej dwumasy bardzo szybko zaczną się z nią problemy. W sieci bardzo dużo ludzi "płacze" że po 10-20 kkm nowe dwumasy zaczynają klekotać, a gwarancje w tym przypadku to sobie za przeproszeniem można w d..ę schować.  
3. Części regenerowane - skoro nowe dwumasy tak szybko się kończą to zapewne z regenerowanymi jeszcze szybciej będą problemy.
4. W Partnerze  w 1,6 hdi mam oryginalnie 1-masowe koło i całkiem przyjemnie się na nim jeździ.

Tak więc wkrótce rezerwuję termin u znajomego mechanika i wkładam do pikusia kpl. 1-masowego koła zamachowego wraz ze sprzęgłem i innymi pierdółkami. Cena zestawu Valeo (ponoć jakiś specjalny opatentowany zamiennik dwumasy) na dzień dzisiejszy to 1070 zł, a po odliczeniu Vatu wyjdzie niecałe 900zł + robocizna więc do przeżycia.

Cytuj

Jacek Sabok napisał:
z lekko drżącym pedałem sprzęgła ( takie kupiłem)  jeżdzę juz 2,5 roku przejechalem 50 tys km ( lekkie pukanie po wciśnieciu sprzegła) nic więcej się nie dzieje w aucie, nie zamierzam wogole tego dotykać...


Ja również przejeździłem 2,5 roku z klekocącym kołem oraz drżącym pedałem i nic się nie działo lecz ostatnio dźwięki się nasiliły i dodatkowo, zaczęła wyć tarcza sprzęgła przy dynamicznym ruszaniu, więc boję się,  że gdzieś w trasie rozsypie mi się całkowicie dwumasa. A wtedy to tylko laweta i wiadomo dodatkowe koszta.
Było: PF126p, Tipo, Espero, Scenic 1ph2, Partner 1 fl, Xsara Picasso, P2008 allure.
Jest: Partner 2 tepee vtc, C4 Picasso exclusive, C4 II Picasso Shine.

Offline Kamil Podstawka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6 HDi 109KM 2005, C3 1,4 75KM 2007
  • Miejscowość: Lublin
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 23, 2013, 15:58:46 »
Cytuj

Tomek Jarecki napisał:
 chyba zaryzykuję i zamontuję 1-masowe koło zamachowe (zamiennik VALEO)


Kolego napisz proszę czy zamontowałeś to valeo i jakbyś mógł dać nr części valeo, jeśli kupiłeś komplet ze sprzęgłem to nr tego kompletu. Z góry Ci dziękuję

Offline Tomek Jarecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: małopolska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1,6 HDi Exclusive, C4 II Picasso 1,2 PT AM6 Shine
  • Miejscowość: małopolska
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 23, 2013, 16:08:29 »
Póki co jeszcze nie montowałem. Dopiero gdzieś za 2-3tyg.  będę wymieniał na kit VALEO.
"Pochwalę" się na forum nr. części i wrażeniami po zmianie na 1-masówę.
Było: PF126p, Tipo, Espero, Scenic 1ph2, Partner 1 fl, Xsara Picasso, P2008 allure.
Jest: Partner 2 tepee vtc, C4 Picasso exclusive, C4 II Picasso Shine.

Offline ROBERT WALENCZAK

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Skąd: SZCZERCÓW
  • Posiadany samochód: PICASSO 1.6HDI
  • Miejscowość: SZCZERCÓW
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2013, 17:53:47 »
WITAM własnie odebrałem xp od mechanika po wymianie dwu masy na koło sztywne koszt 1050zł kompletne sprzęgło 350zł robocizna . auto hasa jak ta lala ( wymieniałem bo bardzo dzwoniło aż wstyd ) a teraz cisza tylko słychac diesel. moje xp 1.6 hdi 110km

Offline Tomek Jarecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: małopolska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1,6 HDi Exclusive, C4 II Picasso 1,2 PT AM6 Shine
  • Miejscowość: małopolska
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 05, 2013, 18:31:44 »
Jakiej firmy sztywniaka zamontowałeś Valeo, Sachs czy Luka ?
Jak wygląda sprawa z załączaniem sprzęgła i czy nie ma wibracji i poszarpywania przy ruszaniu ?

U mnie też już wyje przy ruszaniu i klekocze straszliwie, ale jeszcze nie zmieniłem, bo aktualnie pikuś głównie w garażu stoi.
Było: PF126p, Tipo, Espero, Scenic 1ph2, Partner 1 fl, Xsara Picasso, P2008 allure.
Jest: Partner 2 tepee vtc, C4 Picasso exclusive, C4 II Picasso Shine.

