Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKII] Blokuje klocki po wymianie  (Przeczytany 6363 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
[MKII] Blokuje klocki po wymianie
« dnia: Listopad 16, 2013, 17:29:57 »
Witajcie Koledzy chwilę mnie nie było ale potrzebuję Waszej pomocy.Xsara spisuje się dobrze a od tygodnia jestem szczęśliwą posiadaczką C5 05 2.0 hdi. Ponieważ auto trochę "zapuszczone" od razu wzięłam się za naprawę usterek(oczywiście nie samodzielnie)ale mój warsztat poległ na KLOCKACH HAMULCOWYCH! Auto stoi u nich już 4 dni.Oto objawy:Powodem ingerencji był brak możliwości zaciągnięcia ręcznego(przerdzewiałe prowadnice,stare linki)i od właściciele wiem,że nie był używany bardzo długo.Linki i prowadnice wymienione na nowe,dźwigienki ręcznego przeczyszczone/rozruszane ale klocki miały 1mm więc też poszły nowe.I tu zaczynają się [color=FFFF99]CUDA[/color]- otóż po naciśnięciu hamulca kilka razy klocek dochodzi do tarczy,blokuje koło(obydwie strony)i sie nie cofa.Dzieje sie tak nawet ze zdjętymi linkami.Zakładali nawet spowrotem stare klocki ale sytuacja identyczna.Nie pomaga nawet popuszczenie przewodów,koła nadal zablokowane. Trzeba demontować zaciski,wkręcać tłoczki(przyrządem-idą lekko)po montażu koło sie kręci.Kilka naciśnięć hamulca az klocki dojdą to tarczy i blokuje je w tej pozycji-nie wracają. Warsztat już nie ma pomysłu,nawet przy mnie wertowali internet w celu znalezienia odpowiedzi i nic,poddali sie a ja nie wiem co robić bo nawet nie ma Cytryny jak zabrać.Chcę zostać z warsztatem w dobrych stosunkach bo to znajomi ale po pierwszym huraentuzjazmie jestem załamana(zwłaszcza,że błedów/awarii jest kilka a tu porażka na pierwszej. BŁAGAM o pomoc i przywrócenie wiary w sens zakupu. Pozdrawiam :(

Marek_S

  • Gość
Re: Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 16, 2013, 18:06:34 »
1- prefix
2- kiedy się blokują podczas zaciągania ręcznego ? czy przy naciśnięciu na hamulec nożny ?
rozebrać zaciski może zablokowany mechanizm ręcznego

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 16, 2013, 19:12:39 »
od 2 - blokują się po naciśnięciu pedału hamulca,nawet jeśli linki z zacisków są zdjęte , tłoczki sie nie cofają . Nawet po popuszczeniu przewodu hydraulicznego problem nie ustępuje..Kiedy są zablokowane a linki założone to dźwigni ręcznego nie można podciągnąć jakby była już podciągnieta.Niemniej problem występuje nawet przy zdjetych linkach choć właśnie tak jakby jakiś mechanizm w środku sie blokował. Rzeczywiście problem wydaje sie "mechanicznie" zablokowany w zaciskach bo nawet po "spuszczeniu" ciśnienia w przewodach tłoczki nie wracają.
Czy jest na to jakaś rada?jak to rozblokować i uruchomic by było jak trzeba?

ad 2- przepraszam ale nie wiem o co chodzi z tym "prefix"

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • ******
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 16, 2013, 19:26:42 »
Skoro tłoczki sie nie cofaja to kumaty mechanik nie rozklada rąk tylko rozbiera zaciski i robi czyszczenie tloczkow bo pewnie są pordzewiale wymienia uszczelniacze i osłony kurzowe i powinna zaczać smigac.

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 16, 2013, 19:45:24 »
Mechanik nie rozłożył rąk i naprawdę próbował bo już nawet ambicja nie pozwalała mu odpuścić. Tłoczki nie są ani zardzewiałe ani zapieczone,wkręciły i wciąż wkręcają się lekko a hamulec(poza ręcznym)działał prawidłowo. Problem nie wystepował na starych klockach(1mm) a pojawił sie po wymianie. Blokowanie występuje też nawet po założeniu starych klocków.Dodam,że prawy zacisk rozbierany a lewy nie (tylko rozruszana i nasmarowana dźwigienka ręcznego) a blokują oba zaciski.Więco co to za ZONK?

