Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: szyby w ZX  (Przeczytany 3760 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline arkawroc

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 817
  • Skąd: wroclaw
  • Posiadany samochód: C5 1.6hdi 2006 r. ,renault grand scenic 1.6 Dci/130km 2011r.
  • Miejscowość: wroclaw
szyby w ZX
« dnia: Wrzesień 30, 2013, 21:32:55 »
Witam wszystkich właśnie nabyłem drugiego Citroena, na codzień jeżdżę Picasso 2.0hdi ale skusiłem się na ZX 1.4i wersja 3-drzwiawa dla syna , teraz jest problem z szybami: lewa jakoś tak dziwnie się wykrzywia przy zamykaniu, nie dość że jest"skoszona " to jeszcze wyskakuje z prowadnic , z kolei prawa nie dochodzi do końca przy zamykaniu i trzeba rękami podsunąć do góry jednocześnie naciskając przycisk do zamykania. Co może być przyczyną- podnośniki elektryczne czy jakieś plastiki wewnątrz połamane?

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: szyby w ZX
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 01, 2013, 10:22:40 »
prowadnice
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline arkawroc

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 817
  • Skąd: wroclaw
  • Posiadany samochód: C5 1.6hdi 2006 r. ,renault grand scenic 1.6 Dci/130km 2011r.
  • Miejscowość: wroclaw
Re: szyby w ZX
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 02, 2013, 21:00:42 »
muszę wziąć się do roboty i naprawić  to synowi. Chodzi o ten mały plastikowy element na szybie ?

Offline Paweł Malinowski

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 2 255
  • Skąd: Ełk
  • Posiadany samochód: Same Peugeoty
  • Zainteresowania: SPORT MECHANIKA ŻEGLARSTWO
  • Miejscowość: Ełk
Re: szyby w ZX
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 02, 2013, 21:17:42 »
Prowadnice masz w uszczelce - tam siedzi taki plastik, który trzyma szybę i jednocześnie prowadzi ją po uszczelce - prowadnicy.

Ciężki temat u mnie też te szyby wolno chodzą i się klinują
Nasze Cytyny :
Mój Zx v6, był i nie ma....

Obecnie Peugeot 308 oraz 407 coupe v6

Offline arkawroc

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 817
  • Skąd: wroclaw
  • Posiadany samochód: C5 1.6hdi 2006 r. ,renault grand scenic 1.6 Dci/130km 2011r.
  • Miejscowość: wroclaw
Re: szyby w ZX
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2013, 21:38:18 »
Właśnie rozmawiałem z mechanikiem od francuzów który zajmuje się też częściami i mówił że jest dość duże ryzyko rozsypania się szyby przy wymianie tego plastiku dlatego zastanawiam się nad kupnem szyb kmpletnych

Offline arkawroc

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 817
  • Skąd: wroclaw
  • Posiadany samochód: C5 1.6hdi 2006 r. ,renault grand scenic 1.6 Dci/130km 2011r.
  • Miejscowość: wroclaw
Re: szyby w ZX
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 03, 2013, 19:40:35 »
Lewa szyba zrobiona nie było tej małej prowadniczki na szybie, natomiast z prawą jest gorzej -urwana linka. Wie ktoś czy od wersji 5-cio drzwiowej pasuje do 3-y drzwiowej????

Offline Paweł Malinowski

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 2 255
  • Skąd: Ełk
  • Posiadany samochód: Same Peugeoty
  • Zainteresowania: SPORT MECHANIKA ŻEGLARSTWO
  • Miejscowość: Ełk
Re: szyby w ZX
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 03, 2013, 21:29:50 »
Cytuj

Artur Fojud napisał:
Lewa szyba zrobiona nie było tej małej prowadniczki na szybie, natomiast z prawą jest gorzej -urwana linka. Wie ktoś czy od wersji 5-cio drzwiowej pasuje do 3-y drzwiowej????


Nie pasuje
Nasze Cytyny :
Mój Zx v6, był i nie ma....