Offline ROBERT WALENCZAK

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Skąd: SZCZERCÓW
  • Posiadany samochód: PICASSO 1.6HDI
  • Miejscowość: SZCZERCÓW
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 05, 2013, 20:21:33 »
niema zadnych objaw, wibracji brak , zestaw valeo, przy ruszaniu tak jak by była dwu masa nawet na allegro są zestawy valeo za 1150 ale mój mechanik nie wiem w jakiej hurtowni ma jakiś bonus podobno trzeba cały wózek silnika opuszczac i po wymianie zbierznosć ustawic dlatego 350ZŁ za wymiane i powiedział że to już była koncówka dwu masy .

Offline Piotr Bieniek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: Witnica Chojeńska
  • Posiadany samochód: citroen xsara
  • Miejscowość: Witnica Chojeńska
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 21, 2013, 22:50:27 »
Kolego wymin dwumase na nowa z Valeo,ja zamowilem na allegro kpl.za 1600zl+robocizna,a juz przejechalem na nim 70tys i jest spoko.Nie sluchaj ze ktos zrobil 20 tys.i juz mu padlo,niech nie kupuje regenerowanych albo uzywek tylko nowe i z valeo pamietaj.

Offline Dariusz Kulewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 431
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi '05, C-4 GP 1,6 HDi '10
  • Miejscowość: Police
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 22, 2013, 21:31:52 »
Cytuj

ROBERT WALENCZAK napisał:
niema zadnych objaw, wibracji brak , zestaw valeo, przy ruszaniu tak jak by była dwu masa nawet na allegro są zestawy valeo za 1150 ale mój mechanik nie wiem w jakiej hurtowni ma jakiś bonus podobno trzeba cały wózek silnika opuszczac i po wymianie zbierznosć ustawic dlatego 350ZŁ za wymiane i powiedział że to już była koncówka dwu masy .

Ja wymieniałem sam sprzęgło z dwumasą i nie opuszczałem wózka tylko po prostu rozłączyłem skrzynię z silnikiem i wymieniłem. No chyba że ten mechanik lubi dużo pracy i kasować swoich klientów.
Darek

Offline ROBERT WALENCZAK

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Skąd: SZCZERCÓW
  • Posiadany samochód: PICASSO 1.6HDI
  • Miejscowość: SZCZERCÓW
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 23, 2013, 18:14:09 »
SŁUCHAJ JA SIE NA TYM NIE ZNAM NAPISAŁEM CO MECHANIK MI POWIEDZIAŁ I KONIEC  A CZY ON MNIE OSZUKAŁ CZY NIE TO JEGO SPRAWA . SERWISUJE U NIEGO 4 SAMOCHODY I NIGDY MNIE NIE ZAWIÓDŁ A 350 ZŁ  BRUTTO TO NIE DUŻO  ZERO ZAMAWIANIA CZEKANIA NA KURIERA ITD...POZDRAWIAM .WESOŁYCH SWIĄT

Offline Dariusz Kulewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 431
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi '05, C-4 GP 1,6 HDi '10
  • Miejscowość: Police
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 23, 2013, 18:37:47 »
Ja napisałem ci swoje doświadczenia a to jaką decyzję podejmiesz to twoja sprawa. Nie pisz dużymi literami bo zaraz ci się dostanie od moderatora. Wesołych i spokojnych świąt.
Darek

Offline ROBERT WALENCZAK

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Skąd: SZCZERCÓW
  • Posiadany samochód: PICASSO 1.6HDI
  • Miejscowość: SZCZERCÓW
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2013, 19:23:02 »
sory jakos tak wyszło że z dużych liter maznołem

Offline Kamil Podstawka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6 HDi 109KM 2005, C3 1,4 75KM 2007
  • Miejscowość: Lublin
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 14, 2014, 14:07:52 »
Napiszcie nr tego zestawu Valeo jak może ktoś nie wyżucił jeszcze pudełka. Proszę

Offline Kamil Podstawka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1,6 HDi 109KM 2005, C3 1,4 75KM 2007
  • Miejscowość: Lublin
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 14, 2014, 14:08:09 »
Napiszcie nr tego zestawu Valeo jak może ktoś nie wyrzucił jeszcze pudełka. Proszę

Offline Bartosz Marchalewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 72
  • Skąd: Gdynia
  • Posiadany samochód: PICASSO 1.6HDI
  • Miejscowość: Gdynia
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 07, 2014, 20:43:17 »
350 za wymianę dwumasy to normalna cena - radzę wymienić od razu sprzęgło -ja wymieniałem na sachs - tu jest katalog http://webcat.zf.com/index.asp?SPR=19