Offline Dariusz Gołębiowski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 041
  • Skąd: Włodawa
  • Posiadany samochód: Xantia 2.0 Hdi 2000r Millesime
  • Zainteresowania: citroeny.....
  • Miejscowość: Włodawa
Re: Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 16, 2013, 20:04:54 »
A klocki luźno w jarzmach pracują ?
Może tutaj problem leży ?
Nic nie umie.......
Ale coś umie z tymi cytrynkami...
WŁODAWA 600 665 608

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • ******
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 16, 2013, 20:05:07 »
Ja sie jednak bede nadal upierac przy zaciskach ze tam tkwi bubel rozlozyc jeszcze raz iwszystko wyczyscic nasmarowac.Prowadnice zaciskow tłoczki wszystko delikatnie przeszlifowac papierkiem 2000 na gladko i zlozyc.

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 16, 2013, 20:14:13 »
klocki chodzą jak trzeba,tłoczki czyściutkie bez grama rdzy(C5 2005r)i wkęcają sie bez oporu tak jak powinny.Wg mnie nastąpiło to właśnie na skutek wkręcenia tłoczków (tylko dlaczego? ) i jak to rozwiązać? Wcześniej hamulec(poza ręcznym-zrdzewiałe prowadnice)chodził super tylko klocki były juz cienkie ale równo zebrane.Więc problem nie leży na płaszczyżnie współpracy klocków z zaciskiem,nie jest to tez problem rdzy bo nie było jej i nie ma ani grama tylko gdzies mechanicznie w środku zacisku.Byc może właśnie coś stało sie z regulatorami do hamulca tylko co,dlaczego i jak to wyeliminować?

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 16, 2013, 20:18:37 »
przypomnę jeszcze ,że problem wystepuje w obydwu zaciskach w wczesniej nie występował w żadnym.Czy mozna "za bardzo" wkręcic tłoczki i coś uszkodzić?

Offline Dariusz Gołębiowski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 041
  • Skąd: Włodawa
  • Posiadany samochód: Xantia 2.0 Hdi 2000r Millesime
  • Zainteresowania: citroeny.....
  • Miejscowość: Włodawa
Re: Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 16, 2013, 20:44:13 »
Skoro w obydwu to uszkodził mechanizm znajdujący się w środku zacisku. Takie moje są sugestie...
W środku jest taka śruba nagwintowana grubym gwintem o dużym skoku, napędza mechanizm blokujący przed powrotem podczas pracy ręcznego ( coś w rodzaju zaciskania połączonego z samoregulacją - klocki się zużywają) i prawdopodobnie to się uszkodziło ( zablokowało).
Takie moje są sugestie...
Nic nie umie.......
Ale coś umie z tymi cytrynkami...
WŁODAWA 600 665 608

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • ******
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 16, 2013, 20:46:57 »
Cytuj

joanna luty napisał:
przypomnę jeszcze ,że problem wystepuje w obydwu zaciskach w wczesniej nie występował w żadnym.Czy mozna "za bardzo" wkręcic tłoczki i coś uszkodzić?


i tu jest jedna kwestia...można zle wkrecic tłoczki ...

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 16, 2013, 21:00:58 »
Można prosic o rozwinięcie "można żle wkręcić tłoczki"? Wkręcane były przyrzadem a nie kleszczami z zachowaniem lewego gwintu(na prawym jeśli dobrze pamietam)

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • ******
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: [MKII] Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 16, 2013, 21:16:38 »
Chwila moment...no to skoro zrobili wszystko ok a nadal nie działa to wracam dalej do zaciskow...no gdzies musieli popełnic blad skoro nie dziala prawidlowo,wszstko do przejrzenia jeszcze raz bo co innego mamy na to poradzic?

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 16, 2013, 21:21:09 »
Najwyrażniej jest cos nie tak (stąd ten post z prośbą)tylko co i jak rozwiązać?do tego auto 60 kilometrów od domu.

Offline Artur Lemiesz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2.0 HDI Break Excl. 2006, Citroen JUMPER 2.2 HDI 2006
  • Miejscowość: Białystok
Re: [MKII] Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 16, 2013, 22:04:02 »
Ja bym kupił np. na allegro w miarę profesjonalnie regenerowane oryginalne zaciski z gwarancją na 24 miesiące, przynajmniej jest szansa, że były rozebrane na czynniki pierwsze i faktycznie przynajmniej ręczny będzie działał, bo popryskanie z zewnątrz i rozruszanie pewnie na niewiele się zda.
Cena w jakich widziałem tego typu zaciski mieszczą się  niekiedy w 150 zł. Te zaciski oddałbym do regeneracji i miał zapasowy komplet.