Obecnie Peugeot 308 oraz 407 coupe v6

Offline Walkiewicz Józef

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Skąd: Skarżysko-Kamienna
  • Posiadany samochód: Był ZX 1,4i 1996r. Jest XSARA II 1,6 16v 2004r
  • Zainteresowania: Zegarmistrzostwo, modelarstwo, mechanika
  • Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Re: szyby w ZX
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 17, 2013, 16:47:30 »
Witam, dołączę się do tematu bo mam też problem z szybami w moim aucie. Wersja 3 drzwiowa od dłuższego czasu męczę się z mechanizmami elektrycznymi, raz z linką (zerwała się) raz z plastikowymi prowadnicami i tak ciągle coś. Czy ktoś z Kolegów próbował zastąpić ten podnośnik linkowy jakimś innym. Widzę, że jest jakiś podnośnik krzyżakowy w tylnych szybach da się go dostosować do przednich w wersji trzy drzwiowej. Albo może coś by pasowało od peugota. Pozdrawiam.

Offline arkawroc

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 817
  • Skąd: wroclaw
  • Posiadany samochód: C5 1.6hdi 2006 r. ,renault grand scenic 1.6 Dci/130km 2011r.
  • Miejscowość: wroclaw
Re: szyby w ZX
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 17, 2013, 19:39:35 »
zakupiłem linkę stalową średnicy 1.5mm trochę twardsza niż zerwany oryginał ale po przycięciu na odpowiednią długość i zakuciu końcówek zmontowałem wszystko , jutro założę do auta i zobaczymy czy i jak działać będzie

Offline arkawroc

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 817
  • Skąd: wroclaw
  • Posiadany samochód: C5 1.6hdi 2006 r. ,renault grand scenic 1.6 Dci/130km 2011r.
  • Miejscowość: wroclaw
Re: szyby w ZX
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 18, 2013, 17:24:10 »
musze jednak zmienić zakuwki, te które użyłem to aluminiowe tulejki i po zaklepaniu okazuje sie że są za cieknie i wypadaja z zaczepów. Co prawda znalazłem sposób zakuwania takowych żeby powstał bolczyk jutro spróbuję w ten sposób a jak nie to założę nity stalowe.

Offline Walkiewicz Józef

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Skąd: Skarżysko-Kamienna
  • Posiadany samochód: Był ZX 1,4i 1996r. Jest XSARA II 1,6 16v 2004r
  • Zainteresowania: Zegarmistrzostwo, modelarstwo, mechanika
  • Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Re: szyby w ZX
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 20, 2013, 10:10:35 »
Wczoraj tez walczyłem z szyba u mnie zakuwki robiłem z cienkich z mosiężnych kołeczków z przewierconym otworem średnicy linki potem rozchylałem końce linki i wszystko lutowałem. Stary sposób ale sprawdzony, nadmiar lutu zeszlifowuję i jest OK. Zakucie linki w tulejce nie spełni zadania bo  się wyślizgnie z powodu ciężaru szyby. Najlepiej to lutować na kwas daje najlepsze rezultaty. Tylko po lutowaniu zamocz całość w oleju aby nie rdzewiało. Miałem u siebie chyba to jest od roweru takie grubsze linki z zakutym fabrycznie końcem pasowały idealnie pozostawało tylko zarobić drugi koniec i wszystko ładnie zadziałało. U mnie zmuszony byłem dorobić albo przerobić kilka innych rzeczy między innymi to suwadło do którego mocowana jest szyba, jedno mocowanie końca linki przy tej metalowej szynie i zmodernizowałem te część ze sprężyną bo część tego elementu pękło ze starości oraz jedną z linek bo była uszkodzona. Cztery godziny grzebanka ale wszystko działa. Moim zdaniem dobrze by było zamiast lutować końce linek przy tym suwadle na metalowej szynie zasadnym byłoby dorobienie elementu z dwoma małymi śrubkami, którymi po naciągnięciu linki można by było ją nimi zablokować. Myślę, że po tych zmianach podnośnik będzie jeszcze długo działał. W ogóle to mogli pomyśleć nad mechanizmem trapezowym jest chyba najlepszy. Poszli trochę na skróty i dołożyli po prostu silnik zamiast rączki.  W poniedziałek biorę się za prawe drzwi bo podejrzewam, że linka wytarła pancerz wewnątrz linki i szyba ciężko chodzi do góry. Pozdrawiam.