Offline Tomek Jarecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: małopolska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1,6 HDi Exclusive, C4 II Picasso 1,2 PT AM6 Shine
  • Miejscowość: małopolska
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 13, 2014, 22:52:15 »
Witam.
W końcu jestem po wymianie w XP klekoczącej dwumasy na koło sztywne :-)
 Efekt przeszedł moje oczekiwania.
Po wymianie silnik nie szarpie i nie telepie się, w zasadzie zachowuje się jakby był zamontowany nowy dwumas.
Pedał sprzęgła chodzi teraz wyjątkowo lekko, biegi wchodzą już bez haczenia, silnik pracuje równiej i ciszej.
No i w końcu brak tego wkur.... klekotania i popiskiwania ;-) .

Stary dwumas był już totalnie rozleciany. Wg. mechanika sprężyn w środku już nie było i koło miało luz rzędu 3-4 cm. Uszkodzony dwumas załatwił również tarczę sprzęgła, która już zaczynała slizgać

Informacje dla zainteresowanych.
Koszty:
- 1060 zł -gotowy kit montażowy Valeo 4 P zawierający: sztywne koło zamachowe, docisk, tarczę sprzęgła, łożysko wyciskowe, kpl. śrub montażowych  oraz ... naklejkę z informacją że w samochodzie zastosowano specjalny zamiennik koła dwumasowego.
- 40 zł - simering wału korbowego
- 300 zł - robocizna
Gdyby ktoś chciał namiary na hurtownię w Krakowie specjalizującej się we francuzach to proszę się odezwać na Priva. Ponoć mają naprawdę dobre ceny.

Typ zestawu:
- Zestaw montażowy ze sztywnym kołem zamachowym VALEO 4 PIECES
- Nr. zestawu: VALEO 835071
- Pasuje do (1,6 HDi 109KM DV6TED4): C2 C3 ( 2005> ); C4 C4 Picasso C5 ( 2004> ); Xsara Picasso ( 2006> ); 206 207 307 ( 2004> ); 308 ( 2007> ); 407

UWAGA:
Według opisu na pudełku, do Xsary Picasso zestaw pasuje od roku 2006 a w praktyce bez najmniejszych problemów podszedł do XP wyprodukowanego w II.2005r.
Sprzedawca na podstawie 8 ostatnich cyfr z kodu VIN potwierdził w że wg. kat. części zestaw powinien pasować.
Było: PF126p, Tipo, Espero, Scenic 1ph2, Partner 1 fl, Xsara Picasso, P2008 allure.
Jest: Partner 2 tepee vtc, C4 Picasso exclusive, C4 II Picasso Shine.

Offline ROBERT WALENCZAK

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 20
  • Skąd: SZCZERCÓW
  • Posiadany samochód: PICASSO 1.6HDI
  • Miejscowość: SZCZERCÓW
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 14, 2014, 13:59:28 »
witam dokładnie mam ten sam zestaw zamontowany i wszystko gra:)

Offline Błażej Grotowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 721
  • Skąd: Radomsko
  • Posiadany samochód: C3 mk III 1.2T
  • Zainteresowania: fotografia, motoryzacja, podroze, zegarki, historia
  • Miejscowość: Radomsko
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 14, 2014, 20:14:05 »
Tak. Valeo jako jedno z pierwszych (o ile nie pierwsze) wypuściło na rynek kilka ładnych lat temu zamiennik koła dwumasowego. Sądzę, że przez te kilka lat nabrali sporo doświadczenia i raczej nie robią bubli.
Był GSA 1.2. Była Xantia 1.9 TD Hydractive. Jest Xsara Picasso 1.6 HDI& C3 mkIII

Offline Tomek Jarecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: małopolska
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1,6 HDi Exclusive, C4 II Picasso 1,2 PT AM6 Shine
  • Miejscowość: małopolska
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 15, 2014, 08:06:52 »
A cały pic  w tym zamienniku koła dwumasowego polega na zastosowaniu odpowiednich, 2x większych sprężyn  na tarczy sprzęgłowej w stosunku do zwykłych sprzęgieł.
Było: PF126p, Tipo, Espero, Scenic 1ph2, Partner 1 fl, Xsara Picasso, P2008 allure.
Jest: Partner 2 tepee vtc, C4 Picasso exclusive, C4 II Picasso Shine.

Offline Marcin Janczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 492
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1.6 hdi, Renault Megane Grandcoupe 1.6 sce
  • Miejscowość: Warszawa
Re: 1,6 HDi 110KM-Wymiana koła dwumasowego ?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 15, 2014, 13:10:17 »
Znaczy dobre informacje dla wszystkich posiadaczy kół dwumasowych.