Pozdrawiam

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 16, 2013, 22:12:48 »
chcę uniknąć zbędnych wydatków(nie ma pewności,że moje zaciski są uszkodzone)Auto jest świerzo kupione więc budżet nadwyrężony,kilkaset złotych już dołożone(brakujące listwy,oberwane mocowania zderzaków itp itd),przedemną jeszcze kilka niezbędnych napraw więc nie chcę wydawać pieniedzy jeśli to nie jest absolutnie niezbędne.

Offline Marcin Grzegorczyk

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 946
  • Skąd: Piekary Śląskie
  • Posiadany samochód: Jest: Peugeot 207. Nissan Qashqai II. Był: C5 2.0 Pb 2002r., C3 1,1 Pb 2002r.
  • Miejscowość: Piekary Śląskie
Re: [MKII] Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 16, 2013, 22:19:50 »
Cytuj

Artur Lemiesz napisał:
Ja bym kupił np. na allegro w miarę profesjonalnie regenerowane oryginalne zaciski z gwarancją na 24 miesiące, przynajmniej jest szansa, że były rozebrane na czynniki pierwsze i faktycznie przynajmniej ręczny będzie działał, bo popryskanie z zewnątrz i rozruszanie pewnie na niewiele się zda.
Cena w jakich widziałem tego typu zaciski mieszczą się  niekiedy w 150 zł. Te zaciski oddałbym do regeneracji i miał zapasowy komplet.

Pozdrawiam


To może być sensowna propozycja bo jeszcze pare razy wycieczka do serwisu po 60 km (x2) i koszt paliwa wyjdzie na to samo....

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 16, 2013, 22:37:54 »
wycieczek nie ma bo auto tam stoi i nie da sie ruszyć z uwagi na blokowanie kół.Wiem,że mozna kupic regenerowane,można kupic nowe,można nawet wymienic wszystko co znajduje sie pomiedzy rejestracjami.Kupię co trzeba by auto jeżdziło ALE TYLKO POTRZEBNE RZECZY.Stąd prośba o sugestie co mogło sie stać w zaciskach,przyczyny(by uniknąc na przyszłość)i jak ewentualnie to napawić?czy tylko rozebrać regulatory i wyczyścić?czy jet tam coś co mogło sie uszkodzic od wkręcania tłoczków?

Offline Andrzej Walczyński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 866
  • Skąd: okolice Poznania
  • Posiadany samochód: Peugeot 301 1.2 Active+ ETG 2014 LPG
  • Miejscowość: okolice Poznania
Re: [MKII] Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 16, 2013, 23:07:48 »
Jak dla mnie w tym wątku nic nowego nie da się już wymyślić.  Dostałaś sposób postępowania "kawa na ławę" od Kasi Musielak i innych.
Zaciski to podstawowa prosta mechaniczna sprawa.
Jest ryzyko że tłoczki początkowo wciskali a nie wkręcali i teraz się nie przyznają, co tam jeszcze było robione tego nie wie nikt, tym bardziej ze dotyczy to obu stron wskazuje to na jakiś błąd warsztatowy.
był: C5 MkI Break 2.0 2003 BVA4 RT3, LPG Prins - 220.000 kkm.
jest: Peugeot 301 1.2 ETG 2014 LPG Stag - 145.000 kkm

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 16, 2013, 23:36:39 »
jedyną radą jak narazie było "wymiana zacisków". Miałam mnóstwo samochodów i wydałam w swoim zyciu sporo na niepotrzebne naprawy więc staram sie tego unikać.Nie pytam czy wymienić zaciski(to na 99%)rozwiąże problem tylko co mogło sie stać z tymi (wina zacisków czy warsztatu?)i jak to naprawić.Wymiana zacisków to ostateczność. Prośba jest więc skierowana do osób mających praktyczną wiedzę,które np. rozbierały zaciski przednie na czynniki pierwsze i co tam jest i z czym sie je(zwłaszcza jeśli chodzi o regulatory)

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 16, 2013, 23:41:04 »
Pizesz jest ryzyko,że wciskali na początku zamiast wkręcać.Nie Twierdzę,że tak nie było tylko właśnie o to pytam czy mogło sie od tego cos uszkodzić(choć wątpię bo wcisnąć sie nie da)lub np zbyt głebokim wkręceniem.Chodzi mi jednak o fakty poparte wiedzą a nie wróżbiarstwem(proszę sie nie obrażać-szukam konkretnej przyczyny a irytacja siega zenitu-niby prosta wymian klocków a auta nie mam kilka dni)

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 871
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKII] Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 17, 2013, 02:36:43 »
Wymiana przednich klockow w c5 to nie jest trudna sprawa, ale trzeba wiedziec jak to zrobic. Prawy tloczek wkreca sie w lewo a lewy w prawo. Wkrecanie tloczka w niewlasciwa strone lub wciskanie powoduje uszkodzenie sruby slimakowej wewnatrz zacisku i wtedy jedyna naprawa jest wymiana calego zacisku. Jest to niestety czeste zjawisko w warsztach, ktore nie zetknely sie wczesniej z c5. klubowicze dobrze Ci radza abys kupila nowe zaciski i lepiej aby Twoi mechanicy juz przy nich nie grzebali. Stare mozna rozkrecic, ale trzeba miec wiedze jak to zrobic i jak pozniej je prawidlowo zlozyc. Najprosciej jest wyjac tloczek i sprawdzic jak wyglada sruba oraz gwint w tloczku. Jesli jest uszkodzony to nie ma juz wiecej nad czym debatowac tylko wymienic zaciski.

Offline Szymon Kowalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen c5 1,6 (110 KM)
  • Miejscowość: Łódź
Re: [MKII] Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 17, 2013, 08:05:10 »
W citroenach C5 jest problem tego typu, że hamulec ręczny jest z przodu a nie z tyłu. Dlatego część mechaników pod wpływem swojej rutyny wciskają tłoczki zacisków przednich zamiast je wkręcać. Powoduje to zerwanie gwintu regulatora hamulca. Inna sprawa to przy wciskaniu tłoczków trzeba bardzo uważać, aby tłoczków nie wkładać pod skosem, powoduje to uszkodzenie oringu uszczelniającego, przez co tłoczek chodzi bardzo ciężko. Czasami kupno nowego taniego zestawu naprawczego powoduje, że tłoczek chodzi bardzo ciężko. Ja bym zaczął na początek od tych spraw zanim bym pakował się w dalsze koszty, wydać gotówkę jest najprościej.

Offline Joanna Luty

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 689
  • Posiadany samochód: citroen C5 MKII HDI,xsara picasso 04 2.0 HDI
Re: [MKII] Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 17, 2013, 10:13:14 »
dziękuję Wszystkim za pomoc.Zatem w pn "zlecę"rozebranie regulatora(choć czemu sie tak stało nie dowiem sie pewnie nigdy).Odezwę się co było jak uda się usterkę usunąć.Pozdrawiam

Offline Artur Lemiesz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2.0 HDI Break Excl. 2006, Citroen JUMPER 2.2 HDI 2006
  • Miejscowość: Białystok
Re: [MKII] Blokuje klocki po wymianie.POMOCY!
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 17, 2013, 16:59:58 »
Nie chcę być złośliwy ale czy w tym warsztacie przed podniesieniem samochodu na podnośniku, mechanicy lub Pani podnieśli auto do pozycji serwisowej ?
Czytając ten wątek wygląda na to, że o c5 za wiele pojęcia nie mają więc oby na hamulcach się skończyło. Tak czy inaczej zlecanie im rozbierania zacisków na czynniki pierwsze może być karkołomnym pomysłem ;)

Ja osobiście nie chciałbym jeździć samochodem w którym były by zamontowane zwłaszcza przednie zaciski hamulcowe, uprzednio rozbierane pierwszy raz w życiu przez mechaników którzy zdobywali by na nich swoje pierwsze szlify w kontakcie z c5.

Wiem, że jeździła Pani wieloma samochodami ale ile z nich miało hamulec ręczny na przedniej osi ? stąd te ewentualne problemy z pozoru prostymi naprawami ambicje i duma niejednego mechanika spustoszyły nie jeden portfel nie mówiąc już o życiu i zdrowiu.

Przy hamulcach nie ma miejsca na gdybanie i uczenie się ich konstrukcji albo się to wie albo nie, takie eksperymentalne naprawy na samochodzie klienta w najlepszym wypadku kończą się zmianą warsztatu.

I tym optymistycznym akcentem można by zakończyć wątek ;)